Main Menu
User Menu

01.07.

1.7.

Státní útvary Datum Událost

1.7.1109 Zemřel - Alfonso VI - (Král Leonu)

1.7.1336 Narodil se - Filip de Valois

1.7.1431 u Atarfe (Granada) jednotky krála Juan II de Castilla porážajú saracenské sily Granady vedené klámo Muhammedom IX v bitve Higueruela.


1.7.1632 začína sa bitva o Barcelonu, počas Katalánskeho povstania, medzi Španielskym a Francúzskym loďstvom.
1.7.1690 Zemřel polní maršál generál generál Friedrich Schönberg

1.7.1752 Narodil se generálmajor Thomas Pelham-Clinton (plukovník: 75. pěší pluk)
1.7.1790 Zemřel generálmajor William Roy (plukovník: 30. pěší pluk)
1.7.1802 Narodil se - Gideon Welles (Ministr námořnictva)



1.7.1812 Zemřel generálkapitán Miguel de la Grúa Talamanca (místokrál Nového Španělska)
1.7.1818 Narodil se brigádny generál Josiah Gorgas (brigádny generál CSA)
1.7.1819 Narodil se čestný generálmajor John Milton Brannan (brigádny veliteľ)


1.7.1823 ústavodárny kongres deklaruje vznik Spojených provincií centrálnej Ameriky (Provincias Unidas del Centro de América). Provincie sa odčleňujú od Mexického cisárstva
1.7.1825 Narodil se brigádny generál CSA John Adams (brigádny generál CSA)
1.7.1827 Narodil se brigádny generál Stephen Gardner Champlin (Brigádny veliteľ.)
1.7.1831 Narodil se brigádny generál James Argyle Smith (brigádny generál CSA)
1.7.1833 Narodil se čestný generálmajor Alfred Thomas Archimedes Torbert (brigádny veliteľ)
1.7.1863 Zemřel generálmajor John Fulton Reynolds (Veliteľ I. zboru)
1.7.1863 Narodil se generálmajor Alfred von Heinlein


1.7.1866 Zemřel - Francisco Armero Peñaranda (kancelář války Španělska)
1.7.1867 Zemřel brigádny generál Thomas Francis Meagher (Brigádny veliteľ.)
1.7.1872 Narodil se Louis Blériot (Zakladateľ a hlavný konštruktér, Blériot Aéronautique)
1.7.1874 Narodil se generálmajor Albert Greenlaw (velitel: 86. pěší brigáda)


1.7.1874 Bolivia a Čile podpisujú dohodu o hraniciach ktorá nahrádza predošlú z 1866. Čile sa vzdáva územia medyi rovnobežkami 24 a 25
1.7.1878 Narodil se generálporučík Ingo Lindner

1.7.1879 Narodil se viceadmirál Naotaró Óminato (náčelník štábu: Kombinovanej flotily)
1.7.1879 Narodil se generálmajor William Graham Everson (velitel: 76. pěší brigáda)
1.7.1883 Narodil se generálporučík Jutaka Šiki (velitel: Pevnost Nagasaki)

1.7.1884 Zemřel čestný generálmajor Henry Washington Benham (brigádny veliteľ)
1.7.1886 Narodil se Generálporučík Hans Suttner (velitel: 228. pěší divize)
1.7.1891 Narodil se Waffen-Oberführer der SS László Deák (velitel: 26. granátnická divize SS "Hungaria" (maďarská č.2))
1.7.1892 Narodil se generálporučík Eckard Krahmer
1.7.1892 Narodil se kontradmirál Fritz Niemand
1.7.1892 Narodil se generálmajor Edgar Arndt (velitel: 708. pěší divize)
1.7.1893 Narodil se plukovník Augustin Charvát (Dňa 19.09.1931 v hmle nad Českomoravskou vrchovinou stratil orientáciu a pri pokuse o núdzové pristátie pri obci Útěchov pri Moravskej Třebovej narazil do príkreho svahu. Na druhý deň podľahol zraneniam.)
1.7.1894 Narodil se poručík George Leonard Trapp (kanadské letecké eso 1. sv. v. se 6 sestřely [4 sražené do neřízeného pádu (sám) a 2 zničené (1 sám, 1 sdílel)])
1.7.1896 Narodil se letecký vicemaršál Arthur Leonard Fiddament (velitel 46. skupiny RAF)
1.7.1897 Narodil se generálporučík Herbert Olbrich (náčelník štábu 4. leteckej armády)
1.7.1898 Narodil se Generálmajor Karl von Lersner (velitel: 537. pěší pluk)
1.7.1903 Narodil se kapitán Amy Johnson (britská letecká průkopnice a rekordmanka)
1.7.1905 Narodil se generálporučík Gani Běkinovič Safiulin (velitel 25. gardového střeleckého sboru)

