Main Menu
User Menu

22.03.

22.3.

Státní útvary Datum Událost

22.3.1662 Narodil se generálporučík Richard Gorges

22.3.1677 Narodil se plukovník George Hastings


22.3.1789 Narodil se čestný brigádny generál René Edward De Russy (Brigádny veliteľ.)

22.3.1794 Zemřel generál John Lambton (plukovník: 68. pěśí pluk)

22.3.1797 Narodil se - Vilém I. Hohenzollen (nemecký cisár)

22.3.1813 Narodil se brigádny generál Gabriel René Paul (Brigádny veliteľ.)



22.3.1817 Narodil se generál CSA Braxton Bragg (veliteľ Armády Mississippi)



22.3.1819 Narodil se brigádny generál CSA William Wirt Adams (brigádny generál CSA)

22.3.1822 Narodil se čestný generálmajor Seth Williams (Brigádny veliteľ.)



22.3.1824 Narodil se generálmajor CSA William Henry Chase Whiting (generálmajor CSA)



22.3.1834 Narodil se brigádny generál Francis Asbury Shoup (brigádny generál CSA)

22.3.1835 Narodil se brigádny generál Robert Francis Catterson (Brigádny veliteľ.)
22.3.1852 Zemřel maršal Francúzska Auguste Frédéric Louis Viesse de Marmont (zborový veliteľ)
22.3.1852 Zemřel generálporučík John Harvey (plukovník: 59. pěší pluk)
22.3.1861 Zemřel - Miguel Lerdo de Tejada Corral y Bustillos (Minister daní)

22.3.1861 Narodil se generálporučík John Spencer Ewart

22.3.1862 Zemřel generál jezdectva Ludwig von Wallmoden-Gimborn (vrchní velitel, rakouská vojska v Neapoli)

22.3.1878 Narodil se generálmajor Theodor Tafel (velitel: 435. pěší pluk)
22.3.1879 Narodil se generálmajor Leo Pummerer

22.3.1880 Narodil se generál Kuniaki Koiso (premiér vlády)

22.3.1881 Narodil se generálporučík Šigekijo Hajaši (velitel: Pevnost Shimonoseki )

22.3.1881 Narodil se poručík François Marie Joseph Laurent Victurnien de Rochechouart (francouzské letecké eso 1. sv. v. se 7 potvrzenými sestřely (5 sám, 2 sdílel) a 2 pravděpodobnými (1 sám, 1 sdílel))

22.3.1882 Narodil se kontradmirál Wilhelm Kopp

22.3.1884 Narodil se generálmajor Wilhelm Stubenrauch (velitel: Polní velitelství 686)

22.3.1890 Narodil se admirál Johannes Bachmann (Padol v boji.)

22.3.1890 Narodil se generálporučík William Henry Harrison Morris (velitel: 10. obrněná divize)

22.3.1891 Narodil se generálmajor Karl Klein (velitel: 216. pěší pluk)

22.3.1892 Narodil se generálplukovník Johannes Frießner (Veliteľ XXIII. armádneho zboru)

22.3.1892 Narodil se generálporučík Gjótaró Hattori (velitel: 1. divize)

22.3.1892 Narodil se generálmajor Hans Helwig (velitel: 503. pěší pluk)

22.3.1893 Narodil se viceadmirál Robin Schall-Emden (velitel: Admiralát námořních velitelských stanovišť)
22.3.1897 Narodil se generálplukovník Vasilij Timofejevič Volskij (velitel: 5. gardová tanková armáda)

22.3.1903 Narodil se Flottillenadmiral Wolfgang Kähler (velitel: Marineabschnittskommando Ostsee)

22.3.1905 Loď Kašima spuštěna na vodu

22.3.1907 Narodil se generálporučík James Maurice Gavin (velitel: 82. výsadková divize)

22.3.1908 Narodil se fregatný kapitán Klaus Scholtz (veliteľ 12. ponorkovej flotily)

22.3.1912 Zemřel brigádny generál Henry Harrison Walker (brigádny generál CSA)

22.3.1912 Zemřel čestný brigádny generál Henry Harrison Bingham (Brigádny veliteľ.)

22.3.1912 Narodil se plukovník Dietrich le Tanneux von Saint-Paul (velitel Granátnického pluku 1)

22.3.1912 Zemřel čestný brigádny generál John Willock Noble (Brigádny veliteľ.)

22.3.1913 Narodil se kapitán Joseph Bisping (velitel: Bispingův zvláštní oddíl)

22.3.1915 Narodil se major Pierre Aubertin (velitel, 340. peruť RAF)

22.3.1915 Narodil se generálporučík Patrick Francis Cassidy (velitel: 8. pěší divize)
Polsko
22.3.1915 Přemyšl se vzdal do ruských rukou
Francie
22.3.1915 Nálet dvou Zeppelínů na Paříž.

22.3.1916 Narodil se SS-Sturmbannführer Ludwig Zeitz (velitel: Dobrovolnický mušketýrský prapor SS 31)
Německé císařství
22.3.1917 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin S.L.17 E.10.

