Main Menu
User Menu

01.08.

1.8.

Státní útvary Datum Událost


1.8.1653 Zemřel - García de Valdés y Osorio (kapitángenerál Yucatánu)

1.8.1700 Narodil se generálporučík David Cunynghame (plukovník: 57. pěší pluk)



1.8.1714 Zemřel - Stuartovna Anna I. (Královna Anglie, Skotska a Irska)


1.8.1743 Narodil se generálporučík Domingo Izquierdo y García Escudero (velitel: Generální kapitánie Katalánsko)

1.8.1777 Zemřel generálporučík Charles Montagu (plukovník: 61. pěší pluk)

1.8.1796 Zemřel generál Robert Pigot (plukovník: 55. pěší pluk)

1.8.1797 Narodil se generál William Thomas Knollys (plukovník: 62. pěší pluk)


1.8.1798 Anglické loďstvo pod velením admirála Nelsona porazilo pri Abú Kíre francúzske loďstvo.

1.8.1810 Narodil se čestný generálmajor James Dada Morgan (Divízny veliteľ.)

1.8.1814 Narodil se generálporučík Juan Herrera Dávila (generální guvernér Filipin)

1.8.1814 Narodil se brigádní generál (CSA) Maxcy Gregg (brigádny veliteľ)


1.8.1816 Narodil se brigádny generál William Yarnel Slack (brigádny generál CSA)

1.8.1816 Narodil se generál Daniel Lysons (plukovník: 45. pěší pluk)

1.8.1824 Narodil se brigádny generál Henry Shaw Briggs (Brigádny veliteľ.)


1.8.1830 Narodil se plukovník John Mercer Brockenbrough (Brigádny veliteľ konfederačnej armády.)

1.8.1838 Zemřel čestný brigádny generál Rufus Robinson Dawes (Brigádny veliteľ.)


1.8.1838 Narodil se divizní generál Manuel de la Cerda y Gómez Pedroso (velitel: Všeobecná vojenská akademie)

1.8.1838 Zemřel generálporučík Gabriel María de Mendizábal Yraeta (velitel: Generální kapitánie Guipúzcoa)

1.8.1843 Narodil se kapitán Robert Todd Lincoln (Ministr války)

1.8.1858 Zemřel generálporučík Frederick Ashworth (plukovník: 44. pěśí pluk)

1.8.1861 Narodil se generálmajor Samuel Davis Sturgis (velitel: 3. divize)


1.8.1861 Teritórium Arizona sa pripája k CSA.

1.8.1868 Narodil se generál polní maršál Nobujoši Mutó (člen Najvyššej vojnovej rady)



1.8.1869 Narodil se divisní generál Bruno Seits

1.8.1875 Narodil se podplukovník Willard Frances Daugherty (velitel: 191. brigáda)

1.8.1876 Narodil se plukovník Earle White Tanner (velitel: 23. brigáda (filipínských zvědů))

1.8.1878 Narodil se plukovník Noble James Wiley (velitel: 1. brigáda)

1.8.1879 Narodil se plukovník William Scott Wood (náčelník štábu: 101. divize)
1.8.1879 Narodil se brigádní velitel Semjon Michajlovič Patoličev (velitel 2. jezdecké brigády)