1.7.1907 Loď USS Nebraska (BB-14) uvedena do služby
1.7.1911 Narodil se maršál Sovětského svazu Sergej Leonidovič Sokolov (ministr obrany SSSR)
Maroko
1.7.1911 Do Agadiru je vyslán německý dělový člun Panther jako odpověď na francouzské rozhodnutí zasáhnout do průběhu marocké občanské války. Tím je odstartována diplomatická krize, jež mohla vést k válce.
1.7.1912 Loď Seccu uvedena do služby
1.7.1912 Narodil se brigádní generál Clarence T. Edwinson (velil leteckej jednotke, ktorá 07.11.1944 pri meste Niš / útočila na sovietsky konvoj, kde zahynul sovietsky generálporučík Grigorij Petrovič Kotov)
1.7.1914 Narodil se kapitán Rudolf Pflanz (pilot v JG 2)


1.7.1915 Narodil se kapitánporučík Hans-Werner Kraus (Veliteľ U-83, U-199.)

1.7.1916 Narodil se podplukovník Roland Robert Stanford Tuck (velitel, RAF Coltishall )

1.7.1916 začína platiť zákaz predaja alkoholických nápojov na území USA
1.7.1917 Narodil se nadporučík Jimmie Waters Monteith (nositel Medaile cti)

1.7.1917 Narodil se kapitánporučík Friedrich Bothe (ponorkový velitel)


1.7.1917 Narodil se kapitánporučík Hans Bungards (ponorkový velitel)
Rusko
1.7.1918 Vznikl v Čeljabinsku z dobrovolníků 1. čs. jezdecký pluk Jana Jiskry z Brandýsa. Původně průzkumná jednotka Čs. sboru v Rusku, rozdělená na jednotlivé eskadrony nasazované podle potřeby. Až koncem r. 1918 byl pluk nasazen jako celek.
1.7.1922 Narodil se námořní nadporučík Wolfgang Heibges (ponorkový velitel)
USA
1.7.1922 Vznik námornej Stíhacej perute 1 (VF-1) premenovaním z námornej stíhacej perute 4 (VF-4)

1.7.1924 Narodil se nadrotmistr Šóiči Sugita (velitel roje v 343. Kokutai)
USA
1.7.1927 Vznik námornej Stíhacej perute 1B (VF-1B) premenovaním z námornej stíhacej perute 1 (VF-1)
1.7.1934 Zemřel generálmajor Ferdinand von Bredow (vedoucí Abwehru při Říšském ministerstvu války)
USA
1.7.1934 Vznik námornej bombardovacej perute 2B (VB-2B) premenovaním z námornej stíhacej perute 1B (VF-1B)
Třetí říše
1.7.1935 Německý generální štáb (zakázaný Versaillskou mírovou smlouvou) zahájil činnost.

1.7.1936 Založen kýl lodi Nacugumo
1.7.1936 Zemřel polní podmaršál Rudolf Schamschula von Simontornya (Veliteľ 24. zboru.)
1.7.1936 Zemřel polní podmaršál Rudolf Schamschula

1.7.1936 Založen kýl lodi Bismarck
USA
1.7.1937 Vznik námornej bombardovacej perute 3 (VB-3) premenovaním z námornej bombardovacej perute 2B (VB-2B)
Polsko
1.7.1939 K polskému letectvu byla přijata skupina osmi slovenských letců.
USA
1.7.1939 Vznik námornej bombardovacej perute 4 (VB-4) premenovaním z námornej bombardovacej perute 3 (VB-3)

