Main Menu
User Menu

20.10.

20.10.

Státní útvary Datum Událost

20.10.1655 Zemřel - Martín de Robles y Villafaña (guvernér provincie Venezuela)


20.10.1663 Narodil se plukovník Alexander Luttrell

20.10.1752 Narodil se polní maršál Fabián Vilémovič Osten-Saken (velitel 1. armády)



20.10.1753 Narodil se brigádny generál Gabino Gaínza y Fernández de Medrano (Generálny kapitán Guatemaly)

20.10.1758 Zemřel generálporučík Charles Spencer


20.10.1790 Narodil se generálporučík Andrés García Camba y de las Heras (ministr námořnictva)

20.10.1792 Narodil se polní maršál Colin Campbell (plukovník: 93. pěší pluk)


20.10.1797 Narodil se - José Bernardo Escobar (Prezident Guatemaly)

20.10.1798 Zemřel polní maršál Studholme Hodgson (plukovník: 52. pěší pluk)

20.10.1819 Narodil se generálmajor Daniel Edgar Sickles (zborový veliteľ)


20.10.1820 Narodil se generálmajor CSA Benjamin Franklin Cheatham (generálmajor CSA)

20.10.1820 Narodil se čestný generálmajor George Jerrison Stannard (brigádny veliteľ)


20.10.1822 Narodil se generálmajor CSA Mansfield Lovell (generálmajor CSA)




20.10.1827 Spojená anglicko-francúzsko-rusko-grécka eskadra rozbila turecko-egyptské loďstvo v zálive Navarino.

20.10.1848 Zemřel general José Francisco Zelaya y Ayes (Prezident Hondurasu)

20.10.1864 Zemřel generálmajor CSA Stephen Dodson Ramseur (generálmajor CSA)

20.10.1864 Zemřel brigádny generál Charles Russell Lowell (Brigádny veliteľ.)

20.10.1868 Narodil se generálmajor Georg Domaschnian (velitel 19. divize (Rumunsko))

20.10.1873 Narodil se brigádní generál Alfréd Pschorn


20.10.1882 Narodil se generál pěchoty Erich Lüdke


20.10.1882 Narodil se generálporučík Karl Zwengauer (inspektor Náborové inspekce Lipsko)


20.10.1883 Narodil se generálporučík Max von Hartlieb-Walsporn (velitel: Divize č. 179)



20.10.1884 Narodil se generálporučík Ernst Hammer (veliteľ 190. pešej divízie)

20.10.1889 Zemřel generálporučík Albert O. Connor (velitel: 3. pěší divize)


20.10.1891 Narodil se generálmajor Walther Hossfeld (velitel: 379. pěší pluk)


20.10.1893 Narodil se generálmajor Johannes Sauerbrey (velitel: 330. pěší divize)


20.10.1893 Narodil se generálmajor Gerhard Graßmann (velitel: 333. pěší divize)

20.10.1894 Narodil se kapitán Frederick James Harry Thayre (velitel letky 16. perutě RFC)

20.10.1894 Narodil se nadporučík Josef Pürer (rakousko-uherské pozorovatelské eso 1. sv. v. s 6 potvrzenými sestřely a 1 nepotvrzeným)

20.10.1894 Narodil se - Jomo Kenyatta (1. prezident Keni)


20.10.1896 Narodil se generálmajor Felix Vodepp


20.10.1897 Narodil se kontradmirál Wilhelm Mössel

20.10.1897 Narodil se generálporučík - Yi Un (Korejský cisár)


20.10.1898 Narodil se poručík Árpád Bertalan (Držiteľ Rytierského kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)


20.10.1898 Narodil se SS-Oberführer Heinz Bertling (velitel: Indická dobrovolnická legie)


20.10.1900 Narodil se generálmajor Rudolf Lippert (velitel: 5. tanková divize)


20.10.1900 Narodil se námořní kapitán / plukovník Hermann Lessing (náčelník štábu: 2. admiralát Severní moře)


20.10.1902 Narodil se brigádní generál Ján Viliam Lichner


20.10.1903 Narodil se plukovník Karl-Eric Bertram (velitel Výsadkového pluku tankových granátníků 1 Hermann Göring)

20.10.1904 Narodil se maršál letectva Sergej Ignaťjevič Rudenko (prvý zástupca hlavného veliteľa Vzdušných síl ZSSR /1958-68/)


20.10.1906 Narodil se brigádny generál Franz Zejdlik (vojenský velitel Dolního Rakouska)


20.10.1906 Narodil se generálplukovník letectva Fjodor Petrovič Polynin (veliteľ poľského vojenského letectva /1944—1949/)

