Main Menu
User Menu

01.04.

1.4.

Státní útvary Datum Událost
1.4.1706 Zemřel polní maršál Sigmund Joachim von Trauttmansdorff (Rok narození je 1636 nebo 1641.)
1.4.1744 Zemřel - Pedro Malo de Villavicencio (Předseda královské audience Mexika)

1.4.1795 Povstanie sansculotov v Paríži.



1.4.1815 Narodil se brigádny generál CSA Edward Clark (brigádny generál CSA)
1.4.1815 Narodil se - Otto Eduard Leopold von Bismarck (nemecký kancelár)



1.4.1823 Narodil se generálporučík CSA Simon Bolivar Buckner (generál CSA)
1.4.1839 Narodil se čestný generálmajor St. Clair Augustine Mulholland (Divízny veliteľ.)

1.4.1843 Zemřel brigádní generál John Armstrong (Ministr války)
Indie

1.4.1857 V meste Baraut (povincia Meerut) sa v rodine dôstojníka armády Východoindickej spoločnosti narodil James Willcocks, neskorší generál britskej armády. Zomrel 18.12.1926 v Bharatpure.
1.4.1859 Narodil se generál pěchoty Vincenz Fox (Veliteľ 35. pešej divízie.)
1.4.1865 Zemřel generál John Wright Guise (plukovník: 85. pluk lehké pěchoty)
1.4.1870 Narodil se generál zdravotnictva Richard Sladký

1.4.1874 Narodil se plukovník Daniel Greenwood Berry (velitel: 24. brigáda)


1.4.1875 Narodil se generálporučík Kurt Schreiber (velitel: Divize č. 430)
1.4.1875 Narodil se plukovník James Perrine Barney (velitel: 100. divize)
1.4.1881 Narodil se generál pěchoty Hubert Gercke
1.4.1882 Narodil se kontradmirál Reinhold Gadow (pohřešován poté, co byl odvlečen Rusy)


1.4.1883 Narodil se generál ženijních jednotek Alfred Jacob
1.4.1884 Zemřel generál Arthur Augustus Thurlow Cunynghame

1.4.1885 Narodil se generálmajor Širó Tomabeči (velitel: Pevnost Tsugaru)

1.4.1885 Narodil se plukovník Norman Butler Briscoe (náčelník štábu: 64. jezdecká divize)
1.4.1887 Narodil se Generálmajor Fritz Schröder (velitel: Polní velitelství 549)

1.4.1888 Narodil se generálmajor Terry de la Mesa Allen (velitel: 1. divize)

1.4.1889 Zemřel generál John Studholme Brownrigg (plukovník: 95. (Derbyshireský) pěší pluk)


1.4.1889 Narodil se generálmajor Hans Knörzer (velitel: Polní velitelství 529, Bordeaux)
1.4.1890 Narodil se generál zdravotnictva Hugo Pokorný
1.4.1893 Narodil se Generálmajor Johannes Schrepffer (velitel: Polní velitelství 675)
1.4.1893 Narodil se generálmajor Johannes Erxleben (vojenský velitel města Kassel)
1.4.1894 Narodil se generál dělostřelectva Eduard Wagner (Spáchal samovraždu.)

1.4.1898 Narodil se generálporučík Thomas Francis Hickey (velitel: 82. výsadková divize)
1.4.1901 Zemřel Viceadmirál Charles Murray-Aynsley (velitel H.M.S. Assurance)


1.4.1901 Zemřel brigádny generál Robert John Jones (generálporučík CSA)

1.4.1902 Zemřel čestný generálmajor William Denison Whipple (Divízny veliteľ.)
1.4.1903 Narodil se plukovník Wilhelm Buck (velitel: Pluk tankových granátníků 2)

1.4.1904 Zemřel brigádny generál Thomas Armstrong Morris (brigádny generál USA)

1.4.1904 Narodil se generálplukovník Nikolaj Erastovič Berzarin (velitel: 34.armáda)
1.4.1904 Narodil se brigádní generál Karel Zadina
1.4.1906 Narodil se fregatní kapitán Rolf Dau (ponorkový velitel)
1.4.1906 Narodil se plukovník Hans Schöneich (náčelník štábu: 20. tanková divize)

