Main Menu
User Menu

11.10.

11.10.

Státní útvary Datum Událost

11.10.1424 Zemřel - Jan Žižka z Trocnova (husitský vojevůdce)

11.10.1660 Narodil se - Alonso Madariaga Caviria (plukovník: Nový pluk námořní pěchoty)

11.10.1669 Narodil se polní maršál Maxmilián Adam von Starhemberg


11.10.1673 Narodil se - Álvaro Antonio de Bazán Benavides y Ayala

11.10.1789 Narodil se generálporučík Isidro Alaix (kancelář války Španělska)

11.10.1820 Narodil se brigádny generál Alfred Washington Ellet (Brigádny veliteľ.)

11.10.1825 Narodil se brigádny generál Elkanah Brackin Greer (brigádny generál CSA)

11.10.1834 Narodil se generálmajor John Joseph Coppinger (velitel: IV Armádní sbor)

11.10.1847 Narodil se generálporučík Sukejoši Nišidžima (velitel: 2. divize)

11.10.1854 Narodil se generálporučík (in memoriam) Ijozó Tamura (zástupca náčelníka generálního štábu)

11.10.1862 Narodil se brigádní generál Perry Harrison (velitel: 68. pěší brigáda)

11.10.1871 Narodil se kontradmirál Gustav Toivo Johannes von Schoultz (22.10.1919 16.01.1923 velitel pobřežní obrany )


11.10.1880 Narodil se generálmajor Alexander von Ruville

11.10.1885 Narodil se generálporučík Tódži Jasui (velitel: 6. armáda)


11.10.1888 Narodil se generálmajor Rüdiger von Schuler (vojenský velitel města Poznaň)


11.10.1889 Narodil se generálmajor Paul Backhaus

11.10.1890 Narodil se generálporučík Jošitake Cuda (velitel: 105. divize)


11.10.1892 Narodil se generálmajor Martin Hartmann (velitel: Vyšší dělostřelecké velitelství Výmar)


11.10.1895 Narodil se generálmajor Reinhold Kutzky (velitel: 563. spojovací pluk)


11.10.1897 Narodil se generálporučík Hermann Hohn (veliteľ IX. armádneho zboru)


11.10.1897 Narodil se plukovník Karl Keller (velitel Dělostřeleckého velitelství 466)


11.10.1898 Narodil se generálporučík Rudolf Sperl (Náčelník štábu L. armádneho zboru)

11.10.1901 Narodil se generálporučík Ivan Semjonovič Varennikov (náčelník štábu 26. armády 1. formovania)

11.10.1901 Narodil se plukovník Masanobu Cudži

11.10.1902 Narodil se hlavní velitel Hlinkovej gardy Alexander Mach (velitel Hlinkových gard, )

11.10.1903 Narodil se generál Charles Pearre Cabell (Zástupce ředitele CIA)

11.10.1904 Loď USS Georgia spuštěna na vodu


11.10.1904 Narodil se generálmajor Karl-Hans Giese (velitel: 205.pěší divize)

11.10.1908 Zemřel brigádny generál Eppa Hunton (brigádny generál CSA)

11.10.1909 Narodil se generálmajor letectva Alexandr Ivanovič Korobicyn (veliteľ Tallinskej divízie PVO /1957-1959/)


11.10.1910 Narodil se kapitánporučík Herbert Brüninghaus (ponorkový velitel)

11.10.1911 Založen kýl lodi USS New York


11.10.1913 Narodil se podplukovník Ewald Janssen (velitel: Bitevní eskadra 4)


11.10.1914 Narodil se major Joachim Menzel (velitel: Protiletadlový dělostřelecký oddíl pozemního vojska (motorizovaný) 277)


11.10.1914 Česká Družina, základ čsl. armády na Rusi, přísahá v Kyjevě na svůj prapor.


11.10.1915 Narodil se major Siegfried Dodel (velitel: Prapor horských myslivců 54)
11.10.1915 Řecko vyhlásilo ozbrojenou neutralitu
11.10.1916 Dohodové velmoci ultimativně požádaly Řecko o vydání loďstva a předání železnice Pireus - Larissa pod svou správu.


