Main Menu
User Menu

12.07.

12.7.

Státní útvary Datum Událost

12.7.1260 V bitvě u Kressenbrunnu Přemysl Otakar II. porazil vojska uherského krále Bély IV. a jeho syna Štěpána. Zjískal tak pod svou vládu Štýrsko.

12.7.1562 v Maní (Yucatán), Diego de Landa naraiďuje spáliť Mayské spisy, náboženské a iné predmety ako materiál odporujúci viere

12.7.1730 Lorenzo Corsini je zvolený za pápeža ako Clemente XII


12.7.1749 Narodil se - Francisco Javier de Lizana y Beaumont (místokrál Nového Španělska)


12.7.1806 Vznik Rýnskeho spolku - koalície nemeckých štátov. Tieto štáty sú vyňaté zo zväzku nemeckej ríše. Napoleon sa stáva protektorom Rýnskeho spolku.

12.7.1807 Narodil se čestný generálny major Silas Casey (brigádny veliteľ)


12.7.1808 Zemřel generálporučík William Anne Vilettes (plukovník: 64. pěší pluk)


12.7.1814 Zemřel generál William Howe (plukovník: 46. pěší pluk)


12.7.1831 Zemřel generál Charles Green (plukovník: 37. pěší pluk)


12.7.1839 Narodil se brigádní generál Juan García y Margallo (guvernér Melilly)

12.7.1852 Narodil se - Hipólito Yrigoyen (Argentinský president)


12.7.1854 Narodil se divizní generál Luis de Santiago de Aguirre-Bengoa (ministr války)

12.7.1855 Zemřel admirál Pavel Stěpanovič Nachimov (veliteľ ruských námorných a pozemných síl v bitke o Sevastopoľ počas Krymskej vojny)

12.7.1858 Narodil se generálmajor, medik Hjalmar Gabriel von Bonsdorff (Úřadující šéf armádní zdravotnické služby)


12.7.1863 Zemřel - Ponciano Arriaga Leija (Predseda Ústavodárneho kongresu 1857-1858)



12.7.1864 Narodil se generál V. hodnostní třídy Karel Böttner


12.7.1864 Zemřel brigádny generál Abner Monroe Perrin (brigádny generál CSA)

12.7.1867 Narodil se generálporučík Džiró Širai (velitel 8. divízie)



12.7.1872 Narodil se - Emil Hácha (president Československa)

12.7.1873 Narodil se plukovník Albert H. Mueller (náčelník štábu: 101. divize)

12.7.1873 V Cartagena federalistické povstanie vyhlási nezávislý kantón Cartagena, ktorý následne vzdoruje 6 mesiacov vládnemu obklúčeniu.