1.7.1940 Založen kýl lodi USS Cleveland
1.7.1940 Zemřel kapitánporučík Harro von Klot-Heydenfeldt (ponorkový velitel)
Velká Británie
1.7.1940 Německá vojska obsadila Normanské ostrovy Jersey, Guernsey a Alderney. Obyvatelstvo bylo evakuováno do Velké Británie.
Sovětský Svaz
1.7.1940 Stalin přijal v Kremlu britského velvyslance Crippse. Britský diplomat odevzdal Stalinovi Churchillův dopis, v němž britský premiér projevil zájem o britsko-sovětské sblížení.
Válka na moři
1.7.1940 Admirál Somerville navrhl Admiralitě, aby místo potopení, byli francouzské lodi zajaty, odvezeny do Anglie a po válce vráceny. Návrh byl zamítnut.
Zároveň admiralita oznámila admirálu Cunninghamovi do Alexandrie, že do 3.7. musí přesvědčit Francouze, aby s loďmi odpluli do Anglie bojovat proti Němcům, nebo je potopil.
Kanada
1.7.1940 Parník Emerald s anglickým zlatem dorazil úspěšně do Kanady.

1.7.1941 Založen kýl ponorky U-447


1.7.1941 Založen kýl ponorky U-468
Sovětský Svaz
1.7.1941 Pokračoval presun jednotiek slovenskej Rýchlej skupiny smerom na Drogobič s cieľom nadviazať spojenie so 454. zaisťovacou divíziou v Sambore. Skupina dostáva rozkaz obsadiť mesto Stryj.
Francie
1.7.1941 Čs. 11. pěší prapor - východní byl nasazen do bojů v Sýrii.
Velká Británie
1.7.1941 První čs. letci přišli k 68. britské noční stíhací peruti
Sovětský Svaz
1.7.1941 Hlavní stan vrchního velení RA včlenil vojska skupiny armád zálohy vrchního velení do Západního frontu (marš. Timošenko).
Sovětský Svaz
1.7.1941 Na kandalakšském směru začaly boje sovětských vojsk s německým XXXVI. armádním sborem a finskou 6. divizí. Boje v prostoru Rigy. Obranné boje Jižního frontu proti fašistickým vojskům, která přešla do útoku z rumunského území.
Rumunsko
1.7.1941 Sovětské námořní letectvo zaútočilo na rumunský přístav Konstanci.
Sovětský Svaz
1.7.1941 Byro ÚV KS(b) Běloruska vydalo směrnici č. 2 o rozvíjení partyzánské války v týlu nepřítele.
Francie
1.7.1941 Britské letectvo zahájilo sérii denních náletů na severní Francii a přístavy na pobřeží Atlantiku a Severního moře. Provedlo nálet na Brest (další 4. a 5.7.) a Cherbourg.
Velká Británie
1.7.1941 Generál Wavell převzal velení nad britskými vojsky v Indii.
Itálie
Třetí říše


1.7.1941 Německo a Itálie uznaly projaponskou loutkovou činskou vládu v Nankingu.

1.7.1942 Založen kýl ponorky I-54
Egyptské kráľovstvo
1.7.1942 Německá vojska v severní Africe zahájila první útok u Al-Alameinu na postavení 8. anglické armády (100 km od Alexandrie). Zde však měli Angličané vybudovanou obrannou linii zásobovanou po železnici a německý útok zastavili.
Válka na moři
1.7.1942 Byl ztracen bitevní křižník Gneisenau.
1.7.1943 Loď HMS Saumarez uvedena do služby
Třetí říše
1.7.1943 Prvý vzlet lietadla Focke Wulf Ta 154 V1, prvého prototypu nočného stíhacieho lietadla Focke Wulf Ta 154.
Sovětský Svaz
1.7.1943 Sovětský nálet na Kerč
Etiopie
Sovětský Svaz


1.7.1943 SSSR a Etiopie navázaly diplomatické styky.
Itálie
1.7.1943 Místopředseda rumunské vlády M. Antonescu navrhl při návštěvě Mussoliniho v Římě, aby se začalo jednat o příměří se západními mocnostmi.
Irsko

1.7.1943 De Valera znovu zvolen prezidentem Irska.
Pacifické válčiště
1.7.1943 Americká vojska ovládla ostrov Viru (Šalomounovy ostrovy).

1.7.1944 Loď USS Wilkes-Barre uvedena do služby
1.7.1944 Zemřel Generálmajor Bernd von Döring (velitel: 79. pluk tankových granátníků)
1.7.1944 Zemřel plukovník Helmut Huppert (velitel: 1. pluk tankových granátníků)
Třetí říše
1.7.1944 Plukovník Stauffenberg (20.7. provedl atentát na Hitlera) byl jmenován šéfem štábu německých náhradních vojsk (jejich velitelem byl generál Fromm).
Sovětský Svaz
1.7.1944 Vojska 3. běloruského frontu osvobodila Borisov.
Třetí říše
1.7.1944 Hitler vydal skupině armád Sever příkaz, aby zaútočila jihozápadním směrem a usnadnila tím těžkou situaci skupině armád Střed.

