Main Menu
User Menu

18.04.

18.4.

Státní útvary Datum Událost

18.4.1650 Narodil se plukovník Edward Dering

18.4.1665 Zemřel plukovník Jindřich Michal Hýzrle z Chodů (Komoří arciknížete Leopolda (1610))

18.4.1708 Narodil se generál James Cholmondeley

18.4.1726 Narodil se generál Robert Cuninghame (vrchní velitel Irska)


18.4.1797 Po porážke vojsk arcivojvodu Karla, sa začínajú mierové jednania v Leobene. V predbežnom jednaní uznalo Rakúsko (zastupoval ho Cobenzl) francúzsku anexiu Belgicka a obsadenie Lombardska.

18.4.1799 Narodil se - John Young Mason (Ministr námořnictva)

18.4.1804 Senát dáva Napoleonovi titul dedičného cisára.

18.4.1854 Zemřel generál Gage John Hall (Guvernér Mauritius)

18.4.1861 Narodil se generálporučík Tomisaburó Kakizaki (velitel: 11. divize)

18.4.1863 Narodil se generál III. hodnostní třídy Maurice-César-Joseph Pellé (Francouzská vojenská mise v Republice československé, náčelník mise)

18.4.1865 Narodil se polní podmaršál Otto von Berndt (Veliteľ zboru Berndt.)

18.4.1866 Narodil se admirál Tanin Jamaja (velitel: Kombinovanej flotily)

18.4.1868 Zemřel generál James Simpson (plukovník: 87. pěší pluk)


18.4.1872 Narodil se generálporučík Eduard von Rotberg (velitel: Polní velitelství 679)

18.4.1874 Narodil se generál V. hodnostní třídy Amédée Jacques Emmanuel Jamet


18.4.1874 Narodil se generál zdravotnictva Josef Smělý

18.4.1877 Narodil se generálporučík Akira Uja (velitel: Pevnosti Tokijského zálivu)

18.4.1878 Narodil se generálmajor Hartwig von Platen (velitel: 16. pěší pluk)


18.4.1878 Narodil se generálmajor Gustav Adolf von Wulffen (velitel: Pěší divize Postupim)


18.4.1879 Narodil se generálmajor Johann Adametz

18.4.1880 Narodil se generálmajor Walter Allen DeLamater (velitel: 53. pěší brigáda)




18.4.1883 Narodil se kontradmirál Fritz Conrad


18.4.1886 Narodil se generálmajor Adolar-Hermann Wuppermann


18.4.1886 Narodil se generál letectva Karl Kitzinger (vojensky okupačný veliteľ Francúzska)
18.4.1887 Narodil se viceadmirál James Laurence Kauffman (velitel: Destroyer Force, United States Pacific Fleet)

18.4.1889 Narodil se generálporučík Takaši Kajašima (velitel: 6. náhradní divize)


18.4.1890 Narodil se generálporučík Herbert Sonnenburg (veliteľ 4. leteckej vojnovej školy.)

18.4.1890 Narodil se generálporučík Hidemicu Nakano (velitel: 51. divize)


18.4.1892 Narodil se divisní generál František Vladimír Kouřil (Velitel Hlavní stavební a ubytovací správy)


18.4.1892 Narodil se generálporučík Robert Schlüter (velitel: 260. pěší divize)

18.4.1892 Narodil se generálmajor Westside Torkel Larson (velitel: 8. letecká armáda)


18.4.1893 Narodil se generálporučík Johann Mickl (veliteľ 11. tankovej divízie)


18.4.1893 Narodil se brigádní generál Jaroslav Klíma (Velitel dělostřelectva 3. oblasti)

18.4.1893 Narodil se generálporučík Širó Makino (velitel: 16. divize)


18.4.1893 Narodil se generálmajor Ulrich Schütze (velitel: 295.pěší divize)

18.4.1893 Narodil se generálporučík Issaku Nišihara (velitel: 3. tanková divize)


18.4.1894 Narodil se kontradmirál Erhard Tobye

18.4.1894 Narodil se kontradmirál Don Moon (Kontradmirál Moon se zastřelil na palubě USS Bayfield poblíž italské Neapole.)

