Main Menu
User Menu

02.08.

2.8.

Státní útvary Datum Událost
2.8.1683 Zemřel podplukovník Georg Rimpler (švédský fortifikační konduktér (1666))

2.8.1764 Zemřel brigádní generál John Craufurd (plukovník: 85. pěší pluk)

2.8.1783 Narodil se čestný brigádny generál Sylvester Churchill (Armádny inšpektor.)


2.8.1785 Narodil se polní maršál Miguel Mir de González

2.8.1802 Napoleon bol ľudovým referendom zvolený za doživotného konzula





2.8.1815 Zemřel maršal Francúzska Guillaume-Marie-Anne Brune (veľvyslanec v Turecku)

2.8.1826 Narodil se čestný generálmajor William Denison Whipple (Divízny veliteľ.)


2.8.1826 Zemřel podplukovník George Finch (plukovník: 87. pěší pluk)


2.8.1827 Narodil se generálporučík Manuel Pavía (kancelář války Španělska)

2.8.1833 Narodil se čestný brigádny generál Oliver Lyman Spaulding (Brigádny veliteľ.)
2.8.1849 Zemřel - - Mohamed Ali

2.8.1855 Narodil se generál Hjóe Ičinohe (člen najvyššej vojnovej rady)

2.8.1866 Narodil se - Charles Francis Adams (Ministr námořnictva)

2.8.1867 Narodil se generálmajor Emil Milan Uzelac (24.04. 1912 1.10. 1918 Velitel K.und K. Luftfahrtruppe (Rakousko-Uherské vojenké letectvo))


2.8.1868 Zemřel polní maršál Edward Blakeney (plukovník: Prince manžela osobní střelecká brigáda)

2.8.1868 Narodil se polní maršál - Konstantin I.

2.8.1874 Narodil se brigádní generál Reynolds Johnston Burt (velitel: 8. pěší brigáda)

2.8.1876 Zemřel - James Butler Hickok (americký zvěd, strážce zákona, karbaník, divadelní herec, pistolník a jedna z nejznámějších postav Divokého západu)


2.8.1877 Zemřel generál poľný maršal Karl Friedrich von Steinmetz (veliteľ V. zboru (Prusko-rakúska vojna))


2.8.1879 Narodil se generálmajor Konrad Pueschel


2.8.1883 Narodil se generálmajor Alfons Till


2.8.1887 Narodil se generál letectva Heinrich Danckelmann (Vojenský veliteľ Srbska.)



2.8.1891 Narodil se generál technické zbrojní služby Eduard Šlechta


2.8.1891 Narodil se plukovník Oskar Hörl (velitel Střeleckého náhradního pluku 82)




2.8.1892 Narodil se generálporučík Paul Danhauser (velitel: 256. pěší divize)


2.8.1892 Narodil se kapitán Reginald Morse Charley (velitel letky 54. perutě RFC/RAF)


2.8.1892 Narodil se generálmajor Hans-Henning von Holtzendorff (velitel: 40. střelecký pluk)




2.8.1894 Narodil se generálmajor August-Albert Ploch


2.8.1894 Narodil se generálporučík Kurt Mälzer


2.8.1896 Narodil se generálmajor Gerhard Lindemann (veliteľ 361. pešej divízie)


2.8.1897 Narodil se SS-Standartenführer Karl-Otto Koch (velitel koncentračních táborů: Sachsenhausen, Esterwegen, Buchenwald a Majdanek)

2.8.1900 Narodil se plukovník Ilja Grigorjevič Starinov (v republikánském Španělsku u praporu Zvlášního určení)


2.8.1902 Zemřel generálporučík Tomás O'Ryan (ministr války)

2.8.1902 Narodil se generálmajor letectva Ivan Ivanovič Čmurak (náčelník štábu 12. leteckej armády)

2.8.1902 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Georgijevič Bělov (veliteľ 4. leteckej divízie osobitného určenia)

2.8.1902 Narodil se viceadmirál Georgij Nikitič Cholosťakov (veliteľ Dunajskej vojnovej flotily 2. formovania)


2.8.1904 Narodil se generálmajor Erich Dethleffsen (náčelník štábu 4. armády)


2.8.1904 Narodil se plukovník Ludwig Hörl (velitel: Pluk horských myslivců 91)

2.8.1904 Narodil se plukovník Vasilij Grigorievič Vasiljev (veliteľ 255. zmiešanej leteckej divízie)


2.8.1905 Narodil se plukovník Richard Schmidtgen (velitel Tankové brigády 101)


2.8.1905 Narodil se námořní kapitán Ernst Kals (velitel: 2. ponorková flotila)

2.8.1905 Narodil se generálporučík letectva Jevgenij Michajlovič Běleckij (veliteľ 1. gardového stíhacieho leteckého zboru)

