Main Menu
User Menu

XIII. armádní sbor [1937-1944]

XIII Army Corps / XIII. Armeekorps

     
Název:
Name:
XIII. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
XIII. Armeekorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.10.1937
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
05.08.1944
Nástupce:
Successor:
Tankový sbor Großdeutschland
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.10.1937-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.12.1939 8. armáda
DD.12.1939-23.05.1940 16. armáda
23.05.1940-DD.07.1940 12. armáda
DD.07.1940-19.07.1940 9. armáda
19.07.1940-DD.03.1941 16. armáda
DD.03.1941-DD.04.1941 18. armáda
DD.04.1941-DD.08.1941 4. armáda
DD.08.1941-DD.11.1941 2. armáda
DD.11.1941-DD.05.1942 4. armáda
DD.05.1942-DD.06.1942 Hlavní velitelství pozemního vojska
DD.06.1942-DD.08.1942 4. tanková armáda
DD.08.1942-DD.09.1943 2. armáda
DD.09.1943-05.01.1944 4. tanková armáda
05.01.1944-06.01.1944 XXXXVIII. tankový sbor
06.01.1944-15.01.1944 4. tanková armáda
15.01.1944-19.01.1944 Skupina armád Jih
19.01.1944-DD.07.1944 4. tanková armáda
DD.07.1944-05.08.1944 Rausova armádní skupina
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
01.10.1937-26.10.1939 Weichs, Maximilian Reichsfreiherr von (General der Kavallerie)
26.10.1939-25.10.1940 Vietinghoff-Scheel, Heinrich Gottfried von (Generaloberst)
25.10.1940-13.01.1942 Felber, Hans Gustav (General der Infanterie)
14.01.1942-21.04.1942 Ottenbacher, Otto Ernst (Generalleutnant)
21.04.1942-20.02.1943 Straube, Erich (General der Infanterie)
20.02.1943-07.09.1943 Siebert, Friedrich (General der Infanterie)
07.09.1943-25.04.1944 Hauffe, Arthur (General der Infanterie)
25.04.1944-05.06.1944 Block, Johannes (Generalleutnant)
05.06.1944-22.07.1944 Hauffe, Arthur (General der Infanterie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.10.1937-05.02.1940 Stemmermann, Wilhelm (Generalmajor)
06.02.1940-27.10.1941 Hofmann, Rudolf (Oberst)
03.11.1941-06.01.1942 Gäde, Heinrich (Oberstleutnant)
06.01.1942-22.03.1942 Dawans, Sigismund Hellmuth Ritter und Edler von (Oberst)
22.03.1942-DD.07.1942 Köstlin, Herbert (Oberstleutnant)
DD.07.1942-24.12.1942 Kühne, Gerhard (Oberst)
24.12.1942-15.02.1943 Kaulbach, Eberhard (Oberst)
16.02.1943-20.03.1943 Zerbel,Alfred ? (Oberst)
20.03.1943-DD.11.1943 Körner, Karl (Oberst)
DD.11.1943-10.06.1944 Hammerstein-Gesmold, Hans Werner von (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.08.1939-DD.12.1939 10. pěší divize
02.09.1939-30.09.1939 Dělostřelecké velitelství 17
DD.09.1939-DD.10.1939 17. pěší divize
DD.12.1939-21.02.1941 17. pěší divize
DD.12.1939-DD.05.1940 58. pěší divize
10.05.1940-DD.02.1940 Oddíl stíhačů tanků 561
DD.05.1940-DD.06.1940 34. pěší divize
DD.06.1940-03.07.1940 21. pěší divize
27.07.1940-21.02.1941 35. pěší divize
DD.07.1940-DD.07.1940 296. pěší divize
DD.07.1940-DD.08.1940 71. pěší divize
01.06.1941-28.06.1941 17. pěší divize
01.07.1941-28.12.1941 17. pěší divize
04.07.1941-12.07.1941 112. pěší divize
20.07.1941-09.08.1941 34. pěší divize
21.07.1941-24.07.1941 112. pěší divize
06.10.1941-DD.02.1942 52. pěší divize
22.01.1942-31.01.1942 17. pěší divize
29.01.1942-07.02.1942 34. pěší divize
DD.04.1942-DD.05.1942 52. pěší divize
25.07.1942-19.02.1943 68. pěší divize
DD.07.1942-DD.10.1942 88. pěší divize
24.08.1942-DD.02.1944 340. pěší divize
10.02.1943-11.02.1943 4. tanková divize
13.02.1943-06.07.1943 327. pěší divize
17.02.1943-25.02.1943 4. tanková divize
22.02.1943-05.03.1943 26. pěší divize
DD.03.1943-DD.05.1943 88. pěší divize
19.07.1943-10.09.1943 327. pěší divize
23.08.1943-29.08.1943 7. pěší divize
17.09.1943-02.11.1943 327. pěší divize
DD.09.1943-05.08.1944 Dělostřelecké velitelství 413
DD.11.1943-DD.12.1943 8. tanková divize
DD.12.1943-DD.07.1944 213. zajišťovací divize
DD.12.1943-DD.02.1944 68. pěší divize
DD.01.1944-DD.03.1944 7. tanková divize
DD.02.1944-DD.06.1944 454. zajišťovací divize
DD.02.1944-DD.07.1944 Sborový oddíl C
DD.03.1944-13.08.1944 340. pěší divize
DD.07.1944-05.08.1944 454. zajišťovací divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando XIII. Armeekorps
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/XIII-armadni-sbor-1937-1944-t10150#436061Verze : 0
MOD
XIII. Armeekorps



Operace:
Polsko (09/1939 - 05/1940)
Francie (05/1940 - 06/1941)
Východní fronta - jižní sektor (06/1941 - 07/1944)
URL : https://www.valka.cz/XIII-armadni-sbor-1937-1944-t10150#30838Verze : 0
MOD