1.8.1882 Narodil se plukovník Hóiči Fudžisaki (velitel: Pevnost Chichi Jima)




1.8.1883 Narodil se kontradmirál Oswald Paul




1.8.1883 Narodil se generálmajor Julian Erich Hildebrand (velitel: Vojenská správní oblast Köslin)



1.8.1884 Narodil se major Karel Huppner (velitel Flieger-Kompanie Nr. 29 (Flik 29) )


1.8.1885 Narodil se - Alexandr Dmitrievič Taranovskij (náčelník štábu 3. armády /1920/)

1.8.1887 Narodil se generálporučík John Lee


1.8.1887 Zemřel generál Santiago González Portillo (Prezident Salvadoru)

1.8.1888 Narodil se plukovník Clyde Pickett (náčelník štábu: 86. divize)




1.8.1888 Narodil se generálporučík Hermann Winkler (popraven)




1.8.1889 Narodil se generálporučík Theodor Triendl

1.8.1889 Narodil se plukovník James Gardiner Conroy (velitel: 87. pěší brigáda)

1.8.1889 Narodil se brigádní generál George Murrell Alexander (velitel: 88. pěší brigáda)

1.8.1891 Narodil se brigádní generál in memoriam František Vondráček

1.8.1892 Zemřel brigádny generál George Baird Hodge (brigádny generál CSA)

1.8.1892 Zemřel brigádny generál Speed Smith Fry (Brigádny veliteľ.)


1.8.1892 Narodil se generálmajor Egmont Bahn (velitel: 320. pěší pluk)




1.8.1893 Narodil se námořní kapitán Alexander Magnus (náčelník štábu: 2. admiralát Baltské moře)




1.8.1893 Narodil se generálporučík Friedrich Zickwolff (velitel: 95. pěší divize)

1.8.1893 Narodil se - - Alexandr I. (Zemřel v důsledku pokousání opicemi.)

1.8.1894 Zemřel brigádny generál Joseph Holt (Brigádny veliteľ.)




1.8.1894 Narodil se generálporučík Hans Kurt Höcker (velitel: 258. pěší divize)


1.8.1895 Narodil se generálmajor Stephan Bülowius (Inspektor opevňovacích prací Jihozápad (Itálie))

1.8.1895 Narodil se generálmajor John Frederick Boyce Combe (velitel britských jednotek v Rakousku)


1.8.1896 Narodil se generálmajor Walter Wadehn (velitel: 10. polní divize (L))


1.8.1897 Narodil se generál letectva Rudolf Meister (veliteľ 4. leteckého zboru)


1.8.1897 Narodil se plukovník Heinrich Korbion (velitel Raketometné brigády 6)

1.8.1897 Založen kýl lodi Asahi


1.8.1898 Narodil se plukovník Botho von La Chevallerie (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

1.8.1898 Narodil se poručík Pierre Marinovitch (francouzské letecké eso 1. sv. v. s 21 sestřely (15 sám, 6 sdílel) a 3 pravděpodobnými, stal se nejmladším francouzským esem války, když 19.01.1918 ve věku 19 let a 169 dní sestřelil své 5. nepřátelské letadlo)

1.8.1899 Narodil se generálporučík Alfredo Galera (velitel: 17. pěší pluk)

1.8.1899 Narodil se generálmajor William Frishe Dean (velitel: Velitelství sil Armády Spojených států v Koreji)

1.8.1902 Narodil se admirál Stepan Grigorijevič Kučerov (veliteľ Bielomorskej námornej flotily 2. formovania)

1.8.1903 Narodil se kontradmirál Sergej Filippovič Belousov (veliteľ Odeskej námornej základne 2. formovania)

1.8.1906 Narodil se generálporučík Archie Jefferson Old (velitel: 15. letecká armáda)

1.8.1907 Narodil se korvetní kapitán Heinz Beduhn (velitel: Ponorková školní flotila)


1.8.1907 Narodil se SS-Obersturmbannführer Anton Ameiser (velitel 94. jízdního pluku SS, 37. SS dobrovolnické jezdecké divize "Lützow")

1.8.1908 Narodil se generálmajor Saburov Alexandr Nikolajevič (veliteľ partizánskych oddielov)

1.8.1908 Loď USS Salem ([i]do / until 1920[/i]CS-3 (SCR-3)[i]od / from 1920[/i]CL-3) uvedena do služby
1.8.1908 Narodil se generálmajor tankového vojska Vladimir Parfenovič Vorončenko (náčelník štábu 10. tankového zboru)


1.8.1909 Narodil se kapitánporučík Hans-Joachim von Morstein (ponorkový velitel)

1.8.1909 Narodil se major Vladimir Fjodorovič Kalinin (veliteľ 62. bitevného leteckého pluku)

1.8.1910 Narodil se podplukovník Alexandr Vasiljevič Samochin (veliteľ 81. diaľkového bombardovacieho leteckého pluku)

1.8.1910 Narodil se viceadmirál Ivan Alexejevič Polikarpov (veliteľ 33. ponorkovej divízie)

1.8.1911 Narodil se podplukovník Leon Ivanovič Sorokin (velitel 49. stíhacieho leteckého pluku)

1.8.1911 Loď S.M.S. Ostfriesland uvedena do služby

1.8.1912 Narodil se Kapitán (in memoriam) Otakar Jaroš (Velitel obrany Sokolova, padl v boji.)

1.8.1912 Narodil se generálporučík Louis Bentham Robertshaw (velitel: 1. letecké křídlo námořní pěchoty)


1.8.1912 Loď S.M.S. Kaiser uvedena do služby

1.8.1912 je založena první letecká jednotka na světě (aeronautická divize spojovacích jednotek armády Spojených států).