22.3.1919 Narodil se námořní nadporučík Walter Hungershausen (ponorkový velitel (U-280))
Maďarsko
22.3.1919 Rudé gardy v Budapešti se zmocňují dvou britských motorových barkas ML.210 a ML.228. jsou vráceny 24.3. co byly kompletně vypleněny.
Maďarsko
22.3.1919 Revolučná vládna rada v Maďarsku odmietla nótu dohodovej vojenskej misie a vydala program v ktorom sa orientovala na "revolučnú vojnu" s okolitými štátmi.

22.3.1921 Loď USS Colorado spuštěna na vodu

22.3.1921 Narodil se plukovník v.v. Gréta Koutná (zapisovateľka odvodovej komisie v Buzuluku)

22.3.1924 Zemřel divizní generál Robert Georges Nivelle (velitel francouzských sil na západní frontě, v Severní Africe)

22.3.1927 Loď Minazuki uvedena do služby

22.3.1928 Narodil se generálporučík Zdeněk Havala (náčelník Vysoké vojenské školy pozemního vojska)

22.3.1929 Zemřel velkoadmirál Jošika Inoue (velitel flotily)

22.3.1936 Založen kýl lodi Minegumo
Litva
22.3.1939 Německo odtrhlo od Litvy Klajpedskou oblast.
Rumunsko
22.3.1939 Německo vnutilo rumunské vládě obchodní smlouvu, kterou si podmanilo rumunské národní hospodářství.
22.3.1940 Zemřel major Joseph C. Clark (velitel: 179. brigáda)
Třetí říše
22.3.1941 Německé bitevní lodi „Scharnhorst" a „Gneisenau" unikly britskému pronásledování a zakotvily v Brestu. Britové je objevili až 28.03.
22.3.1942 Zemřel major Arved Crüger (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
22.3.1942 Zemřel generálporučík Otto Gabcke (velitel: 294. pěší divize)
Itálie
22.3.1942 Ve Středozemním moři došlo k střetnutí britského a italského loďstva. (Druhá námořní bitva ve Velké Syřte.) Boj trval tři dny. Italská bitevní loď Littorio byla poškozena.
Třetí říše
22.3.1942 Hitler jednal v Berlíně s bulharským carem Borisem III.
Indie

22.3.1942 Britský politik Cripps přicestoval do Karáčí k jednání s indickými politickými představiteli. Jménem britské vlády navrhl předákům Indického národního kongresu do-hodu: Indii bude poskytnuta po válce samostatnost, jestliže nyní bude podporovat Anglii. Jeho mise trvala do 12.4. a skončila neúspěšně.
Filipíny
22.3.1942 Velitel japonských vojsk na Filipínách generál Jamašita vyzval americká vojska generála Wainwrighta, aby se vzdala.
Papua-Nová Guinea
22.3.1942 Spojenecký nálet na Rabaul.
22.3.1943 Zemřel námořní nadporučík Hans-Jürgen Haupt (ponorkový velitel)
22.3.1943 Zemřel - Timofej Timofejevič Šapkin (velitel 3. horské jezdecké divize)
22.3.1944 Ponorka U-486 uvedena do služby

22.3.1944 Založen kýl ponorky I-371
Ukrajina
22.3.1944 Vojska 2. ukrajinského frontu osvobodila Pervomajsk, překročila Dněstr a zmocnila se na jeho pravého břehu předmostí v prostoru jižně od Mogileva Podolského.
Indie

22.3.1944 Japonská vojska překročila barmsko-indické hranice.
Marshallovy ostrovy
22.3.1944 Admirál Spruance vyplul z Marshallových ostrovů s mohutným loďstvem, vč. 58. operačního svazu letadlových lodí, aby napadl novou základnu japonského loďstva na Palauských ostrovech.
Japonsko
22.3.1944 Japonské velení rozhodlo o opevnění ostrova Okinawa.

22.3.1945 Zemřel plukovník (posmrtně) Takeiči Niši (jezdecký instruktor v plukovní škole 16. narašinského jezdeckého pluku)