1.7.1945 Loď USS Fall River uvedena do služby
1.7.1945 Zemřel generálporučík Willibald Borowietz (veliteľ 15. tankovej divízie)


1.7.1945 Zemřel kontradmirál Adalbert Zuckerschwerdt
Třetí říše
1.7.1945 Britská a americká vojska stažena během 1.7. - 4.7. ze sovětské okupační zóny v Německu.
Třetí říše
1.7.1945 Sovětská armáda obsadila Schwerin, Halle, Lipsko, Výmar, Erfurt, Plauen.
Sovětský Svaz
1.7.1945 Do Moskvy k jednáním se Stalinem přijel činský ministr zahraníčních věcí Šung Cu-wan.
Indonésie
1.7.1945 Australská 7. divize se vylodila u Balikpapanu (jihových. Borneo). Obsazen 3.7.

1.7.1946 Loď USS Boise vyřazena ze služby

1.7.1949 Loď USS Astoria vyřazena ze služby
1.7.1949 Zemřel admirál Isamu Takešita (velitel: Kombinovanej flotily)
Vietnamská republika
1.7.1949 Vyhlášen Jižní Vietnam.




1.7.1949 Pre zjednodušenie administrácie Austrálskej časti Novej Guinei sa vytvára nový územný celok Teritórium Papua a Nová Guinea. Pôvodné teritória na ostrove zostávajú zachované a stávajú sa súčasťou novovytvorenej správnej jednotky.
Jižní Korea
1.7.1950 Do Jižní Korei přibyla první americké jednotky Task Force Smith představované 1. praporem 24. pěšího pluku 24. pěší divize.
1.7.1951 Zemřel generál pěchoty Gustav Höhne (veliteľ VIII. armádneho zboru)
1.7.1952 Narodil se - Thomas Yayi Boni (prezident Beninu (2006))
1.7.1952 Zemřel plukovník Jules Ernest Muchert (velitel: 179. brigáda)
1.7.1953 Zemřel generálporučík Otto Bitthorn
1.7.1954 Zemřel podplukovník John Gano Winter (náčelník štábu: 65. jezdecká divize)

1.7.1960 Založen kýl lodi USS Reeves
1.7.1961 Loď USS Leahy spuštěna na vodu
1.7.1961 Zemřel generálporučík Noburu Morita (velitel: Pevnost Yura)

1.7.1962 Burundské kráľovstvo získava nezávislosť.
USA
1.7.1964 Generál Maxwell D. Taylor, předsedající sboru náčelníků štábů, byl vybrán presidentem Johnsonem jako nový velvyslanec v Jižním Vietnamu. Během jeho ročního působení byl Taylor nucen pracovat postupně s pěti vládami v politicky nestabilním Jižním Vietnamu. President Johnson také určil Lt. Gen Williama C. Westmorelanda jako velitele jednotek ve Vietnamu. Westmoreland prošel West Pointem a byl vysoce vyznamenaným veteránem z Druhé světové války a války v Koreji.


1.7.1965 Loď ORP Czapla uvedena do služby
1.7.1965 Zemřel SS-Obersturmbannführer Erich Eberhardt (náčelník štábu: 3. tanková divize SS Totenkopf)