20.10.1908 Narodil se kontradmirál Nikolaj Dmitrijevič Novikov (náčelník štábu 1. ponorkovej brigády Čiernomorskej floty 2. formovania)


20.10.1909 Narodil se podplukovník Hans-Heinrich Brustellin (velitel, Stíhací velitelství Východní Prusko)


20.10.1910 Narodil se major Alwin Boerst (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami a mečmi. )


20.10.1910 Narodil se plukovník Günther von Maltzahn (veliteľ JG 53)


20.10.1911 Narodil se SS-Standartenführer Helmut von Vollard-Bockelberg (náčelník štábu: 11. dobrovolnická divize tankových granátníků SS Nordland)

20.10.1911 Narodil se viceadmirál Michail Gavrilovič Tomskij (veliteľ Kerčensko-Feodosijskej námornej základne)

20.10.1911 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin Ers.Z. II 9f.


20.10.1912 Narodil se generálmajor Július Henel (zástupca náčelníka Vojenská politická akademie)


20.10.1914 Německý útok ve Flandrech ve snaze obejít "útěkem k moři" po pobřeží francouzsko-anglickou obranu. Belgičané otevřeli u Nieuwpoortu mořské hráze a zaplavili území do hloubky asi 35 km


20.10.1914 Britská obchodní loď Glitra je potopena ponorkou U-17. jedná se o první potopení britské obchodní lodě ponorkou.


20.10.1915 Narodil se nadmyslivec Friedrich Pein (odstřelovač 2./Jäger-Regiment 227)


20.10.1915 Začal válečný stav mezi Bulharskem a Ruskem


20.10.1916 Narodil se SS-Sturmbannführer Karl Auer (velitel: 1. prapor 8. pluku tankových granátníků SS)

20.10.1916 Ruská bitevní loď Imperatritsa Maria byla potopena vnitřní explozí paliva.


20.10.1917 Narodil se generálmajor Karel Klíma (zástupce náčelníka Hlavního týla)

20.10.1917 Narodil se kapitán Francis Joseph Lent (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 11 potvrzenými sestřely a 1 pravděpodobným)

20.10.1917 Ponorka SMU-20 (U-20) uvedena do služby


20.10.1918 Narodil se major Martin Drewes (držitel Rytířského kříže Železného kříže s Dubovými ratolestmi)

20.10.1918 Zemřel kapitán Francis Granger Quigley (kanadské letecké eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 33 sestřely [15 zničených (8 sám, 7 sdílel), 12 sražených do neřízeného pádu (10 sám, 2 sdílel) a 6 zničených v plamenech (4 sám, 2 sdílel)], z toho 1 balón (zničen, sdílel))

20.10.1918 Nemecko ukončilo ponorkovú vojnu.

20.10.1918 V noci na 20.októbra bola v Bratislave vyhlásená vojenská pohotovosť; cez mesto prechádzala konvoj šiestich automobilov Hispano-Suiza s cisárskou rodinou a ich majetkom v hodnote asi 20 mil.dolárov, s ozbrojeným sprievodom


20.10.1919 Narodil se námořní nadporučík Ludo Kregelin (ponorkový velitel)


20.10.1920 Narodil se kapitán Heinz Rökker (veliteľ 2./NJG 2)

20.10.1920 Narodil se major Sultan Amet-Chan (zástupce velitele 9. gardového stíhacího pluku)


20.10.1920 Zemřel poručík José de Figueroa y Alonso-Martínez (strieborný medailista z OH v 1920 v polo)

20.10.1920 Založen kýl ponorky Ro-18 (Ro-18)

20.10.1920 Loď USS Louisiana (BB-19) vyřazena ze služby


20.10.1920 Narodil se SS-Obersturmführer Helmut Max Ernst Wendorff (velitel čety; 13.(schw.)/SS-Panzer-Regiment 1)
20.10.1920 Narodil se šikovatel Franz Schmid (velitel čety, 2. rota, 27. tankový ženijní prapor, 17. tanková divize)


