Main Menu
User Menu

02.11.

2.11.

Státní útvary Datum Událost


2.11.1299 Narodil se - - Alfonso IV (král Aragónský, Valencie a Sardinie a Córcegy)



2.11.1327 Zemřel - Jaime II - (král Aragonu a Valencie)

2.11.1470 Narodil se - Eduard V. - (král Anglie)


2.11.1765 Narodil se generálporučík José Alós Mora (dočasný kancelář války Španělska)


2.11.1766 Narodil se polní maršál Jan Josef Václav Radecký z Radče

2.11.1778 Zemřel generálporučík Richard Lambart (plukovník: 55. pěší pluk)


2.11.1781 Narodil se generálmajor William Frederick Cavendish Bentinck (plukovník: 58. pěší pluk)

2.11.1795 Narodil se James Knox Polk (11. prezident USA)

2.11.1810 Narodil se generálmajor Andrew Atkinson Humphreys (zborový veliteľ)

2.11.1826 Narodil se brigádny generál Robert Hopkins Hatton (brigádny generál CSA)

2.11.1826 Narodil se brigádny generál William Haines Lytle (Brigádny veliteľ.)



2.11.1828 Narodil se generálmajor CSA Bryan Grimes (generálmajor CSA)

2.11.1828 Narodil se čestný generálmajor Harris Merrill Plaisted (Brigádny veliteľ.)

2.11.1853 Narodil se generál pěchoty Emmerich Hadfy von Livno (Veliteľ VI. zboru.)

2.11.1862 Zemřel brigádny generál Francis Engle Patterson (Brigádny veliteľ.)

2.11.1865 Narodil se Warren Gamaliel Harding (29. prezident USA)

2.11.1869 Narodil se generálmajor Lutz Wahl (velitel: 7. divize)



2.11.1870 Zemřel brigádny generál CSA William Felix Brantley (brigádny generál CSA)
2.11.1873 Narodil se divisní generál Arnošt Hittl

2.11.1874 Narodil se generálmajor Conner Fox (velitel: 1. divize)

2.11.1875 Narodil se brigádní generál Jay Paul Hopkins (náčelník štábu: 89. divize)
2.11.1876 Narodil se generálmajor Albert Kraußold (velitel: Polní velitelství 725)


2.11.1877 Zemřel generál poľný maršal Friedrich Heinrich Ernst Graf von Wrangel (Szczecin* predtým Stettin, dnes súčasť Poľska.)

2.11.1879 Zemřel generálporučík Raiširó Sumita (velitel: 39. divize)

2.11.1879 Narodil se brigádní generál David S. Ritchie (velitel: 68. pěší brigáda)

2.11.1887 Narodil se generálmajor Džúró Gotó (velitel: Oblastní velení Kofu)


2.11.1887 Narodil se generál delostřelectva Willi Moser (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

2.11.1888 Narodil se kapitán Fernand Maxmillien Leon Jacquet (velitel 1. stíhací skupiny belgického letectva)
2.11.1891 Narodil se generál dělostřelectva Helmuth Otto Ludwig Weidling (veliteľ XXXXI. tankového zboru)
2.11.1892 Narodil se generál protiletadlových jednotek Richard Reimann (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
2.11.1895 Narodil se kapitán Arthur Treloar Whealy (velitel letky 203. perutě RAF)


2.11.1896 Narodil se SS-Obersturmbannführer Franz Josef Binz (velitel: Pluk tankových granátníků SS 21)


2.11.1897 Narodil se generálmajor Otto Obenaus (velitel: 545. divize lidových granátníků)


2.11.1898 Narodil se plukovník Karl-Max Grässel (velitel 14. tankové divize)

2.11.1898 Narodil se generálmajor tankových vojsk Andrej Gerasimovič Potaturčev (velitel 4. tankové divize)

2.11.1900 Narodil se plukovník Akiho Išii

2.11.1901 Narodil se armádní generál Dmitrij Danilovič Leljušenko

2.11.1906 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Ivanovič Novodranov (veliteľ 3. leteckej divízie ďalekého dosahu)


2.11.1907 Narodil se generálporučík Gonzalo Fernández de Córdoba y Ziburu (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)

2.11.1914 Narodil se plukovník in memoriam Josef Valčík (člen výsadku Silver A)

2.11.1914 V důsledku výbuchu munice se v Medway, Sheerness potopila loď HMS Bulwark. Z celé posádky se zachránilo jen 15 (podle jiných pramenů 12) mužů.