1.4.1907 Narodil se major Friedrich Karl von Dalwigk zu Lichtenfels (velitel I./St.G 77)

1.4.1908 Loď USS Idaho uvedena do služby
1.4.1908 Narodil se plukovník Horst Niederländer (veliteľ 336. pešieho práporu)




1.4.1908 Narodil se podplukovník v.v. Zbyněk Roušar (Styčný a repatriační dôstojník pri 2. britskej armáde, Nemecko)

1.4.1908 Ve Velké Británii vznikají jednotky teritoriální obrany.

1.4.1909 Založen kýl lodi Kawači
1.4.1909 Narodil se námorný kapitán Otto Schuhart (Veliteľ U-8, U-25, U-29.)
1.4.1909 Narodil se korvetní kapitán Helmut Köppe (ponorkový velitel (U-613))
1.4.1910 Narodil se námořní nadporučík Max Dobbert (ponorkový velitel)
1.4.1910 Narodil se námořní nadporučík Otto Hohmann (ponorkový velitel (U-298, U-2526))

1.4.1911 Loď Hiei vyřazena ze služby
1.4.1914 Narodil se SS-Sturmbanführer Herbert Schulze (velitel: 2. prapor 4. pluku tankových granátníků SS "Der Führer")
1.4.1914 Narodil se major Wolfgang Kapp (velitel: Oddíl útočných děl 191)
1.4.1915 Narodil se kapitánporučík Gustav-Adolf Janssen (ponorkový velitel)

1.4.1915 Loď R. N. Conte di Cavour uvedena do služby
Východoevropské válčiště
1.4.1915 V Karpatech připravuje český ppor. Klecanda se 2.rotou České družiny výpravami přes frontu do postavení rakouského 28. pěšího pluku pražského přechod částí pluku k Rusům při připravovaném ruském útoku. Čeští důstojníci 2. roty České družiny vypracovali plán, podle něhož Rusové na 03.04. připravili útok. Pro Rusy to byla riskantní akce, neboť zde měly jen jeden prapor. Museli se spolehnout na práci českých rozvědčíků. 3 prapory rakouského 28. pěšího pluku se 03.04. následně dle domluvy vzdaly Rusům při útoku.
Západoevropské válčiště
1.4.1915 Britové provedli nálet na Zeebruge a Hoboken.
1.4.1915 V Karpatech připravuje český ppor. Klecanda se 2. rotou České družiny výpravami přes frontu do postavení rakouského 28. pěšího pluku pražského přechod částí pluku k Rusům při připravovaném ruském útoku. Čeští důstojníci 2. roty České družiny vypracovali plán, podle něhož Rusové na 3.3. připravili útok. Pro Rusy to byla riskantní akce, neboť zde měly jen jeden prapor. Museli se spolehnout na práci českých rozvědčíků. 3 prapory rakouského 28. pěšího pluku se 3.3. následně dle domluvy vzdaly Rusům při útoku.
1.4.1915 Britský nálet na Zeebruge a Hoboken.
1.4.1916 Nálet Zeppelínů na severovýchodní pobřeží Anglie, 22 mrtvých a 130 zraněných.
1.4.1916 Nálet Zeppelínů na severovýchodní pobřeží Anglie, 22 mrtvých a 130 zraněných.
1.4.1917 Narodil se kapitín Georg Störck (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)
1.4.1918 Zemřel kapitán Fred Everest Banbury (velitel letky 9. námořní perutě RNAS)

1.4.1918 Britská Královská námořní letecká služba (RNAS) a Královský letecký sbor (RFC) jsou sloučeny do Královských leteckých sil (RAF).

1.4.1919 Založen kýl ponorky Ro-53

1.4.1919 Narodil se Squadron leader James MacLachlan (veliteľ 1. perute RAF (03.11.1941-31.07.1942))
1.4.1920 pod tlakom Československa, Kráľovstva Srbo-chorvátsko-slovinského a Rumunska veľvyslanecká konferencia v Paríži zdôraznila odmietavé stanovisko v otázke habsburskej reštaurácie v Maďarsku.


1.4.1921 Loď Akikaze uvedena do služby


1.4.1922 Narodil se Feldwebel Hans Andres (granátník (129. granátnický pluk))
1.4.1922 Zemřel velkoadmirál, generálplukovník Karel I. - (rakouský císař)

1.4.1922 V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Ojrotská autonómna oblasť.

1.4.1929 Založen kýl lodi Júgiri

1.4.1932 Ponorka Ro-11 vyřazena ze služby

1.4.1932 Ponorka Ro-12 vyřazena ze služby

1.4.1932 Ponorka Ro-13 vyřazena ze služby

1.4.1932 Ponorka Ro-52 vyřazena ze služby

1.4.1933 Japonsko vyhlásilo blokádu zemí, které neuznaly Mandžusko (loutkový stát vyhlášený po japonském vpádu do Číny 01.03.1932).
Třetí říše
1.4.1933 Začal oficiální bojkot židovských obchodů a zaměstnanců.

