Main Menu
User Menu

23.12.

23.12.

Státní útvary Datum Událost

23.12.1703 Narodil se generálmajor Stephen Cornwallis

23.12.1729 Narodil se podplukovník Charles Mawhood (plukovník: 72.pěší pluk)


23.12.1769 Narodil se generál William Henry Clinton (plukovník: 55. pěší pluk)

23.12.1784 Narodil se kapitán John Downes (velitel:)

23.12.1795 Zemřel generál Henry Clinton (plukovník: 84. pěší pluk)


23.12.1815 Narodil se polní maršál Manuel Blanco Valderrama (generální guvernér Filipin)




23.12.1818 Narodil se brigádny generál David Addison Weisinger (brigádny generál CSA)


23.12.1840 Zemřel generálporučík William Henry Pringle (plukovník: 64. pěší pluk)


23.12.1843 Narodil se generálporučík César del Villar y Villate (minister války)


23.12.1848 Zemřel poručík José Olivares Conejero (obránce z Baleru)

23.12.1853 Narodil se - William Henry Moody (Ministr námořnictva)

23.12.1857 Narodil se plukovník William Alexander Shunk (velitel: Armádní řadová škola)

23.12.1859 Narodil se generálmajor Johann Herold von Stoda

23.12.1865 Narodil se generál polní maršál Albrecht Maria Alexander Philipp Joseph von Württemberg (veliteľ 4. armády)



23.12.1872 Narodil se brigádní generál Viktor Buček

23.12.1872 Narodil se generálmajor Charles Evans Kilbourne (velitel: 2. divize)



23.12.1873 Narodil se generálmajor Wolf von Klewitz (velitel: 1. dělostřelecký pluk)


23.12.1877 Zemřel polní maršál Juan Nepomuceno Burriel Linch (velitel: Pěchotní akademie)




23.12.1880 Narodil se generálmajor Walter Mylo

23.12.1882 Narodil se generálporučík Hisao Tani (velitel: 59. armáda)

23.12.1882 Narodil se podplukovník Edgar Mason Whiting (náčelník štábu: 103. divize)




23.12.1883 Narodil se generálporučík Erich Wilck

23.12.1888 Zemřel plukovník Charles Coster (brigádny veliteľ.)


23.12.1888 Narodil se generálporučík Robert Meißner (velitel: 68. pěší divize)

23.12.1889 Narodil se viceadmirál Daniel Edward Barbey (velitel: 7. flota)


23.12.1891 Narodil se generál tankových jednotek Hans von Funck (veliteľ 7. tankovej divízie)


23.12.1891 Narodil se plukovník Fritz Klasing (veliteľ 58. pešej divízie)


23.12.1891 Narodil se generál pěchoty Kurt Wilhelm Gustav Erdmann von der Chevallerie (veliteľ LIX. armádneho zboru)




23.12.1892 Narodil se generálmajor Max Schirmeister (velitel: 43. myslivecký pluk (L))


23.12.1893 Narodil se generálmajor Fritz Meyer (velitel: Polní velitelství 732, Pau)

23.12.1893 Narodil se kapitán Arthur Roy Brown (velitel letky B 9. námořní perutě RNAS)

23.12.1893 Narodil se maršál Královského letectva William Sholto Douglas (velitel Velitelství stíhacího letectva)


23.12.1893 Narodil se generál protiletadlového dělostřelectva Walther von Axthelm (velitel protiletadlové brigády I)




23.12.1894 Narodil se generálmajor Heinrich Seywald


23.12.1895 Narodil se generálporučík Walter Schilling (Náčelník štábu 3. tankovej armády.)





23.12.1895 Narodil se generál tankových jednotek Smilo von Lüttwitz (veliteľ 26. tankovej divízie)

23.12.1897 Narodil se generálmajor tankových vojsk Pavel Iljič Drugov (velitel tankových sil dálnovýchodního frontu)
23.12.1898 Narodil se generálmajor Vasilij Vasilievič Paňuchov (náčelník štábu Severokaukazského vojenského okruhu /1944-1945/)