1.7.1965 Zemřel plukovník Ralph W. Dusenbury (náčelník štábu: 89. divize)
Vietnamská republika
1.7.1965 Vietkong podnikl minometný útok proti americké letecké základně Da Nang a zničil tři letadla.
1.7.1966 Zemřel generálporučík Josef Prinner (velitel: 340. pěší divize)
Indonésie
1.7.1966 Generál Suharto, který převzal moc po Sukarnovi během nekrvavého převratu v březnu uzavírá konfrontaci s Malajsií provisorní dohodou podepsanou 1. července v Bangkoku po její ratifikaci 11. srpna končí tři roky trvající konflikt.
Vietnamská republika
1.7.1967 Juhovietnamská 522. peruť dostala do výzbroje americké lietadlá Northop F-5 v prevedení stíhacích bombardérov.
1.7.1968 Zemřel generálporučík František Veselý
USA
1.7.1968 Kongres schválil zvýšení daně z příjmu o 10 procent k pokrytí drasticky rostoucích výdajů na válku ve Vietnamu.
USA
1.7.1968 Generál Westmoreland byl nahrazen ve funkci vrchního velitele amerických jednotek ve Vietnamu generálem Creightonem W. Abramsem.
Vietnamská republika
1.7.1968 Byl zahájen program Phoenix s cílem prolomit tajemství infrastruktury Vietkongu (VCI) na území Jižního Vietnamu. Odhady mluví až o 70.000 komunistických partyzánů, kteří byli odpovědni za dlouholetý teror proti Jižnímu Vietnamu a USA, vládním činitelům, lidem v samosprávě i prostým obyvatelům. Program Phoenix, řízen přes CORDS Robertem Komerem, působil velmi kontroverzně díky velkému počtu vražd předpokládaných členů Vietkongu. Situace, zvířená severovietnamskou propagandou, dospěla až k slyšení před Kongresem. V roce 1971 před Kongresem Komerův nástupce William E. Colby konstatoval, že "program Phoenix neměl být programem vraždění, ale součástí celkového usmíření". Colby připustil, že bylo zabito 20.587 členů Vietkongu nejvíce v bojových situacích s pravidelnými jednotkami nebo výsadkovými silami.
USA
1.7.1969 President Nixon za pomoci francouzského prostředníka zaslal tajný dopis Ho Chi Minovi s žádostí o ukončení válečného stavu, a zároveň pohrozil obnovením bombardování pokud se mírové rozhovory protáhnou do 1. listopadu. V srpnu, Hanoj odpověděla připomínkou svého požadavku na účast Vietkongu v jihovietnamské vládě.


1.7.1971 Zemřel podplukovník Bruno Karczewski (veliteľ 176. granátnického pluku)


1.7.1971 Zemřel kapitángenerál Camilo Alonso Vega (první ministr)
Vietnamská republika
1.7.1971 6100 amerických vojáků bylo odsunuto z Vietnamu, což bylo rekordní číslo za den.
1.7.1972 Loď USS South Carolina spuštěna na vodu

1.7.1974 Zemřel generálporučík Juan Domingo Perón (prezident Argentíny)

1.7.1975 Loď Mercy spuštěna na vodu

1.7.1976 posledný predseda vlády menovaný gen. Francom Carlos Arias Navarro podáva demisiu
1.7.1978 Zemřel generálplukovník Kurt Arthur Benno Student (veliteľ XI. leteckého zboru)

1.7.1981 Ponorka HMS Trafagar spuštěna na vodu
1.7.1982 Loď HMS Liverpool uvedena do služby

1.7.1982 div. gen. Reynaldo Benito Antonio Bignone preberá prezidenstký úrad po tom ako sa de facto skončila vláda dočasntne povereného prezidenta div. gen. Alfreda Oscara Saint-Jean.
1.7.1985 Zemřel podplukovník Desmond Annesley Peter McMullen (velitel, 65. peruť RAF)

1.7.1986 Zemřel brigádní generál Willard Ames Holbrook (velitel: 12. obrněná divize)
1.7.1987 Zemřel generálmajor letectva Pjotr Izotovič Naumov (veliteľ 3. gardového stíhacieho leteckého pluku)
1.7.1988 Zemřel generálporučík Ivan Andrejevič Laskin
1.7.1990 Zemřel armádní generál Ivan Alexandrovič Serov (přeseda Výboru státní bezpečnosti (KGB))
Československo
1.7.1991 Na zasadnutí v Prahe bola oficiálne rozspustená Varšavská zmluva.
1.7.1993 Založen kýl lodi Schleswig-Holstein

1.7.1997 Civilná grada nachádza pracovníka vezenskej služby José Antonio Ortega Laru v pivnici v obci Mondragón po tom ako ho mala vezneného 532 dní teroristická banda ETA
1.7.1998 Loď INS Jaffo uvedena do služby
1.7.1999 Zemřel major Karl Kennel (veliteľ II./ SG 2)
1.7.2009 Zemřel kapitán Herbert Bartels (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
1.7.2013 Zemřel generálporučík Sidney Bryan Berry (velitel: V. sbor)

1.7.2015 Zemřel kapitán Nicholas Winton (zachránil 669 židovských dětí z Československa před nacistickou vyhlazovací mašinérií)
1.7.2017 Loď USS Billings spuštěna na vodu
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74383