1.4.1934 Ponorka Ro-20 vyřazena ze služby

1.4.1934 Ponorka Ro-21 vyřazena ze služby

1.4.1934 Ponorka Ro-22 vyřazena ze služby

1.4.1935 Založen kýl lodi USS Boise

1.4.1935 Ponorka Ro-23 vyřazena ze služby

1.4.1935 Ponorka Ro-24 vyřazena ze služby

1.4.1936 Ponorka Ro-17 vyřazena ze služby

1.4.1936 Ponorka Ro-18 vyřazena ze služby

1.4.1936 Ponorka Ro-19 vyřazena ze služby

1.4.1936 Ponorka Ro-25 vyřazena ze služby

1.4.1936 Ponorka Ro-27 vyřazena ze služby

1.4.1936 Ponorka Ro-29 vyřazena ze služby
Itálie
1.4.1936 Talianske vojská v Etiópii dobyli mesto Gondar.
1.4.1936 Talianske vojská v Etiópii dobyli mesto Gondar.
1.4.1937 Barma se oddělila od Indie.

1.4.1938 Zemřel komisař státní bezpečnosti 1. stupně Jakov Saulovič Agranov (1. náměstek lidového komisaře vnitra)

1.4.1939 Loď USS Chenango spuštěna na vodu


1.4.1939 Loď Tirpitz spuštěna na vodu

1.4.1939 Vzniklo veliteľstvo protivzdušnej obrany.


1.4.1939 USA uznaly fašistickou vládu generála F. Franca a ve Španělsku.

1.4.1939 Admirál Erich Raeder je povýšen do hodnosti velkoadmirála. Od první světové války nebyla tato hodnost udělena žádnému německému námořníkovi.

1.4.1939 Generál Franco oznámil ukončení bojů, skončila občanská válka ve Španělsku.

1.4.1940 Ponorka Ro-26 vyřazena ze služby

1.4.1940 Ponorka Ro-28 vyřazena ze služby

1.4.1940 Ponorka Ro-51 vyřazena ze služby

1.4.1940 Ponorka Ro-53 vyřazena ze služby

1.4.1940 Ponorka Ro-54 vyřazena ze služby

1.4.1940 Ponorka Ro-55 vyřazena ze služby

1.4.1940 Ponorka Ro-56 vyřazena ze služby
1.4.1940 Německé ponorky zaujaly bojové postavení u norských břehů v Severním moři.


1.4.1940 Nejvyšší sovět SSSR schválil začlenění území odstoupených Finskem do Karelské ASSR a její přetvoření na svazovou Karelofinskou SSR.
1.4.1941 Macuoka přijel do Říma.
1.4.1941 Britové obsadili hlavní město italské Eritreje Asmaru.

1.4.1942 Ponorka Ro-30 vyřazena ze služby

1.4.1942 Ponorka Ro-32 vyřazena ze služby
1.4.1942 Severozápadní front zadržel nepřátelský postup na řece Reďja v úseku Syčevo, Kolyškino.
1.4.1942 Britský nálet na Poissy a Le Havre.
1.4.1942 Ministr války USA Stimson a náčelník generálního štábu amerických pozemních vojsk generál Marshall před-ložili plán vylodění v severní Francii (vypracován náčelníkem operačního oddělení generálem Eisenhowerem). Termín zahájení: 1.4. 1943.
1.4.1942 11 norských obchodních lodí se pokusilo uniknout z Goteborgu přes Kattegatt a Skagerrak do Anglie; 6 lodí potopilo německé letectvo a loďstvo, 3 lodě donuceny k návratu a 2 lodě dosáhly 5.4. cíle.
1.4.1942 Britská ponorka Urge potopila u Sicílie italský lehký křižník Giovanni della Bande Nere.
1.4.1942 Spojenecký nálet na město Salamaua a Kupang na Timoru.
1.4.1942 Japonská vojska provedla útok na Bataanský poloostrov (Filipíny).
1.4.1942 Britská vojska (barmský sbor) ustoupila z prostoru Prome, na severu Číny jednotky vyklidily Taunngu. Spojenci organizovali obranu střední Barmy na čáře Minhla, Tauntwindi, Pjinmana, Lweko.

