Main Menu
User Menu

30.03.

30.3.

Státní útvary Datum Událost
30.3.1785 Narodil se polní maršál Henry Hardinge (plukovník: 97. pěší pluk)


30.3.1800 Narodil se generálporučík Federico Roncali y Ceruti (kancelář války Španělska)


30.3.1821 Narodil se generálporučík Tomás O'Ryan (ministr války)
30.3.1823 Narodil se brigádny generál Joseph Farmer Knipe (Brigádny veliteľ.)
30.3.1824 Narodil se generálmajor Innis Newton Palmer (Divízny veliteľ.)
30.3.1825 Narodil se brigádny generál Samuel Bell Maxey (brigádny generál CSA)
30.3.1832 Zemřel generálporučík James Dunlop (plukovník: 75. pěší pluk)
30.3.1837 Narodil se viceadmirál Kuranosuke Nakamuta (náčelník Námorného štábneho velitelstva)
30.3.1854 Narodil se polní maršál Hermann Kövess von Kövessháza (veliteľ 3. armády)

30.3.1870 Narodil se brigádní generál John Fitz Madden (velitel: 21. brigáda)
30.3.1872 Zemřel čestný generálmajor John Morrison Oliver (Divízny veliteľ.)
30.3.1874 Narodil se Fregatní kapitán Charles Herbert Lightoller (2.palubní důstojník RMS Titanic)
30.3.1877 Narodil se generálmajor Artur Schade
30.3.1878 Narodil se generálmajor Hjalmar Alexander Söderman (01.01.1921 16.09.1928 Inspektor pro válečnou ekonomiku v generálním štábu)
30.3.1880 Narodil se generálmajor Walter Campbell Short (velitel: 1. pěší divize)
30.3.1883 Narodil se Generálmajor Max von Basse

30.3.1886 Narodil se generálmajor Frederick Elwood Uhl (velitel: 6. divize)
30.3.1887 Narodil se Generálmajor Franz Zednicek (velitel: Vyšší ženijní opevňovací velitelství 8)


30.3.1889 Narodil se generálporučík Erich Reuter (veliteľ 46. pešej divízie)
30.3.1889 Narodil se generálporučík Kurt Steudemann
30.3.1890 Narodil se generálmajor Otto Stange (veliteľ 3. divízie protilietadlového delostrelectva)


30.3.1890 Narodil se generálporučík Hermann Moll
30.3.1890 Narodil se generálporučík Georg Rosenbusch (velitel: Ženijní velitelství Norsko)
30.3.1892 Narodil se generál polní maršál Erhard Milch (Držiteľ Rytierského kríža k Železnému krížu.)
30.3.1892 Narodil se generálmajor Iwata Išiguro (velitel: 95. samostatná smíšená brigáda)
30.3.1893 Narodil se admirál Theodor Krancke (veliteľ Námorného veliteľstva Západ)


30.3.1894 Narodil se generálporučík Karl Ludwig Rhein (velitel: 331. pěší divize)


30.3.1894 Narodil se plukovník Karl Rhein (velitel: 439. pěší pluk)
30.3.1895 Narodil se generálmajor Johannes Schmidt (velitel: 191. pěší pluk)

30.3.1897 Narodil se generálmajor letectva Grigorij Stepanovič Skrjagin (generálny inšpektor bombardovacieho letectva /1953-56/)
30.3.1898 Narodil se nadporučík Rowan Heywood Daly (britské letecké eso se 7 sestřely [5 zničené (3 sám, 2 sdílel), 1 zničený v plamenech (sám) a 1 sražený do neřízeného pádu (sám)], z toho 4 během ruské občanské války [zničené (2 sám, 2 sdílel)])

30.3.1899 Loď Akaši uvedena do služby
30.3.1899 Narodil se generálmajor Fritz Grieshammer
30.3.1900 Narodil se generálplukovník Vladimir Romanovič Vaškevič
30.3.1901 Narodil se armádní generál Alexej Semjonovič Žadov (velitel 4. výsadkového sboru)
30.3.1902 Narodil se inžinier plukovník Alexej Alexejevič Lavrentiev (veliteľ Osobitnej severnej leteckej skupiny civilného letectva)

30.3.1903 Zemřel brigádny generál William Hicks Jackson (brigádny generál CSA)
30.3.1903 Narodil se major Friedrich Bachmaier (velitel: 85. horský pluk)
30.3.1903 Narodil se fregatní kapitán Arend Baumann (ponorkový velitel)
30.3.1904 Narodil se plukovník Hans-Jürgen Dingler (náčelník štábu: 3. pěší divize (motorizovaná))
30.3.1907 Narodil se podplukovník Friedrich August von der Heydte (velitel: 6. paradesantní pluk)