1.8.1913 Narodil se plukovník Hans Joachim Herrmann (inspektor nočních stíhačů)

1.8.1913 Narodil se poručík Hiromiči Šinohara (nejúspěšnější japonské armádní letecké eso s 58 sestřely nejúspěšnější pilot na Ki-27)


1.8.1914 Narodil se kapitán Eugen Metzger (velitel Oddíl útočných děl Großdeutschland )

1.8.1914 Narodil se letecký komodor Hughie Idwal Edwards (23. guvernér Západní Austrálie)

1.8.1914 Ponorka U-29 uvedena do služby

1.8.1914 Francie odmítla německé ultimátum a vyhlásila mobilizaci.

1.8.1914 Německo uskutečnilo mobilizaci.


1.8.1914 Rusko odmítlo německé ultimátum


1.8.1914 Německo vypovědělo válku Rusku

1.8.1914 Česká vojenská jednotka Nazdar byla ustavena v Paříži v rámci počátečních protirakouských odbojových akcí

1.8.1914 Večer napadla nemecká armáda neutrálne Luxembursko a obsadila železničné trate, ktoré boli potrebné k vpádu do Belgicka.

1.8.1914 Taliansko napriek svojmu členstvu v Trojspolku vyhlásilo neutralitu.

1.8.1914 V německém Kamerunu se rozšířily zprávy o vypuknutí války v Evropě, což vedlo k vyhlášení výjimečného stavu a guvernér předal moc hlavnímu veliteli, jímž byl mjr. Zimmermann. Ten disponoval 185 bílými a 1550 domorodými vojáky a 30 bílými a 1200 domorodými policisty.

1.8.1915 Zemřel generál jezdectva Emil von Ziegler


1.8.1915 Loď S.M.S. Hindenburg spuštěna na vodu


1.8.1916 Narodil se plukovník Josef Černota (člen výsadku Wolfram)


1.8.1917 Narodil se vrchný šikovateľ Helmut Borchardt (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)


1.8.1917 Narodil se kapitánporučík Götz Baur (ponorkový velitel (U-660))

1.8.1917 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Fedotovič Zajcev (veliteľ 3. gardovej dopravnej leteckej divízie (1957-1973))

1.8.1917 Nemecká armáda začala rozpúštať svoju flotilu vzducholodí. Vätšina vzducholodí bola demontovaná avšak najmodernejšie šesťmotorové typy LZ-113 a LZ-120 boli venované námorníctvu.

1.8.1918 Zemřel nadporučík Gabriel Fernand Charles Guérin (velitel Escadrille SPA 88)

1.8.1918 Loď USS Greer (DD-145) spuštěna na vodu


1.8.1918 Čs. legionáři bojují s oddíly bolševiků u Kaulu na Ussurijské frontě.


1.8.1919 Zemřel plukovník Alexandr Alexandrovič Kazakov (velitel 1. slovansko-britské perutě)
1.8.1919 Narodil se plukovník Boris Fjodorovič Burasov (veliteľ 31. gardového stíhacieho leteckého pluku)


1.8.1920 Narodil se SS-hauptsturmführer Helmut Scholz (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)

1.8.1920 Narodil se generálplukovník letectva Vladimír Nikitovič Abramov (veliteľ 28. zboru PVO 8. samostatnej armády PVO)