23.12.1899 Narodil se generálporučík Andreas Nielsen

23.12.1900 Narodil se kontradmirál Seid Avvakumovič Kapanadze (náčelník štábu Kamčatskej vojnovej flotily)


23.12.1901 Narodil se generálmajor Carl Wegener (Náčelník štábu Armádnej skupiny B.)

23.12.1901 Narodil se plukovník Vasilij Andrejevič Glyzin (náčelník štábu 330. stíhacej leteckej divízie)

23.12.1901 Narodil se generálmajor letectva Vasilij Andrejevič Guščin (veliteľ 298. stíhacej leteckej divízie PVO)


23.12.1903 Narodil se generálmajor ve výslužbě Jaroslav (Otakar) Kašpar-Pátý (příslušník Obrany národa)


23.12.1903 Narodil se námořní nadporučík Harald Lange (ponorkový velitel (U-180, U-505))

23.12.1903 Narodil se plukovník Jevgraf Romanovič Korepanov (náčelník štábu 4. zmiešanej leteckej divízie)


23.12.1903 Narodil se plukovník Helmut Fett (velitel Granátnického pluku 668)

23.12.1903 Narodil se generálmajor tankových sil Boris Romanovič Jeremejev (velitel 11. gardové těžké tankové brigády)


23.12.1905 Narodil se plukovník Fritz Albrecht (velitel: Bojová skupina Magdeburg)


23.12.1905 Narodil se plukovník Georg von Unold (náčelník štábu: 10. pěší divize (motorizovaná))

23.12.1905 Narodil se generálporučík Paul Wyatt Caraway (velitel: 7. pěší divize)

23.12.1905 Narodil se plukovník Pavel Vladimírovič Cybin (hlavný konštruktér OKB-256)


23.12.1906 Narodil se četař Rudolf Dalecký (zalétávací pilot firmy Avia)

23.12.1906 Narodil se generálmajor Ned Dalton Moore (náčelník štábu: 101. výsadková divize)

23.12.1906 Narodil se plukovník Stepan Semjonovič Zapylenov (veliteľ 101. leteckého pluku ďalekého dosahu)

23.12.1906 Narodil se SS-Sturmbannführer Otto Hansmann (velitel: Dobrovolnický granátnický pluk SS 67)

23.12.1906 Narodil se plukovník Pjotr Andrejevič Piľutov (veliteľ 29. gardového stíhacieho leteckého pluku)



23.12.1907 Narodil se generálmajor (Bundeswehr) Walter Gericke (veliteľ 11. parašutistickej divízie.)

23.12.1907 Narodil se podplukovník Nikolaj Alexandrovič Nikiforov (veliteľ 861. bombardovacieho leteckého pluku)

23.12.1907 Narodil se brigádní generál James Roosevelt (velitel: 4. nájezdnický prapor námořní pěchoty)

23.12.1907 Narodil se plukovník Michail Petrovič Michajlov (veliteľ 46. bitevného leteckého pluku vojenského námorníctva)

23.12.1909 Narodil se plukovník Boris Iljič Plešivcev (veliteľ 267. bitevnej leteckej divízie)

23.12.1909 Loď USS Utah (BB-31) spuštěna na vodu


23.12.1910 Narodil se plukovník Gerhard Behnke (veliteľ 322. brigády útočných diel)


23.12.1912 Narodil se SS-obersturmbannführer Otto Meyer (veliteľ 9. tankového pluku SS)

23.12.1912 Narodil se kapitán 1. triedy Jaroslav Konstantinovič Iosseliani (veliteľ 158. ponorkovej brigády)

23.12.1913 Narodil se generálmajor letectva Vladimír Vasiljevič Puzejkin (veliteľ 2. stíhacieho leteckého pluku (2. IAP) /1938-1941/)