18.4.1894 Narodil se víceadmirál Mikio Hajakawa (velitel: 2. eskadra torpédoborců)

18.4.1894 Narodil se generálporučík Kicudžu Ajabe (náčelník štábu: 7. oblastní armáda)



18.4.1894 Narodil se poručík Hans Joachim Rolfes (velitel Jasty 45)


18.4.1895 Narodil se generálporučík Georg Neuffer (veliteľ 5. divízie protilietadlového delostrelectva)

18.4.1895 Narodil se podplukovník Spencer Bertram Horn (velitel letky C 85. perutě RAF)

18.4.1896 Narodil se podplukovník James Ira Thomas Jones (velitel 74. perutě RAF)


18.4.1898 Narodil se major Charles George Gass (nejúspěšnější pozorovatelské eso 1. sv. v. s 39 sestřely (22 sražených do neřízeného pádu, 12 zničených a 5 zničených v plamenech) a nejúspěšnější letec na Bristolu F.2)


18.4.1900 Narodil se generálporučík Wend von Wietersheim (veliteľ 11. tankovej divízie)


18.4.1904 Narodil se plukovník Hans Reichardt (veliteľ bojovej skupiny Steinau zo 408. pešej divízie)


18.4.1904 Narodil se fregatní kapitán Heinz Fischer (ponorkový velitel)


18.4.1905 Narodil se SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS a polície Karl Gutenberger (inšpektor gerilovej organizácie Werwolf)


18.4.1905 Narodil se podplukovník Wolf-Heinrich von Trotha (velitel: Tankový pluk 16)

18.4.1907 Loď USS Kansas uvedena do služby



18.4.1907 Narodil se generálmajor in memoriam Alexander Korda (veliteľ 25. pešieho práporu "Hron" v SNP (1944))

18.4.1909 Narodil se kontradmirál Alexandr Fjodorovič Aržavkin (veliteľ Dneperskej vojnovej flotily 2. formovania)

18.4.1911 Narodil se kapitán 1. triedy Viktor Vasiljevič Fjodorov (náčelník štábu Námornej základne Swinoujscie)

18.4.1912 Narodil se plukovník Henry John Darlington (zástupca generálneho adjutanta 6. výsakdovej divízie)


18.4.1914 Narodil se SS-Sturmbannführer und Major der Schutzpolizei Lothar Hofer (velitel: 3. prapor 54. dělostřeleckého pluku SS "Nederland")

18.4.1916 Narodil se podplukovník Harbourne Mackay Stephen (velitel, 166. křídlo RAF)

18.4.1917 Narodil se kapitánporučík Otto Hartmann (ponorkový velitel)


18.4.1918 Narodil se major Heinrich Keese (veliteľ 20. ženijného práporu)


18.4.1918 Narodil se major Albert Gerald Lewis (velitel, 261. peruť RAF)

18.4.1918 Narodil se poručík Arthur B. Cleaveland (americké armádní letecké eso 2. sv. v. s 5 sestřely)


18.4.1918 Kulometná rota, složená z dosud žijících příslušníků slavné české "Roty Nazdar" se vyznamenala v boji s Němci u Moreuil ve Francii.

18.4.1918 v rámci Ruska bola vytvorená Turkestanská ASSR.