11.10.1917 Narodil se kapitán Anton Grünert (držitel Rytířského kříže)


11.10.1917 Narodil se nadporučík Udo Anneken (velitel: 1. rota 83. mušketýrského praporu)

11.10.1917 Narodil se námořní nadporučík Kurt Eichmann (ponorkový velitel)

11.10.1917 Narodil se generálporučík Robert Clinton Taber (velitel: 3. pěší divize)


11.10.1917 Narodil se kapitán Johannes Naumann (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 26)


11.10.1917 Zemřel - Philipp von Württemberg


11.10.1917 Návštěva německého císaře v Sofii.

11.10.1918 Narodil se poručík Kazuo Cunoda (letecké stíhací eso)


11.10.1918 Narodil se kapitánporučík Horst Deckert (ponorkový velitel)

11.10.1918 Zemřel čestný brigádny generál Hazard Stevens (Brigádny veliteľ.)


11.10.1919 Narodil se kapitán Herbert Amann (velitel: 1. baterie Oddílu útočných děl 905)

11.10.1920 Narodil se brigádní generál John Martin Calhoun (velitel: 30. obrněná divize)

11.10.1921 Narodil se plukovník Jozef Haríň (velitel průzkumné čety 17. pěšího pluku v Bratislavě)


11.10.1925 Narodil se generálmajor Ivo Dočkal (náčelník Politického oddělení)

11.10.1927 Narodil se - William James Perry (Ministr obrany)

11.10.1928 Narodil se generál Roscoe Robinson (zástupce USA ve Vojenském výboru NATO)




11.10.1930 Zemřel štábní kapitán letectva Ivan Bazilevič Kňažikovský (polní pilot letec, velitel letky)

11.10.1931 Zemřel generálporučík Jasujuki Koike (velitel: 6. divize)


11.10.1932 Narodil se podplukovník Jaroslav Hochman (velitel velitelského roje 5. stíhací letecká divize a 3. stíhací letecká divize)
11.10.1933 Loď HMAS Voyager (D31I22) uvedena do služby
11.10.1933 Loď HMAS Waterhen (D22I22) uvedena do služby
11.10.1933 Loď HMAS Vampire (D68) uvedena do služby

11.10.1934 Založen kýl ponorky I-8

11.10.1935 Narodil se generálporučík Burton DeWayne Patrick (velitel: 101. výsadková divize)

11.10.1938 Na Podkarpatské Rusi (Zakarpatská Ukrajina) se ustavila autonomní vláda.

11.10.1938 Předseda vlády: Andrej Bródy Ministr vnitra: Edmund Bačinský Ministr dopravy: Július Révay Zplnomocněný ministr pro hospodářství: Š. A. Fencik Vládní tajemníci: Augustin Vološin (zdravotnictví + sociální péče), Ivan Pješčak (justiční správa)

11.10.1938 V Německu se uskutečnil první vzlet He 176, poháněného raketovým motorem. Byl vyroben pouze 1 kus.


11.10.1939 Zemřel generálmajor Friedrich Brüll (velitel: Vojenská správní oblast Marienburg)

11.10.1939 Rada lidových komisařů SSSR vydala usnesení o ochraně mořských hranic SSSR.


11.10.1939 Německá bitevní loď Admirál Graf Spee zajala anglickou obchodní loď Hutsman kapitána Browna s 84 muži anglo-indické posádky, plující do Liverpoolu.


11.10.1939 Začala sovětsko-finská jednání o vzájemných vztazích.

11.10.1940 Zemřel generálporučík Arnold von Biegeleben (velitel: 6.pěší divize)


11.10.1940 Uzavřena sověrsko - finská dohoda o demilitarizaci Aland.


11.10.1940 11./12. Italské námořní síly se pokoušejí pronásledovat konvoj vyplouvající z Malty východním směrem. Italské torpédoborce a torpédové čluny však narazí na ochrannou clonu konvoje, tvořenou mimo jiné křižníky HMS York a HMS Ajax. HMS Ajax je první lodí vybavenou radarem, jež se připojila ke Středomořskému loďstvu. Italský torpédoborec Artiglieri je zneškodněn dělovou palbou z HMS Ajax. Loď Camicia Nera jej vezme do vleku, ale později jej zanechává osudu a posádka se vzdává HMS York. Ajax také potápí torpédové čluny Arial a Airone.