20.10.1921 Narodil se plukovník v. v. Imrich Trenčanský (veliteľ Velitelského stanoviště 3. letecké stíhací divize)

20.10.1921 Ponorka Ro-17 (Ro-17) uvedena do služby


20.10.1921 Narodil se poručík Georg Bose (velitel čety; 1./Oddíl útočných děl 177)


20.10.1922 Narodil se námořní nadporučík Klaus Weber (ponorkový velitel)

20.10.1922 Zemřel brigádny generál Adam Rankin Johnson (brigádny generál CSA)

20.10.1924 Založen kýl lodi Fumizuki

20.10.1924 Založen kýl ponorky I-121 (I-121)

20.10.1925 Založen kýl ponorky R. Smg. Antonio Sciesa

20.10.1926 Zemřel polní maršál Arthur Arnold Barrett (velení:)

20.10.1928 Zemřel generálporučík Júdžiró Nakamura (Vice minister armády)


20.10.1930 Zemřel generálkapitán Valeriano Weyler y Nicolau (ministr války)

20.10.1931 Loď R. N. Zara uvedena do služby


20.10.1931 Loď Almirante Miranda (AM) spuštěna na vodu
20.10.1934 Zemřel poručík Hans Böhning (velitel Jasty 32)

20.10.1935 Zemřel - Bohumír Bradáč (ministr národní obrany)

20.10.1935 Ponorka R. Smg. Otaria uvedena do služby

20.10.1937 Založen kýl lodi HMS Kipling (F91, G91 [i](od června 1940 / from June 1940)[/i])


20.10.1938 Zemřel brigádní generál Eduard Koblic

20.10.1938 Československá vláda zakázala činnost KSČ.

20.10.1939 Na 2000 Židů, převážně uprchlíků z Polska, bylo deportováno z Vídně do Lublinu v Generálním gouvermentu.

20.10.1940 Maďarsko přistupuje k OSE

20.10.1941 Zemřel major Gerhard Czernik (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

20.10.1941 Zemřel - Stepan Jegorovič Sentemov (veliteľ 74. bitevného leteckého pluku)


20.10.1941 Ponorka U-508 (U-508) uvedena do služby

20.10.1941 Loď USS Hornet (CV-8) uvedena do služby


20.10.1941 Německá skupina armád Střed dosáhla vítězství ve dvojité bitvě u Vjazmy a Brjanska. Do zajetí padlo 673 000 sovětských vojáků.

20.10.1941 Britská admiralita rozhodla o vyslání bitevní lodi HMS Prince of Wales do jihovýchodní Asie.

20.10.1942 Ponorka U-191 (U-191) uvedena do služby

20.10.1942 Založen kýl ponorky Ro-45 (Ro-45)



20.10.1942 Spojenecké letectvo provedlo nálet na Meaulte.


20.10.1942 Pri sprevádzaní konvoja napadol v Biskajskom zálive Liberator 224. perute nemeckú ponorku U-216 a potopil ju.


20.10.1943 Zemřel Viceadmirál Werner Grassmann (velitel: Pobřežní velitelství západní Baltské moře)

20.10.1943 Založen kýl ponorky U-1109 (U-1109)


20.10.1943 Ponorka U-1224 (U-1224) uvedena do služby

20.10.1943 Ponorka U-295 (U-295) uvedena do služby

20.10.1943 Založen kýl ponorky I-402 (I-402)

20.10.1943 Hlavní stan nejvyššího velení přejmenoval Kalininský front na 1. pobaltský front, Pobaltský front na 2. pobaltský front, Střední front na Běloruský front, Voroněžský front na 1. ukrajinský front, Stepní front na 2. ukrajinský front, Jihozápadní front na 3. ukrajinský front a Jižní front na 4. ukrajinský front.


20.10.1943 Německý nálet na Londýn a Hull (89 letadel).



20.10.1943 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Lipsko (285 letadel, 1.085 tun pum) a Düren.


20.10.1944 Zemřel generálporučík Fritz von Brodowski (velitel: Vyšší polní velitelství 588)

20.10.1944 Zemřel gardový major Alexandr Terenťjevič Karpov (stíhacie eso, 27 samostatných zostrelov plus 9 v skupine)


20.10.1944 Karelský front obklíčil Nikel a odřízl nepříteli ústupové cesty na západ.



20.10.1944 2. ukrajinský front osvobodil Debrecín.



20.10.1944 3. ukrajinský front a jugoslávská armáda v součinnosti s Dunajskou válečnou flotilou osvobodily hlavní město Jugoslávie, Bělehrad (velitel německé sborové skupiny generál Schneckenburger padl). Skončila bělehradská operace.