18.4.1920 Narodil se kapitán Helmut Renschler (veliteľ 1./5. delostreleckého pluku)




18.4.1920 Narodil se major Jackson Eddie Sheppard (velitel, 412. peruť RACF)

18.4.1922 Zemřel brigádny generál Dennis Thomas Kirby (Brigádny veliteľ.)

18.4.1926 Zemřel generálporučík Nobujoši Jamanaka (velitel: 16. divize)



18.4.1927 Narodil se generálporučík Andrés Casinello (ředitel: Centrální dokumentační služba)

18.4.1936 Ponorka Enrico Tazzoli uvedena do služby

18.4.1936 Japonsko přijalo oficiální název "Velké japonské císařství".

18.4.1937 Narodil se kontradmirál Vladimir Grigorievič Barannik (náčelník štábu 7. operačnej eskadry lodí)

18.4.1938 Založen kýl ponorky USS Seadragon


18.4.1939 Narodil se admirál Valerij Vasiljevič Grišanov (zástupca vrchného veliteľa vojenského námorníctva RF (1993))

18.4.1939 Ponorka Archimede uvedena do služby


18.4.1940 Narodil se generálmajor Jiří Florián (náčelník Organizační a mobilizační správy)



18.4.1940 Angličané zrušili operaci HAMMER – přímé vylodění v Trondheimu.

18.4.1941 V Německu se uskutečňuje první vzlet Messerschmittu Me 262, protože však ještě nebyly k dispozici proudové motory, je při něm letadlo poháněno pístovými motory. ( Jednalo se pouze o jeden! V přídi trupu umístěný motor JUMO 210 G o výkonu 750 ks, neboť v té době skutečně ještě nebyly k dispozici plánované proudové motory Jumo o dostatečném výkonu a proto byl prototypu Me 262 V1 se slabými a ještě nevyzrálými proudovými motory BMW přidán třetí pístový motor. K prvnímu nezdařenému pokusu o vzlet došlo již 25. března 1942, avšak okamžitě po odlepení od startovací dráhy ve výši 50 m se oba proudové motory BMW zadřely a zkušební pilot Fritz Wendel se pouze díky pístovému mototru dokázal vrátit na dráhu a přistát.)


18.4.1942 Ponorka U-443 uvedena do služby


18.4.1942 Americké bombardéry B-25 Mitchell (16) startující z letadlové lodě Hornet provedly nálet na Tokio. Další útoky směřovaly na Kóbe, Jokohamu a Nagoju. Nálet provedlo 16 amerických armádních letadel B-25 Mitchell s 80 piloty, startujících z paluby letadlové lodi Hornet pod velením podplukovníka Jamese H. Doolittla. Úder směřoval kromě uvedených měst i na Osaku. (Ta ale kvůli omylu bombardována nebyla). 1 letadlo přistálo ve Vladivostoku v Rusku, ostatních 15 v Číně. 5 pilotů zemřelo při přistávání a 8 pilotů zajaly japonské hlídky. Ze zajatých pilotů byli poručíci Hallmark, Farrow a seržant Spatz popraveni. Další pilot zemřel ve vězení a 4 ostatní se dočkali konce války.

18.4.1942 Ve Vichy po Darlanově demisi ustavena nová francouzská vláda v čele s Lavalem.

18.4.1942 Na Curacao (naftová zařízení) zaútočily německé ponorky.



18.4.1942 Spojenecký nálet na Rabaul a Andamanské ostrovy.

18.4.1943 Loď Hamanami spuštěna na vodu

18.4.1943 Zemřel velkoadmirál Isoroku Jamamoto (náčelník štábu)


18.4.1944 Zemřel major Andreas Thorey (veliteľ 94. prieskumného oddielu)


18.4.1944 Zemřel generálmajor Heinrich Vierkorn (Inspektor námořních ženijních jednotek)


18.4.1944 Zemřel plukovník Joachim Hesse (velitel: 64. pluk tankových granátníků)

18.4.1944 Hlavní stan sovětského vrchního velení vytvořil 3. pobaltský front pod velením generála Maslennikova; 2. pobaltskému frontu nařídil, aby přešel do obrany; Samostatnou přímořskou armádu přejmenoval na Přímořskou armádu a včlenil ji do sestavy 4. ukrajinského frontu. Samostatná přímořská armáda osvobodila Balaklavu.