30.3.1907 Narodil se generálporučík Evžen Chlad
30.3.1908 Narodil se generał brygady Witold Urbanowicz (velitel 303. perutě RAF)


30.3.1909 Narodil se kapitánporučík Reinhard König (Hlavný inžinier na ponorke U-123, U-2506.)


30.3.1910 Narodil se SS-Standartenführer Martin Stange (velitel: 38. granátnická divize SS Nibelungen)
30.3.1911 Loď Seccu spuštěna na vodu


30.3.1911 Narodil se flugkapitän Heinrich Dittmar (konstruktér letadel a testovací pilot)
30.3.1913 Narodil se podporučík Stepan Christoforovič Gorobec (Hrdina Sovietskeho zväzu)
30.3.1913 Narodil se kapitánporučík Paul Weber (ponorkový velitel)
30.3.1913 Loď R. N. Andrea Doria spuštěna na vodu
30.3.1914 Narodil se plukovník Charles Patrick Green (Velitel 91, 125. a 600. perutě RAF)

30.3.1914 Zemřel brigádny generál Robert Francis Catterson (Brigádny veliteľ.)

30.3.1914 Narodil se podplukovník Alexej Rodionovič Zinčenko (nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu)
30.3.1915 Narodil se podplukovník (Bundeswehr) Robert Rebholz (velitel Výsadkového pluku tankových granátníků 3 Hermann Göring)
30.3.1915 Rakousko-Uherské velení vypsalo odměnu 5.000,- K a vyznamenání za každého zajatého čs. legionáře.
30.3.1915 V oblasti udolia rieky Laborec zacal vykladat Beskydysky zbor (Beskyden Korps) pod velenim gen. Marwitza. Tento zbor mal silu 44 tisic muzov a zachranil rakusko-uhorsku armadu pred porazkou na tomto úseku fronty. Nasadený bol do prvej linie na styku 3. a 2. rakusko-uhorske armády.
30.3.1915 Ukončenie prvej bitky o Champagne po neuspešnej francúzkej ofenzíve.
30.3.1916 Zemřel viceadmirál Kuranosuke Nakamuta (náčelník Námorného štábneho velitelstva)

30.3.1916 Narodil se plukovník Alexej Petrovič Kompaniec (veliteľ 141. gardového bitevného leteckého pluku)
30.3.1916 Francouzská nemocniční loď Portugal je v Černém moři torpédována německou ponorkou, 115 mrtvých.
30.3.1917 Narodil se plukovník in memoriam František Dostál (pilot 6.OTU RAF)
30.3.1917 Narodil se korvetní kapitán Georg-Werner Fraatz (ponorkový velitel)
30.3.1918 Loď ORP Krakowiak (ex. S.M.S. A-64) spuštěna na vodu
30.3.1918 Narodil se major Thomas Anthony Brannagan (velitel 441. perutě RCAF)

30.3.1920 Založen kýl ponorky Ro-55
30.3.1920 Narodil se generálmajor Alexej Vasiljevič Aleljuchin (velitel stíhací letky)

30.3.1926 Ponorka I-121 spuštěna na vodu

30.3.1929 Loď Hacujuki uvedena do služby
30.3.1929 Narodil se - Ľudovít Pezlár (člen Ústredného výboru Komunistickej strany Československa)
30.3.1931 Zemřel brigádní generál Josef Wit

30.3.1935 Loď Júgure uvedena do služby

30.3.1936 Zemřel plukovník Hu Blakemore Myers (náčelník štábu: 87. divize)
30.3.1937 Japonská vláda generála Hajašiho rozpustila parlament, aby likvidovala opozici kritizující rostoucí militarismus a výbojnou politiku Japonska

30.3.1938 Založen kýl lodi HMS Havant
Třetí říše
30.3.1939 Skúšobný pilot Hans Dieterle vytvoril s upraveným prototypom stíhacieho lietadla Heinkel He 100 V-8 nový svetový rýchlostný rekord 746,606 km/h.

30.3.1940 Ponorka I-16 uvedena do služby
30.3.1940 Prototyp stíhacieho lietadla Potez 230 vykonal vo Villacoublay prvý skúšobný let, zalietavačom bol Georges Détré.
30.3.1941 Britská vojska obsadila město Dire-dawa (Etiopie).
30.3.1941 Brit. křiž. „York" byl potopen ve Středozemním moři.
30.3.1941 USA rozhodly, že německé, italské a dánské lodě kotvící v amerických přístavech budou zabaveny.
30.3.1941 Britské letectvo (109 letadel) útočilo na německé bitevní lodě „Scharnhorst" a „Gneisenau" v Brestu bez úspěchu.
30.3.1941 Německý Afrikakorps zahájil ofenzivu v severní Africe, v jejímž průběhu dobyl do 13.dubna celou Kyrenajku s vyjímkou pevnosti Tobrúk.
30.3.1941 USA zabavily 27 obchodních lodí pod záminkou že posádky pěti lodí se chystají provést na svých plavidlech sabotáže.