22.3.1945 Zemřel Generálporučík Friedrich Bremer (velitel: 34. pěší divize)

22.3.1945 Zemřel nadporučík Wilhelm Bäder (velitel: 8. rota 958. granátnického pluku)
22.3.1945 Zemřel korvetný kapitán Hermann Opdenhoff (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
Polsko
22.3.1945 Vojska 1. běloruského frontu zahájila útok, jehož cílem bylo vyrovnat linii fronty v prostoru Kü-strin (Kostřín) a rozšířit předmostí na řece Odře. Německá 9. armáda (generál Busse) se pokusila zmocnit se sovětského předmostí. 1. ukrajinský front obsadil Neustadt (Prudnik), Kosel (Kozle), Ob. Glogau (Glogówek), Falkenberg (Niemodlin) v horním Slezsku.
Polsko
22.3.1945 Letectvo Baltického loďstva potopilo v Gdyni školní křižník Schleswig Holstein.
Třetí říše
22.3.1945 Generál Heinrici jmenován velitelem skupiny armád Visla (dosud Himmler).
Třetí říše
22.3.1945 Americká 1. armáda rozšířila předmostí na pravém břehu Rýna u Remagenu na 50 km a obsadila Neuwiad a Niederbieber. Americká 3. armáda překročila Rýn u Oppenheimu, prolomila Siegfriedovu linii u Wissembourgu a Lauterburgu a obsadila Mainz.
Jugoslávie
22.3.1945 Německa skupina armád E vyklidila pod tlakem jugoslávské 3. armády a sovětského 133. střeleckého sboru předmostí na řece Dravě (prostor Šiklos) - držela je od 15.03.
Sovětský Svaz
22.3.1945 V Moskvě začala jednání zástupců KSČ, sociálně demokratické strany, národně sociální, a lidové strany a Slovenské národní rady o programu a složení první vlády Národní fronty Čechů a Slováků. Jednání trvala do 29.03.
Egyptské kráľovstvo
22.3.1945 V Káhiře podepsali zástupci zemí Blízkého východu (Egypt, Irák, Zajordánsko, Libanon, Sýrie, Saudská Arábie, Jemen; později se připojila Libye, Maroko, Tunisko a Alžírsko) dohodu o Arabské lize.
Třetí říše
22.3.1945 Generál Heinrici specialista na obranné boje převzal svůj poslední úkol, velení nad obranou Berlína.
Velká Británie
22.3.1945 Generál Montgomery zahájil přípravy k útoku na Berlín.
Protektorát Čechy a Morava
22.3.1945 V noci z 22.03. na 23.03. byl do protektorátu vysazen paravýsadek Bauxite.
Rusko
22.3.1945 Letectvo Baltického loďstva potopilo v přístavu Pillau (Baltijsk) německou dopravní loď Mendosa (5193 t).
Československo
22.3.1948 Konalo sa prvé zasadanie Slovenskej národnej rady po februárom prevrate.
22.3.1949 Zemřel generálmajor Šun Akigusa (velitel: 4. pohraniční obranná jednotka)

22.3.1950 Zemřel generálporučík Theodor Haselmayr (vojenský velitel Vídně)

22.3.1953 Zemřel Generálmajor Heinrich Aschenbrandt (velitel: Polní velitelství 238)

22.3.1953 Zemřel Generálmajor August Brauer (velitel: 332. dělostřelecký pluk)

22.3.1956 Zemřel generálmajor Aribert Müller-Arles

22.3.1959 Zemřel generálporučík Walter Friedensburg
22.3.1959 Zemřel brigádny generál Christian West Bayne-Jardine

22.3.1961 Zemřel Generálmajor Hellmuth Dorn
22.3.1961 Zemřel generálplukovník Fjodor Isidorovič Kuzněcov
22.3.1962 Zemřel generálporučík Fidel Dávila Arrondo y Gil Arija (náčelník: Centrální hlavní štáb armády)

22.3.1963 Narodil se plukovník Ján Burda

22.3.1966 Zemřel generál pěchoty Bruno Bieler (veliteľ VI. armádneho zboru)

22.3.1967 Zemřel generálmajor Gerhard Fischer (vojenský velitel města Koblenz)
22.3.1972 Zemřel Major Charles John Biddle (velitel 13. letecké perutě USAAS)

22.3.1974 Zemřel major Richard Bausch (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
22.3.1976 Založen kýl lodi Chuaj-an
22.3.1976 Zemřel kapitán Hazel LeRoy Wallace (velitel letky C 3. perutě RAF)

22.3.1979 Zemřel SS-Sturmbannführer Hans Meyer (velitel: 1. prapor 49. dobrovolnického pluku tankových granátníků SS "De Ruyter")
22.3.1979 Zemřel SS-Sturmbannführer Jürgen von Bock und Pollach (náčelník štábu: 23. dobrovolnická divize tankových granátníků SS Nederland (nizozemská č. 1))
22.3.1981 Zemřel Admiral John Sidney McCain (velitel: Pacifické velitelství Spojených států)

22.3.1982 Zemřel plukovník Friedrich-Erdmann von Hake (velitel: 4. tankový pluk)
22.3.1983 Zemřel plukovník Alexandr Grigorievič Turov (veliteľ 636. stíhacieho leteckého pluku)

22.3.1984 Loď S77 Dachs uvedena do služby
22.3.1984 Zemřel generálporučík Carl Henry Jark (velitel: 7. pěší divize)

22.3.1986 Zemřel generálporučík Martin Harlinghausen (letecký veliteľ oblasti Atlantik.)
22.3.1999 Zemřel generálmajor Frederick R. Zierath (velitel: 4. pěší divize)

22.3.2001 Zemřel major Helmut Bochnig (velitel Oddílu stíhačů tanků (samohybného) 228)

22.3.2006 Zemřel podplukovník Pierre Clostermann (člen parlamentu)

22.3.2010 Zemřel kapitán Johannes Naumann (velitel: II. skupina Stíhací eskadry 26)

22.3.2013 Loď Rheinland-Pfalz vyřazena ze služby

22.3.2013 Zemřel kapitán William Frederick Hodgson (velitel 2. čaty A roty 13. parašutistického praporu)

22.3.2017 Loď Kaga uvedena do služby
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74282