Main Menu
User Menu

12.04.

12.4.

Státní útvary Datum Událost

12.4.1125 Zemřel - Vladislav I. - (český kníže)

12.4.1728 Zemřel generálporučík Richard Gorges

12.4.1775 Zemřel generál William Henry Kerr (plukovník: 24. pěší pluk)



12.4.1796 Generál Bonaparte vítězí u Montenotte nad osmdesátiletým rakouským generálem Beaulieuem nečekaným útokem na silný střed rakouské armády.


12.4.1796 Vítězství Bonapartovy Italské armády u Millesima.


12.4.1806 Zemřel generálmajor James Grant (plukovník: 55. pěší pluk)

12.4.1811 Narodil se generál Richard Wilbraham (plukovník: 80. pěší pluk)



12.4.1822 Narodil se brigádny generál CSA George Gibbs Dibrell (brigádny generál CSA)

12.4.1828 Narodil se čestný generálmajor Richard Arnold

12.4.1831 Narodil se generálmajor Grenville Mellen Dodge (Veliteľ XVI. zboru.)

12.4.1858 Narodil se polní podmaršál Eduard Hentke von Hesshart

12.4.1862 Zemřel brigádny generál Adley Hogan Gladden (brigádny generál CSA)


12.4.1864 Zemřel brigádny generál Thomas Green (brigádny generál CSA)

12.4.1868 Narodil se viceadmirál Sanejuki Akijama (velitel Druhé flotily)

12.4.1871 Narodil se generálporučík Ioannis Metaxas (předseda vlády Řecka /1936-1941/)



12.4.1872 Narodil se generál delostřelectva Max Föhrenbach

12.4.1876 Zemřel čestný generálmajor Joseph Dana Webster (Brigádny veliteľ.)

12.4.1879 Zemřel generálporučík CSA Richard Taylor (generálporučík CSA)

12.4.1879 Narodil se generálporučík Čúja Inoue (velitel: Pevnost Shimonoseki)


12.4.1880 Narodil se generálmajor Egon von Ploetz (velitel: Polní velitelství 749)

12.4.1884 Zemřel generálporučík George Buller


12.4.1885 Narodil se generálplukovník Hermann Hoth (veliteľ 4. tankovej armády)


12.4.1886 Narodil se generálporučík Ferdinand von Zepelin (inspektor Náborové inspekce Hannover)


12.4.1889 Narodil se generálmajor Günther von Goeckel (velitel: Zajatecký tábor Oflag XIII.B)

12.4.1890 Narodil se Richard T. Fleming (velitel: 180. brigáda)

12.4.1893 Narodil se velkoadmirál Rhoderick McGrigor

12.4.1896 Narodil se - Jaroslav Borecký (velitel Leteckého pluku 5)


12.4.1897 Narodil se generálporučík Erpo von Bodenhausen (velitel: 12. tanková divize)



12.4.1901 Zemřel brigádny generál Thomas Hart Taylor (brigádny generál CSA)

12.4.1901 Zemřel čestný generálmajor John Porter Hatch (Divízny veliteľ.)


12.4.1903 Narodil se námořní kapitán Gert Hasse (velitel: Střelecký pluk námořnictva 4)


12.4.1904 Narodil se generál letectva Werner Kreipe (Veliteľ leteckej vojnovej akadémie.)

12.4.1905 Narodil se kontradmirál Vasilij Alexandrovič Mazin (náčelník štábu 2. ponorkovej brigády (4. námornej brigády) Tichooceánskej floty)

