Main Menu
User Menu

31.03.

31.3.

Státní útvary Datum Událost


31.3.1546 Zemřel generál Alfonso de Ávalos y de Aquino
31.3.1621 Zemřel - Felipe III - (král Španělska, Portugalska, Neapolu, Sicilie a Sardinie)

31.3.1753 Zemřel generálporučík Thomas Howard

31.3.1791 Zemřel generálmajor Archibald Campbell (plukovník: 74. pěší pluk)
31.3.1813 Narodil se generál Félix María Zuloaga Trillo (Prezident Mexica 2x)

31.3.1816 Zemřel generál John Whyte (plukovník: 46. pěší pluk)

31.3.1817 Narodil se čestný generálmajor William Vandever (Brigádny veliteľ.)

31.3.1819 Narodil se generál Edward Selby Smyth (plukovník: 72. pěší pluk)

31.3.1825 Narodil se čestný generálmajor Washington Lafayette Elliott (Divízny veliteľ.)
31.3.1830 Narodil se plukovník James Gavin (brigádny veliteľ)



31.3.1840 Narodil se brigádny generál John Herbert Kelly (brigádny generál CSA)
31.3.1846 Narodil se generál III. hodnostní třídy ve výslužbě Leopold Rollinger
31.3.1848 Frankfurtský predparlament prijal požiadavku vytvorenia nemeckého štátu.

31.3.1850 Zemřel - John Caldwell Calhoun (Ministr války)

31.3.1862 Narodil se - Claude Augustus Swanson (Ministr námořnictva)

31.3.1866 Narodil se generál Šinnosuke Kikuči (velitel: 3. divize)
31.3.1868 Narodil se Generálmajor Guido du Vignau

31.3.1870 Zemřel generál Charles Grey (plukovník: 71. pěší pluk)


31.3.1879 Narodil se admirál Richard Foerster
31.3.1880 Narodil se Generálmajor Felix Jacobi (velitel: Polní velitelství 503)
31.3.1881 Narodil se kontradmirál Peter Christian Donner
31.3.1883 Narodil se kontradmirál Hasso von Bredow (velitel: Pobřežní velitelství Pomořansko)
31.3.1884 Narodil se Generálmajor Richard Georgi (velitel: Zajatecký tábor Oflag X. B)


31.3.1885 Narodil se SS-Gruppenführer a generálporučík zbraní-SS Karl Fischer von Treuenfeld (velitel: VI. dobrovolnický armádní sbor SS (lotyšský))
31.3.1885 Narodil se Generálmajor Erich Fiedler (vojenský velitel města Koblenz)
31.3.1887 Narodil se Generálmajor Gustav Geiger (velitel: Vojenský výcvikový prostor Hohenfels)

31.3.1887 Zemřel čestný brigádny generál Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowski (Veliteľ zboru.)

31.3.1888 Narodil se major Harold Elstner Talbott (Ministr letectva)

31.3.1889 Narodil se generálmajor Sadašiči Doi (velitel: 4. smíšená brigáda)
31.3.1892 Narodil se Generálporučík Friedrich Weber (velitel: 131. pěší divize)
31.3.1892 Narodil se generálporučík Stanisław Maczek (velitel 1. obrněné divize)
31.3.1892 Narodil se generálmajor Frank Lewis Culin (velitel: 87. pěší divize)
31.3.1892 Narodil se plukovník Eino Rafael Koskimies (velitel 2. pěší divize (Zimní válka))
31.3.1892 Narodil se kapitán Euan Dickson (novozélandské eso na dvoumístném stroji 1. sv. v. se 14 sestřely [10 sražených do neřízeného pádu (9 sám, 1 sdílel), 2 zničené (sám) a 2 zničené v plamenech (1 sám, 1 sdílel)])

31.3.1893 Zemřel - Hiram Berdan (brigádny veliteľ)
31.3.1893 Narodil se podplukovník pěchoty František Feigerle


31.3.1896 Narodil se generál tankových jednotek Heinrich Otto Ernst von Knobelsdorff (veliteľ 19. tankovej divízie)

31.3.1896 Narodil se plukovník Robert Lynn Bacon (náčelník štábu: 90. pěší divize)

31.3.1896 Narodil se plukovník Dallas D. Dennis (velitel: 206. pěší brigáda)
31.3.1897 Narodil se generálmajor Werner Mummert (veliteľ Tankovej divízie Müncheberg)
31.3.1898 Narodil se Generálmajor Detlev Rudelsdorff (velitel: 12. dělostřelecký pluk)
31.3.1899 Narodil se generálporučík Wilhelm Ochsner (velitel: 31. pěší divize)


