Main Menu
User Menu

07.07.

7.7.

Státní útvary Datum Událost
7.7.1688 Narodil se generálporučík John Cope
7.7.1692 Narodil se plukovník Edward Montagu
7.7.1748 Zemřel generálporučík George Preston
7.7.1804 Narodil se polní maršál William Paulet (plukovník: 87. pěší pluk)
7.7.1815 Zemřel generálporučík Pedro de Garibay (místokrál Nového Španělska)
7.7.1816 Narodil se brigádny generál Isaac Frederick Shepard (Brigádny veliteľ.)
7.7.1824 Narodil se čestný generálmajor Alfred Pleasonton (divízny veliteľ)
7.7.1827 Narodil se brigádny generál CSA William Montague Browne (brigádny generál CSA)
7.7.1827 Narodil se brigádny generál James Murrell Shackelford (Brigádny generál.)
7.7.1844 Narodil se generál Kuwaši Okazawa (Vice Minister armády)
7.7.1856 Narodil se generál jazdectva George von der Marwitz (veliteľ 2. armády)
7.7.1861 Narodil se generálmajor De Rosey Carroll Cabell (velitel: 15. jezdecká divize)
7.7.1863 Zemřel brigádny generál Strong Vincent (Brigádny veliteľ)
7.7.1865 Narodil se generálporučík Okinosuke Tamura (velitel: 1. brigáda polního dělostřelectva)
7.7.1865 Zemřel - Lewis Thorton Powell (americký konfederační voják, špión a konspirátor Johna Wilkse Bootha, jenž provedl neúspěšný atentát na ministra zahraničí Williama H. Sewarda)
7.7.1866 Narodil se generál Masataró Fukuda (vojenský velitel Taiwanu)
7.7.1867 Narodil se generál pěchoty Ernst Hasse
7.7.1868 Narodil se generál justiční služby Bohumil Bartoš
7.7.1876 Narodil se Generálporučík Eduard Klutmann (vojenský velitel města Toruň)
7.7.1876 Narodil se Generálmajor Theodor Stahl
7.7.1877 Narodil se Generálmajor Alfred Beckmann (velitel: Polní velitelství 199)
7.7.1879 Narodil se plukovník Clenard McLaughlin (náčelník štábu: 96. divize)
7.7.1882 Narodil se generál pěchoty Hermann Geyer (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
7.7.1889 Zemřel čestný generálmajor William Anderson Pile (Brigádny veliteľ.)
7.7.1891 Narodil se SS-Brigadeführer a generálmajor zbraní-SS Christian Peder Kryssing (štáb: III. tankový sbor SS (germánský))
7.7.1892 Narodil se Generálporučík Gustav Boehringer (velitel ženijních jednotek 11. armády)
7.7.1892 Narodil se Anthony O. Adams (velitel: 9. brigáda)
7.7.1896 Narodil se plukovník Wilhelm Schröder (veliteľ bojovej skupiny Schröder)
7.7.1897 Narodil se generálplukovník letectva Michail Prokofjevič Kovaljov (veliteľ:)
7.7.1898 Narodil se generál letectva Otto Hoffmann von Waldau (velitel Leteckého velitelství Jihovýchod)
7.7.1898 Narodil se generálmajor letectva Sergej Josifovič Tiščenko (veliteľ Vzdušných síl 5. armády)
7.7.1900 Narodil se generál Earle Everard Patridge (velitel: Velitelství protivzdušné obrany)
7.7.1903 Narodil se Generálmajor Ernst Biehler (velitel: 205. pěší divize)
7.7.1907 Narodil se kapitán Willy Albrecht (velitel: 1. prapor 104. myslivecké divize)
7.7.1907 Narodil se Generálporučík Pavel Anatoljevič Sudoplatov (velitel zahraniční rozvědky NKVD)
7.7.1910 Narodil se Generálporučík Ian Cecil Harris (plukovník Královskích Irskích rangerov)
7.7.1910 Narodil se generálporučík letectva Ivan Trofimovič Jerjomenko (veliteľ 237. stíhacej leteckej divízie)