2.8.1907 Narodil se podplukovník Stepan Pavlovič Suprun (veliteľ 401. stíhacieho leteckého pluku)

2.8.1909 Narodil se major Jobst Hinrich von Heydebreck (velitel: Bombardovací eskadra 3)


2.8.1910 Narodil se SS-Sturmbannführer Erich Wulff (operační náčelník: 15. granátnická divize Waffen-SS (lotyšská č. 1))
2.8.1913 Loď Laine uvedena do služby


2.8.1914 Narodil se kapitánporučík Walter Göing (ponorkový velitel)

2.8.1914 Turecko uzavřelo s Německem dohodu, podle níž Turecko mělo v případě ruské intervence do konfliktu rakousko-srbského vypovědět Rusku válku. Současně ale Turecko týž den vyhlásilo svou ozbrojenou neutralitu, aby získalo čas k přípravě na válku.


Německo přepadlo bez vyhlášení války Lucembursko (s neutrálním statutem). Současně podalo ultimátum Belgii se lhůtou do 24 hodin, aby souhlasila s průchodem německých vojsk proti Francii

2.8.1914 Britské loďstvo Grand Fleet vyhlásilo mobilizáciu.

2.8.1914 Francouzská socialistická strana vyjádřila podporu obranné válce.

2.8.1914 Car Mikuláš II. složil před stotisícovým davem shromážděným před Zimním palácem svatý slib, že neuzavře mír dokud zůstane na Rusi jediný nepřítel.


2.8.1915 Narodil se kapitánporučík Karl-Heinrich Harlfinger (ponorkový velitel)


2.8.1915 Narodil se major Reinhard Graubner (velitel: Bombardovací eskadra 4)

2.8.1915 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin LZ 79 49p.


2.8.1916 Založen kýl lodi HMS Frobisher (D81)


2.8.1916 Německé zeppeliny podnikly noční nálet na jihovýchodní Anglii a Londýn, ale bez velkých úspěchů.

2.8.1916 V italském Tarentu se následkem vnitřní exploze a následného požáru potopila italská bitevní loď Leonardo da Vinci. Zahynulo 248 námořníků.

2.8.1916 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin S.L.11 E.4.


2.8.1917 Narodil se kapitán Wolf-Dietrich Huy (veliteľ III. /JG 77)


2.8.1917 Narodil se kapitánporučík Gustav Poel (Veliteľ U-413.)

2.8.1917 Kornilov nahradil vo funkcii najvyššieho veliteľa ruských vojsk Brusilova.


2.8.1918 Narodil se námořní nadporučík Hans Buscher (ponorkový velitel)

2.8.1919 Loď R. N. Leonardo da Vinci vyřazena ze služby (potopena po výbuchu ve skladu munice / sunk by a magazine explosion)