12.7.1876 Zemřel generálporučík Robert Walpole (plukovník: 65. pěší pluk)


12.7.1881 Narodil se generál pěchoty Paul Otto

12.7.1882 Narodil se divízny generál Pánfilo Natera García (Guvernér štátu Zacatecas)


12.7.1883 Narodil se plukovník Rudolf Gertler (velitel: 668. dělostřelecký pluk)


12.7.1884 Narodil se generálmajor Emil Hickmann


12.7.1889 Narodil se admirál Erich Zieger


12.7.1889 Narodil se admirál Hermann Mootz

12.7.1890 Narodil se generálmajor Robert Chauncey Macon (velitel: 83. pěší divize)


12.7.1892 Narodil se brigádní generál Jan Harus (poslanec Národného zhromaždenia 07/1946-11/1956)

12.7.1892 Narodil se kontradmiral Boris Vladimirovič Chorošchin (veliteľ Dneperskej vojnovej flotily 1. formovania)


12.7.1892 Narodil se generálmajor Werner Deckmann (velitel Vojenského výcvikového prostoru Stablack)

12.7.1893 Narodil se generálmajor Misao Komacu (náčelník štábu: 8. armáda)


12.7.1893 Narodil se plukovník Gottfried Biehler (velitel Dělostřeleckého pluku 157 )


12.7.1894 Narodil se generál pěchoty Otto Wöhler (veliteľ 8. armády)


12.7.1896 Narodil se plukovník Ewald Burian (velitel Granátnického pluku 980)


12.7.1897 Narodil se generálmajor Werner Friebe (velitel: 8. tanková divize)


12.7.1897 Narodil se major Otto Barth (velitel: 688. granátnický pluk)






12.7.1897 Narodil se generál Národnej bezpečnosti Vladimír Bodický

12.7.1897 Narodil se kontradmirál Pjotr Nikiforovič Vasjunin (veliteľ Kerčskej námornej základne)


12.7.1898 Narodil se podplukovník Hans-Christoph von Spangenberg (velitel: 203. pěší pluk)


12.7.1898 Narodil se plukovník Curt Lehmann (velitel 106. pěší divize)

12.7.1902 Narodil se plukovník (posmrtně) Takeiči Niši (jezdecký instruktor v plukovní škole 16. narašinského jezdeckého pluku)

12.7.1904 Narodil se podplukovník Hermann Meyer-Ricks (náčelník štábu: Zvláštní štáb F)


12.7.1905 Narodil se fregatní kapitán Ottoheinrich Junker (ponorkový velitel)

12.7.1906 Narodil se generálporučík letectva Pjotr Nikolajevič Lemeško (veliteľ vzdušných síl Vojenského námorníctva ZSSR /1947-1950/)


12.7.1908 Narodil se podplukovník Rudolf Weiß-Kaffanke (velitel: Tankový pluk 6)


12.7.1908 Narodil se podplukovník Werner Lau (adjutant 800. divize ke zvláštnímu použití Brandenburg)


12.7.1908 Narodil se generálporučík letectva Michail Sergejevič Finogenov (veliteľ 113. bombardovacej leteckej divízie 2. formovania)

12.7.1908 Narodil se kapitán 1. triedy Pjotr Denisovič Griščenko (veliteľ 5. ponorkový oddiel Baltickej floty)


12.7.1909 Narodil se plukovník Josef Hyza (zástupce velitele 579. granátnického pluku)


12.7.1909 Narodil se kapitánporučík Heinz-Ehlert Clausen (ponorkový velitel (U-403))

12.7.1909 Narodil se major Pjotr Alexandrovič Rožin (veliteľ 426. samostatnej spojovacej letky)

12.7.1910 Narodil se korvetní kapitán William Paulet Lucy (velitel 803. perutě FAA)


12.7.1910 Narodil se major Alfred Simm (veliteľ II./ 31. granítnicky pluk)

12.7.1910 Narodil se major Konstantin Dmitrievič Ošurkov (veliteľ 339. samostatnej dopravnej letky stíhacieho letectva protivzdušnej obrany)


12.7.1911 Narodil se námořní nadporučík Heinrich Gehrken (ponorkový velitel (UF-2, U-298))


12.7.1912 Narodil se podplukovník Werner Klosinski (velitel: Bombardovací eskadra 4)

12.7.1914 Narodil se generálplukovník letectva Sergej Ivanovič Mironov (veliteľ 61. gardového stíhacieho leteckého zboru)



12.7.1914 Narodil se podplukovník (Bundeswehr) Friedrich Lindenberg (velitel: Pluk tankových granátníků 63)

12.7.1914 Narodil se Albert L. Jr Evans (velitel: 21. letecká divize)

12.7.1915 Narodil se generálmajor Leland George Cagwin (velitel: 2. pěší divize)


12.7.1915 Narodil se kapitán Waldemar Lethaus (velitel: Prapor tankových granátníků 2103 (obrněný))


12.7.1915 Italský nálet na Polu.

12.7.1915 V Německu je vyhlášena státní kontrola nad uhelným průmyslem.

12.7.1916 Narodil se major Ljudmila Michajlovna Pavličenko (najúspešnejšia žena odstreľovačka v histórii na svojom konte má 309 vojakov a dôstojníkov)