18.4.1944 Sovětský nálet na Lvov.


18.4.1944 Poslední noční německý nálet na Londýn (125 letadel).



18.4.1944 Spojenecké letectvo provedlo nálet Berlín, Cuxhaven, Oranienburg, Rathenow, Rouen, Noisy-le-Sec a Juvisy (4.000 t pum).


18.4.1944 Britská vojska zastavila japonský útok na Kóhimu.


18.4.1944 Na východné Slovensko bol podľa telefonického rozkazu ministra vnútra vyslaný pplk. Jozef Dressler, veliteľ žandárskeho oddielu v Ružomberku, odporúčaný nemeckými bezpečnostnými zložkami, ktorý mal v súčinnosti so županom a armádou riadiť bezpečnostné opatrenia.



18.4.1944 2. divize postupující od Dimápúru, proráží obklíčení Kohimy. V následujících dnech se o Kohimu rozpoutají tvrdé boje.


18.4.1945 Zemřel generálporučík Hans Källner (veliteľ 19. tankovej divízie)


18.4.1945 Zemřel generál pěchoty Kurt von der Chevallerie (veliteľ LIX. armádneho zboru)


18.4.1945 Zemřel rotný Max Chmel (Držiteľ Rytierskeho kríža.)


18.4.1945 Zemřel plukovník Otto Menton (velitel: Pluk tankových granátníků Afrika)



18.4.1945 Zemřel - František Klement (dlouholetý velitel hasičů v Blovicích a starosta plzeňské župy hasičské)


18.4.1945 SSSR navázal diplomatické styky s Bolívií.


18.4.1945 1. ukrajinský front překročil řeku Sprévu na široké frontě. 4. ukrajinský front útočil v prostoru západně od Ratiboře.




18.4.1945 Americká 3. armáda pod velením gen. G. Pattona vstoupila na území ČSR.


18.4.1945 Americká 1. armáda (generálporučík Hodges) obsadila zničený Dusseldorf.



18.4.1945 Německý odpor v Porúří ustal. 370 000 německých vojáků bylo zajato Spojenci.

18.4.1947 Zemřel - Jozef Tiso (prezident Slovenskej republiky)


18.4.1947 Zemřel generálporučík Enrique Marzo Balaguer (ministr vnitra)

18.4.1948 Loď ORP Foka (ex.BYMS 2257) (FK, T-32) uvedena do služby

18.4.1949 Založen kýl ponorky USS Tang

18.4.1950 Zemřel maršál letectva Sergej Alexandrovič Chudjakov (veliteľ 1. leteckej armády)


18.4.1950 Narodil se generál Štefan Lastovka (prezident Policajného zboru Slovenskej republiky (01.02.1991 do 31.07.1992, 16.03.1994 do 03.01.1995))






18.4.1950 v Paríži podpísali zástupcovia šiestich krajín zmluvu o Európskom spoločenstve uhlia a ocele (ECSC), ktorú zverejnili 9. mája 1950.




18.4.1952 Narodil se brigádní generál Leo Klein (zdravotnický poradce a náčelník zdravotnického oddělení Vrchního velitelství spojených ozbrojených sil NATO v Evropě)


18.4.1953 Zemřel generálporučík Karl Leitner

18.4.1955 Zemřel armádní generál Maurice Gustave Gamelin (hlavní velitel francouzské armády)

18.4.1958 Zemřel generálporučík Jošio Iwamacu (velitel: Ústřední vojenský okres)


18.4.1959 Zemřel generálporučík Udo Franssen

18.4.1959 Zemřel plukovník Hugo D. Selton (náčelník štábu: 77. divize)

18.4.1960 Zemřel plukovník Elliott Malloy Norton (náčelník štábu: 88. divize)




18.4.1965 Narodil se plukovník Ján Bujňák (náčelník štábu Veliteľstva pozemných síl (2012))


18.4.1965 Na predpokladané pozície vojsk severne od Saigonu zaútočili bombardéry B-52 štartujúce z letísk na ostrove Guam. Nálet bol neúspešný.


