Main Menu
User Menu

05.04.

5.4.

Státní útvary Datum Událost


5.4.1710 Zemřel brigádní generál John Mordaunt (plukovník: Skotští střelci)

5.4.1748 Narodil se generál Francis Needham (plukovník: 86. pěší pluk)

5.4.1762 Zemřel generálmajor Andrew Robinson (plukovník: 45. pěśí pluk)

5.4.1780 Narodil se generálmajor Charles James Greville (plukovník: 98. pěší pluk)



5.4.1795 Separátny mier v Bazileji, neutralita Pruska, kt. súhlasilo s posunutím Francúzskych hraníc na východe, až na ľavý beh Rýna. Za Prusko jednal Princ Karl August von Hardenberg. Touto mierovou zmluvou ukončilo vojnu s Francúzskom aj Španielsko - v prospech Francúzska sa zrieklo svojej časti ostrova Santo Domingo a povolilo Francúzom určité obchodné výhody. K Bazilejskej zmluve sa pripojili aj niektoré nemecké štáty.


5.4.1796 Italská armáda pod vedením generála Napoleona Bonaparta ostřelována anglickým vojskem začala přecházet Alpy po "římse" (do 9.4.1796)

5.4.1802 Narodil se - Thomas Walker Gilmer (Ministr námořnictva)

5.4.1811 Narodil se generálporučík Henry Knight Storks (plukovník: 70. pěší pluk)

5.4.1813 Zemřel kapitángenerál Vicente María Vera de Aragón y Enríquez (kapitán generál Valencie)

5.4.1818 Narodil se čestný generálmajor Lewis Baldwin Parsons (Divízny veliteľ.)

5.4.1822 Narodil se brigádny generál James Nagle (brigádny veliteľ)

5.4.1825 Narodil se generálmajor CSA David Rumph Jones (generálmajor CSA)

5.4.1827 Narodil se - Čeněk Daněk (1861 zvolen poslancem Českého zemského sněmu. 1878 mu byl udělen rytířský řád Františka Josefa se šlechtickým přídomkem von Esse za budování průmyslu. Roku 1854 koupil firmu A.Meisner & Comp., kterou vedl pod názvem Daněk & Co. tu pak prodal roku 1871 čímž vznikla Breitfeld, Daněk a spol., která se konečně roku 1927 stala součástí ČKD.)

5.4.1837 Narodil se čestný generálmajor Henry Goddard Thomas (Brigádny veliteľ.)


5.4.1844 Zemřel polní maršál Francisco Sanjuanena Gaitán (plukovník: 15. pěší pluk "Castilla")

5.4.1846 Narodil se generál Kandžiró Niši (velitel: 2. divize)
5.4.1851 Zemřel kapitán Alexander Scammel Wadsworth (velitel: USS Constellation)

5.4.1857 Narodil se - - Alexandr I. (1. kníže Bulharska)

5.4.1862 Narodil se generálporučík Kódžiró Sató (velitel: Pluk těžkého dělostřelectva Šimonoseki)

5.4.1869 Zemřel - Miguel Eusebio Bustamante Lardizábal (dočasná hlava štátu Honduras)



5.4.1878 Narodil se brigádní generál Karel Urbánek (1. pěší brigáda, velitel)

5.4.1879 Narodil se plukovník Francis C. Endicott (náčelník štábu: 83. divize)



5.4.1882 Narodil se divisní generál Čeněk Haužvic



5.4.1882 Narodil se generálporučík Alfred von Puttkammer (velitel: Divize č. 408)

5.4.1883 Zemřel čestný generálmajor Joseph K. Barnes (Hlavný lekár armády USA)


5.4.1887 Narodil se kontradmirál Richard Jewinski


5.4.1889 Narodil se generálporučík Werner Otto Sanne (velitel: 34. pěší divize)



5.4.1889 Narodil se - Vicente Iranzo (ministr války)


5.4.1890 Narodil se generálporučík Ernst Häckel (velitel: 263. pěší divize)

5.4.1890 Narodil se nadporučík v záloze Pierre Gabriel Vincent Ernest Le Roy de Boiseaumarié (spoluzakladatel Institut National des Appellations d'Origine (Národní institut pro původ a kvalitu zboží))




5.4.1891 Narodil se generálmajor Helmuth von Hofmann (velitel: 334. pěší pluk)

5.4.1892 Narodil se poručík Hans Keudell (velitel Jasty 27)

5.4.1892 Loď Macušima uvedena do služby

5.4.1894 Narodil se - Lawrence Dale Bell (Zakladateľ a prezident spoločnosti Bell Aircraft Corp., )


5.4.1896 Narodil se generálmajor Anton-Carl Longin


5.4.1896 Narodil se plukovník Herbert Lindenblatt (velitel: 750. myslivecký pluk)


5.4.1897 Narodil se generálmajor Wolfgang Elster (velitel: Dělostřelecké velitelství 128)


5.4.1898 Narodil se SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS August Frank

5.4.1898 Narodil se rotmistr Charles Jean Vincent Macé (francouzské balónové eso s 12 potvrzenými sestřely (2 sám, 10 sdílel), z toho 8 balónů (2 sám, 6 sdílel) a 3 pravděpodobnými)