2.8.1919 Zemřel nadporučík Otto Kissenberth (velitel Jasty 23)

2.8.1920 Narodil se poručík Bedřich Auerbach (technický důstojník 1.ČS.samostatné tankové brigády)

2.8.1921 Narodil se plukovník v. v. Jan Velík (Držitel Řádu Bílého lva)

2.8.1921 Narodil se generálmajor letectva Ivan Pavlovič Lavejkin (veliteľ 29. stíhacej leteckej divízie)


2.8.1922 Narodil se námořní nadporučík Jürgen Kriegshammer (ponorkový velitel)

2.8.1923 Zemřel Warren Gamaliel Harding (29. prezident USA)

2.8.1923 Narodil se Šimon Peres (Prezident 2007-2014 )

2.8.1924 Narodil se Pharmacist's Mate Second Class William David Jr. Halyburton (nositel Medaile cti)

2.8.1925 Narodil se generálporučík Jorge Rafael Videla

2.8.1927 Založen kýl ponorky USS Nautilus (SS-168)

2.8.1931 Zemřel generálmajor (in memoriam) Hisazó Kinemura (náčelník štábu: 20. divize)



2.8.1931 Ponorka ORP Ryś (R (1930-1949), B-12 (1949-1956)) uvedena do služby

2.8.1934 Narodil se - Valerij Fjodorovič Bykovskij (14.06.1963 19.06.1963 pilot letu Vostok 5)


2.8.1934 Zemřel generál polní maršál Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Hindenburg (nemecký prezident)

2.8.1934 Zemřel prezident von Hindenburg, Hitler se stává hlavou německého státu.

2.8.1936 Ponorka R. Smg. Corallo spuštěna na vodu

2.8.1937 Zemřel plukovník Wait Chatterton Johnson (náčelník štábu: 83. divize)

2.8.1938 Založen kýl lodi Jukikaze




2.8.1938 Narodil se generálporučík Karel Holub (zástupca náčelníka Generálneho štábu)


2.8.1938 Do oblasti bojů u jezera Chasan přijíždí velitel 1. dálněvýchodního frontu maršál V. Bljucher. Provádí personální změny a připravuje ofenzívu. Na ní se shromažďuje 15 000 vojáků, 237 děl, 285 tanků a 250 letadel. K dispozici jsou i zálohy v počtu 17 000 vojáků podporovaných 60 tanky a téměř 300 děly.

2.8.1939 V Paříži ustavena Československá vojenská kancelář v čele s gen. S. Ingrem (později Čs. vojenská správa)

2.8.1939 Albert Einstein napísal dopis Rooseveltovi o vývoji atómovej bomby a že Nemci môžu Američanov predbehnuť a preto aby urýchlil jej vývoj.


2.8.1939 Generální štáb japonské císařské armády se rozhoduje pro nový útok u Chalchyn golu. Akcí je pověřen generálporučík Rippo Ogisu a 6. armáda. Disponuje 75 000 vojáky, 120 tanky, 450 letadly a 300 děly. Na rozhodujíci střetnutí se připravují i Sověti. Žukov shromáždil 57 000 vojáků, 550 děl, 500 tanků, 385 obrněných automobilů a 515 letadel.



2.8.1940 Vrchní velitelství německého letectva (OKL) vydalo směrnici o zesílení letecké války proti Velké Británii (Adlerangriff).


Vichystický soudní tribunál odsoudil v nepřítomnosti Charlese de Gaulla k trestu smrti

2.8.1940 V Cosfordu založena 311. čs. bombardovací peruť jako součást britského letectva .

2.8.1940 V Northoltu založena 303. polská stihací peruť Tadeusze Košciuszka, jejím příslušníkemse stal i čs. pilot četař Josef František, později jeden z nejlepších stíhačů bitvy o Británii.

2.8.1940 Vznikla Moldavská SSR.


2.8.1940 Japonsko předložilo Francii ultimatum požadující volný průchod japonských vojsk indočínským územím.

2.8.1941 Zemřel kapitán 3. triedy Ivan Nikolajevič Tuzov (veliteľ 14. ponorkového oddielu Učebnej ponorkovej brigády Baltickej floty)


2.8.1941 Ponorka U-154 (U-154) uvedena do služby

2.8.1941 Založen kýl lodi USS Miami (CL-89)


2.8.1941 SSSR a USA si vyměnily noty o hospodářské pomoci SSSR. Jednání vedli ve Washingtonu sovětský velvyslanec Umanskij a státní podtajemník Welles.


2.8.1941 Nepřítel pronikl do prostoru Pervomajska a přeťal ústupové cesty 6. a 12. armádě (Jižní front). Boje s německou 17. armádou, která pronikla jižně od Umane a obchvátila tyto armády z jihu. Část vojsk 6. a 12. armády v obklíčení.


2.8.1941 Britský nálet na Hamburk, Berlín a Kiel


2.8.1942 V prostoru Kotělnikovo sváděla sovětská vojska boj s předsunutými jednotkami hlavních sil německé 4. tankové armády.

2.8.1942 Začala evakuace základen Azovské válečné flotily Kerčským průlivem na Černé moře.


2.8.1942 Plukovník Genhlen dodal informace, podle kterých Stalin postavit 54 nových divizí a 56 nových tankových divizí.




2.8.1943 Zemřel generál pěchoty Hans Wilhelm Karl Zorn (veliteľ XXXX. armádneho zboru)


2.8.1943 Zemřel major Gerhard Homuth (velitel: I. skupina Stíhací eskadry 54)

2.8.1943 Zemřel major Fjodor Ivanovič Usačev (veliteľ 825. bitevného leteckého pluku)

2.8.1943 Zemřel korvetní kapitán Alexander von Zitzewitz (ponorkový velitel)


2.8.1943 Založen kýl ponorky U-1058 (U-1058)


2.8.1943 Ponorka U-992 (U-992) uvedena do služby


2.8.1943 Skončila útočná operace Jižního frontu na řece Mius.



2.8.1943 Kanadská vojska obsadila Rogalbuto, britská 8. armáda Centuripe (Sicílie).



2.8.1943 Britské a americké letectvo provedlo v srpnu nálet na Hamburk.

2.8.1943 Čínský prezident Lin Sen zemřel. 14.10. převzal tuto funkci Čankajšek.