23.12.1914 Narodil se podplukovník Vasilij Trofimovič Pozdnjakov (veliteľ 556. samostatnej armádnej spojovacej letky)

23.12.1915 Narodil se plukovník Lubomír Úlehla (střelec 311. peruť RAF,)

23.12.1915 Narodil se kapitán Helmut Belser (velitel 6. a 8./JG 53)

23.12.1915 Loď HMHS Britannic uvedena do služby

23.12.1916 Narodil se plukovník Grigorij Uljanovič Ochaj (pomocník veliteľa 523. stíhacieho leteckého pluku)

23.12.1917 Zemřel poručík Ernst Hess (velitel Jasty 19)


23.12.1917 V Oděse byl zahájen II. sjezd sovětů vojenských a námořnických zástupců Rumunského frontu a černomořského loďstva a také sovětů dělnických a rolnických zástupců Chersonské, Tauridské a Besarabské gubernie. Sjezd uznal za nejvyšší orgán moci v zemi Radu lidových komisařů.


23.12.1917 23.12.17-05.01.18 V Tiflisu se konal II. krajský sjezd Kavkazské armády, který zvolil krajský sovět Kavkazské armády.

23.12.1917 V Kišiněvě byla vyhlášena Moldavská republika.


23.12.1918 Narodil se major Helmut Viedebantt (velitel: Bitevní eskadra 5)
23.12.1918 Boje železné divize a baltského landwehru s lotyšskou střeleckou divizí u Vendenu

23.12.1919 Narodil se nadporučík Alexandr Baumberger


23.12.1919 Narodil se námořní nadporučík Walther Ehrhardt (ponorkový velitel)


23.12.1919 Loď HMS Enterprise (D52) spuštěna na vodu


23.12.1919 Narodil se kapitán Anton Andorfer (pilot bombardéru (StG 77, SG 77))
23.12.1919 Narodil se nejvyšší seržant Thomas J. McHugh (3. nejvyšší seržant Sboru námořní pěchoty (1962-1965))

23.12.1920 Narodil se divizní generál (Général de Division Aérienne) Pierre Alibert (velitel Letecká základna 101)

23.12.1920 Narodil se plukovník Pjotr Ostapovič Pustovit (veliteľ 31. gardového stíhacieho leteckého pluku)

23.12.1920 Narodil se nadporučík Arthur Norman Crookes (člen Řádu Britského impéria)

23.12.1921 Narodil se generálmajor Laddie L. Stahl (velitel: 98. divize)



23.12.1921 Narodil se Unteroffizier (Wehrmacht) Oberstleutnant (Bundeswehr) Horst Naumann (velitel tanku; 3./Oddíl útočných děl 184)

23.12.1923 Narodil se viceadmirál James Bond Stockdale (velitel VF-51)
23.12.1923 Narodil se generálporučík Ašot Apetovič Amatuni (velitel 86. motostřelecké divize)
23.12.1923 Narodil se nadporučík Ivan Stěpanovič Martynuškin (velitel kulometné roty, 1087. střelecký pluk, 322. střelecká divize, 60. armáda, 1. Ukrajinský front)

23.12.1924 Narodil se hlavní střelecký seržant Richard Earl Bush (během 2. sv. v. bylo zaznamenáno celkem 27 případů, kdy se mariňák ve snaze ochránit své spolubojovníky vrhl na nepřátelský granát, z nichž 4 to přežili)



23.12.1924 Narodil se svobodník Matthäus Hetzenauer (odstřelovač 2./Pluk horských myslivců 144)



23.12.1925 Narodil se generálmajor Emil Hájek (velitel 3. stíhací letecké divize)

23.12.1928 Narodil se generálporučík Johnny J. Johnston (velitel: 2. armáda)

23.12.1929 Loď Sagiri spuštěna na vodu

23.12.1933 Narodil se - Akihito - (korunní princ)

23.12.1935 Loď Sórjú spuštěna na vodu

23.12.1936 Založen kýl lodi Asagumo

23.12.1937 Založen kýl ponorky R. Smg. Archimede

23.12.1937 Založen kýl ponorky R. Smg. Torricelli

23.12.1938 Ponorka I-22 (I-22) spuštěna na vodu

23.12.1938 Vláda vydala nařízení o politických stranách (č. 355 Sb.), podle něhož mohly být napříště zakládány politické strany pouze se souhlasem vlády.