2.11.1914 2. - 5. 11. Porazily jednotky generála Paula von Lettow-Vorbecka, v bitvě u Tangy, britsko-indický expediční sbor a odrazily tak první útok Britů na Německou východní Afriku.
2.11.1916 Narodil se generálplukovník Josef Vosáhlo (Ministerstvo národní obrany, náměstek ministra)


2.11.1916 Narodil se major Helmut Leicht (veliteľ III. / SG 10)

2.11.1916 v Egejském moři se po nárazu na minu potápí parník Britannic společnosti White Star, zařazený jako nemočniční loď do válečné služby. se svými 85 000 BRT je to největší britské komerční plavidlo ztracené za první světové války.
2.11.1916 Ruská flotila odstřelovala přístav Konstanca.
2.11.1917 Narodil se námořní poručík Robert Hampton Gray (nositel Viktoriina kříže)

2.11.1917 britská vláda podporila sionistické úsilie o samostatný židovský štát v Palestíne v tzv.Balfourovej deklarácii.
2.11.1917 Bola sovietskou vládou prijatá „Deklarácia práv národov Ruska“. V Baku bola zavedená sovietska moc.

2.11.1917 V průlivu Kattegat potopil britský torpédoborec německý pomocný křižník a deset ozbrojených hlídkových člunů.


2.11.1918 Narodil se SS-Hauptsturmführer Albert Knobelspieß (velitel: Tankový oddíl SS 16)

2.11.1918 Narodil se fregatní kapitán Alexander Vraciu (velitel VF-51)
2.11.1919 Narodil se kapitán Alfred Grislawski (veliteľ 1./JG 1)
2.11.1921 Narodil se SS-Obersturmführer Soeren Kam (velitel roty (5. divize tankových granátníků SS "Wiking")
2.11.1933 Narodil se generálmajor Vladimír Janeček (náčelník Vysokej vojenskej technickej školy)
2.11.1935 Kriegsmarine byl předán lehký křižník "Nürnberg"


2.11.1936 Založen kýl lodi Tirpitz

2.11.1936 Loď USS Reid (DD-369) uvedena do služby


2.11.1938 Zemřel generálmajor Kurt von Lupin (velitel: Vojenský výcvikový prostor Münsingen)

2.11.1938 Narodil se viceadmirál Jurij Ivanovič Šumanin (veliteľ Kamčatskej vojnovej flotily)
2.11.1938 Podepsána tzv. vídeňská arbitráž Německem a Itálií, podle níž byla jižní část Slovenska a jižní část Podkarpatské Rusi (Zakarpatská Ukrajiny) připojena k Maďarsku
2.11.1938 Československo bylo nuceno odstoupit Maďarsku jižní oblasti Slovenska a Podkarpatské Rusi (včetně Košic, Užhorodu a Mukačeva).
2.11.1938 po určení „spravodlivých etnických hraníc“ na konferencii na viedenskom zámku Belveder prišlo Slovensko o viac ako 10 300 km štvorcových územia a o vyše 850 000 obyvateľov (podľa sčítania z roku 1930). Maďarsko dostalo Čiernu nad Tisou, Dunajskú Stredu, Galantu, Komárno, Košice, Levice, Lučenec, Nové Zámky, Rožňavu, Rimavskú Sobotu, Senec, Šamorín, Veľké Kapušany a Vráble. Poľsko dostalo menšie pohraničné územia na severe a Nemecko Petržalku. Nemecko na konferencii zastupoval Joachim von Ribbentrop, Taliansko gróf Galeazzo Ciano, Maďarsko minister zahraničných vecí Kálman Kánya a Podkarpatskú Rus predseda autonómnej vlády Alexander Vološin.

2.11.1939 Král Jiří dekoroval 5 pilotů RAF, kteří se zúčastnili náletu na Kielský kanál.
2.11.1940 Řecký 2. armádní sbor přešel do protiútoku a zatlačil italská vojska na západ


KS Řecka vyzvala lid do boje proti italským útočníkům

2.11.1942 Zemřel plukovník Daniel Greenwood Berry (velitel: 24. brigáda)

2.11.1942 Zemřel podplukovník Harry E. Ransom (velitel: 201. brigáda)

2.11.1942 Zemřel plukovník Boris Vladimirovič Jansen (veliteľ 202. bombardovacej leteckej divízie)

2.11.1942 Vojská Veľkej Británie, Slobodného Francúzska a Grécka zhájili pri El Alameine v severnej Afrike útok, s krycím názvom operácia Supercharge. Operácia bola zahájená 9 dní po operácii Lightfoot.
2.11.1942 Prezídium Nejvyššího sovětu SSSR schválilo zřízení Mimořádné státní komise pro vyšetřování německých fašistických zločinů. Německá vojska obsadila Gizel a pronikla k Ordžonikidze.