2.8.1943 V Biskajskom zálive boli potopené dve nemecké ponorky: prvá U-706 potopil B-24 Liberator 4. perute USAAF, druhú potopil Sunderland 228. perute RAF.

2.8.1944 Zemřel gardový major Alexandr Zacharovič Dudnik (veliteľ 152. stíhacieho leteckého pluku)


2.8.1944 Zemřel SS-Obersturmbannführer Hans Diergarten (Ia / 8. jezdecká divize SS Florian Geyer)


2.8.1944 Zemřel SS-Sturmmann Hermann Alber (spojka ve 20. pluku tankových granátníků SS "Hohenstaufen")

2.8.1944 Zemřel kapitán 2. triedy Vladimir Alexandrovič Červinskij (veliteľ 2. ponorkového oddielu Baltickej floty)




2.8.1944 Zemřel generálporučík Viktor von Drabich-Wächter (velitel: 326. pšěší divize)


2.8.1944 Vojska 2. běloruského frontu osvobodila Volkovyški. 1. běloruský front zakončil lublinsko-brestskou operaci.



2.8.1944 Americká vojska obsadila Villedieu (Francie). 1. armáda a 3. armáda postupovaly k dolní Loiře.

2.8.1944 Turecko přerušilo diplomatické a hospodářské styky s Německem.


2.8.1944 Americká vojska ovládla ostrov Tinian.



2.8.1944 Německý Kleinkampfverbände podniká 2./3. svou až dosud největší operaci proti invaznímu loďstvu. je vypuštěno padesát osm lidských torpéd Neger a třicet Linsen, jež potápějí torpédoborec Quorn, trauler Gairsay a jedno vyloďovací plavidlo. Cena je vysoká - obrana si na svoje konto připisuje jedenačtyřicet Negerů a jedenadvacet Linsenů.

2.8.1945 Zemřel plukovník William Saunders Faulkner (náčelník štábu: 90. divize)

2.8.1945 Hlavní stan nejvyššího velení přejmenoval Přímořskou skupinu vojsk na 1. dálnovýchodní front (maršál Mereckov) a Dálnovýchodní front na 2. dálnovýchodní front (generál Purkajev).


2.8.1945 Americké letectvo provedlo největší nálet za 2. světové války na japonská města Kawasaki, Hačiódži, Tojamu, Mito a Nagaoku (820 letadel B 29, 6632 t, město Tojama zničeno).


2.8.1945 Americké námořní letectvo provedlo nálet na přístav Nagasaki, kde potopilo 26 lodí.


2.8.1946 Zemřel generálmajor Ruské osvobozenecké armády Sergej Kuzmič Bunjačenko (velitel 600. pěší divize (ruské))

2.8.1946 Zemřel generálmajor Viktor Ivanovich Malcev

2.8.1946 Loď HMS Havelock (H88) vyřazena ze služby ((31.10.1946 prodán do šrotu / sold to be scrapped))

2.8.1946 Zemřel generálporučík Andrej Andrejevič Vlasov (velitel Ruské osvobozenecké armády)

2.8.1948 Vznik námornej útočnej perute 14 (VA-14) premenovaním z námornej útočnej perute 1A (VA-1A)

2.8.1950 Narodil se generál Richard A. Cody (velitel: 101. výsakdová divize)

2.8.1951 Zemřel plukovník Aksel Leonard Vuokko (velitel Pěší pluk 32 & Pěší pluk 11)
2.8.1954 Loď ARA Pueyrredón vyřazena ze služby ((v roku 1955 predaný na zšrotovanie do Japosnka / in 1955 sold to scrapped to Japan))

2.8.1955 Zemřel generál polní maršál Rupprecht von Wittelsbach (Veliteľ Skupiny armád Rupprecht.)

2.8.1957 Zemřel generálporučík letectva Konstantin Ivanovič Teľnov (náčelník štábu 1. leteckej armády diaľkového letectva)