1.8.1920 Narodil se mladšij seržant Jelena Fjodorovna Kolesova (nositeľka titulu Hrdina Sovietskeho zväzu )

1.8.1920 Narodil se seržant Ross Franklin Gray (nositel Medaile cti in memoriam)

1.8.1920 Narodil se major Thomas Buchanan McGuire (velitel, 431. stíhací peruť)


1.8.1920 Narodil se kapitán Rudolf Kunert (velitel II.praporu 401.pěšího pluku v sestavě 170.pěší divize)

1.8.1921 Zemřel kapitán William Ernest Shields (kanadské letecké a balónové eso 1. sv. v. s 24 sestřely [14 zničených (13 sám, 1 sdílel), 8 sražených do neřízeného pádu (sám) a 2 zničené v plamenech (sám)], z toho 5 balónů (zničen; 4 sám, 1 sdílel))


1.8.1922 Narodil se kapitán Friedrich Müer (velitel, IV./JG 53)
1.8.1922 Ponorka KNM B-1 spuštěna na vodu


1.8.1923 Narodil se generálmajor Zdeněk Jašek (náčelník Tankovej a automobilovej služby ČSĽA)

1.8.1924 Narodil se - Abdalláh ibn Abd Al-Azíz Al Saud (král Saúdského království)

1.8.1927 Založen kýl ponorky Archimède (Q142)

1.8.1928 Narodil se admirál Alexej Michajlovič Kalinin (veliteľ Čiernomorskej floty)

1.8.1928 Založen kýl lodi HMS Exeter (68)

1.8.1930 Ponorka Vesihiisi spuštěna na vodu



1.8.1932 Zemřel generál zdravotnictva Štěpán Karas

1.8.1932 Založen kýl ponorky R. Smg. Giuseppe Finzi

1.8.1932 Narodil se generálporučík Pjotr Ivanovič Gusev (náčelník štábu Prikarpatského vojenského okruhu /1984-1987/)



1.8.1934 Ponorka Archimede uvedena do služby

1.8.1934 Ponorka Šč-306 (Šč-306) spuštěna na vodu

1.8.1934 Ponorka Šč-307 (Šč-307) spuštěna na vodu

1.8.1935 Založen kýl ponorky U-26 (U-26)


1.8.1935 Založen kýl ponorky U-20 (U-20)

1.8.1936 Zemřel Louis Blériot (Zakladateľ a hlavný konštruktér, Blériot Aéronautique)

1.8.1936 V Berlíně se v období od 1. do 16. srpna uskutečnily olympijské hry, na kterých Němci demonstrovali národní socialismus.

1.8.1938 Zemřel komodor 1. triedy Michail Vladimirovič Viktorov (veliteľ Námorných síl Baltického mora)

1.8.1938 Zemřel zborový veliteľ Semjon Petrovič Urickij (náčelník štábu Leningradského vojenského okruhu [1931-1932])

1.8.1938 Zemřel zborový veliteľ Nikolaj Vladimirovič Kujbyšev (veliteľ vojsk Moskovského vojenského okruhu /1925-1927/)

1.8.1938 Zemřel zborový veliteľ Jan Petrovič Gajlit (veliteľ Sibírskeho vojenského okruhu /1924, 1933-1937/)

1.8.1939 Založen kýl lodi HMS Archer (D78)

1.8.1939 Loď HMS Hearty (H 57) spuštěna na vodu

1.8.1939 Loď HMS Hesperus (H 57) spuštěna na vodu

1.8.1940 Zemřel korvetní kapitán Heinz Beduhn (velitel: Ponorková školní flotila)

1.8.1940 Založen kýl ponorky U-578 (U-578)


1.8.1940 Loď Prinz Eugen uvedena do služby
1.8.1940 Založen kýl ponorky U-575 (U-575)
1.8.1940 Založen kýl ponorky U-576 (U-576)
1.8.1940 Založen kýl ponorky U-577 (U-577)


1.8.1940 Ponorka U-96 (U-96) spuštěna na vodu


1.8.1940 Adolf Hitler vydal směrnici č. 17 o energičtějším pokračování v letecké a námořní válce proti Velké Británii.

1.8.1940 Na bristkých lietadlách boli štandardizované pruhy na smerovke. Podľa nového nariadenia ich tvorili try zvyslé pruhy široké 609 mm a vysoké 686 mm.


1.8.1940 Anglická letadla Swordfish z letadlové lodi HMS Ark Royal zaútočila na italskou základnu Cagliari na Sardinii, kde způsobila rozsáhlé škody.

