Main Menu
User Menu

II. tankový sbor SS [1943-1945]

II SS Tank Corps

II. SS-Panzerkorps

     
Název:
Name:
II. tankový sbor SS
Originální název:
Original Name:
II. SS-Panzerkorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.06.1943
Předchůdce:
Predecessor:
Tankový sbor SS
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.06.1943-19.07.1943 4. tanková armáda
19.07.1943-24.07.1943 1. tanková armáda
24.07.1943-DD.08.1943 6. armáda
DD.08.1943-DD.09.1943 Skupina armád Jih
DD.09.1943-DD.11.1943 Skupina armád B
DD.11.1943-DD.12.1943 Skupina armád B
DD.12.1943-DD.01.1944 14. armáda
DD.01.1944-DD.04.1944 Skupina armád D
DD.04.1944-DD.05.1944 1. tanková armáda
DD.05.1944-DD.08.1944 Tanková skupina Západ
DD.08.1944-DD.09.1944 5. tanková armáda
DD.09.1944-DD.10.1944 zotavení
DD.10.1944-DD.12.1944 1. výsadková armáda
DD.12.1944-DD.01.1945 Skupina armád B
DD.01.1945-DD.02.1945 6. tanková armáda
DD.02.1945-DD.04.1945 zotavení
DD.04.1945-08.05.1945 6. tanková armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
DD.06.1943-29.06.1944 Hausser, Paul (SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS)
29.06.1944-01.08.1944 Bittrich, Wilhelm (SS-Gruppenführer und Generalleutenant der Waffen-SS)
01.08.1944-08.05.1945 Bittrich, Wilhelm (SS-Obergruppenführer und General der Waffen-SS)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.06.1943-DD.12.1943 Ostendorff, Werner (SS Standartenführer)
26.11.1943-01.09.1944 Pipkorn, Rüdiger (SS Obersturmbannführer)
01.09.1944-16.10.1944 Pipkorn, Rüdiger (SS Standartenführer)
16.10.1944-08.05.1945 Keller, Baldur (SS Obersturmbannführer)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.07.1943-DD.08.1943 Divize tankových granátníků SS Das Reich
DD.07.1943-DD.08.1943 Divize tankových granátníků SS Leibstandarte SS Adolf Hitler
DD.07.1943-DD.08.1943 Divize tankových granátníků SS Totenkopf
16.08.1943-DD.10.1943 24. tanková divize
23.09.1943-23.11.1943 44. říšská granátnická divize Hoch- und Deutschmeister
DD.09.1943-22.10.1943 Divize tankových granátníků SS Leibstandarte SS Adolf Hitler
22.10.1943-DD.11.1943 1. tanková divize SS Leibstandarte SS Adolf Hitler
22.10.1943-DD.09.1944 Těžký tankový oddíl SS 102
DD.10.1943-DD.01.1944 71. pěší divize
27.04.1944-DD.05.1944 9. tanková divize SS Hohenstaufen
DD.04.1944-DD.05.1944 10. tanková divize SS Frundsberg
DD.04.1944-DD.05.1944 100. myslivecká divize
DD.04.1944-DD.05.1944 16. tanková divize
DD.04.1944-DD.05.1944 19. tanková divize
DD.07.1944-DD.08.1944 10. tanková divize SS Frundsberg
DD.07.1944-DD.07.1944 271. pěší divize
DD.07.1944-DD.09.1944 9. tanková divize SS Hohenstaufen
DD.07.1944-DD.MM.RRRR Oddíl těžkých stíhačů tanků 654
DD.08.1944-DD.09.1944 116. tanková divize
DD.08.1944-DD.09.1944 2. tanková divize SS Das Reich
DD.08.1944-DD.09.1944 9. tanková divize
DD.10.1944-DD.11.1944 10. tanková divize SS Frundsberg
DD.10.1944-DD.11.1944 183. divize lidových granátníků
DD.10.1944-DD.11.1944 9. tanková divize
DD.10.1944-DD.11.1944 9. tanková divize SS Hohenstaufen
DD.11.1944-DD.12.1944 363. divize lidových granátníků
DD.01.1945-DD.02.1945 2. tanková divize SS Das Reich
DD.01.1945-DD.02.1945 560. divize lidových granátníků
DD.01.1945-DD.02.1945 9. tanková divize SS Hohenstaufen
DD.03.1945-DD.04.1945 2. tanková divize SS Das Reich
DD.04.1945-08.05.1945 3. tanková divize SS Totenkopf
DD.04.1945-DD.05.1945 6. tanková divize
DD.04.1945-08.05.1945 Vůdcova granátnická divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Raketometný oddíl SS 102

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando II. SS-Panzerkorps
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939—1945. Zweiter Band: Die Landstreitkräfte 1—5, Verlag E. S. Mittler & Sohn GmbH, Frankfurt/Main, 1966
https://www.axishistory.com/index.php?id=491
https://www.feldgrau.com/iissk.html
www.lexikon-der-wehrmacht.de
forum.axishistory.com
forum.axishistory.com
URL : https://www.valka.cz/II-tankovy-sbor-SS-1943-1945-t10017#401601Verze : 0
MOD
II SS Panzerkorps byl zformován v červnu 1942 v Německu než byl přesunut do Francie k převzetí velení Waffen-SS divizí v tomto prostoru. Zůstal ve Francii do ledna 1943 potom se přesunul na jižní sektor východní fronty.

Bojoval u Charkova a Belgorodu než se zapojil do letní ofenzivy 1943. Po pádu Mussoliniho byl přesunut do Itálie a na východní forntě zůstala pouze Leibstandarte SS Adolf Hitler.

Přejmenován na 1. SS-Panzer-Armee ale na konci roku 1943 změnil své označení zpět.

Poslán do Francie v prosinci 1943 se po zotavení vrátil na východní frontu v dubnu 1944 než se znovu vrátil do Francie to k bojům se spojenci v Normandii. Později zapojen do akce v Ardenách než byl opět přesunut na východ. Konec války ho zastihl v Rakousku.




Korpstruppen :

Schwere SS Panzer Abteilung 502 / 102

Karstwehr-Bataillon II. SS-Panzer-Korps

Nachrichten-Abteilung 102

Panzerkrops-Nachrichten-Abteling 400 (Heer)

Werfer-Abteilung 102 / 502

Schwere SS-Artillerie-Abteilung 502

SS-Sanitäts-Abteilung 102

SS-Nachschub-Truppen 102

SS-Feldpostamt 102

Feldersatz-Brigade 102
URL : https://www.valka.cz/II-tankovy-sbor-SS-1943-1945-t10017#30479Verze : 0
MOD