5.4.1899 Narodil se generálporučík Curt Siewert (velitel: 58. pěší divize)



5.4.1900 Narodil se brigádní generál Karel Hanus


5.4.1903 Narodil se plukovník Eberhard Zinsser (velitel Dělostřeleckého velitelství 125)

5.4.1904 Loď USS Virginia spuštěna na vodu

5.4.1908 Narodil se plukovník Ivan Sergejevič Tiščenko (veliteľ 98. samostatného pozorovacieho prieskumného leteckého pluku)

5.4.1909 Narodil se podplukovník Alexandr Ivanovič Poprykin (veliteľ 191. stíhacieho leteckého pluku)

5.4.1910 Narodil se major Daša Ibragimovič Akajev (veliteľ 35. bitevného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)


5.4.1913 Narodil se SS-Obersturmbannführer Hans Diergarten (Ia / 8. jezdecká divize SS Florian Geyer)

5.4.1915 Založen kýl lodi USS Mississippi
5.4.1915 Zemřel plukovník Silvio Spieß von Braccioforte (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)


5.4.1915 Narodil se plukovník Čestmír Kačer (velitel Leteckého pluku 3)

5.4.1916 Generál Morone se stal italským ministrem války.



5.4.1917 při průzkumu bojem v prostoru Sapignol se Němcům podařilo ukořistit francouzský rozkaz, který jim odhalil mnoho podstatných podrobností chystané francouzské ofenzivy - Nivelova ofenziva. tím vyšla příprava operace 4. anglické a 3. francouzské armády nazmar.


5.4.1918 Japonské válečné lodě připlouvají do Vladivostoku. Japonci se později zapojí do akcí proti bolševikům.


5.4.1919 Narodil se major John Munro (velitel letky, 617. peruť RAF)

5.4.1919 Zemřel generál jezdectva Desiderius Kolossváry von Kolosvár (Veliteľ XI. zboru.)


5.4.1919 Narodil se kapitánporučík Helmut Laubert (ponorkový velitel)

5.4.1922 Založen kýl lodi Sanae

5.4.1923 Narodil se kontradmirál Nikolaj Fjodorovič Renzajev (náčelník štábu 3. ponorkovej divízie)

5.4.1924 Loď Macukaze uvedena do služby


5.4.1927 Loď Ben My Chree spuštěna na vodu

5.4.1929 Vysoký soviet národného hospodárstva ZSSR (ВСНХ CCCP) rozhodol o výstavbe automobilového závodu v meste Nižnij Novgorod.

5.4.1934 Loď Širacuju spuštěna na vodu

5.4.1934 Narodil se generálporučík Charles Wilson Bagnal (velitel: 101. výsadková divize)


5.4.1937 Zemřel generálmajor Josef von Janečka (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)

5.4.1937 Narodil se generál Colin Luther Powell (předseda Sboru náčelníků štábů)

5.4.1937 Ponorka S-7 spuštěna na vodu

5.4.1937 Beneš vykonal oficiální návštěvu Jugoslávie. Nepodařilo se mu posílit slábnoucí vztah Jugoslávie k Malé dohodě.

5.4.1938 Narodil se generál David M. Maddox (velitel: V. sbor)

5.4.1939 Loď HMS Illustrious spuštěna na vodu



5.4.1940 Velká Británie a Francie vyzvaly Norsko a Švédsko k "bdělé neutralitě". Obsazení opěrných bodů v Norsku bylo odloženo na 8.4.

5.4.1941 Založen kýl lodi Naganami

5.4.1941 Ponorka U-503 spuštěna na vodu

5.4.1941 Ponorka U-153 (U-153) spuštěna na vodu


5.4.1941 Letadla RAF Beaufort poškozují německý bitevní křižník Gneisenau kotvící v Brestu.


5.4.1941 Anglické jednotky v Etiopii dokončily most přes řeku Awaš a vyrazily k hlavnímu městu.



5.4.1941 Angličané obklíčili eritrejský přístav Masewa. Součástí armády byli i 2 divize Svobodných Francouzů generála de Gaulla. Velitel přístavu opět odmítl návrh na kapitulaci


5.4.1941 V Moskvě byla podepsána jugoslávsko - sovětská smlouva o přátelství a neútočení. Nicméně Sovětská vláda oznámila Jugoslávii, že jí v případě války s Německem vojensky nepodpoří.