1.8.1940 Všech 12 letadel Hurricane z letadlové lodi HMS Argus mezitím přelétlo na Maltu, kde posílilo obranu ostrova. Jeden stroj byl ale poškozen.


1.8.1941 Založen kýl ponorky U-226 (U-226)

1.8.1941 Založen kýl ponorky U-266 (U-266)


1.8.1941 Založen kýl ponorky U-198 (U-198)


1.8.1941 Úderem skupin vojsk generála Rokossovského z východu a útvarů 16. a 20. armády (Západní front) ze západu prolomeno obklíčení sovětských vojsk v prostoru Smolenska. Záložní front vedl boj se silným nepřátelským uskupením, které přešlo do útoku směrem na Roslavl.

1.8.1941 Sovětský nálet na Konstanci.


1.8.1941 Velká Británie a Finsko přerušily diplomatické styky.


1.8.1941 Britské letectvo pokračovalo v náletech na cíle v severní Francii, podél pobřeží Kanálu a Severního moře.


1.8.1941 Americká vláda vyhlásila embargo na vývoz ropy do Japonska.

1.8.1941 USA uznaly československou vládu v exilu.

1.8.1941 V polském městě Bialystok bylo německou okupační správou zřízeno židovské ghetto.

1.8.1942 Zemřel kontradmiral Boris Vladimirovič Chorošchin (veliteľ Dneperskej vojnovej flotily 1. formovania)

1.8.1942 Zemřel major Vasilij Sergejevič Volodin (veliteľ 565. bitevného leteckého pluku)


1.8.1942 Ponorka U-448 (U-448) uvedena do služby


1.8.1942 Ponorka U-226 (U-226) uvedena do služby

1.8.1942 Založen kýl ponorky USS Skate (SS-305)

1.8.1942 Založen kýl lodi Unrjú
1.8.1942 Založen kýl ponorky U-545 (U-545)


1.8.1942 Sovětská 51. armáda generála Kolomijce sváděla boje s německou 4. tankovou armádou, která vyrazila k útoku podél železnice Salsk-Krasnoarmejsk. Obranné boje jednotek na Donu v prostoru Kletskaja a Cimljanskaja, na Kavkaze v prostoru Kuščevskaja a Salsk. Sovětská vojska vyklidila Salsk.


1.8.1942 Německý nálet na Norwich.

1.8.1942 Japonci povolili barmskou administrativu (v čele s Ba Mow), která těsně spolupracovala s japonskou okupační správou a podporovala operace japonských vojsk.


1.8.1942 Grumman J4f Widgeon od 212. perute americkej námornej stráže potopil pri ústí rieky Mississippi nemeckú ponorku U-166. Lietadlo pilotoval Henry C. Whit.



1.8.1942 U Al-Alameinu byl Angličany zastaven další německý pokus o průlom. (Druhá bitva u Al-Alameinu). Rommel začal alespoň budovat hloubkovou obranu s minovými poli a osmaosmdesátkami.


1.8.1943 Zemřel kapitánporučík Horst Kremser (ponorkový velitel)




1.8.1943 Zemřel generálporučík Heinrich Recke (velitel: 332. pěší divize)

1.8.1943 Zemřel nadporučík Lidija Vladimirovna Litvjak (žena stíhací eso)

1.8.1943 Loď USS Bataan (CVL-29) spuštěna na vodu



1.8.1943 Vlády SSSR, USA a Velké Británie varovaly neutrální státy, aby neposkytovaly azyl válečným zločincům (Švýcarsko, Turecko, Argentina).



1.8.1943 Britské a americké letectvo provedlo v srpnu nálet (Operation Tidalwave) na Ploješť (ze 117 amerických letadel B-24 se vrátilo jen 11 strojů).


1.8.1943 Německá vojska odzbrojila italské jednotky na Krétě.

1.8.1943 Generál Giraud jmenován vrchním velitelem francouzských ozbrojených sil. Nejvyšší moc ve všech ostatních záležitostech zůstala generálu de Gaullovi.


1.8.1943 Čina přerušila diplomatické styky s francouzských vichystickou vládou.



1.8.1943 Japonsko vyhlásilo nezávislost Barmy a uzavřelo s ní spojenectví. Ba Maw v čele nové vlády vyhlásil válku Velké Británii a USA.