31.3.1902 Narodil se major Leopold Bartl (Držiteľ Rytierskeho kríža.)


31.3.1904 Narodil se SS-Standartenführer Heinrich Petersen (velitel: 18. SS dobrovolnická divize tankových granátníků "Horst Wessel")

31.3.1904 Narodil se generálporučík Ičidži Sugita (štábny dôstojník 8. oblastnej armády)

31.3.1904 Narodil se generálmajor (in memoriam) Džiró Katajama (náčelník štábu: Severočínska oblastní armáda)
31.3.1909 Narodil se SS-Obersturmbannführer Harry Polewacz (velitel: 10. pluk tankových granátníků SS "Westland")

31.3.1909 Narodil se generálmajor letectva Venjamin Vsevolodovič Povarkov (veliteľ 750. zmiešaného leteckého pluku)



31.3.1911 Zemřel brigádny generál Alfred Iverson (brigádny generál CSA)
31.3.1911 Narodil se major Günter Hurlin (velitel, II./KG 200)

31.3.1912 Loď Kawači uvedena do služby
31.3.1914 Narodil se major Kurt Bodendörfer (velitel Granátnického pluku 689)
31.3.1916 Nemecké armádne Zeppeliny L.13, L.14, L.15, L.16 a L.22 bombardovali Londýn, Stowmarket, Thamenshaven, Brentwood a Cleethorpes. L.15 bola pri spiatočnej ceste poškodená delostrelectvom a útokom pporučíka de Brandona. Pristála v ústí Temže pri Knoch Deep, jeden člen posádky sa utopil, 17 bolo zajatých.
31.3.1917 Loď ORP Ślązak (ex. S.M.S. A-59) spuštěna na vodu
31.3.1918 Narodil se letecký vicemaršál Leonard William George Gill (velitel 68., 85., 87. perutě)
31.3.1918 Na západní frontě bylo během leteckých bojů zničeno 1059 letadel, 838 spojeneckých, 221 německých.

31.3.1919 Ponorka Ro-14 spuštěna na vodu

31.3.1920 Loď Šimakaze spuštěna na vodu
31.3.1920 Narodil se major Paul Zorner (veliteľ II./NJG 100)

31.3.1921 Loď Tačikaze spuštěna na vodu
31.3.1921 Narodil se námořní nadporučík Hans-Jürgen Bartsch (ponorkový velitel)

31.3.1922 Loď Nokaze uvedena do služby
31.3.1922 Zemřel polní podmaršál Aurel von Le Beau (Veliteľ 17. pešej divízie.)
31.3.1923 Narodil se námořní nadporučík Erwin Jestel (ponorkový velitel)
31.3.1923 v Kruppových ocelárnách střílejí francouzští vojáci do dělníků, aby unikli z rozvášněného davu.

31.3.1927 Ponorka I-121 uvedena do služby

31.3.1928 Loď Kaga uvedena do služby
31.3.1928 Narodil se armádní generál Milán Václavík (1. zástupce ministra národní obrany (1983-1985) )

31.3.1932 Narodil se brigádní generál Dean Leroy Linscott (velitel: 98. divize)

31.3.1933 Loď Hibiki uvedena do služby

31.3.1934 Ponorka I-6 spuštěna na vodu
31.3.1934 Narodil se nadporučík Grigorij Grigorjevič Něljubov (druhý náhradník letu Vostok 1)
31.3.1934 Zemřel generálporučík Tojosaburó Očiai (velitel: Pevnost Tokijského zálivu)

31.3.1937 Ponorka I-7 uvedena do služby

31.3.1937 Narodil se čestný generálmajor William Badger Tibbits (Brigádny veliteľ.)

31.3.1938 Loď Asagumo uvedena do služby
31.3.1939 Zemřel poručík letectva Ladislav Sulík (pilot Letky 12)


31.3.1939 Zemřel poručík letectva Anton Slodička (pozorovateľ Letky 12)
31.3.1939 Zemřel generálporučík Luis Aizpuru y Mondéjar (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)
Velká Británie
31.3.1939 Chamberlain prohlásil v Dolní sněmovně, že britská vláda převzala záruku za nezávislost Polska