5.4.1942 Hitler vydal směrnici č. 41 k letnímu útoku na jižním úseku sovětsko-německé fronty. Cílem bylo proniknout k Baku a íránským hranicím. (Operací se měla zúčastnit maďarská, italská a rumunská vojska.)


5.4.1942 Britský nálet na Le Havre, Paříž a Kolín nad Rýnem (212 letadel).



5.4.1942 Spojenecký nálet na město Kupang na Timoru.


5.4.1942 Japonský nálet na Port Moresby.


5.4.1942 Japonská letadla startující z palub letadlových lodí admirála Naguma, provedla nálet na přístav Kolombo na Cejlonu.
1. vlna letadel (vedená Fučidou) potopila pouze 1 torpédoborec a obchodní loď. Angličané ztratili 42 stíhaček typu Fulmar a Hurricane a Japonci ztratili 40 letadel.
2. vlna 40 střemhlavých bombardérů Val (vedených Egusou) zaútočila na moři na anglické těžké křižníky Dorsetshire a Cornwall a potopila je. Zemřelo 425 námořníků.

5.4.1942 Japonský generální štáb schválil Jamamotoův plán na napadení Midwaye a Aleut.

5.4.1942 Prvý československý transatlantický prelet s medzipristánim v Grónsku - Karla Balíka s Jozefom Hubáčkom na poste druhého a tretieho pilota na hydropláne Catalina Mk. III A.


5.4.1942 Japonský nálet na Darwin.

5.4.1943 Loď HMS Apollo spuštěna na vodu

5.4.1944 Ponorka U-889 (U-889) spuštěna na vodu

5.4.1944 Zemřel plukovník Pavel Afanasjevič Savčenko (veliteľ 332. bitevnej leteckej divízie)


5.4.1944 Vojska 2. ukrajinského frontu osvobodila Dorohoi (Rumunsko).


5.4.1944 Partyzáni polocko-lepelského partyzánského kraje v Bělorusku zahájili boj proti silné trestné expedici hitlerovců (12 partyzánských brigád se tu střetlo s 60 tisíci fašistických vojáků).



5.4.1944 Začal spojenecký letecký útok na rumunské naftové oblasti v Ploješti a německé komunikace v Rumunsku. Letadla startovala z italských základen.


5.4.1945 Zemřel plukovník Heinrich Borgmann (velitel Pěší divize Scharnhorst)


5.4.1945 Zemřel major Hans-Günther Stotten (veliteľ I. práporu, 8. tankového pluku)
5.4.1945 Zemřel generál dělostřelectva Paul Hasse (velitel: 3. jízdní divize)


5.4.1945 Zemřel podplukovník Joachim von Poschinger (velitel: Instrukční pluk tankových granátníků 902)
5.4.1945 Zemřel kontraadmirál Hjalmar von Bonsdorff (28.12.1918 17.05.1919 náčelník námořního generálního štábu)


5.4.1945 Zemřel SS-Standartenführer Arthur Rödl (velitel: Oddíl útočných děl SS 5)


5.4.1945 Zemřel SS-Standartenführer Karl-Otto Koch (velitel koncentračních táborů: Sachsenhausen, Esterwegen, Buchenwald a Majdanek)


5.4.1945 SSSR zrušil smlouvu s Japonskem o neutralitě (z 13.4.1941).


5.4.1945 Tito a Šubašič přijeli do Moskvy.





5.4.1945 2. běloruský front dokončil likvidaci zbytků skupiny německých vojsk v prostoru severně od Gdyně. 4. ukrajinský front osvobodil Ružomberok (1. čs. arm. sbor), Dolný Kubín (18. armáda). 3. ukrajinský front přeťal silnici Vídeň-Linz.


5.4.1945 Britská 2. armáda obsadila Minden a překročila řeku Weser.



5.4.1945 Americká 5. armáda obsadila město Monte Folgorita.



5.4.1945 Jugoslávská 2. armáda prolomila německou obranu v dolní Bosně.

5.4.1945 Čs. vláda Národní fronty vyhlásila na své první schůzi tzv. Košický vládní program (program národní a demokratické revoluce, výstavby lidově demokratické ČSR). Gottwald vyhlásil jménem čs. vlády tzv. Magnu chartu slovenského národa. Generál Svoboda odjel do Košic, aby se ujal funkce ministra národní obrany. Velení 1. čs. armádního sboru v SSSR převzal generál Klapálek.

5.4.1945 Generál MacArthur jmenován vrchním velitelem pozemních vojsk v Tichomoří a admirál Nimitz vrchním velitelem tichomořského loďstva.

5.4.1945 Japonská vláda v čele s Koisó podala demisi. Vystřídala ji vláda admirála Suzukiho. Ministrem zahr. věcí jmenován Tódžó.