30.3.1942 Ponorka U-466 spuštěna na vodu
30.3.1942 Japonský nálet na Darwin (Austrálie) a Port Moresby (Nová Guinea).
30.3.1943 Zemřel rotník Jozef Jančovič (stíhacie eso 7 zostrelov (4x I-16, 2x I-1531), 1x LaGG-3))
30.3.1943 Zemřel generálmajor Richard Lepper (velitel: 299. dělostřelecký pluk)


30.3.1944 Zemřel major Alwin Boerst (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami a mečmi. )
30.3.1944 Zemřel Generálmajor Alfons Fonck
30.3.1944 Zemřel námořní nadporučík Peter Gerlach (ponorkový velitel)


30.3.1944 Zemřel kapitán Detlev Rohwer (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 1)
30.3.1944 V Moskvě uzavřena sovětsko-japonská dohoda, podle níž se Japonsko zřeklo svých koncesí na severním Sachalinu.
30.3.1944 1. ukrajinský front vedl boje s nepřátelským uskupením obklíčeným v prostoru Kamence Podolského. Třem pěším a dvěma tankovým divizím se podařilo proniknout v prostoru Bučač k obklíčenému uskupení a vyvést jeho zbytky na západ.
30.3.1944 Přerušena železniční trať z Rumunska do Německa přes Halič.
30.3.1944 Černomořské loďstvo vysadilo desant na ostrově Pervomajskij a v přístavu Očakov.
30.3.1944 Hitler odvolal maršála Mansteina z funkce velitele skupiny armád Jih (přejmenována na skupinu armád Severní Ukrajina) a na jeho místo jmenoval maršála Modela. Skupinu armád A (nyní skupinu armád Jižní Ukrajina) převzal generál Schörner (dosud maršál Kleist). Velitelem skupiny armád Sever (dosud maršál Model) určen generál Lindemann.
30.3.1944 Britské letectvo potopilo německou dopravní loď (14 000 t) u norského pobřeží
30.3.1944 Letectvo americké 58. skupiny loďstva zahájilo sérii náletů na západní Karolíny. Akce trvala do 1.4.
30.3.1944 Japonská 15. armáda přeťala komunikaci z Imphálu do Kóhimy a začala obkličovat Imphál.
30.3.1944 ponorka U-223 potápí torpédoborec HMS Laforey po pěti hodinách pronásledování. Nedlouho poté je také potopena. Jde o poslední ztracenou válečnou loď ve Středomoří působením ponorky.
30.3.1944 Na Admiralitivních ostrovech ustal poslední japonský odpor a ostrovy jsou nyní pod americkou kontrolou. Zde vybudovali Američané několik vzletových drah, pro střední i těžké bombardéry a ostrovy přebudovali na jednu z hlavních námořních základen v Tichomoří, s možností opravovat i velké válečné lodě.
30.3.1944 Americké loďstvo admirála Spruance připlulo k Palauským ostrovům a z letadlových lodí 58. operačního svazu zahájilo letadla údery na japonské základny.
30.3.1944 Nová Guinea: Američané zahájili z Nadzabu útoky letectva na oblast Hollandie. První nálet provedlo 80 bombardérů Literátor v doprovodu 59 Lightingů, vybavených pro velkou vzdálenost, přídavnými nádržemi. Nálet Japonce zcela zaskočil a většina jejich letadel byla zničena.
30.3.1945 Zemřel poručík SNB in memoriam Josef Holub (člen 2. partizánskej brigády M.R.Štefánika)


30.3.1945 Zemřel generálporučík Georg von Apell (Náčelník štábu Skupinového veliteľstva pozemného vojska 2.)
30.3.1945 Zemřel generálmajor Albert Seekirchner (velitel: Dělostřelecké velitelství 129)

30.3.1945 Zemřel generálmajor Maurice Rose (velitel: 3. obrněná divize)
30.3.1945 Loď Köln vyřazena ze služby (potopena / sunk)
30.3.1945 Britská 2. armáda obsadila Bocholt. Kanadská. 1. armáda (generál Crerar) překročila Rýn u Emmerichu (holandsko–německá hranice). Francouzská 1. armáda překročila Rýn u Speyeru.
30.3.1945 Vojska 2. úderné armády generála Feďuninského (2. běloruský front) ovládla Gdaňsk. 1. běloruský front dobyl Kústrin (Kostřín) a značně rozšířil předmostí na Odře. 7. gardová armáda a 46. armáda (2. ukrajinský front) osvobodily Komárno.
30.3.1945 Boli oslobodené mestá Komárno a Nové Zámky.
30.3.1945 Američané ukončili obsazování filipínského ostrova Palawan a vybudovali zde silné letiště.
30.3.1948 Zemřel plukovník Gwido Karol Langer (Náčelník štábu 1. pěší divize [1921-1939])