1.8.1943 Sunderland 10. perute RAAF potopil v Biskajskom zálive nemeckú ponorku U-454, bol však sám zostrelený. 6 mužov posádky prežilo.


1.8.1943 Sunderland 228. perute RAF potopil nemeckú ponorku U-383.

1.8.1943 Vznik námornej bombardovacej perute 4 (VB-4) premenovaním z námornej bombardovacej perute 41 (VB-41)



1.8.1944 Zemřel major Manuel Luis Quezon (2. president Filipin)

1.8.1944 Ponorka I-365 (I-365) uvedena do služby
1.8.1944 Zemřel nadporučík Christian Erdmann (pilot; JG 27, JG 5)

1.8.1944 Založen kýl ponorky Ha-109

1.8.1944 Založen kýl ponorky Ha-107


1.8.1944 Ponorka U-10 (U-10) vyřazena ze služby



1.8.1944 Vojska 1. pobaltského frontu osvobodila Tukums a dosáhla pobřeží Rižského zálivu. Německá skupina armád Sever (generál Schörner) uzavřena v Pobaltí. 3. běloruský front (5. armáda generála Krylova) osvobodil Kaunas. 1. běloruský front překročil Vislu a zmocnil se předmostí v prostoru mezi Magnuszewem a Pulawami.


1.8.1944 Spojenecké velení zřídilo na západní frontě ve Francii 12. skupinu armád zahrnující americkou 1. a 3. armádu pod velením generála Bradleye. K 21. skupině armád maršála Montgomeryho patřila kanadská 1. armáda generála Crerara a britská 2. armáda generála Dempseyho.




1.8.1944 Americká vojska obsadila Ducey, Pontaubault a Brécey a britská vojska Le Bény-Bocage (Francie).


1.8.1944 Americké letectvo provedlo nálet na Cháteaudum, Orléans-Bricy, Tours, Melun.


1.8.1944 Ve Varšavě vypuklo povstání. Vyvolali je vedoucí činitelé Zemské armády v čele s generálem Komorowskim. Povstání nebylo koordinováno s akcemi sovětské armády. Po vojensko-technické stránce bylo nedokonale připraveno. Nedostatek zbraní a munice. Povstalcům se nepodařilo zmocnit se rozhodujících objektů ve městě. Povstání postupně získávalo všelidový charakter. Do boje proti okupantům vstoupily i jednotky Lidové armády. Hitler vydal rozkaz k potlačení povstání a srovnání Varšavy se zemí. Masový teror nacistických vojsk (generál SS Bach- Zelewski).



1.8.1944 Sovětská vojska a polské jednotky bojující v sestavě 1. běloruského frontu se pokusily proniknout do Varšavy. 15. 9. ovládly předměstí Pragu, 16.9. zahájila polská 1. armáda násilný přechod Visly s cílem udržet předmostí a proniknout do města, což se však nepodařilo. 2.10. podepsal generál Bor-Komorowski kapitulaci Varšavy.

1.8.1944 Hitler rozhodl, že budou postiženi i rodinní příslušníci těch německých vojáků, kteří se proviní vůči Německu.

1.8.1944 Finský prezident Ryti podal demisi. Funkci převzal 4.8. maršál Mannerheim, který zůstal vrchním velitelem finské armády. 8.8. jmenován Hackzell předsedou finské vlády, Enckell ministrem zahraničních věcí.

1.8.1944 Partizáni prepadli kasáreň pohraničnej finančnej stráže v Lenartove (okr.Bardejov).

1.8.1944 Oblasť dislokácie východoslovenskej armády /dve východoslovenské divízie/ vyhlásil gen. Malár za operačné pásmo so stanným právom.

1.8.1944 1. československý tankový pluk rozšířen na 1. čs. samostatnou tankovou brigádu v SSSR.