1.4.1943 Loď USS Reuben James uvedena do služby

1.4.1943 Zemřel plukovník Edwin Alvin Root (náčelník štábu: 84. divize)


1.4.1944 Zemřel desátník Johann Pollak (4.5.1944 posmrtně Rytířský kříž)
1.4.1944 Zemřel podplukovník Karl Friedrich August Baacke (veliteľ 226. granatnického pluku)
1.4.1944 Zemřel námořní nadporučík Rudolf Ites (ponorkový veliitel)
1.4.1944 Skupina amerických bombardérů svrhla pumy na švýcarské město Schaffhausen.
1.4.1944 Americké jednotky obsadily ostrov Ndrilo a Koruniat (Admiralitní ostrovy).
1.4.1944 Britská vláda zřídila zakázaná pásma, kam nesměl vztoupit žádný nepovolaný civilista (1.pásmo: od zátoky Washe po Cornwall, 2.pásmo: okolí zátoky Firth of Forth ve Skotsku). Celé jihovýchodní pobřeží Anglie do hloubky 18 km bylo zakázanou zónou.
1.4.1944 20. indická divize ustoupila před útočícími Japonci do Shenanského sedla . Tvrdou obranou Shenanu znemožnila Japoncům obsadit letiště v Palelu na okraji Imphálské planiny.
1.4.1945 Zemřel letecký komodor David John Waghorn (velitel 106. skupiny RAF)


1.4.1945 Zemřel major Harald von Schütz (velitel: Tankový průzkumný oddíl 7)


1.4.1945 Zemřel kapitán Heinrich Voutta (velitel: Tankový průzkumný oddíl 9)


1.4.1945 Zemřel generálmajor Rudolf Lippert (velitel: 5. tanková divize)
1.4.1945 Hlavní stan sovětského vrchního velení převedl Samlandskou skupinu vojsk do své zálohy a rozpustil 2. pobaltský front.
1.4.1945 1.ukrajinský front dokončil likvidaci obklíčené posádky v Glogau (Glogów) a zmocnil se města. 2. ukrajinský front osvobodil Žiar n. Hronom (40. armáda gen. Žmačenka), Trnavu (1. gardová jezdecká mechanizovaná skupina generála Plijeva), Hlohovec, Senec. 3. ukrajinský front osvobodil Šoproň.
1.4.1945 Americká 1. a 9. armáda (generál Hodges, resp. Generál Simpson) se spojily u Lippstadtu a obklíčily v tzv. rúrském kotli svazky německé skupiny armád B (maršál Model) bránící se mezi řekami Rýnem, Ruhrem a Siegem. Americká 1. armáda obsadila Paderborn. Francouzský II. sbor (francouzská 1. armáda) překročil horní Rýn a vytvořil u Philippsburgu předmostí.
1.4.1945 Americká 10. armáda (generál Buckner) se vylodila na Okinawě . Boje skončily 21. VI.
1.4.1945 Spojenecká vojska zahájila ofenzívu v severní Itálii.


1.4.1945 Japonská lietajúca bomba Ohka poškodila americkú bojovú loď USS West Virginia.
1.4.1945 Tvrdonice : Do vesnice přijelo deset velkých německých tanků (pp.Panzer IV). Všechny stroje stály na Trávníkách. U krajnic cesty stály zaparkovány nákladní a zásobovací vozy s tankovými granátníky. (Jednalo se zřejmě o stroje ze 160. panc.oddílu divize Feldherrenhalle 1
1.4.1945 V Tichomoří se Američané v 8,30 vylodili pod velením generála Bucknera na dalším japonském území ostrově Okinawa. Operace ICEBERG.
1.4.1945 Američané zahájili operace s cílem obsadit poslední japonskou baštu na jižním Luzonu – poloostrov Bicol.
1.4.1945 Na Cebu zahájili Američané závěrečný 10 denní útok na japonské obranné pásmo.