2.11.1942 Americký diplomat Murphy uzavřel dohodu s konzervativním činitelem francouzského odboje generálem Giraudem (namířena proti vedoucímu postavení generála de Gaulla v hnutí „Bojující Francie).

2.11.1942 Americká a australská vojska dobyla Kokodu (Nová Guinea).


2.11.1943 Zemřel generál protiletadlových jednotek Hugo Grimme
2.11.1943 Narodil se plukovník Oldřich Pelčák (velitel 11. stíhacího leteckého pluku)
2.11.1943 Skončila útočná operace 1.ukrajinského frontu, jejímž cílem bylo vytvořit předmostí na pravém břehu Dněpru severně od Kyjeva v šířce 140 km a v hloubce 30 km. Sovětská vojska osvobodila Kachovku a Skadovsk.


2.11.1943 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Vídeňské Nové Město.

2.11.1943 Spojenecká vojska bojující v Itálii byla zastavena u Monte Cassina.

2.11.1943 Generál Spaatz jmenován vrchním velitelem amerických leteckých sil ve Středomoří.


2.11.1943 námořní bitva v Zátoce císařovny Augusty


2.11.1944 Zemřel kapitán Werner Gerth (stíhač (JG53))


2.11.1944 Zemřel nadporučík Heinz Bauer (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

2.11.1944 Loď USS Lake Champlain (CV-39) spuštěna na vodu
2.11.1944 Vojska 2. běloruského frontu zakončila útok na Ostrów-Mazowieckém směru. Způsobila německé 4. a 2. Armádě těžké ztráty, osvobodila Ostrolejsu, Lomžu, překročila řeku Narew a vytvořila předmostí západně od Róžan. 2.ukrajinský front postoupil k vnějšímu obrannému obvodu Budapešti.
2.11.1944 Německá vojska vyklidila předmostí na řece Šeldě v prostoru Breskens.

2.11.1944 Spojenecká vojska obsadila město Casseta (Itálie).
2.11.1944 V hlavním stanu vrchního velitelství německých Vojsk Západ (východně od Krefeldu) se konala porada o plánovaném protiútoku v prostoru Arden. Hitler stanovil cíl zmocnit se Antverp. Rundstedt a Model na proti tomu navrhovali dosažení řeky Maasy. Potom se mělo rozhodnout, zda útok bude pokračovat severním nebo západním směrem.
2.11.1944 Německá vojska ukončila evakuaci Řeče.

2.11.1944 Britská vojska obsadila Mawlu (Barma).

2.11.1944 Britské letectvo bombardovalo Düsseldorf (4468 t).


2.11.1944 Americké letectvo provedlo nálet na Bielefeld.


2.11.1944 Spojenecké letectvo bombardovalo závod na výrobu PHM - Homberg a Leuna-Werke (1223 t).

2.11.1944 V 9,00 zahájila 28. divize americké 1. armády nový útok na Hürtgenský les. Ten podporovaly silné svazy tanků, stíhačů tanků, ženistů a dělostřelectva. To provedlo před začátkem útoku hodinu trvající dělostřeleckou přípravu. Německá obrana, podpořená dělostřelectvem, začala americké vojáky decimovat. Přesto pomalu postupovali vpřed.
2.11.1944 Gestapo se dozvědělo o chystané vzpouře v podzemní továrně DORA a na podzemní organizaci provedlo razii. Při ní byli pozatýkáni její hlavní představitelé. Mezi zatčenými byl i dr. Češpiva.


2.11.1944 Americké 24. pěší a 1. mechanizovaná divize obsadily na Leyte město Carigara – důležitý bod v severní části ostrova. Poté však vojáci narazili na japonský obranný bod a postup se na 14 dní zastavil. Japonci již disponovali 45 000 obránci.


2.11.1946 Zemřel generálporučík Heino von Rantzau (veliteľ 2. divízie protilietadlového delostrelectva)
2.11.1947 Narodil se - Rodney Williams (generálni guvernér Antigui a Barbudz (2014))

2.11.1950 První střetnutí amerických a číských jednotek poblíž Unsanu.
2.11.1953 Narodil se generálmajor Vladimír Lavička (zástupce velitele pozemních sil)


2.11.1953 Zemřel generálporučík Paul Stöwer (velitel: Divize č. 143)
2.11.1956 Zemřel brigádní generál Mojmír Soukup
2.11.1957 Zemřel generálmajor Walter Drobnig (velitel: 708. pěší divize)