12.4.1908 Narodil se brigádní generál Robert Lee ml. Scott (velitel, 23. stíhací skupina)

12.4.1908 Zemřel čestný brigádny generál Byron Mac Cutcheon (Brigádny veliteľ.)

12.4.1908 Narodil se podplukovník Vasilij Ivanovič Zagrebin (veliteľ 690. dopravného leteckého pluku)

12.4.1908 Narodil se kontradmirál Boris Dmitrievič Popov (náčelník štábu Severnej floty)

12.4.1908 Narodil se plukovník Vasilij Alexejevič Trechin (veliteľ 30. gardového leteckého pluku ďalekého dosahu)

12.4.1910 Narodil se generálmajor Julius Strnad


12.4.1911 Narodil se SS-Hauptsturmführer Alois Kindshofer (velitel: Dobrovolnický spojovací oddíl SS 31)


12.4.1914 Narodil se major Anton Müller (veliteľ 2. práporu, 503. granátnickeho pluku)


12.4.1914 Narodil se kapitánporučík Hans-Joachim Gutteck (ponorkový velitel)


12.4.1915 Narodil se major Oswald von Frankenberg und Ludwigsdorf (velitel Oddílu stíhačů tanků 33)


12.4.1915 Německé vzducholodě bombardují Nancy.


12.4.1916 Narodil se kapitán Martin Becker (veliteľ IV./NJG 6)


12.4.1917 Narodil se námořní nadporučík Friedrich Horst (ponorkový velitel (U-121))

12.4.1918 Narodil se brigádny generál Harrison Reed Thyng (jeden zo šiestich stíhacích pilotov USAF, ktorí získali titul esa v dvoch vojnových konfliktoch)



12.4.1918 Francouzský ministerský předseda Georges Clemenceau uveřejnil oficiální komuniké, v němž odtajil dopis císaře Karla I. z března 1917 švagrovi Sixtu Bourbounskému, v němž mu sděloval, že "bude podporovat spravedlivé nároky Francie na navrácení Alsaska-Lotrinska", aby tak zajistil Rakousku-Uhersku separátní mír s Francií. Vyvrcholila tak tzv. Sixtova aféra, které předcházely útoky rakousko-uherského ministra zahraničních věcí hraběte Czernina na Clemenceaua. Czernin se jimi snažil iniciativy v nabídce na mírová jednání naopak podsunout francouzské diplomacii. Aféra skončila Czerninovou demisí (14. dubna) a omluvou Karla I. německému císaři Vilému II., kterou zpečetila Karlova osobní cesta do hlavního německého štábu ve Spa 12. května.


12.4.1919 Narodil se námořní nadporučík Joachim Brünner (ponorkový velitel (U-703))


12.4.1919 Masakr u Amritsaru v Indii. Vojáci pod velením brigádního generála Dyera střílejí do nepovoleného, ale pokojného shromáždění, zabíjejí stovky lidí a způsobují rozsáhlé nepokoje.

12.4.1920 Založen kýl lodi USS West Virginia

12.4.1920 Narodil se major Jacobus Johannes Le Roux (velitel, 602. peruť RAF)


12.4.1921 Narodil se námořní nadporučík Hugo Baldus (ponorkový velitel)


12.4.1921 Narodil se námořní nadporučík Karl-Hermann Bortfeldt (ponorkový velitel)


12.4.1921 Narodil se generálmajor Juraj Gvoth (náčelník Politického oddelenia Vojenskej akadémie)

12.4.1923 Narodil se podplukovník Ivan Fjodorovič Bežanov (stíhacie eso (6 samostatných zostrelov))



12.4.1923 Narodil se generálporučík vo výslužbe Ján Husák (člen partizánskej skupiny Národný pomstiteľ (1944-1945))

12.4.1927 Založen kýl lodi Hacujuki

12.4.1929 Ponorka Antonio Sciesa uvedena do služby

12.4.1930 Loď Prince Charles spuštěna na vodu

12.4.1932 Zemřel generálmajor Guido Gadolin (03.05.1918 27.05.1918 předseda vojenského soudu)

12.4.1933 Založen kýl lodi Rjúhó

12.4.1933 Zemřel čestný generálmajor Adelbert Ames (divízny veliteľ)

12.4.1935 Loď HMS Ajax uvedena do služby

12.4.1936 Narodil se kontradmirál Vladimir Michajlovič Gavrenkov (náčelník štábu Kolskej vojnovej flotily rôznorodých síl)

12.4.1938 Loď ORP Podhalanin (ex. S.M.S. A-80) vyřazena ze služby

12.4.1939 Narodil se generálporučík Marcus A. Anderson (velitel: 3. letecká armáda)


12.4.1939 Albánské Národní shromáždění přijalo usnesení, na jehož základě se Albánie změnila v loutkový stát, spojený personální unií s Italským královstvím.


12.4.1940 První francouzské jednotky odpluly z Brestu do Norska.


12.4.1940 Němci dopravili posily do Trondheimu.

12.4.1940 Švédsko vyhlásilo neutralitu.


12.4.1941 Zemřel poručík Árpád Bertalan (Držiteľ Rytierského kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)


12.4.1941 Zemřel kapitán Zdzisław Karol Henneberg (velitel, 303. peruť RAF)


12.4.1941 Německá vojska obsadila hlavní město Jugoslávie Bělehrad.


12.4.1941 Německý útok na Tobrúk byl zastaven.


12.4.1941 Řecká armáda "Západní Makedonie" zahájila ústup z Albánie.