12.7.1918 Zemřel brigádny generál William McComb (brigádny generál CSA)

12.7.1918 Zemřel důstojnický zástupce Karl Urban (rakousko-uherské letecké eso 1. sv. v. s 5 sestřely, z toho 4 dosáhl s pozorovatelem Otto Jägerem)

12.7.1918 Narodil se nadporučík Harrison C. Summers (historik Stephen Ambrose ho popsal takto: "Summers je legendou mezi výsadkáři..., Seržant York 2. světové války. Jeho příběh je až příliš hollywoodský na to, aby se mu dalo věřit, až na to, že to vidělo více jak 10 mužů, kteří to mohou potvrdit.")
Haiti
12.7.1918 Do vojny na strane Dohody vstúpil ostrovný štát Haiti.

12.7.1918 Čs. legionáři po předchozích bojích s bolševiky v oblasti obsadili Bugulmu.


12.7.1919 Narodil se armádní generál Martin Dzúr (Ministerstvo národní obrany, ministr)

12.7.1920 Narodil se plukovník v.v. Zdeněk Neruda

12.7.1920 Mierová zmluva medzi Litvou a Sovietským Ruskom

12.7.1921 Loď Hokaze spuštěna na vodu


12.7.1922 Narodil se poručík Heinz Sachsenberg (stíhací eso; 104 vítězství)

12.7.1923 Narodil se nadporučík Jeremiah Joseph O´Keefe (starosta města Biloxi)

12.7.1926 Loď Mikazuki spuštěna na vodu

12.7.1926 Zemřel poručík John Wingate Weeks (Ministr války)



12.7.1928 Zemřel generál V. hodnostní třídy Antonín Havelka

12.7.1929 Ponorka Krasnogvardějec (D-3) spuštěna na vodu


12.7.1931 Zemřel generálporučík Vladimir Kiriakovič Triandafillov (během občanské války velitel brigády)



12.7.1932 Zemřel - Tomáš Baťa

12.7.1932 Zemřel admirál Sódžiró Točinai (velitel: Kombinovanej flotily)

12.7.1935 SSSR a Belgie navázaly diplomatické styky.

12.7.1939 Narodil se generál Dennis Joe Reimer (Náčelní štábu Armády Spojených států)

12.7.1940 Lával byl jmenován Pétainovým zástupcem.

12.7.1940 Zřízen Inspektorát čs. letectva ve Velké Británii

12.7.1940 Po odstoupení francouzského prezidenta Alberta Lebruna a na základě plných mocí, které mu udělila poslanecká sněmovna, se maršál Henri Philippe Pétain prohlásil hlavou francouzského státu.

12.7.1940 V Cosfordu byla ustanovena čs. výcviková a náhradní letecká jednotka, tzv. čs. depot.

12.7.1941 Narodil se generál William Wright Crouch (velitel: Velitelství Armády Spojených států v Evropě)





12.7.1941 Narodil se generálplukovník v zálohe Imrich Andrejčák (veliteľ 1. armády (1983-1987))


12.7.1941 V Moskvě byla podepsána Úmluva o společném postupu SSSR a Velké Británie ve válce proti Německu.


12.7.1941 Předsunuté oddíly Lužské operační skupiny zastavily nepřítele útočícího na leningradském směru z čáry řeky Velikaja a řeky Čerecha. 22. armáda (Záp. front) zahájila boje na velikoluckém směru.

12.7.1941 V Sýrii ustaly boje. Vojska francouzské vichystické vlády přestala klást odpor.

12.7.1941 Italský nálet na Suezský průplav.

12.7.1942 Zemřel generálmajor Julius von Bernuth (náčelník štábu 4. armády)

12.7.1942 Hlavní stan nejvyššího velení utvořil Stalingradský front maršála Timošenka, od 22.7. jeho velitelem generál Gordov. Jihozápadní front byl uvolněn.