1.8.1945 Zemřel generál poručík Tecuzó Suzuki (velitel 55. samostatnej zmiešanej brigády)


1.8.1945 Zemřel generálmajor Jakob Ohnacker (odvlečen NKVD, pohřešován)

1.8.1945 Narodil se plukovník Andrew J. Dougherty (náčelník štábu: 84. divize)

1.8.1945 Zemřel podplukovník Naoši Kanno (velitel 301. hikotai)

1.8.1946 Loď Thurston (AP-77) vyřazena ze služby (Vyškrtnuta z námořního registru, přejmenována zpět na SS Del Santos. Prodána Waterman Steamship Co. v roce 1948 a v roce 1949 přejmenována na SS Chickasaw.7. února 1962 ztroskotala na pobřeží ostrova Santa Rosa u kalifornského pobřeží.)


1.8.1946 Zemřel generálmajor Vasilij Fjodorovič Malyškin (náčelník štábu 19. armády)

1.8.1947 Zemřel generálporučík Jošikacu Kuroiwa (velitel: 24. divize)

1.8.1947 Loď USS Wyoming (BB-32) vyřazena ze služby ((Prodána a sešrotována 1947 / Sold to scrap and broken up 1947))




1.8.1952 Narodil se generálmajor (2. gen. hodnosť) v zálohe Oto Nečas (veliteľ 1. armádneho zboru (1997-1999))





1.8.1952 Loď VN Georgios Averof (D-54 (1941-1945)) vyřazena ze služby


1.8.1957 Zemřel divisní generál Bruno Sklenovský


1.8.1960 Zemřel generálmajor Ernst Bormann (veliteľ KG 76)


1.8.1961 Zemřel major Michael John O'Leary (velitel zajateckého tábora v Jižní Anglii)

1.8.1962 President Kennedy podepsal Foreign Assistance Act z roku 1962, který přislibuje ... vojenskou pomoc zemím, které sousedí s komunistickým světem a je proti nim veden přímý útok.

1.8.1964 Založen kýl lodi Chaj-kchou (209 (do roku / to 1980)529)


1.8.1965 Zemřel generálmajor Gustav Banse

1.8.1965 Zemřel viceadmirál Harold Gardiner Bowen (velitel:)

1.8.1965 Založen kýl lodi Tung-čchuan (214 (do roku / to 1980)504)


1.8.1966 Zemřel generálmajor Karl Keltsch (velitel: 1. tanková brigáda)


1.8.1966 Zemřel major Wilhelm Steinmann (velitel: I. skupina Stíhací eskadry 4)

1.8.1966 Loď Chaj-kchou (209 (do roku / to 1980)529) uvedena do služby


1.8.1967 Zemřel generálporučík Walther Franz


1.8.1967 Zemřel generálmajor Konrad von Alberti (velitel: 264. pěší divize)

1.8.1967 Zemřel podplukovník Louis Herman Norley (velitel 334. a 335. stíhací perutě)

1.8.1968 Zemřel plukovník James Madison Churchill (velitel: 12. pěší brigáda)

1.8.1969 Narodil se brigádní generál Róbert Tóth (veliteľ Veliteľstva vzdušných síl)

1.8.1969 Loď USS Fletcher (DD-445, DDE-445 ([i]od/from 26.03.1949[/i])) vyřazena ze služby ((prodán do šrotu 22.02.1972))