7.7.1912 Narodil se generálmajor Hubertus Hitschold (veliteľ 2. leteckej flotily)
7.7.1912 Narodil se korvetní kapitán Siegfried Hesemann (ponorkový velitel)
7.7.1913 Zemřel čestný brigádny generál Edward Burd Grubb (Brigádny veliteľ.)
7.7.1914 Narodil se major Benno von Bonin (velitel: Granátnický pluk 204)
Rakousko-Uhersko
7.7.1914 Konala se schůzka ministerské rady Rakouska-Uherska, a to za účasti ministra zahraničních věcí Leopolda Berchtolda, ministra války Alexandra Krobatina, náčelníka štábu Franz Conrada, hraběte Hötzendorfa a Antona Hause jako šéfa námořního oddělení ministerstva války a pověřeného náčelníka válečné flotily. Jednání byla zahájena v 11,30 a skončila až v 18,15 hod.
7.7.1917 Narodil se generál Fidel Sánchez Hernández (Prezident Salvadoru)
Velká Británie
7.7.1917 22 nemeckých ťažkých dvojmotorových bombardéry Gotha G-IV podniklo nálet za denného svetla na Londýn. Pri nálete zahynulo 57 obyvteľov a 193 bolo zranených. Britské letectvo zostrelilo jeden bombardér a ďaľšie 3 havarovali pri pristání. Briti prišli o dve svoje stíhačky, jednu zostrelili Nemci a druhú vlastné delostrelectvo.
7.7.1918 Zemřel poručík Merrill Samuel Taylor (stíhací eso 1. světové války (7 vítězství))
Itálie
7.7.1918 Čs. legionáři svádí úspěšné boje s rakousko-uherskými oddíly u Monte Val Bella.
Rusko
7.7.1918 Čs. legionáři bojují s bolševiky u Bugulmy
Rusko
7.7.1918 Zišiel sa výkonný výbor penzskej skupiny v Ufe kde plukovník Vojcechovský vydal príkaz k zriadeniu Povolgskej fronty
7.7.1921 Narodil se kapitán Paul-Heinrich Dähne (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 1)
7.7.1930 Narodil se plukovník Allan E. Aaronson
7.7.1936 Loď HMS Havock spuštěna na vodu
Čína
7.7.1937 Japonská armáda přenesla útočné operace do kontinentální Číny. Začalo to incidentem na mostě Marca Pola (Lu-kou-čchi-ao) přes řeku Yongding nedaleko Pekingu.
7.7.1939 Zemřel - Claude Augustus Swanson (Ministr námořnictva)
Egyptské kráľovstvo
7.7.1940 Velitel Francouzského loďstva v Alexandrii admirál Godfroy podepsal s velitelem Anglického loďstva ve Středomoří admirálem Cunninghamem dohodu, že Francouzi zredukují stav posádek svých lodí na 30%, odstraní z lodí veškeré palivo, hlavice torpéd a závěry děl uskladní na Francouzském konzulátu. (Poté se již Francouzi nezúčastnili žádné plavby 2.5 roku).
Velká Británie
7.7.1940 Viac ako 200 československých letcov pod vedením pplk. let. Karla Mareša (Tomana) na palube lode Apapa dorazilo do britského prístavu Falmouth. Väčšina týchto letcov tvorila neskôr zakladajúci personál 311. československej bombardovacej perute.
Středomořské válčiště
7.7.1940 Do Dakaru, kde kotvila poslední velká francouzská válečná loď, nová bitevní loď Richelieu, připlula anglická eskadra 2 křižníků s letadlovou lodí Hermes. Celému uskupení velel admirál Onslow, který předložil Francouzskému veliteli návrh k odzbrojení lodi.
Egyptské kráľovstvo
7.7.1940 Z Alexandrie na Maltu vypluly 2 konvoje nákladních lodí, označené MA5, aby z Malty odvezly ženy, děti, civilisty a italské zajatce, aby je uchránili před italskými nálety. K jejich krytí vyslal admirál Cunningham několik námořních uskupení.
Třetí říše