20.10.1944 Britská 8. armáda obsadila město Cesena (Itálie).


20.10.1944 Americké letectvo provedlo nálet na Hannover, Most, Rosenheim, Řezno a Maribor (Jugoslávie).


20.10.1944 Silná letecká činnost amerického letectva nad Barmou (nálet na Rangún).



20.10.1944 Britská vojska obsadila Théby (Řecko).

20.10.1944 Marseillský tribunál odsoudil bývalého francouzského premiéra Lávala v nepřítomnosti k trestu smrti.



20.10.1944 Američané se vylodili na ostrově Leyte.
1. Po ostřelování pobřeží děly bitevních lodí a křižníků a po náletu letadel z letadlových lodí se v 10,00 vylodili první Američané (pod velením MacArtura) na ostrově Leyte Operace KING II. Vylodění proběhlo na 4 plážích mezi městy Tacloban a Dulag ve střední části ostrova.
Na 2 severních plážích se vylodila 24. pěší a 1. mechanizovaná divize X. sboru pod velením generála Siberta. 24. divize hned obsadila významnou vyvýšeninu pahorek 522.
Na 2 jižních plážích se vylodila 7. a 96. pěší divize XXIV. sboru pod velením generála Hodge.
Japonská posádka kladla jen malý odpor a vojáci začali postupovat do vnitrozemí, kde s podporou tanků vytvořili dostatečné předmostí, kam bylo vyloženo i 10 270 tun válečného materiálu.
Na předmostí vstoupil osobně i generál MacArthur a pronesl zde projev ve kterém prohlásil, že se vrátil na Filipíny.
2. Japonský bombardér zasáhl americký lehký křižník Honolulu. (Loď přezdívaná „Modrá husa“ bojovala již 4 roky a přežila i útok na Pearl Harbor). 60 mužů zemřelo a loď se zastavila. S pomocí torpédoborců a vlečné lodi se podařilo křižník zachránit. Po soumraku byla však loď omylem zasažena americkým granátem, který zničil 40mm dělo a zabil dalších 5 mužů a 11 zranil.
Další americký granát zasáhl americkou výsadkovou loď. Zde zabil 1 muže a 6 zranil.
3. Z Japonska vyplul SEVERNÍ SVAZ nejlepšího japonského stratéga admirála Ozawy, s letadlovými loďmi, k napadení Američanů u Leyte.
K dispozici měl veterána od Pearl Harboru, těžkou Zuikaku a lehké Zuihó, Čitose a Čijoda. Lodi však neměli plný stav, ale jen 116 letadel a admirál si dobře uvědomoval, že jeho lodi plují do záhuby. Jako doprovod měl staré bitevní lodi Ise a Hjuga, (místo zadních věží měly letovou palubu), 3 lehké křižníky, 9 torpédoborců, 2 cisternové lodi a 6 dalších plavidel.
4. Admirál Tojoda vydal rozkaz, aby se s Tchaj-wanu přesunulo na Filipíny 350 letadel. Z nich byla vytvořena další sebevražedná letka – 2. Tokubecu Kogekaitaii.



20.10.1944 Po prudkých bojoch na línii Jelšava-Muráň a následnom rozpade povstaleckej armády na tomto úseku, Nemci obsadili obce Muráň a Tisovec.

20.10.1944 Vyšetřovací komise pro Pearl Harbor vydala neveřejné prohlášení, kde vinu dávala částečně i americké vládě.



20.10.1944 Improvizovaný pancierový vlak č. 1 Štefánik pod velením Františka Adama zasiahol úspešne do bojov pri Dobrej Nive a odolal viacerým náletom.


20.10.1946 Zemřel SS-Gruppenführer a generálporučík zbraní-SS Karl-Gustav Sauberzweig (velitel: 13. horská divize SS "Handschar" (chorvatská č.1))


20.10.1947 Zemřel generál letectva Heinrich Danckelmann (Vojenský veliteľ Srbska.)

20.10.1948 Narodil se generál Bryan Douglas Brown (velitel: Velitelství zvláštních operací)

20.10.1950 Zemřel brigádní generál Henry Lewis Stimson (Ministr války)



20.10.1950 Výsadári 187. leteckého plukovného bojového zväzu vyskočili za nepriateľskými pozíciami severne od Pchjongjangu. Dopravilo ich 71 lietadiel C-119 a 40 C-47. Americká 1. jezdecká divize sa s výsadkármi spojila 23. októbra.


20.10.1951 Zemřel generálporučík Ferdinand Nöldechen (velitel: 96. pěší divize)

20.10.1952 Krize Mau Mau - 20.října je vyhlášen výjimečný stav a přijíždějí britská vojska. Je uvězněno na 2000 Kikujů včetně Jomo Kenyatty.