12.4.1942 Ponorka Nichelio spuštěna na vodu



12.4.1942 Britský nálet na Essen, Le Havre, Turín a Janov.


12.4.1942 Irán přerušil diplomatické styky s Japonskem.


12.4.1942 Spojenecký nálet na Rabaul a na město Kupang na Timoru.


12.4.1942 Roosevelt zaslal Stalinovi telegram kde ho žádal, aby Molotov přiletěl do Washingtonu k projednání válečné strategie.

12.4.1943 Založen kýl lodi USS Fall River

12.4.1944 Zemřel podplukovník Adrian Warburton (velitel, 69. peruť RAF)



12.4.1944 Spojenecké letectvo provedlo nálet na Štětín a Vídeňské Nové Město.


12.4.1944 Jednotky 3. ukrajinského frontu (Malinovskij) obsadily Tiraspol, 97 km sz od Oděsy. Německé velení zahájilo evakuaci Krymu.

12.4.1944 Italský král Viktor Emanuel oznámil svůj plán odstoupit z úřadu současně se vstupem Spojenců do Říma a jmenovat korunního prince Umberta, vévodu piemontského, do funkce svého následníka, "náměstka království" (Lieutenant of the Realm).


12.4.1944 Sovětské vrchní velení se rozhodlo, že hlavní ofenzíva pro rok 1944, povede proti německé Skupině armád Střed, dislokované v Bělorusku.

12.4.1944 Vysadená na južnej Morave paraskupina Carbon, ktorej veliteľom bol kapitán František Bogataj.


12.4.1944 Na rokovaniach v Káhire (od 17.03.1944) předal sovětský velvyslanec rumunským činitelům minimální podmínky příměří.

12.4.1945 Zemřel - Franklin Delano Roosevelt (32. prezident USA)



12.4.1945 Zemřel brigádní generál in memoriam Antonín Hron



12.4.1945 Zemřel brigádní generál in memoriam Josef Pták


12.4.1945 Zemřel SS-Brigadeführer a generálmajor policie Georg Altner (policejní prezident, Plauen)


12.4.1945 Zemřel kapitánporučík Hans-Joachim Gutteck (ponorkový velitel)


12.4.1945 Zemřel námořní nadporučík Gerhard Meyer (ponorkový velitel)



12.4.1945 Americká 9. armáda obsadila Braunschweig a překročila Labe, americká 3. armáda obsadila Erfurt a Neustadt, francouzská 1. armáda Baden-Baden a Rastatt.

12.4.1945 Maršál Keitel, Himmler a Bormann podepsali rozkaz, podle něhož všechna německá města se měla bránit do krajnosti.


12.4.1945 Jugoslávská 1. armáda prolomila německou obranu v oblasti Srjemu a osvobodila Vukovar.


12.4.1945 Španělsko přerušilo diplomatické styky s Japonskem



12.4.1945 Brazílie a Chile vypověděly válku Japonsku.




12.4.1945 Rudá armáda osvobodila Hodonín.


12.4.1945 Rusové, s americkými bombardéry Boston, bombardovali znovu Brno, konkrétně obě vlaková nádraží. 57 obyvatel zemřelo, 170 bylo zraněno a 35 budov pobořeno.


12.4.1945 Na Okinawě zahájila japonská vojska ofenzívu, podpořenou letci Kamikaze.


12.4.1947 Zemřel generál pěchoty Erwin Oßwald

12.4.1948 Zemřel generálporučík Masaomi Jasuoka (guvernér města Surabaja)


12.4.1948 Zemřel kapitánporučík Max Kruschka (ponorkový velitel (U-621))



12.4.1951 Americké bombardéry B-29 z 19., 98. a 307. skupiny boli vyslané aby zbombardovali mosty pri meste Sindžin. Počas letu ich napadlo 70 stíhačiek MiG-15, ktoré zostrelili 3 bombardéry a 5 veľmi ťažko poškodili. Operácie B-29 v tejto oblsti boli teda dočasne prerušné.

12.4.1951 Vláda ČSR, na čele s A. Zápotockým, vychádzajúc z rokovania ÚV KSČ z februára 1951, prijala na svojom zasadaní zvýšenie úloh prvého päťročného plánu.