1.8.1970 Loď USS Reasoner (FF-1063) spuštěna na vodu




1.8.1971 Zemřel generálmajor Rudolf Henrici (velitel: Vyšší dělostřelecké velitelství 302)

1.8.1971 Zemřel generálmajor Alexandr Grigorievič Jermolajev (náčelník štábu Pobaltského vojenského okruhu /1943-1944/)



1.8.1972 Henry Kissinger se znovu setkal s Le Duc Tho v Paříži.

1.8.1973 Zemřel - Walter Ulbricht (Generálny tajomník Ústredného výboru SED)


1.8.1973 Zemřel generálporučík Ernst Gerke (velitel: Vyšší velitelství spojovacích vojsk Armádní skupiny B ve Francii)

1.8.1973 Zemřel generálmajor Anton Alexandrovič Pavlovič (náčelník štábu 11. armády)

1.8.1974 Ponorka U 4 (S183) vyřazena ze služby

1.8.1975 Zemřel generálmajor Ellard A. Walsh (velitel: 34. divize)

1.8.1976 Zemřel Wallace Ashton Mason (velitel: 79. pěší brigáda)

1.8.1977 Zemřel kapitán Francis Gary Powers (americký vojenský a špionážní pilot CIA)

1.8.1977 Zemřel podplukovník legií Jan Jaroš (6. čs. střelecký pluk, velitel pluku)


1.8.1979 Zemřel plukovník Heinz Langmann (náčelník štábu 4. armády)

1.8.1979 Založen kýl ponorky USS Norfolk (SSN-714)

1.8.1979 Založen kýl lodi Libeccio (F 572)

1.8.1980 Zemřel generálmajor Vasilij Michajlovič Korvjakov (náčelník štábu 4. vševojskovej armády /1974-1976/)


1.8.1981 Zemřel kapitán Julius Arigi (instruktor Luftwaffe ve stíhací škole č. 5 ve Schwechat)

1.8.1982 Založen kýl lodi Espero (F576)
1.8.1982 Zemřel plukovník Vladimir Gerasimovič Petrovskij (veliteľ 25. tankového zboru)

1.8.1984 Zemřel - Aladár Kočiš (generálny tajomník Hlinkovej ľudovej strany (1942-1944))

1.8.1986 Zemřel generálporučík Jasuši Sakai (velitel 17. divízie)

1.8.1988 Zemřel brigádní generál Allen Frederick Kingman (velitel: 2. obrněná divize)

1.8.1990 Zemřel generálporučík Alfredo Galera (velitel: 17. pěší pluk)

1.8.1990 Loď USS Charles F. Adams (DDG-2) vyřazena ze služby


1.8.1991 Zemřel generálporučík Martin Korbela (náčelník Kádrovej správy)

1.8.1991 Zemřel generálplukovník Vladimir Zacharovič Jakušin (náčelník štábu Prikarpatského vojenského okruhu /1967-1968/)

1.8.1992 Zemřel generálplukovník letectva Alexej Iljič Podoľskij (-veliteľ 29. leteckej armády (1954-1957))

1.8.1992 Zemřel generálmajor letectva Alexej Konstantinovič Rjazanov (stíhacie eso, 31 samostatných zostrelov, 12 v skupine)

1.8.1992 Ponorka USS Columbus (SSN-762) spuštěna na vodu

1.8.1992 Ponorka USS Lewis and Clark (SSBN-644) vyřazena ze služby


1.8.1993 Zemřel podplukovník Johannes Erasmus (náčelník štábu: Divize tankových granátníků Brandenburg)

1.8.1994 Ponorka USS Sturgeon (SSN-637) vyřazena ze služby


1.8.1995 Zemřel plukovník Colin Falkland Gray (Veliteľ, 616. a 81. peruť RAF)

1.8.1995 Loď USS Milius (DDG-69) spuštěna na vodu

1.8.1996 Ponorka Jaešio (SS-572) vyřazena ze služby


1.8.1997 Zemřel generál justiční služby Samuel Korbel

1.8.2000 Zemřel plukovník Ján Malo (DD.MM.2000 vedoucí bojové přípravy Vzdušných sil AČR)


1.8.2002 Zemřel nadporučík Adolf Glunz (veliteľ 5./JG 26)


1.8.2006 Zemřel nadporučík Hugo Dahmer (Nositeľ Rytierskeho kríža.)


1.8.2006 Nigéria začala sťahovať svoje ozbrojené sily z poloostrova Bakassi.

1.8.2007 Zemřel - John Charles Stetson

1.8.2007 Loď USS John F. Kennedy (CV-67) vyřazena ze služby

1.8.2007 Loď Tonnerre (L9014) uvedena do služby

1.8.2009 Loď USS Jason Dunham (DDG-109) spuštěna na vodu

1.8.2011 Zemřel kapitán Robert Ratcliffe Beaumont (velitel sekcie 2. jednotky 3. parašutistickej švadrony Královskích ženistov)

1.8.2013 Loď USS Reuben James (FFG-57) vyřazena ze služby

1.8.2015 Ponorka USS John Warner (SSN-785) uvedena do služby



1.8.2019 Zemřel - Richard Vyškovský (najznámejší československý autor papierových vystrihovačiek )

1.8.2020 Zemřel generálplukovník letectva Vadim Konstantinovič Andrejev (zástupce vrchního velitele letectva spojených armádních sil vojsk Varšavské smlouvy)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74414