5.4.1945 Hrušky : Dělosřelecká jednotka opouští v časných ranních hodinách obec a přesunuje se k Mor.Žižkovu. V pozdních odpoledních hodinách však přijíždí do obce další oddíl těžkého dělostřelectva s děly ráže 150 mm. Velitelství tohoto dělostřeleckého uskupení bylo umístěno na Zahájce ve stodole patřící k čp.60, spojení s jednotlivými bateriemi bylo zajišťováno pomocí telefonu. Tyto houfnice se rozmístily podél železnice, na Zahájce a u Hrušeckého nádraží. Tahače houfnic, vozidla s municí a proviantem stála ukryta v jednotlivých staveních v průjezdech za vraty .



5.4.1945 Moravská Nová Ves : Jednotky pěšího i motorizovaného vojska jsou napadeny sovětskými bitevníky.


5.4.1945 Tvrdonice : Přes polní struhu jsou vyhozeny do vzduchu dva mosty, jeden ve Svárově, druhý zvaný lavka pod Ciganovem.



5.4.1945 Kanadská 1. armáda obsadila Almelo.


5.4.1945 Americká 3. armáda obsadila Mühlhausen a Eisenach.

5.4.1955 Narodil se generálporučík William C. Mayville (velitel: 1. pěší divize)


5.4.1955 Zemřel plukovník Horace Percy Lale (velitel letky 20. perutě RFC/RAF)

5.4.1955 W. Churchill odstúpil z postu Predsedu vlády, vo funkcii ho nahradil A. Eden.


5.4.1959 Zemřel generálmajor Hermann Ernst Grothe (velitel: 1. raketová dělostřelecká brigáda)

5.4.1959 Zemřel nadporučík Roman Oto Kažimir Šmidt (velitel Fliku 74J)

5.4.1960 Zemřel generál intendantstva Alois Bureš


5.4.1961 Zemřel generálmajor Peter von Frydag (velitel: Vojenská správní oblast Lüneburg)

5.4.1964 Zemřel armádní generál Douglas MacArthur (vrchný veliteľ spojeneckých jednotiek v juhozápadnom Pacifiku)


5.4.1968 Zemřel generálporučík Kurt Rüdt von Collenberg

5.4.1968 Zemřel generálplukovník Hadži-Umar Džiorovič Mamsurov (velitel: 2. gardová jezdecká divize)

5.4.1969 Zemřel plukovník Thomas Leslie Crystal (velitel: 98. divize)


5.4.1972 Zemřel generálporučík Fritz Kühne (velitel: 26. pěší divize)


5.4.1972 Zemřel viceadmirál John Hughes-Hallett

5.4.1975 Zemřel - Ralph Austin Bard (Ministr námořnictva)

5.4.1975 Zemřel kontradmirál Alexej Timofejevič Zaostrovcev (veliteľ Astrachanskej námornej základne)

5.4.1975 Narodil se - Jaroslav Baška (minister obrany Slovenskej republiky)

5.4.1975 Zemřel generalissimus Ťie-š' Ťiang (prezident Taiwanu /1950-1975/)


5.4.1976 Zemřel námorný kapitán Hans Heidtmann (Veliteľ U-2, U-559.)

5.4.1976 Zemřel - Howard Robard Hughes (Zakladateľ, Hughes Aircraft Co.)

5.4.1979 Zemřel letecký komodor Whitney Willard Straight (velitel 46. skupiny RAF)

5.4.1984 Zemřel maršál Královského letectva Arthur Travers Harris (velitel 5. skupiny)

5.4.1984 Lansana Conté menovaný za prezidenta Guinei.


5.4.1985 Zemřel plukovník Gerhard Wilck (velitel: 246. divize lidových granátníků)


5.4.1988 Zemřel kapitánporučík Wolfgang Eickstedt (ponorkový velitel (U-668))

5.4.1990 Zemřel generálporučík Lev Solomonovič Skvirskij (veliteľ 26. armády)
5.4.1990 Zemřel plukovník Nikolaj Nikolajevič Bykov (veliteľ 132. gardového bitevného leteckého pluku)

5.4.1994 Zemřel letecký komodor Arthur Vere Harvey (velitel 10. skupiny RAF)

5.4.2000 Zemřel gardový nadporučík Irina Fodorovna Sebrova (veliteľka roja 46. gardového nočného bombardovacieho leteckého pluku 325. nočnej bombardovacej leteckej divízie)


5.4.2002 Zemřel generálporučík Josef Brož (velitel 64. ženijní brigády)


5.4.2003 Zemřel kapitánporučík Heinz Franke (Veliteľ U-262.)



5.4.2008 Zemřel generál pěchoty (Bundesheer) Anton Leeb (od 05.01.1945 do konce války náčelník štábu 1.horské divize)

5.4.2013 Zemřel - Jiří Váně (člen valka.cz)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74296