Main Menu
User Menu

IV. tankový sbor SS [1943-1945]

IV SS Tank Corps

IV. SS-Panzerkorps

     
Název:
Name:
IV. tankový sbor SS
Originální název:
Original Name:
IV. SS-Panzerkorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.06.1943
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.06.1943-DD.11.1943 ?
DD.11.1943-DD.08.1944 Skupina armád D
DD.08.1944-DD.12.1944 9. armáda
DD.12.1944-DD.01.1945 Skupina armád Střed
DD.01.1945-DD.02.1945 Skupina armád Jih
DD.02.1945-08.05.1945 6. armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
10.06.1943-30.08.1943 Wünnenberg, Alfred (SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS)
01.09.1943-23.10.1943 -
24.10.1943-14.03.1944 Krüger, Walter (SS-Gruppenführer und Generalleutenant der Waffen-SS)
01.07.1944-19.07.1944 Kleinheisterkamp, Matthias (SS-Gruppenführer und Generalleutenant der Waffen-SS)
20.07.1944-28.07.1944 Heilmann, Nikolaus (SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS)
28.07.1944-08.05.1945 Gille, Herbert Otto (SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.06.1943-01.08.1944 Heilmann, Nikolaus (SS Standartenführer)
01.08.1944-08.05.1945 Schönfelder, Manfred (SS Obersturmbannführer)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.08.1944-DD.01.1945 3. tanková divize SS Totenkopf
DD.08.1944-DD.01.1945 5. tanková divize SS Wiking
DD.08.1944-DD.10.1944 73. pěší divize
DD.08.1944-DD.09.1944 Granátnická brigáda 1131
DD.09.1944-DD.11.1944 19. tanková divize
DD.11.1944-DD.12.1944 4. policejní divize tankových granátníků SS
DD.01.1945-DD.02.1945 18. dobrovolnická divize tankových granátníků SS Horst Wessel
DD.01.1945-DD.02.1945 4. policejní divize tankových granátníků SS
DD.02.1945-DD.03.1945 12. tanková divize SS Hitlerjugend
DD.02.1945-DD.04.1945 3. tanková divize SS Totenkopf
DD.02.1945-DD.03.1945 356. pěší divize
DD.02.1945-DD.02.1945 4. jezdecká brigáda
DD.02.1945-08.05.1945 5. tanková divize SS Wiking
DD.04.1945-08.05.1945 1. tanková divize
DD.04.1945-08.05.1945 3. tanková divize
DD.05.1945-08.05.1945 14. granátnická divize Waffen-SS (ukrajinská č. 1)
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Raketometný oddíl SS 104

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando IV. SS-Panzerkorps


Posílen VII. tankovým sborem SS
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/ ; freiwilligen.sweb.cz
URL : https://www.valka.cz/IV-tankovy-sbor-SS-1943-1945-t10019#450295Verze : 3
MOD
IV. SS-Panzerkorps



IV. SS.Panzerkorps byl zformován v červnu 1943 v Francii a velel všem Waffen-SS divizím procházejícím přezbrojením na Panzer-Divisions.


Sloučen s VII. SS Panzerkops v červenci 1944 a v srpnu 1944 poslán na východní frontu kde zůstal do konce války kterou zakončil v Rakousku.


Operace:
Francie (06/1943 - 07/1944)
Polsko (07/1944 - 01/1945)
Maďarsko a Rakousko (01/1945 - 05/1945)
URL : https://www.valka.cz/IV-tankovy-sbor-SS-1943-1945-t10019#30486Verze : 0
MOD
Korpstruppen:


Schwere SS Panzer Abteilung 104 / 504


Werfer-Abteilung 104 / 504


Schwere SS-Artillerie-Abteilung 504


SS-Korps-Nachrichten-Abteilung 104


SS-Sanitäts-Abteilung 104


Feld-Ausbildungs-Bataillon IV.SS-Panzer-Korps


Kraftfahrzeug-Komapnie 504


Bekleiudings-Instandsetzungs-Zug 504


SS-Feldpostamt 104
URL : https://www.valka.cz/IV-tankovy-sbor-SS-1943-1945-t10019#30487Verze : 0
MOD