20.10.1953 Zemřel plukovník Werner Baumbach (veliteľ KG 200)


20.10.1953 Zemřel vrchný šikovateľ Günther Becker (Držiteľ Rytierskeho kríža.)


20.10.1953 Zemřel - Karol Sidor (predseda autonómnej vlády)

20.10.1956 Zemřel - Lawrence Dale Bell (Zakladateľ a prezident spoločnosti Bell Aircraft Corp., )


20.10.1957 Zemřel kontradmirál Karl von Bodecker



20.10.1960 Zemřel kontradmirál Friedrich Hilbig

20.10.1961 Zemřel generálporučík Doyle Overton Hickey (velitel: 3. obrněná divize)

20.10.1962 Zemřel fregatní kapitán Philippe Kieffer (velitel, 1. prapor námořních fyzilírů (commandos))

20.10.1964 Zemřel generálmajor Herman Frederick Kramer (velitel: 66. pěší divize)

20.10.1964 Zemřel generálmajor Raymond Godfrey Lehman (velitel: 93. pěší divize)

20.10.1964 Zemřel Herbert Clark Hoover (31. prezident USA)

20.10.1965 Narodil se major FSB Jurij Nikolajevič Danilin (operačný zástupca protiteroristickej skupiny "A" (Alfa))

20.10.1965 Ponorka ORP Ślązak (M-103 / P-103 / 304) vyřazena ze služby

20.10.1968 Zemřel generál intendantstva Josef Petrš

20.10.1969 Zemřel generálmajor Laurence Bolton Keiser (velitel: 2. pěší divize)


20.10.1970 Založen kýl lodi Zawzięty

20.10.1970 Loď ORP Dzielny spuštěna na vodu

20.10.1971 Zemřel generálporučík Louis Earnest Woods (velitel: 1. letecké křídlo námořní pěchoty)

20.10.1971 Zemřel admirál Nikolaj Jefremovič Basistyj (veliteľ Čiernomorskej floty)


20.10.1972 Zemřel generálporučík Max Ziervogel


20.10.1977 Zemřel generál dělostřelectva Rolf Wuthmann (veliteľ IX. armádneho zboru)

20.10.1977 Zemřel kontradmirál Alexej Matvejevič Guščin

20.10.1977 Thajsko - moci se chápe armáda


20.10.1978 Zemřel generálporučík Wolfgang Thomale (velitel: 27. tankový pluk)


20.10.1978 Zemřel generálmajor Ivan Dzamko (zástupce velitele Východního vojenského okruhu)

20.10.1979 Loď USS John A. Moore (FFG-19) spuštěna na vodu

20.10.1980 Zemřel generálmajor Robert Chauncey Macon (velitel: 83. pěší divize)

20.10.1980 Založen kýl lodi HMAS Ipswich (FCPB 209)


20.10.1981 Zemřel generálporučík Richard Satow (Inspektor Náborové inspekce Franfurt nad Odrou)

20.10.1981 Zemřel hlavní letecký maršál William Alec Coryton (velitel 3. taktická letecká armáda )


20.10.1982 Zemřel generálmajor Anton Heidenreich


20.10.1983 Zemřel plukovník Ulrich Bürker (Náčelník štábu XXII. horského zboru.)


20.10.1983 Ponorka K-278 Komsomolec (K-278) uvedena do služby


20.10.1985 Zemřel kontradmirál Hans Feldbausch

20.10.1987 Zemřel podplukovník Herbert James Lempriere Hallowes (velitel, RAF Dunsfold)

20.10.1990 Zemřel generálmajor letectva Igor Sergejevič Meľnikov (veliteľ 61. gardového stíhacieho leteckého zboru)

20.10.1990 Ponorka USS West Virginia (SSBN-736) uvedena do služby

20.10.1991 Zemřel kontradmirál Ronaľd Alexandrovič Anochin (prvý veliteľ 17. operačnej eskadry Tichooceánskej floty)
20.10.1992 Zemřel generálplukovník Koča Popović (náčelník generálního štábu)

20.10.1993 Zemřel plukovník Pjotr Alexandrovič Dranko (veliteľ 115. gardového stíhacieho leteckého pluku)

20.10.1996 Zemřel generál leteckého sboru Yves Ezanno (velitel, Stíhací škola Meknès)


20.10.1997 Zemřel plukovník Martin Steglich (veliteľ 1221. granátnického pluku)

20.10.2001 Loď USS Howard (DDG-83) uvedena do služby


20.10.2004 Ponorka ORP Kondor (297) uvedena do služby


20.10.2007 Zemřel námořní nadporučík Uwe Christiansen (ponorkový velitel)


20.10.2009 Zemřel nadporučík Siegfried Meseck-Selchow (nositel zlaté spony za boj zblízka)




20.10.2011 Zemřel plukovník Muammar Kaddáfí (Vůdce Velké revoluce)

20.10.2018 Ponorka USS Vermont (SSN-792) spuštěna na vodu
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74494