18.4.1966 V noci na 18. dubna zaútočila dvojice A-6A Intruderů od VA-85 z paluby USS Kitty Hawk na tepelnou elektrárnu ve Vong Bi u Haiphongu. Tento cíl byl terčem amerických náletů již několikrát. Celkem na něj útočilo více než 100 letounů, ale vždy s mizivým účinkem. Nyní ale 26 bomb o váze 454 kg svžených dvojicí Intruderů dopadlo na objekty elektrárny se zničujícím účinkem. O den později hlásilo rádio Hanoj, že na elektrárnu zaútočily bombardéry B-52 kobercovým náletem. Pro obě posádky Intruderů bylo toto prohlášení nejvyšším oceněním.


18.4.1967 Zemřel generálmajor Felix Vodepp

18.4.1969 Zemřel generálmajor letectva Jevgenij Jefimovič Jerlykin (veliteľ 6. stíhacieho leteckého zboru)

18.4.1970 Zemřel plukovník Donald Osborne Finlay (velitel, 906. křídlo RAF)



18.4.1971 je založena Federace arabských republik, která sdružuje Egypt (SAR), Libyi a Sýrii.


18.4.1976 Zemřel SS-Sturmbannführer Karl-Heinz Frühauf (velitel: Tanková brigáda SS Westfalen)


18.4.1977 Zemřel generál protiletadlových jednotek Helmut Richter


18.4.1978 Zemřel podplukovník Kurt Kühme (velitel: Brigáda útočných děl 280)


18.4.1980 Zemřel generálmajor Hans-Georg Leyser (velitel: 29. pěší divize (motorizovaná))


18.4.1980 Zemřel generálporučík Helwig Luz (velitel: 199. pěší divize)


18.4.1980 Zimbabwe vyhlašuje nezávislost a tím končí britská koloniální nadvláda v Africe.

18.4.1981 Zemřel generálporučík Evžen Chlad

18.4.1986 Zemřel brigádní generál James Vance Galloway (velitel: 1. obrněná divize)


18.4.1986 Zemřel fregatní kapitán Heinrich Lehmann-Willenbrock (veliteľ 11. ponorkovej flotily)

18.4.1987 Zemřel generálmajor George E. Lynch (velitel: 3. pěší divize)


18.4.1988 Zemřel generálmajor Dietrich Volkmann


18.4.1988 Spojené štáty americké v skorých ranných hodinách spustili v Perzskom zálive Operáciu Praying Mantis, ako odvetu za poškodenie americkej fregaty Samuel B. Roberts iránskou mínou 14.04.1988. V rámci operácie Praying Mantis bola potopená iránska fregata Sahand, ďalšia fregata Sabaland bola poškodená.


18.4.1991 Zemřel oberfeldwebel Eugen Zehnder (příslušník 13. horského pluku)

18.4.1995 Založen kýl lodi USS Bonhomme Richard (LHD-6)


18.4.1996 Zemřel major Robert Bauer (velitel: 88. granátnický pluk)

18.4.1999 Založen kýl lodi HMS St Albans


18.4.2002 Zemřel SS-Sturmbannführer Siegfried Siegel (velitel: 2. prapor 12. tankového pluku SS)

18.4.2004 Zemřel generálporučík Sam J. Byerley (velitel: 8. letecká armáda)

18.4.2005 Loď Esbern Snare uvedena do služby


18.4.2008 Zemřel generálmajor Ján Lacko (zástupca náčelníka Vojenské politické akademie)

18.4.2009 Loď USS Stockdale uvedena do služby

18.4.2020 Ponorka USS Vermont (SSN-792) uvedena do služby
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74309