11.10.1941 Založen kýl ponorky U-470

11.10.1941 Zemřel poručík Hans Hahn (první noční stíhač vyznamenán Rytířským křížem)

11.10.1941 Zemřel generál Misao Kawai (velitel: 1. divízie )

11.10.1941 Zemřel generálmajor Charles Gould Treat (velitel: Havajský department)


11.10.1942 Sovětská vojska pokračovala v obranných bojích v prostoru Stalingradu a na Kavkaze jižně od Mozdoku.


11.10.1942 Boj o konvoj ONS 136 (trval do 14.10., potopeny 4 lodě a zničena 1 ponorka) a o konvoj SC 104 (trval do 16.10., potopeno 8 lodí, zničena 1 ponorka).


11.10.1942 U mysu Esperance (Guadalcanal) začala dvoudenní námořní bitva (1 japonský těžký křižník a 1 torpédoborec potopeny, velitel japonské skupiny kontraadmirál Goto padl).
1. Americký 64. námořní svaz admirála Normana Scotta s těžkými křižníky San Francisco a Salt Lake City, lehkými křižníky Boise a Helena a 5ti torpédoborci se utkal ve 23,40 s japonským uskupením kontraadmirála Arimota Gótóa s těžkými křižníky Aoba, Kinugasa a Furutaka a s dvěma torpédoborci.
Americký křižník Salt Lake City byl zasažen, (na opravu odplul do Pearl Harboru), křižník Boise byl také zasažen, 107 námořníků zemřelo a 35 jich bylo zraněno, (na opravu odplul do USA), torpédoborec Farenholt byl zasažen a torpédoborec Duncan byl potopen.
Japonský křižník Aoba byl poškozen. (Odplul k opravě do Japonska, kde byl dlouho opravován. Admirál Gótó zahynul a jeho zástupce kapitán Kidžima byl zbaven velení). Těžký křižník Furutaka a torpédoborec Fubuki se potopily.
Americká propaganda udělala z admirála Scotta hrdinu a bitvu účelově využila k povzbuzení morálky.


11.10.1942 Admirál Jamamoto vyslal do oblasti Guadalcanálu, téměř celé loďstvo, včetně letadlových lodí, aby po obsazení ostrova zničilo americké lodi.


11.10.1943 Zemřel generálmajor Ernst-Heinrich Voss (veliteľ 585. granátnického pluku)


11.10.1944 Zemřel major Fritz Fessmann (veliteľ 5. tankového prieskumného oddielu)


11.10.1944 Zemřel SS-sturmbannführer Fritz Biermeier (veliteľ 2. práporu, 3. tankového pluku SS)

11.10.1944 Bulharská vláda přijala požadavek vlád SSSR, USA a Velké Británie, aby evakuovala svá vojska z Jugoslávie, Makedonie a řecké západní Thrákie.



11.10.1944 2. ukrajinský front generála Malinovského osvobodil Kluž, středisko rumunského Sedmihradska, překročil řeku Tisu a osvobodil Szeged.


11.10.1944 3. ukrajinský front spolu s jugoslávskou národní osvobozeneckou armádou osvobodil Knjaževac.


11.10.1944 Námořní pěchota Severního loďstva prolomila nepřátelskou obranu na šíji poloostrova Srednij.

11.10.1944 Americká 5. armáda obsadila Livergnano severně od Bologne a britská 8. armáda Lorenzo.


11.10.1944 Britské letectvo provedlo nálet na ostrov Walcheren.

11.10.1944 Americké letectvo provedlo nálet na Kolín nad Rýnem a Koblenz.

11.10.1944 Generál Jodl předložil Hitlerovi první operační rozkaz k protiútoku na západní frontě (operace "Wacht am Rhein"). Termín: nejdříve 25.11.



11.10.1944 Paradesantná brigáda štáb.kpt.F.Vrzalu po štvordňových tuhých bojoch prenikla do Jalnej (okr.Žiar nad Hronom).