23.12.1939 Zemřel - Anton Herman Gerard Fokker (letecký konstruktér)
23.12.1939 Vlády jihoamerických zemí protestovaly proti zneužívání svých vod pro válečné účely. Panamerická konference protestuje proti bojům uvnitř bezpečností zóny, ke kterým došlo v průběhui boje u řeky La Plata.


23.12.1939 Finský protiútok na karelské šíji je tvrdě odražen.

23.12.1940 Zemřel generálporučík Kijoši Kihara (velitel: 12. divize)

23.12.1940 Založen kýl lodi Makigumo

23.12.1940 Založen kýl lodi Kazagumo

23.12.1940 Loď HMS Hostile (H 55) vyřazena ze služby (potopen v Sicilském průlivu nedaleko mysu Bon)
23.12.1940 Ponorka U-553 (U-553) uvedena do služby


23.12.1940 Ponorka U-558 (U-558) spuštěna na vodu
23.12.1940 Ponorka USS Grampus (SS-207) spuštěna na vodu


23.12.1940 Eden byl jmenován britským ministrem zahraničních věcí. Lord Halifax byl jmenován velvyslanncem ve Washingtonu.

23.12.1940 Čankajšek postavil mimo zákon všechny komunistické organizace.

23.12.1941 Zemřel generálmajor (in memoriam) Šigeki Usui (velitel: 98. letka)

23.12.1941 Zemřel major Henry Talmage Elrod (pilot Grumman F4F-3 Wildcat (VMF-211))

23.12.1941 Zemřel major Sergej Nikolajevič Poljakov (veliteľ 174. bitevného leteckého pluku)


23.12.1941 Založen kýl ponorky U-363 (U-363)

23.12.1941 Ponorka U-210 (U-210) spuštěna na vodu

23.12.1942 Ponorka U-954 (U-954) uvedena do služby


23.12.1942 Ponorka U-740 (U-740) spuštěna na vodu


23.12.1942 Ponorka U-534 (U-534) uvedena do služby

23.12.1942 Ponorka U-308 (U-308) uvedena do služby
23.12.1942 Založen kýl ponorky U-872 (U-872)


23.12.1942 Začala útočná operace Severozápadního frontu (hlavní úkol zničení děmjanského uskupení nepřítele).


23.12.1942 Sovětská vojska severovýchodně od Kotělnikova vedla obranné boje s Mansteinovou skupinou, která se pokoušela proniknout k německým jednotkám obklíčeným mezi Volhou a Donem.



23.12.1942 Spojenecké letectvo provedlo nálet na cíle v západním Německu.

23.12.1942 Na svoju poslednú hliadkovú plavbu vyplávala britská ponorka P48. Potopená bola o dva dni neskôr 25.12.1942.



23.12.1943 Zemřel polní podmaršál Géza Lukachich von Somorja (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)

23.12.1943 Zemřel - Pjotr Maximovič Gorjunov (konštruktér sovietskeho ťažkého guľometu SG-43 kal. 7,62mm)

23.12.1943 Zemřel podplukovník Erich Löwe (veliteľ 501. oddielu ťažkých tankov)


23.12.1943 Ponorka U-234 (U-234) spuštěna na vodu

23.12.1943 Ponorka U-345 (U-345) vyřazena ze služby

23.12.1943 Ponorka U-1199 (U-1199) uvedena do služby

23.12.1943 Ponorka U-1233 (U-1233) spuštěna na vodu

23.12.1943 Ponorka U-1272 (U-1272) spuštěna na vodu


23.12.1943 Zemřel generálmajor Jakov Gerasimovič Bagratuni (DD.10.1917-.11.1917 velitel Petrohradského vojenského okruhu)

23.12.1943 Založen kýl lodi Harucuki

23.12.1943 Loď HMS Serapis (G94) uvedena do služby
23.12.1943 Ponorka U-772 (U-772) uvedena do služby


23.12.1943 Skončila obranná operace 1. ukrajinského frontu na kyjevském směru. Vojska frontu stála na čáře Jelsk, Korostěň, Radomyšl, Brusilov, Fastov. Začala druhá etapa přepravy jednotek Leningradského frontu z Lisého Nosu a Leningradu do Oranienbaumu.