31.3.1941 Loď Hagikaze uvedena do služby

31.3.1941 Loď HMS Prince of Wales (53) uvedena do služby

31.3.1941 Britský křižník HMS Bonaventure byl potopen ve Středozemním moři.
31.3.1941 V Jugoslávii byla vyhlášena mobilizace.
31.3.1941 Německo - italská vojska zahájila útok v severní Africe směrem na Tobruk. V Tripolisu se vylodila německá 15. tanková divize.
31.3.1941 6 italských torpédoborců opustilo před postupujícími Angličany eritrejský přístav Masewa a vyplulo k Port Súdánu provézt útok na anglické lodi. Jeden torpédoborec ale najel na mělčinu a potopil se. Italský velitel přístavu Masewa admirál Bonetti odmítl anglický návrh na kapitulaci.

31.3.1942 Loď USS Laffey uvedena do služby

31.3.1942 Loď HMS Abercrombie spuštěna na vodu

31.3.1942 Zemřel generálmajor Karl Fischer (velitel 267. pěší divize)
31.3.1942 Zemřel nadporučík Heinz Crusius (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
31.3.1942 Japonská vojska se vylodila na Vánočním ostrově.

31.3.1942 Japonské letadlové lodě útočily na Cejlon.


31.3.1942 Japonský nálet na Darwin.
31.3.1942 Spojenecký nálet na města Salamaua a Lae na Nové Guineji.
31.3.1942 Liberijská vláda dala souhlas, aby USA po dobu války používaly letecké základny na území Libérie.
31.3.1942 Ze SSSR odjela skupina 10. čs. letců v čele s plk. J. Berounským do Velké Británie.

31.3.1943 Loď Nízuki uvedena do služby
31.3.1943 Loď Henrico (AP-90APA-45 (od 1.2.1943)LPA-45 (od 1.1.1969)) spuštěna na vodu
31.3.1943 Ponorka U-977 (U-977) spuštěna na vodu

31.3.1943 Zemřel generálmajor Uto Gallwitz (velitel: 610. dělostřelecký pluk)

31.3.1944 Loď Šimocuki uvedena do služby

31.3.1944 Ponorka I-54 uvedena do služby

31.3.1944 Ponorka Ro-48 uvedena do služby

31.3.1944 Zemřel velkoadmirál (posmrtně) Mineiči Koga (námořní přidělenec)

31.3.1944 Zemřel plukovník in memoriam Arnošt Valenta (rádiotelegrafista, 311. peruť)
31.3.1944 Vojska 3. ukrajinského frontu v součinnosti s výsadkovou skupinou Černomořského loďstva překročila Dněpersko-bugský záliv a osvobodila přístav Očakov.

31.3.1944 Admirál Tojoda nahradil zesnulého admirála Koga ve funkci velitele japonského válečného námořnictva.
31.3.1944 Zastřeleno Němci 50 spojeneckých letců, kteří uprchli ze zajateckého tábora Stalag Luft III u Saganu z 24. na 25. 3. 1944, mezi nimi npor. A. Valenta (zajatý 7. 2. 1941)
31.3.1944 Vrchní velitel japonského námořnictva admirál Koga zahynul, když se jeho letadlo zřítilo v bouři. Japonská vláda to ale zatajila.
31.3.1944 Americká letadla na Nové Guineji provedla další nálet na oblast Hollandie.
31.3.1944 Americké loďstvo ukončilo nálety na Palauské ostrovy a odplulo.