12.7.1942 Sovětská vojska sváděla obranné boje v prostoru Voroněže a Bogučaru. Jihozápadní front vyklidil Kantěmirovku. Kalininský a Západní front zakončily útočnou činnost v prostoru jihozápadně od Rževa. Sovětská vojska ustupovala na čáru východně od Lisičanska.


12.7.1942 Britský nálet na Ruhr.

12.7.1942 Italská vojska zahájila v Chorvatsku operaci Risnjak. 12.000 vojáků italského 5. sboru zahájilo protipartyzánskou operaci namířena proti 2. partyzánskému oddílu s cílem vyčistit chorvatský Littoral a Gorski Kotar.


12.7.1942 Ve volchovském kotli byl zajat generál Vlasov.

12.7.1942 S masovým vyhlazováním Židů se začalo naplno i v KL Treblinka

12.7.1943 Zemřel kapitánporučík Erich Würdemann (Veliteľ U-506.)


12.7.1943 Začal protiútok sovětských vojsk u Kurska. Levé křídlo Západního frontu (generál Sokolovskij) útočilo na chotyněckém a bolchovském směru a Brjanský front (generál Popov) na bolchovském a orelském směru (proti německé 2. tankové armádě generála Schmidta). 5. gardová tanková armáda (Voroněžský front) se v prostoru Prochorovky střetla s německým tankovým sborem SS a III. tankovým sborem. Jedna z největších tankových bitev Velké vlastenecké války. Nepřítel nucen přejít do obrany.

12.7.1943 V Krasnogorsku u Moskvy začala dvoudenní konference německých protifašistických činitelů působících v SSSR. Delegáti zvolili Národní výbor Svobodné Německo. Výbor si vytkl jako cíl svržení nacismu a vytvoření demokratické vlády v Německu. Vydal manifest k německé armádě a německému lidu.


12.7.1943 Jmenováno spojenecké velení na Sicílii: vrch. velitel loďstva admirál Cunningham, vrchní velitel letectva maršál Tedder, vrchní velitel britských vojsk generál Montgomery, vrchní velitel amerických vojsk generál Patton.


12.7.1943 Americká vojska obsadila Comiso a Naro (Sicílie).



12.7.1943 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Turín (277 letadel, 734 tun pum).

12.7.1943 Japonský premiér generál Tódžó se vrátil z cesty po jihozápadním Tichomoří do Tokia.


12.7.1943 Proběhla bitva u Kolombangary.


12.7.1944 Zemřel kapitán Erich Baumgartl (velitel I./KG 30 Adler)

12.7.1944 Zemřel poručík Gordon H. O'Brien-Hitching (velitel 1. čaty A roty 13. parašutistického praporu)



12.7.1944 Americká 5. armáda obsadila Lajatico (Itálie).



12.7.1944 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Mnichov.




12.7.1945 Zemřel generál polní maršál Wolfram von Richthofen (veliteľ 2. leteckej armády)




12.7.1945 Bádensko a Wurtembersko rozděleny mezi americkou a francouzskou okupační zónu.



12.7.1945 Spojenecká vojska se vylodila na Borneu v prostoru Andus. Australské jednotky obsadily Maradi (záp. Borneo).

12.7.1946 Narodil se generál Lance W. Lord (velitel: Kosmické velitelství vzdušných sil)

12.7.1947 Zemřel nadporučík Jakov Alexejevič Kozlov (veliteľ partizánskeho oddielu "Fakel")

12.7.1950 Zemřel admirál Lev Michajlovič Galler (prvý veliteľ Baltickej floty)



12.7.1950 21. pěší pluk 24. pěší divize USA ukončil zadržovací boje u Chochiwonu (vedl je od 8.7.).