2.8.1959 Zemřel plukovník Charles Leslie Mitchell (náčelník štábu: 90. divize)

2.8.1962 Narodil se plukovník František Počurek (generálny vikár, Vikariát ordinariátu Ozbrojených síl Slovenskej republiky)


2.8.1964 3 severovietnamské hlídkové čluny napadly americký torpédoborec USS Maddox v Tonkinském zálivu deset mil od pobřeží Severního Vietnamu. Odpálily 3 torpéda a zahájily palbu z kulometů, ale jen jednou dávkou zasáhly torpédoborec, aniž by způsobily jakékoliv ztráty. Letouny z letadlové lodi Ticonderoga vedeni Jamesem Stockdalem zaútočily na hlídkové čluny, jeden potopily a další dva poškodily. V Bílém domě, v nědeli ráno (dvanáct hodin za vietnamským časem) president Johnson odmítl odvetné útoky. Místo toho odeslal diplomatickou nótu do Hanoje jako varování před dalšími nevyprovokovanými útoky. Poté nařídil Maddoxu aby pokračoval v hlídkování v Tonkinském zálivu ve stejné oblasti, kde došlo k útoku. Mezitím byl vyhlášen stav bojové pohotovosti americkým jednotkám a také byly zvoleny potenciální cíle v Severním Vietnamu pro letecké útoky.


2.8.1965 Zemřel generál zdravotnictva František Langer (spisovatel a dramatik)




2.8.1965 Zemřel generálmajor Hans Halke

2.8.1965 Zemřel generálporučík Jošitada Hirooka (Commander: Pevnost Tokijskáho zálivu)

2.8.1966 Zemřel generálporučík Renja Mutaguči (velitel: 18. divize)



2.8.1969 Zemřel generálmajor Franz-Hermann Brause

2.8.1971 Americká vláda připouští kolem 30.000 protiprávních akcí sponzorovaných CIA v Laosu.


2.8.1973 Zemřel generálmajor František Rypl (Letecká vojenská akademie, velitel)

2.8.1973 Zemřel generálmajor David Lewis Ruffner (velitel: 45. pěší divize)




2.8.1977 Zemřel brigádní generál Jan Karger (velitel Polní dělostřelecké brigády 9)


2.8.1977 Zemřel generálmajor František Perna


2.8.1978 Zemřel korvetní kapitán Werner von Schmidt (velitel: 8. ponorková flotila)
2.8.1978 Zemřel letecký komodor Ronald Burns Bannerman (učitel stíhací taktiky a akrobatiky v RAF)


2.8.1979 Zemřel podplukovník Werner Gust (veliteľ 405. granátnického pluku)

2.8.1981 Zemřel podplukovník Ivan Afanasjevič Sučkov (velitel 176. gardového stíhacího pluku)


2.8.1988 Zemřel nadporučík Lawrence Percival Coombes (velitel letky 210. perutě RAF)

2.8.1989 Zemřel generálmajor Thomas Sherman Timberman (velitel: 1. pěší divize)

2.8.1989 Loď USNS Leroy Grumman (T-AO-195) uvedena do služby


2.8.1990 Zemřel - Alois Indra (predseda Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky /1971-1989/)
2.8.1990 V skorých ranných hodinách vpadla iracká armáda o sile asi 100 000 vojakov do Kuvajtu. Behom dňa obsadili celú zem aj s hlavným mestom Kuvajt City. Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu číslo 660, ktorou odsúdila túto agresiu a požadaovala okamžité stiahnutie irackých vojsk z obsadených území.


2.8.1991 Zemřel plukovník Karl-Walrad Salm-Horstmar (velitel: Průzkumný oddíl 123)

2.8.1994 Založen kýl lodi USNS Bridge (T-AOE-10 (od / from 29.06.2004)AOE-10 (do / till 29.06.2004))


2.8.2000 Zemřel SS-Brigadeführer Heinz Harmel (veliteľ 10. tankovej divízie SS "Frundsberg")

2.8.2013 Založen kýl lodi USS Portland (LPD-27)

2.8.2016 Zemřel plukovník Demeter Senický (příslušník 1. československého polního praporu)
2.8.2016 Zemřel armádní generál Miguel Íñiguez del Moral (náčelník Hlavního štábu armády)


2.8.2018 Zemřel kapitán Heinz Rökker (veliteľ 2./NJG 2)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74415