31.3.1945 Loď Enoki uvedena do služby


31.3.1945 Zemřel kapitán Fritz Kelsch (velitel: Tankový průzkumný oddíl 4)
31.3.1945 Vojska 1. ukrajinského frontu zakončila hornoslezskou operaci. Dovršeno osvobození Polska. 2. ukrajinský front osvobodil Nitru (53. armáda), překročil Vah a osvobodil Galantu (1. gardová jezdecká mechanizovaná skupina ). 3. ukrajinský front osvobodil Kormend, Szentgotthárd, Vaszvár a na jihu Maďarska v součinnosti s bulharskou armádou Csurgó.
31.3.1945 Prezident Beneš, dezignovaná čs. vláda Národní fronty a další političtí činitelé odcestovali z Moskvy na osvobozené čs. území, do Košic.
31.3.1945 K. H. Frank povýšen na armádního generála a ustanoven velitelem českomoravského obranného prostoru; současně převzal řízení všech civilních i vojenských úřadů v protektorátě.
31.3.1945 Jugoslávská Titova vláda uznala polskou prozatímní vládu ve Varšavě.
31.3.1945 Další spojenecké nálety na cíle v severní Itálii Jugoslávii a Madarsku
31.3.1945 Bombardéry Halifax 6. kanadskej perute, letiace na Hamburg bez stíhacieho dporovodu boli napadnuté 30 stíhačkami Messerschmitt Me 262, ktzoré zostrelili 8 bombardérov.
31.3.1945 ďaľší nemecký nálet na mosty. Tentokrát zaútočilo 6 Mistelov od II./KG 200 na železničný most v meste Steinau. Sprevádzalo ich 24 stíhačiek Bf 109 od JG 52. Most sa podarilo zasiahnuť len jednému Mistelu, tri sa museli vrátiť pre technické problémy a dva cieľ tesne minuly. Oprava mostu trvala niekoľko dní.
31.3.1945 Podniknutý tiež nálet na železničnú stanicu v Steinau (dva Junkersy Ju 88 a dva Ju 188).
31.3.1945 Američané obsadili u Okinawy ostrovy Kerama Retto. Zabito bylo 530 Japonců a 31 Američanů.
31.3.1945 Zbytek japonské posádky na jižním Mindanau se i s velitelem generálem Hódžou stáhl do hor, kde zůstal pod kontrolou filipínských partyzánů až do konce války.
31.3.1945 V noci z 31.3. na 1.4. posledný transport z Bratislavy do Mauthausenu.


31.3.1946 Zemřel kontradmirál Wilhelm Rümann

31.3.1946 Zemřel polní maršál John Standish Surtees Prendergast Vereker (Velitel Britských expedičných síl Force a náčelník Imperiálneho generálneho štábu)
31.3.1946 Bola podpísaná v apríli uverejnená tzv.„Aprílová dohoda“. Prevažne protestantské vedenie Demokratickej strany a zástupcovia katolíckych aktivistov sa v nej zaviazali, že budú viesť spoločnú politiku v duchu náboženskej znášanlivosti. Za DS ju podpisovali Jozef Lettrich a Ján Ursíny a katolíckych aktivistov Ján Kempný a Miloš Bugár.

31.3.1952 Ponorka USS Trigger uvedena do služby
31.3.1952 Zemřel SS-Brigadeführer a Generálmajor policie Walther Schellenberg (náčelník VI. odboru SD (zahraniční))
31.3.1953 Zemřel - Mikuláš Pružinský (minister financií, autonómna vláda Jozefa Tisa, vláda Jozefa Tisa, vláda Vojtecha Tuku, vláda Štefana Tisa)
31.3.1956 Narodil se brigádní generál Přemysl Škácha (velitel základny munice)
31.3.1957 Loď Purga uvedena do služby
31.3.1957 Zemřel SS-Obergruppenführer Max Amann (nacistický úředník, politik a novinář s čestnou hodností v SS)


31.3.1957 Zemřel generálmajor Gottfried Sagerer (velitel: Polní velitelství 244)

31.3.1960 Ponorka USS Sculpin (SSN-590) spuštěna na vodu

31.3.1962 Loď USS Bronstein (FF-1037[i](16.06.1963-30.06.1975: DE-1037)[/i]) spuštěna na vodu
31.3.1962 Zemřel vrchný šikovateľ Josef Karl (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)
31.3.1967 Zemřel Maršál Sovětského svazu Rodion Jakovlevič Malinovskij (ministr obrany SSSR)
Sovětský Svaz
31.3.1967 V Moskve zomrel sovietsky maršál Rodion Jakovlevič Malinovskij.