23.12.1943 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Berlín (338 letadel, 1.288 tun pum, 1.182 mrtvých).


23.12.1943 Britský torpédoborec ostřeloval Drvenik na dalmatském pobřeží.


23.12.1943 Československá posádka z 311. bombardovacej perute potopila na bombardéri Liberator GR Mk.V nemeckú loď Alsterufer, vezúcu náklad pre Nemecko nesmierne dôležitých vzácnych kovov. Posádke velil Oldřich Doležal, navigátorom bol Zdeněk Hanuš. Obaja boli za tento skutok vyznamenaný najvyšším britským leteckým vyznamenaním - Záslužným krížom (DFC).



23.12.1944 Zemřel vrchný šikovateľ Heinrich Bartels (Pilot v JG 26, JG 1, JG 5, JG 27)

23.12.1944 Narodil se generál Wesley Kanne Clark (velitel: Evropské velitelství Spojených států)


23.12.1944 Zemřel SS-Sturmbannführer Arnold Jürgensen (velitel: 12. tankový pluk SS)

23.12.1944 Loď USS Topeka (Cl-67) uvedena do služby


23.12.1944 Zemřel kapitán Heinrich Sturm (velitel 4./JG 52 & 5./JG 52)

23.12.1944 Loď Júzuki vyřazena ze služby (potopena letadly USMC severovýchodně od Cebu [img_6 comment=Filipíny (PHL)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/phl.gif[/img_6] / Sunk by aircrafts USMC northeast of Cebu [img_6 comment=Filipíny (PHL)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/phl.gif[/img_6])


23.12.1944 Vojska 3. ukrajinského frontu osvobodila Székesfehérvár (Maďarsko).

23.12.1944 Německá 5. tanková armáda pronikla k Dinantu (Ardeny).


23.12.1944 Britské bombardovací letectvo uskutečnilo nálet na Kolín n. R.


23.12.1944 Britské bombardovací letectvo uskutečnilo nálet na Trier


23.12.1945 Zemřel viceadmirál Heinz Nordmann (velitel: Admiralát norské polární pobřeží)




23.12.1945 Zemřel viceadmirál Friedrich Wilhelm Kurze

23.12.1945 Zemřel podplukovník Nikolaj Nikolajevič Inozemcev (veliteľ 1. samostatnej stíhacej letky protivzdušnej obrany)

23.12.1945 Zemřel kapitán Arthur Treloar Whealy (velitel letky 203. perutě RAF)

23.12.1948 Zemřel generál Heitaró Kimura (viceminister vojny)

23.12.1948 Zemřel generál Seiširó Itagaki (Ministr armády)

23.12.1948 Zemřel generál Iwane Matsui (velitel: Středočínská oblastní armáda)

23.12.1948 Zemřel generál Kendži Doihara (velitel 1. všeobecnej armády)

23.12.1948 Zemřel generálporučík Akira Mutó (velitel: 2. divize císařské gardy)

23.12.1948 Zemřel generál Hideki Tódžó (Premiér)

23.12.1949 Založen kýl ponorky ORP Ślązak (M-103 / P-103 / 304)

23.12.1950 Zemřel generál Walton Harris Walker (velitel: 5. pěší divize)



23.12.1950 USA uzavřely s Francií, Jižním Vietnamem, Kambodžou a Laosem dohodu o vojenské pomoci.

23.12.1953 Zemřel maršál Sovětského svazu Lavrentij Pavlovič Berija (první náměstek předsedy Rady ministrů SSSR)

23.12.1953 Zemřel generálplukovník Bogdan Zacharovič Kobulov (1. náměstek Ministra vnitra SSSR)
23.12.1953 Zemřel generálplukovník Sergej Arsenťevič Goglidze (lidový komisař vnitra SSSR (1934-1938))

23.12.1953 Zemřel armádní generál Vsevolod Nikolejevič Merkulov (ministr státní kontroly)


23.12.1955 Bao Dai je vypuzen, poražen ministerským předsedou Diemem v američany uspořádaném plebiscitu, který byl zmanipulován. Diem dostal radu upevnit svou sílu za pomoci amerického letectva, a to od Col. Edwarda G. Lansdala, který byl napojen na CIA.