12.4.1954 Zemřel - Luis Cabrera Lobato (Sekretár daní)

12.4.1955 Zemřel brigádní generál Bohumil Rytíř


12.4.1956 Zemřel generálkapitán José Moscardó (velitel: 2. vojenská oblast)

12.4.1961 Založen kýl lodi USS Richard E. Byrd

12.4.1961 Južný Kasai, odštiepenecká provincia Konžskej republiky sa mení na monarchiu.


12.4.1962 Zemřel SS-Hauptsturmführer Hans Drexel (velitel: 2. prapor 10. pluku tankových granátníků "Westland")

12.4.1963 Loď Čapajev vyřazena ze služby ( vyradený zo stavu flotily, 29.10.1963 formálne zrušený a v roku 1964 zošrotovaný v Murmansku)


12.4.1963 Zemřel generálmajor Bruno Giehrach

12.4.1964 Zemřel brigádní generál Rudolf Hanák


12.4.1964 Zemřel generál letectva Hugo Schmidt


12.4.1966 Zemřel plukovník in memoriam Svatopluk Janouch (velitel letky B, 310. peruť RAF)



12.4.1966 Bombardéry B-52 byly poprvé použity proti Severnímu Vietnamu. Každý z bombardérů přepravoval až 100 bomb. Shazovaly je z výšky 6 mil. Výběr cílů byl pod pečlivým dohledem Bílého domu. Rozlišovalo se šest kategorií, podle důležitosti cílů: elektrárny, továrny na výrobu válečného materiálu, dopravní spoje, vojenské budovy, sklady pohonných hmot a stanoviště protiletecké obrany.


12.4.1967 Zemřel kapitánporučík Hans-Peter Hinsch (ponorkový velitel)

12.4.1968 Loď USS Whipple spuštěna na vodu

12.4.1968 Založen kýl lodi USS Marvin Shields


12.4.1968 Zemřel generálporučík Hermann Fischer (velitel 181. pěší divize)

12.4.1969 Loď USS Knox uvedena do služby


12.4.1969 Zemřel generálmajor Hans von der Mosel (velitel pevnosti Brest)


12.4.1972 Severovietnamská armáda zaútočila na Kontum v centrální části Jižního Vietnamu. Pokud by byl útok úspěšný, byl by Jižní Vietnam rozdělen na dvě části.


12.4.1974 Zemřel fregatný kapitán Heinrich Timm (Veliteľ U-251, U-862.)




12.4.1976 Zemřel generálporučík Karl Kettembeil


12.4.1976 Zemřel plukovník Georg-Henning von Heydebreck (velitel: Tankový pluk 201)

12.4.1976 V Prahe sa začal XV. zjazd Komunistickej strany Československa. Zjazd trval do 16.04.1976 a za generálneho tajomníka strany bol zvolený Gustáv Husák. Za predsedu Ústrednej kontrolnej a revíznej komisie strany bol zvolený Miloš Jakeš.


12.4.1977 Zemřel námořní nadporučík Fritz-Otto Korfmann (ponorkový velitel)

12.4.1978 Zemřel generálmajor letectva Pavel Terentievič Korobkov (veliteľ 2. gardovej stíhacej leteckej divízie)


12.4.1978 Zemřel generálmajor Hermann Rentzsch (velitel Vojenského okruhu V)

12.4.1980 Loď SPS Infanta Elena uvedena do služby

12.4.1981 Zemřel generálmajor William Arthur Beiderlinden (velitel: 44. pěší divize)

12.4.1981 Zemřel generál Jasuhiko Asaka (člen Najvyššej vojnovej rady)



12.4.1982 Zemřel brigádní generál (Bundeswehr) Alfred Ritz (Pluk tankových granátníků 1 (Wehrmacht))


12.4.1992 Zemřel korvetný kapitán Gunter Jahn (Veliteľ U-596.)

12.4.1993 Zemřel generálporučík Ičidži Sugita (štábny dôstojník 8. oblastnej armády)

12.4.1998 Zemřel admirál Vadim Konstantinovič Korobov (náčelník štábu Severnej floty)

12.4.2003 Loď USS Mason uvedena do služby

12.4.2005 Zemřel plukovník Georgij Gordějevič Goluběv (velitel 23. stíhacího leteckého pluku PVO)

12.4.2011 Zemřel major John Bernard Robert Watson (velitel 3. čaty A roty 13. parašutistického praporu)


12.4.2014 Zemřel podplukovník Bolesław Jan Klecha


12.4.2015 Zemřel kapitánporučík Alfred Eick (Veliteľ U-510)
12.4.2016 Zemřel svobodník Hector Albert ml. Cafferata (držitel Medaile cti)
12.4.2021 Ponorka ORP Bielik (296) vyřazena ze služby
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74303