2.11.1959 Zemřel brigádní generál Adlai H. Gilkeson (Velitel : 3. letecká armáda)



2.11.1963 Ve 3.00 ráno, jeden z Diemových poradců prozradil jeho současnou skrýš vzbouřeným generálům. Lov na Diema a jeho bratra Nhu opět začal. V 6.00 Diem telefonoval generálům. Uznal, že situace je beznadějná, Diem a Nhu souhlasili s kapitulací uvnitř katolického kostela. Diem a Nhu byli poté odvedeni do zajetí, a na obrněném voze převáženi do Saigonu. Během zastávky byli oba zavražděni. Schůzka v Bílém domě byla přerušena zprávou o Diemovi smrti. Podle svědků obličej presidenta Kennedyho zšednul a president okamžitě opustil místnost. Později si do svého soukromého deníku poznamenal : "Cítim, že musíme nést velkou část zodpovědnosti za tento čin." V Saigonu se slavilo svržení Diemova režimu. Ale vzpoura způsobila vládní vakuum, ve kterém se několik vojenských a civilních vlád snažilo získat vládu nad Jižním Vietnamem, zemí, která se stala naprosto závislá na USA. Vietkong využil této politické nestability aby posílil svůj vliv na zemědělské obyvatelstvo až na asi 40%.


2.11.1964 Zemřel generálmajor Gerhard Dieckhoff
2.11.1964 v Saudské Arábii je sesazen král Saud.

2.11.1966 Zemřel generál Benjamin Lear (velitel: 1. jezdecká divize )

2.11.1966 Zemřel generál Sadao Araki (velitel: 6. divize)


2.11.1967 Zemřel kontraadmirál Otto Kähler (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)

2.11.1969 Zemřel generálporučík Claude Arthur Larkin (velitel: 1. letecké křídlo námořní pěchoty)


2.11.1970 Zemřel generál letectva Georg Rieke (veliteľ 1. leteckej cvičnej divízie)




2.11.1972 Zemřel generálmajor Johannes Erxleben (vojenský velitel města Kassel)

2.11.1973 Zemřel plukovník Almer Cecil Burnett (velitel: 180. pěší brigáda)

2.11.1974 Loď USS Moinester (FF-1097) uvedena do služby


2.11.1975 Zemřel kontradmirál Ernst Lucht (velitel bezpečnostních jednotek v oblasti Severního moře)


2.11.1975 Zemřel podplukovník Alhard von der Borch (velitel Pluku tankových granátníků 13)
2.11.1976 Zemřel plukovník Hans Baethmann (velitel: 22. divize lidových granátníků)
2.11.1976 Zemřel generálmajor Ján Kovál (Velitel 5. stíhací letecké divize v Žatci)
2.11.1979 Zemřel námořní kapitán Ernst Kals (velitel: 2. ponorková flotila)

2.11.1979 Zemřel podplukovník Samuel S. Yeaton (velitel: 3. nájezdnický prapor námořní pěchoty)




2.11.1981 Zemřel generálporučík Max Horn (velitel: 719. pěší divize)

2.11.1982 Loď HMS Gloucester spuštěna na vodu


2.11.1986 Zemřel kapitán Karl Wettengel (velitel praporu v 12. polní divize Luftwaffe)


2.11.1987 Zemřel podplukovník Wilhelm Schöning (veliteľ 66 pluku pancierových granátnikov)

2.11.1990 Loď USS Anzio (CG-68) spuštěna na vodu
2.11.1990 Zemřel major Friedrich Crantz (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

2.11.1992 Zemřel generálporučík Richard M. Hoban (velitel: 8. letecká armáda)

2.11.1996 Ponorka HMS Vigilant (S30) uvedena do služby
2.11.1996 Zemřel kontradmirál John Geraerdt Jr. Crommelin (velitel: USS Saipan (CVL-48))
2.11.1996 Založen kýl ponorky Jurij Dolgorukij (K-535)
2.11.2001 Zemřel generálmajor Ján Borguľa (náčelník Správa vojenských soudů)

2.11.2002 Založen kýl lodi USS Chafee


2.11.2003 Zemřel major Wolfgang Kapp (velitel: Oddíl útočných děl 191)

2.11.2005 Zemřel viceadmirál Boris Ivanovič Gromov (veliteľ 2. ponorkovej flotily)

2.11.2007 Založen kýl lodi USNS Carl Brashear
2.11.2007 Zemřel kapitán 1. triedy Michail Vladimirovič Bannych (náčelník štábu 31. ponorkovej divízie)

2.11.2015 Založen kýl lodi USS Billings (LCS-15)


2.11.2017 Zemřel divizní generál Francisco Pérez Muinelo (ředitel: Generální ředitelství ekonomických záležitostí)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74507