31.3.1968 Prezident Johnson šokoval svět prohlášením jeho překvapivého rozhodnutí nedělat rozdíly mezi vojenskými a nevojenskými cíly. Také vyhlásil částečné pozastavení bombardování a naléhal na Hanoj, aby zahájila mírová jednání. "Jsme připraveni jít přímo za mírem skrze jednání. Mírové rozhovory vskutku začaly o něco později. Díky tomu nebyly bombardovány cíle severně od 20 rovnoběžky, včetně Hanoje.
31.3.1969 Zemřel major Richard Pearman Minifie (velitel 1. perutě, 1. kadetní křídlo RAAF)
31.3.1970 Zemřel maršál Sovětského svazu Semjon Konstantinovič Timošenko
31.3.1970 Americká armáda vznesla obvinění z vraždy proti kapitánovi Ernestu L. Medinovi, který se údajně podílel na masakru vietnamských civilistů v My Lai v březnu 1968.
31.3.1971 Zemřel generál pěchoty Erich Straube (veliteľ LXXXVI. armádneho zboru)
31.3.1971 Zemřel podplukovník Georg Schnappauf (velitel Vůdcova tankového pluku 1)
31.3.1972 Zemřel generál delostřelectva Maximilian Grimmeiß

31.3.1973 Loď HMS Bristol uvedena do služby
31.3.1973 Zemřel admirál Stepan Grigorievič Kučerov (veliteľ Bielomorskej námornej flotily 2. formovania)
31.3.1975 Zemřel letecký maršál Robert Leckie (náčelník štábu RCAF)
31.3.1975 Severovietnamská armáda zahajuje "Ho Chi Minhovo tažení", konečný úder na Saigon.
31.3.1975 Irácká srmáda zahajuje mohutný výpad proti Kurdům

31.3.1977 Loď Nan-tchung uvedena do služby
31.3.1977 Zemřel major Oldřich Pyš (pilot u 3.odloučené letky 47. průzkumného leteckého pluku)
31.3.1977 Zemřel podporučík Josef Palla (pilot u 3.odloučené letky 47. průzkumného leteckého pluku)
31.3.1977 Zemřel poručík Peter Dugald Colquhoun (E rota 1. praporu Královskích Ulsterskích strelcov)
31.3.1978 Zemřel Generálmajor Wilhelm Conze (velitel: 201. tankový pluk)

31.3.1979 Loď Ťi-an uvedena do služby
31.3.1979 Zemřel generálporučík Albert Henze (veliteľ 30. pešej divízie)
31.3.1981 Zemřel viceadmirál August Thiele (veliteľ bojovej skupiny Thiele)

31.3.1981 Zemřel plukovník Hugo Gustaf Beckhammar (velitel Letecký pluk 19)

31.3.1984 Loď ORP Hutnik uvedena do služby
31.3.1984 Loď ORP Gardno uvedena do služby
Německá demokratická republika
31.3.1988 Na základni Preschen pristáli prvé dve stíhacie lietadlá MiG-29 východonemeckého letectva.
31.3.1989 Zemřel generálmajor Edgar Carl Erickson (Commander: 52nd Infantry Brigade)
31.3.1989 Zemřel plukovník Sidney Sterling Woods (zástupce velitele 4. stíhací skupiny a velitel 3525. výcvikové skupiny)
31.3.1991 Zemřel major Georg Christl (velitel III./ZG 26)

31.3.1994 Zemřel generálporučík John A. Heintges (velitel: 5. pěší divize)

31.3.1995 Ponorka USS Aspro (SSN-648) vyřazena ze služby

31.3.1997 Ponorka USS Tautog (SSN-639) vyřazena ze služby


31.3.1997 Zemřel SS-Sturmbannführer Karl Auer (velitel: 1. prapor 8. pluku tankových granátníků SS)
31.3.2003 Zemřel kapitánporučík Kurt Baberg (ponorkový velitel)
31.3.2006 Loď Świnoujście vyřazena ze služby


31.3.2006 Loď Władysławowo vyřazena ze služby
31.3.2006 Loď KP-167 vyřazena ze služby
31.3.2006 Loď KP-168 vyřazena ze služby
31.3.2006 Loď KP-171 vyřazena ze služby
31.3.2006 Loď KP-174 vyřazena ze služby

31.3.2009 Loď USS Tarawa (LHA-1) vyřazena ze služby

31.3.2010 Loď Soobrazitělnyj spuštěna na vodu

31.3.2015 Loď USS Peleliu (LHA-5) vyřazena ze služby
31.3.2019 Zemřel generálmajor vo výslužbe Ondrej Kubizniak (veliteľ Letectva a protivzdušnej obrany (1990-1991))
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74291