7.7.1940 Italský velvyslanec požádal Hitlera se souhlasem k útoku na Řecko a Jugoslávii. Hitler ale nesouhlasil.
Třetí říše
7.7.1941 Britský nálet na Münster
Sovětský Svaz
7.7.1941 Rudá armáda zahájila Kyjevskou obrannou operaci, která skončila 26.září.
Sovětský Svaz
7.7.1941 Vojska 14. armády (Severní front) v součinnosti se Severním loďstvem zastavila postup německých vojsk na murmanském směru a upevnila se na čáře řeka Bolšaja Lica, hřbet Musta-Tunturi.
Sovětský Svaz
7.7.1941 Prezídium Nejvyššího sovětu Ukrajinské SSR, Rady lidových komisařů Ukrajinské SSR a ÚV KS(b) Ukrajiny se obrátilo k dělníkům, rolníkům a inteligenci s výzvou k ozbrojenému boji proti německým fašistickým uchvatitelům.
Třetí říše
7.7.1941 Britský nálet na Frankfurt n. M.
Island
7.7.1941 Americká vojska se vylodila na Islandu.
7.7.1941 USA vyslaly vojska do Trinidadu a Brit. Guayany.
Sovětský Svaz
7.7.1942 Hlavní stan sovětského vrchního velení vydal směrnici o rozdělení Brjanského frontu na Brjanský a Voroněžský front (od 14.7. velitelem generál Vatutin).
Sovětský Svaz
7.7.1942 Na příkaz hlavního stanu zahájila vojska Jihozápadního a pravého křídla Jižního frontu odchod na obrannou čáru Novaja Kalitva, Čuprinin, Novyj Astrachaň, Popasnaja. Německá vojska obchvátila pravé křídlo Jihozápadního frontu a soustředila v Donbasu silné uskupení na styku s Jižním frontem.
Itálie
7.7.1942 Britský nálet na Mesinu.
USA
7.7.1942 PBO-1 Hudson perute PV-82 potopil pri východnom pobreží USA nemeckú ponorku U-701.
7.7.1943 Ponorka U-475 uvedena do služby
7.7.1943 Zemřel kapitánporučík Hans-Jürgen Auffermann (ponorkový velitel)
7.7.1943 Zemřel plukovník Wilhelm von Goerne (velitel: Pluk tankových granátníků 304)
7.7.1943 Zemřel generálmajor (in memoriam) Jošiaki Niši
7.7.1943 Zemřel plukovník Rudolf Köhler (velitel: Pluk tankových granátníků 73)
Čína
7.7.1943 Národní osvobozenecká čínská 8.armáda a nová 4.armáda zaútočily na pohraniční oblasti Šen-si, Kan-su a Ning-sia.
Středomořské válčiště
7.7.1943 B-24 Liberator 1. bombardovacej perute USAAF operujúcej z Gibraltaru, ptopil pri myse Finisterre nemeckú ponorku U-951.
7.7.1944 Zemřel šikovatel - - (9.5.1942 vyznamenán Rytířským křížem)
7.7.1944 Zemřel Generálmajor Oskar Seelig (pohřešován)
7.7.1944 Zemřel námořní nadporučík Hans-Helmuth Bugs (ponorkový velitel)
7.7.1944 Zemřel námořní nadporučík Guido Hyronimus (ponorkový velitel (U--670, U-678))
Pacifické válčiště
7.7.1944 Americé letectvo napadlo japonské přístavy na ostrově Kjúšú a ostrov Guam.
Itálie
7.7.1944 Německá 10. armáda se stáhla na tzv. Georg-linii.
Třetí říše
7.7.1944 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Mockau, Bernberg, Lipsko, Halle, Vaires, St.Len ďEsserent (1000 t pum), Lutzkendorf, Bohlen, Merseburg, Blechhammer a Odertal.
Francie
7.7.1944 Britské letectvo svrhlo 2300 t pum na německá postavení v prostoru Caen.
Třetí říše
7.7.1944 Americká 8. a 15. letecká armáda provedly nálety na závody vyrábějící syntetické pohonné hmoty v Sasku a Slezsku (2100 letadel).
Sovětský Svaz
7.7.1944 Vojska 1. pobaltského frontu osvobodila Švenčionys.
Sovětský Svaz
7.7.1944 3. běloruský front osvobodil Ošmjany a Ostrovec.
Argentina