12.7.1954 Zemřel generálporučík Hans Schönhärl (velitel: 167.pěší divize)


12.7.1958 Zemřel major Markus Zeidler (velitel: Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 600)




12.7.1962 Zemřel generál pěchoty Alfred Böhm-Tettelbach (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

12.7.1965 Zemřel první poručík Frank Stanley Reasoner (velitel:)

12.7.1966 Zemřel plukovník William Wallace Overton (náčelník štábu: 86. divize)

12.7.1972 Zemřel viceadmirál Mahlon Street Tisdale (velitel: Destroyer Forces, Pacific Fleet)




12.7.1973 Zemřel divisní generál Jindřich Bejl (Velitel V. sboru)




12.7.1976 Zemřel kontradmirál Siegfried Engel (velitel: 2. admiralát Baltské moře)


12.7.1977 Zemřel nadporučík Wilhelm Beier (Nočné stíhacie eso (38 zostrelov).)


12.7.1977 Zemřel korvetný kapitán Helmut Möhlmann (Veliteľ U-143, U-52, U-571.)


12.7.1977 Zemřel SS-Obersturmbannführer Josef Syr (velitel: Pluk horských myslivců SS 56)

12.7.1977 Zemřel admirál loďstva Semjon Michajlovič Lobov (zástupca náčelníka generálneho štábu ozbrojených síl ZSSR pre vojnové námorníctvo)


12.7.1977 Zemřel generálporučík Werner Schartow (velitel: 167. pěší divize)

12.7.1977 Loď 532 (531) uvedena do služby

12.7.1977 Zemřel plukovník Osmín Aguirre y Salinas (Prezident Salvadoru)

12.7.1977 Zemřel generálmajor letectva Boris Kuzmič Tokarev (veliteľ 6. bitevného leteckého zboru)


12.7.1979 Zemřel maršál Královského letectva John Cotesworth Slessor (velitel Pobřežního letectva)


12.7.1982 Zemřel SS-Sturmbannführer Werner Hahn

12.7.1983 Zemřel generálmajor Tomotoki Koba (velitel: Skupina pěchoty 54. divize)


12.7.1984 Založen kýl lodi Severomorsk


12.7.1984 Loď S79 Wiesel uvedena do služby



12.7.1985 Zemřel plukovník Eberhard Scharenberg (velitel 21. pěší divize)

12.7.1986 Založen kýl lodi USNS Benjamin Isherwood (T-AO-191)


12.7.1986 Zemřel poručík Konrad Sauer (veliteľ roty v 393. brigáde útočných diel)

12.7.1986 Zemřel generálmajor letectva Leonid Ivanovič Goregljad (veliteľ 22. gardovej stíhacej leteckej divízie)

12.7.1987 Loď USS Philippine Sea spuštěna na vodu

12.7.1988 Loď Lublin spuštěna na vodu

12.7.1993 Loď USS Vella Gulf (CG-72) uvedena do služby


12.7.1994 Zemřel kapitán Klaus Coracino (Držiteľ Rytierskeho kríža.)

12.7.1996 Ponorka USS Puffer (SSN-652) vyřazena ze služby


12.7.1996 Zemřel poručík (Wehrmacht) major (Bundeswehr) Johann Straub (velitel čety; Oddíl stíhačů tanků 7)

12.7.1997 Loď Etna spuštěna na vodu


12.7.2001 Zemřel poručík Eduard Klar (velitel baterie u Art.Rt.32 v sestavě 32.pěší divize)

12.7.2003 Loď USS San Antonio spuštěna na vodu

12.7.2003 Loď USS Ronald Reagan (CVN-76) uvedena do služby

12.7.2006 Loď Chevalier Paul spuštěna na vodu


12.7.2007 Zemřel SS-Obersturmführer Paul Egger (velitel čety; 1./Těžký tankový oddíl SS 502)


12.7.2010 Zemřel námořní nadporučík Günter Behnisch (ponorkový velitel (U-2337))




12.7.2010 Zemřel generálporučík (3. gen. hodnosť) vo výslužbe Leopold Bilčík (riaditeľ sekcie logistiky MOSR (1993-1999))

12.7.2011 Zemřel major Bolesław Michal Gładych (stíhací eso (17-2-0+1 vítězství))
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74394