30.3.1950 Zemřel Léon Blum (prezident prozatimní vlády Francouzské republiky (16.12.1946-22.01.1947))


30.3.1953 Zemřel generálmajor Kaarle Heikki Kekoni (17.06.1941 03.09.1944 náčelník zpravodajské sekce (vrchní velení))


30.3.1954 Zemřel generál tankových jednotek Joachim Hermann August Lemelsen (veliteľ 1. armády)


30.3.1954 Zemřel kapitánporučík Siegfried Atzinger (ponorkový velitel)
30.3.1954 (30.3. - 1.5.) Obléhání Dien Bien Phu - téměř 10.000 francouzských vojáků bylo obklíčeno 45.000 vojáky Viet Minhu. Francouzům brzo došla pitná voda a zdravotnický materiál. Francie urgetně žádala Washington o pomoc. Americký sbor vrchních velitelů zvažoval tři možnosti : vyslání amerických jednotek k záchraně francouzů, masivní konveční bombardování letouny B-29, nebo použití taktických jaderných zbraní. President Eisenhower odmítl bombardování i jaderný útok poté, co obdržel silně negativní stanovisko největšího spojence - Velké Británie. Poté odmítl i vyslání amerických jednotek, vědom si vysokých ztrát v džungli kolem Dien Bien Phu. Nakonec tedy USA neudělali vůbec nic.
30.3.1956 Zemřel generálporučík Hermann Franke (velitel: 162. pěší divize)
30.3.1963 Zemřel generálporučík Josef Strašil


30.3.1963 Zemřel generál pěchoty Otto Stapf (Držiteľ Rytierskeho kríža.)



30.3.1964 Zemřel armádní generál Louis-Eugène Faucher (náčelník Francouzské vojenské mise v Československu)


30.3.1964 Zemřel generálmajor Heinz Fiebig (velitel: 84. pěší divize)
30.3.1967 Zemřel generálplukovník Richard Ruoff (veliteľ 17. armády)
30.3.1967 Zemřel plukovník Michail Prokofievič Dikij (veliteľ Trestnej letky 236. stíhacej leteckej divízie)

30.3.1967 Zemřel Oswald Lee Cole (velitel: 159. brigáda)
30.3.1968 Ponorka USS Puffer (SSN-652) spuštěna na vodu

30.3.1968 Zemřel generálmajor Walter Hale Frank (Velitel : 3. letecká armáda)
30.3.1970 Zemřel Generálmajor Friedrich Stemmermann

30.3.1971 Zemřel generálporučík William Henry Harrison Morris (velitel: 10. obrněná divize)
30.3.1972 Zemřel SS-Obersturmbannführer Hans Stern (velitel: Tanková brigáda SS Westfalen)
30.3.1972 Severovietnamský útok na Quang Tri začíná.
30.3.1973 Zemřel generálmajor Clifford Ross Powell (velitel: 44. divize)




30.3.1973 Zemřel generálporučík Theodor von Wrede (velitel: 290. pěší divize)
30.3.1975 Město Da Nang se vzává i se 100,000 vojáky, když je opustili jejich velitelé.

30.3.1976 Zemřel kapitán Micuo Fučida


30.3.1981 Zemřel divisní generál Bohuslav Laštovička (předseda Národního shromáždění Československé socialistické republiky)
30.3.1981 při pokusu o atentát je raněn prezident Regan.
30.3.1983 Zemřel SS-Obersturmführer Hans Bauer (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
30.3.1984 Narodil se kontradmirál Felix Xerxes Gygax


30.3.1985 Zemřel fregatní kapitán Hans Eckermann (velitel: 1. ponorková flotila)

30.3.1990 Loď USS John King vyřazena ze služby

30.3.1990 Loď USS Lawrence vyřazena ze služby
30.3.1990 Loď Narcis uvedena do služby
30.3.1994 Zemřel viceadmirál Nikolaj Jakovlevič Jasakov (veliteľ 8. operačnej eskadry lodí)

30.3.1996 Loď USS Benfold (DDG-65) uvedena do služby
30.3.1997 Zemřel podplukovník Alexandr Ivanovič Gavriľjuk (veliteľ 41. samostatnej pozorovacej letky)
30.3.2002 Zemřel - James John England (velitel 530. stíhací perutě)

30.3.2009 Loď USS Gravely (DDG-107) spuštěna na vodu

30.3.2009 Zemřel viceadmirál Pavel Pavlovič Belous (veliteľ Kaspickej vojenskej flotily)
30.3.2012 Loď HMS Liverpool vyřazena ze služby
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74290