23.12.1960 Zemřel generálmajor Paul Backhaus




23.12.1961 Narodil se brigádní generál Vladimír Halenka (ředitel sekce podpory Ministerstva obrany)


23.12.1961 Zemřel SS-Brigadeführer a generálmajor zbraní-SS Kurt Meyer (veliteľ 12. tankovej divízie SS "Hitlerjugend")


23.12.1962 Zemřel generál delostřelectva Rudolf Kämpfe

23.12.1964 Loď ORP Kormoran (616) uvedena do služby


23.12.1967 Zemřel plukovník Bruno Weikinn (velitel Dělostřeleckého pluku 1)


23.12.1967 Po příjezdu prezidenta Johnsona do Cam Ranh ve Vietnamu, prezident prohlásil, že "všechny těžké úkoly byly překonány. Ačkoliv nepřítel není poražen, ví, že potkal v boji lepšího, než je on sám." Tato návštěva ve Vietnamu prezidenta je jeho druhá a poslední za jeho vykonávání prezidentské funkce.


23.12.1970 Loď Liman uvedena do služby

23.12.1971 Zemřel generál Wade Hampton Haislip (velitel: 85. pěší divize)

23.12.1972 Zemřel generálplukovník inženýrsko-technické služby Andrej Nikolajevič Tupolev (letecký konštruktér)

23.12.1976 Zemřel - Vadim Borisovič Šavrov (letecký konštruktér)




23.12.1976 Zemřel generálporučík Johannes Ludwig von Hachenburg

23.12.1976 Ponorka Le Indomptable (S613) uvedena do služby




23.12.1978 Zemřel generálmajor Georg Teschner



23.12.1980 Zemřel poručík Ulrich Wernitz (veliteľ 3/JG 54)


23.12.1985 Zemřel námořní kapitán Werner Endell (velitel přístavu St. Malo)

23.12.1987 Založen kýl lodi USS Cowpens (CG-63)

23.12.1999 Ponorka Le Téméraire (S617) uvedena do služby

23.12.2000 Zemřel plukovník Wilfred Stanley Arthur (velitel, 78. křídlo RAAF)

23.12.2003 Zemřel major Kenneth Brown



23.12.2003 Zemřel brigádní generál Vicente Fernández Bascarán (ředitel: 3. sekce informací vrchního velení obrany)

23.12.2007 Zemřel generálmajor letectva Nikolaj Alexandrovič Opryško (veliteľ 7. vojenskej dopravnej leteckej divízie)

23.12.2009 Zemřel plukovník Robert Lewis Howard (velitel roty 2. praporu Rangers v pevnosti Lewis)

23.12.2010 Zemřel generálmajor William R. Kraft (velitel: 3. obrněná divize)



23.12.2011 Zemřel štábní kapitán Ladislav Nižňanský (velitel roty, Skupina Abwehru 218 Edelweiß)

23.12.2011 Zemřel podplukovník Wayne K. Blickenstaff (velitel 350. stíhací perutě, 353. stíhací skupiny)

23.12.2013 Zemřel plukovník Pjotr Sergejevič Rubcov (veliteľ 18. gardového stíhacieho leteckého pluku /1970-1971/)


23.12.2013 Zemřel generálporučík Michail Timofejevič Kalašnikov (konstruktér AK-47)

23.12.2013 Ponorka Alexandr Něvský (K-550) uvedena do služby

23.12.2020 Loď Pjotr Morgunov (117) uvedena do služby
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74558