11.10.1944 Nemecká bojová skupina Schill obsadila Antol (okr. Banská Štiavnica).

11.10.1944 Spojenci provedli nálet (300 bombardéry) na Cáchy a poté je začali ostřelovat 20 prapory dělostřelectva.

11.10.1944 61 amerických letadel z letadlových lodí 38. svazu napadlo japonské letiště Aparri na severu ostrova Luzon. Japonci se téměř nezmohli na odpor a 18 japonských letadel bylo zničeno. Američané přišli o 7 letadel, když jedno bylo sestřeleno a 6 mělo nějakou nehodu.


11.10.1945 Zemřel generálmajor Wilhelm Faessig

11.10.1948 Narodil se poručík Raymond Edwin Mabus (Ministr námořnictva)




11.10.1948 Narodil se generálmajor Ján Podhora (veliteľ 81. železničnej brigády (1992-1998))

11.10.1950 Zemřel generálporučík Masao Watanabe (velitel: 32. armáda)


11.10.1951 Zemřel generálporučík Hermann Ochsner (Náčelník štábu Inspekce protichemických jednotek na OKH)




11.10.1951 Narodil se Podplukovník František Zsoldos (09.04.1984-30.09.1988 Velitel 1. letky )

11.10.1952 Giap se pokusil vyhnat francouze z ´de Lattrovy´ linie útokem podél hory Fan Si Pan a prostoru mezi Rudou a Černou řekou.

11.10.1956 Narodil se generálmajor Jiří Jančík (náčelník štábu velitelství vzdušných sil)

11.10.1959 Zemřel plukovník Thomas Norton Gimperling (náčelník štábu: 103. divize)

11.10.1961 Zemřel generálporučík Franc Josifovič Perchorovič (velitel 47. armády (1944-1947))

11.10.1962 Narodil se generálporučík/generál zbraní Andrzej Błasik (velitel vzdušných sil )

11.10.1963 Zemřel brigádní generál Ludwig Shaner Conelly (velitel: 73. pěší brigáda)


11.10.1966 Loď ORP Flaming uvedena do služby

11.10.1967 Zemřel admirál loďstva Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Isakov (náčelník štábu Hlavního velitelství vojenského námořnictva)

11.10.1968 Zemřel plukovník v.v. in memoriam Leopold Šrom (velitel 2. letky, 1. československý stíhací letecký pluk)

11.10.1969 Zemřel generálporučík Masutaró Nakai (velitel: 20. divize)

11.10.1970 Zemřel generálporučík Kiičiró Higuči (velitel: Severní armádní okres)

11.10.1971 Zemřel starší seržant Fjodor Kuzmič Čegodajev (odstřelovač Rudé armády)

11.10.1971 Zemřel generálporučík Lewis Burwell Puller (velitel: 2. divize námořní pěchoty)

11.10.1975 Založen kýl lodi USS Carl Vinson

11.10.1975 Loď USS Dwight D. Eisenhower spuštěna na vodu

11.10.1975 Narodil se nadporučík Peter Bibza (veliteľ Vojenskej hudby Banská Bystrica)

11.10.1984 Zemřel generálporučík Saburó Endó (velitel: 3. letecká brigáda)


11.10.1986 Loď ORP Jamno uvedena do služby

11.10.1987 Narodil se generál Nathan Farragut Twining (Předseda Sboru náčelníků štábů (1957-1960))


11.10.1990 Zemřel kontradmirál Günter Kuhnke (Veliteľ U-28, U-125, U-853.)


11.10.1994 Zemřel brigádní generál Elemír Polk

11.10.1994 Zemřel generálmajor letectva Zosim Isaakovič Makarov (veliteľ 6. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

11.10.1995 Loď HMS Ocean spuštěna na vodu


11.10.1997 Zemřel nadporučík Udo Anneken (velitel: 1. rota 83. mušketýrského praporu)


11.10.2000 Zemřel plukovník Dietrich le Tanneux von Saint-Paul (velitel Granátnického pluku 1)

11.10.2010 Loď HMS Duncan spuštěna na vodu


11.10.2019 Zemřel generálmajor Alexej Archipovič Leonov (zástupce náčelníka střediska J. A. Gagarina pro výcvik kosmonautů /1976-1982/)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74485