7.7.1944 Argentinská vláda reorganizována (plk. Perón jmenován místopředsedou vlády).
7.7.1945 Zemřel plukovník Maximilian von Gablenz (velitel: Korück 594)
Třetí říše
7.7.1945 Američané předali sárskou oblast pod francouzskou okupační správu.
Írán

7.7.1945 Americká vojska zahájila odsun z Íránu.
Pacifické válčiště
7.7.1945 Japonská vojska začala ustupovat z Indočíny.
7.7.1946 Zemřel brigádní generál Joseph Compton Castner (velitel: 3. divize)
7.7.1950 RB OSN přijala rozhodnutí, vyslat ozbrojené síly do Jižní Koreje. Vrchním velitelem se stal gen. D. MacArthur.
Čína
Vietnamská demokratická republika


7.7.1955 Čína a Severní Vietnam uzavřely smlouvu o vzájemné spolupráci.
7.7.1963 Zemřel brigádní generál Frank Lahm (první důstojník, který letěl letadlem)
7.7.1964 Zemřel Generálmajor Erich Eisenbach (velitel: Polní velitelství 641 (Eifel))
7.7.1964 Zemřel generálporučík Šózó Terakura (velitel 27. armády)
7.7.1965 Zemřel poručík Moše Šaret (Předseda vlády 1954-1955. [img_6 comment=Izrael (ISR)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/il.gif[/img_6])
7.7.1966 Zemřel generál pěchoty Joachim Witthöft (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
Vietnamská demokratická republika
7.7.1967 Severovietnamské politbyro se rozhodlo zahájit širokou ofenzívu proti Jižnímu Vietnamu. Plán zahrnoval tři fáze. 1. spočívala v útocích proti odlehlým hraničním oblastem, aby tak odlákala americké jednotky od jihovietnamských měst. 2. fáze (ofenzíva Tet) bude spočívat v útocích proti městům samotným. 2. fázi měly provést jednotky Vietkongu podporované severovietnamskou armádou. Útoky měli iniciovat "všeobecné povstání" ke svržení vlády Jižního Vietnamu. 3. fáze zahrnovala samotnou invazi do Jižního Vietnamu jednotkami pravidelné armády ze Severního Vietnamu.
7.7.1969 Zemřel generálporučík Šunzaburó Mugikura (velitel: 31. armáda)
7.7.1970 Zemřel generálmajor George William Casey (velitel: 1. jezdecká divize)
7.7.1970 Narodil se podplukovník Juraj Nyeki (náčelník oddelenia skončenia štátnej služby Personálneho úradu Ozbrojených síl Slovenskej republiky)
7.7.1972 Loď Nieugięty uvedena do služby
7.7.1974 Zemřel kapitán Joachim Brendel (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)
7.7.1974 Zemřel plukovník in memoriam František Vancl (velitel 312. československé stíhací perutě)
7.7.1976 Zemřel SS-Brigadeführer a generálmajor zbraní-SS Christian Peder Kryssing (štáb: III. tankový sbor SS (germánský))
Šalamounovy ostrovy
7.7.1978 Vyhlášení samostatného státu Šalamounovy ostrovy.
7.7.1979 Loď USS Emory S. Land uvedena do služby
7.7.1980 Zemřel Kontradmirál Wilhelm Matthies (velitel: Pobřežní velitelství západní Baltské moře)
7.7.1982 Zemřel plukovník Joachim Schlichting (velitel: I. skupina Stíhací eskadry 1)
7.7.1983 Zemřel generálmajor Edwin P. Parker (velitel: 78. pěší divize)
7.7.1984 Zemřel Generálmajor Helmut Hipp (velitel: 130. pěší pluk)
7.7.1985 Zemřel generálporučík Šózó Sakurai (veliteľ 33. divízie)
7.7.1985 Zemřel námořní nadporučík Erwin Jestel (ponorkový velitel)
7.7.1988 Zemřel major Donald Roderick MacLaren (kanadský styčný důstojník na britském ministerstvu letectví)
7.7.1991 Zemřel plukovník Müller Klaus (velitel: Tankový oddíl 60)
7.7.1992 Zemřel plukovník Robert Baird (náměstek náčelníka štábu, První letecké křídlo Námořní pěchoty)
7.7.1994 Zemřel podplukovník Friedrich August von der Heydte (velitel: 6. paradesantní pluk)
7.7.1996 Založen kýl lodi USS Donald Cook
7.7.1996 Zemřel rotný Anton Bayer (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
7.7.1998 Loď USS Arkansas vyřazena ze služby
7.7.2003 Loď Darłowo vyřazena ze služby
7.7.2004 Zemřel plukovník Josef Balejka
7.7.2004 Zemřel plukovník Günther Josten (veliteľ JG 71)



7.7.2006 Zemřel generálmajor ve výslužbě Karel Alex Pospíchal (pilot 311. perutě RAF)
7.7.2009 Založen kýl lodi HMS Queen Elizabeth
7.7.2014 Zemřel generálmajor Eduard Ševardnadze (první tajemník gruzínské komunistické strany)
7.7.2016 Zemřel generál José María Sáenz de Tejada y Fernández de Bobadilla (náčelník Hlavního štábu armády)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74389