1.4.1948 Začiatok sovietskej blokády Západného Berlína.


1.4.1949 Zemřel Generálmajor Theodor Fischer (velitel: 327. pěší divize)

1.4.1951 Zemřel generálporučík Sakon Watari (velitel: 15. divize)

1.4.1951 Narodil se generál John Philip Abizaid (velitel: Střední velitelství)




1.4.1952 Zemřel generálporučík Hans Henrich Sixt von Armin (náčelník štábu 5. armády)

1.4.1952 Zemřel generálporučík Hiromu Jamadži (velitel: Pevnost Shimonoseki )




1.4.1953 Zemřel generálmajor Kurt von Falkowski

1.4.1956 Narodil se kapitán Louis Caldera (Ministr armády)

1.4.1958 Založen kýl lodi USS Towers

1.4.1959 Zemřel generálmajor Gustaf Verner Jeremias Gustafsson (13.09.1921 10.03.1947 generál-intendant)




1.4.1960 Zemřel generál ženijních jednotek Walter Kuntze (veliteľ XXIV. armádneho zboru)



1.4.1960 Zemřel kapitán Emanuel Voska (místopředseda svazu Česko-Amerických žurnalistů)

1.4.1965 Zemřel generál Harry Crerar (velitel, 1. kanadská armáda)



1.4.1965 V Bílém domě president Johnson schválil vyslání dalších dvou pluků a více než 20.000 logistických pracovníků do Vietnamu. President také schválil, že americké bojové jednotky budou podnikat akce aby vytlačili jednotky Vietkongu z venkova. Jeho rozhodnutí, které umožnilo ofenzivní operace, bylo americké veřejnosti a tisku tajeno dva měsíce.
1.4.1966 Zemřel generálmajor in memoriam Josef Knop (První českoslovenští vojáci, kteří 6. října 1944 u Dukly vstoupili na území vlasti, byli právě průzkumníci z jednotky škpt. Josefa Knopa.)

1.4.1968 Zemřel kontradmiral Vladimir Nesterovič Ležava (veliteľ Námornej základne Ruči)
1.4.1968 1. aeromobilní letecká divize zahájila operaci Pegasus, která měla za úkol znovu obsadit silnici číslo 9 k obleženým jednotkám námořní pěchoty v Khe Sanhu.

1.4.1970 Loď USS Atlanta vyřazena ze služby

1.4.1971 Prezident R. Nixon nařídil nevyhovět Calleymu jeho odvolání.




1.4.1972 Zemřel generálmajor Hans-Jochen von Arnim


1.4.1973 Zemřel nadporučík Hans Dortenmann (velitel III./JG 54)
Vietnam
1.4.1973 Kapitán Robert White, poslední známý válečný zajatec, je propuštěn.

1.4.1976 Zemřel generálporučík Ferdinand Svoboda

1.4.1977 Zemřel kapitán John Herbert Hedley (anglické pozorovatelské eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 11 sestřely [6 sražených do neřízeného pádu (sdílel), 3 zničené (sdílel) a 2 zničené v plamenech (sdílel)], z toho 1 balón (sdílel))
1.4.1978 Zemřel Generálporučík Rudolf Keil (výzbrojní inspektor v Brně)



1.4.1980 Zemřel generálporučík Oldwig von Natzmer (Náčelník štábu Armádnej skupiny Sever.)
1.4.1982 Zemřel generálmajor letectva Alexandr Vladimirovič Borman (zástupca veliteľa 5. leteckej armády)
1.4.1984 Zemřel plukovník Wilhelm von Rücker (náčelník štábu: 9. tanková divize)
1.4.1985 Zemřel podporučík Josef Cikán (člen výsadku Glucinium)
1.4.1987 Zemřel námorný kapitán Martin Saltzwedel (Veliteľ torpédoborca Z-24.)

1.4.1989 Zemřel plukovník Nikolaj Vasilievič Gavrilov (veliteľ 2. samostatnej stíhacej letky protivzdušnej obrany)


1.4.1993 Zemřel - Juan de Borbón (třetí potomek krále Alfonsa XIII)
1.4.1994 Zemřel Standartenführer Léon Joseph Marie Ignace Degrelle (velitel 28. SS dobrovolnické granátnické divize "Wallonien")
1.4.1999 Zemřel plukovník Paul von Hauser (veliteľ Tankovej inštrukčnej divízie)

1.4.2000 Zemřel brigádní generál Harvey Curtis Tschirgi (velitel: 1. divize námořní pěchoty)

1.4.2002 Zemřel podporučík Simo Häyhä (nejúspěšnější válečný odstřelovač (505 potvrzených zásahů))
1.4.2002 Zemřel podplukovník Karl Rossmann (veliteľ 1. parašutistického tankového pluku "Hermann Göring")
1.4.2003 Loď ARM Baja California (P-162) spuštěna na vodu
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74292