Main Menu
User Menu

07.03.

7.3.

Státní útvary Datum Událost
7.3.1739 Narodil se generál John Howard (plukovník: 97. pěší pluk)
7.3.1765 Narodil se generál James Ochoncar Forbes (plukovník: 21. pěší pluk, 54. pěší pluk)
7.3.1813 Zemřel plukovník Abraham González Casavantes (Guvernér štátu Chihuahua 3x)
7.3.1821 Narodil se brigádny generál Francis Engle Patterson (Brigádny veliteľ.)
7.3.1827 Narodil se generálmajor CSA Henry DeLamar Clayton (generálmajor CSA)
7.3.1831 Narodil se brigádny generál CSA John Bratton (brigádny generál CSA)
7.3.1832 Narodil se čestný brígadny generál Orlando Metcalfe Poe (brigádny veliteľ)
7.3.1834 Narodil se čestný brigádny generál Norton Parker Chipman (Brigádny generál.)
7.3.1850 Narodil se - Tomáš Garrigue Masaryk (poslanec Říšské rady)
7.3.1850 Zemřel generálporučík Hercules Robert Pakenham (plukovník: 43. pěší pluk)
Česká republika

7.3.1850 Narodil sa v Hodoníne T. G. Masaryk prvý prezident ČSR (Zomrel 14.09.1937 v Lánoch).
7.3.1862 Zemřel brigádny generál Benjamin McCulloch (brigádny generál CSA)
7.3.1862 Zemřel brigádny generál James McQueen McIntosh (brigádny generál CSA)
7.3.1867 Narodil se generálmajor John Raynsford Longley (velitel:)
7.3.1870 Narodil se Vice Admiral Šibakiči Jamanaka (náčelník štábu: Kombinovanej flotily )
7.3.1872 Zemřel generálporučík Marcus John Slade (plukovník: 50. pěší pluk)
7.3.1873 Narodil se generálmajor Edgar Thomas Collins
7.3.1884 Narodil se generálporučík Rjódžó Ueno (velitel: 33. pěší brigáda)
7.3.1886 Narodil se generál poručík Uiči Šibata (velitel 15. divízie)
7.3.1889 Narodil se generálporučík Tadajoši Sano (velitel 34. armády)
7.3.1890 Narodil se kontradmirál Arthur Gerlach
7.3.1891 Narodil se generál horských jednotek Rudolf Konrad (veliteľ XXXXIX. armádneho zboru)
7.3.1892 Narodil se Generálporučík Fritz Becker (velitel: 370. pěší divize)
7.3.1892 Narodil se plukovník Ernst Wilhelm Jungenfeld (velitel Pluk těžkých stíhačů tanků 656)
7.3.1893 Narodil se generálporučík Sadaaki Kagesa (velitel: 38. divize)
7.3.1893 Narodil se SS-Oberführer Constantin Heldmann (velitel: Waffen-Grenadier-Brigade der SS (italienische Nr. 1))
7.3.1894 Narodil se major Frank Halford (konstruktér leteckých motorů)
7.3.1895 Narodil se plukovník letectva in memoriam Josef Hamšík (Letecká peruť II/4, velitel)
7.3.1895 Narodil se brigádní generál Josef Holec (velitel 14. mechanizované divize)
7.3.1896 Narodil se generálmajor Lars Rafael Melander (velitel jízdní brigády)
7.3.1897 Narodil se Generálporučík Josef Rintelen (velitel: 357. pěší divize)
7.3.1898 Narodil se - Jan Antonín Baťa
7.3.1898 Narodil se generál II. triedy Josef Turanec (veliteľ Rýchlej divízie)
7.3.1901 Narodil se generálmajor Gilman Clifford Mudgett (velitel: 2. pěší divize)
7.3.1902 Narodil se kontradmirál (posmrtně) Takakazu Kinaši (velitel ponorky)
Jihoafrická republika
7.3.1902 Britové poraženi Búry u Tweeboschu
7.3.1903 Narodil se generálmajor Ernst Merk (Náčeelník štábu 18. armády.)
7.3.1904 Narodil se SS-Obergruppenführer a generál policie Reinhard Heydrich (vedoucí Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA))
7.3.1906 Narodil se plukovník Ernest Archibald McNab (velitel, 1. peruť RCAF)
Německé císařství
7.3.1907 na vodu je spuštěna bitevní loď Nassau, německá odpověď na HMS Dreadnought.
7.3.1915 Narodil se generálmajor ve výslužbě Jan Roman Irving (instruktor 111. operačně výcvikové jednotky)
7.3.1915 Narodil se plukovník in memoriam Svatopluk Bachůrek (pilot 124. peruť RAF)
Francie
7.3.1916 Verdun - Nemecká armáda obsadilo kótu 360 a 265 a Fresnes (juhovýchodne od Verdunu)
Rusko
7.3.1916 Nemecké delostrelectvo je aktívne juhozápadne od ostrova Dahlen (na rieke Dvina)
Írán

7.3.1916 Ruská armáda obsadila Cola (v Perzii).
Tanzanie
7.3.1916 General Smuts na čele Britských vojsk zaútočil na Kilimandžáro (2. bitka o Kilimandžáro) proti silám Nemeckej Východnej Afriky
Velká Británie
7.3.1916 Mr. Hughes, Austrálsky premiér Austrálie, pricestoval do Anglicka.
USA
7.3.1916 Prezident Wilson (USA) dosahuje víťazstvo na rokovaní kongresu ohľadne otázky ponoriek.
Velká Británie
7.3.1916 Mr. Balfour predstavuje rozpočet námorníctva
Turecko
7.3.1916 Ruská armáda obsadila Rizeh (východne od Trabzonu).
7.3.1917 Narodil se plukovník letectva in memoriam František Trejtnar (spojovací, operační, zpravodajský, šifrovací a navigační důstojník 3. letecké divize)
Velká Británie
7.3.1918 Letecké nálety na Londýn, Kent, Essex, Herts a Bedforshire, 23 mrtvých a 39 zraněných.
Německé císařství
7.3.1918 Mezi Německem a Finskem byl uzavřen mír.
Finsko
7.3.1918 Mezi Německem a Finskem byl uzavřen mír.
7.3.1919 Narodil se podplukovník Malcolm Stephen Osler (velitel 601. perutě RAF)
7.3.1921 Zemřel generálplukovník Karl Tersztyánszky von Nádas (velitel 4. armády)
7.3.1921 Narodil se kapitán Leslie Knight (pilot, 617. peruť RAF)
7.3.1922 Narodil se vojín v záloze Jaroslav Macháč (člen Československé zahraniční armády ve Francii/Anglii západní skupina Praha)
7.3.1928 Zemřel generál Tošitane Macukawa (velitel: Korejská armáda)
7.3.1929 Zemřel generálmajor Ezekiel J. Williams (velitel: 30. divízia)
7.3.1930 Založen kýl lodi Ikazuči
7.3.1930 Založen kýl lodi Inazuma
7.3.1932 Zemřel plukovník Juan Mateo y Pérez de Alejo (plukovník: 5. savojský pluk)
Rakousko
7.3.1933 Státní převrat v Rakousku - počátek fašizace země. Vlády se zmocnil klerofašista Dollfuss.
7.3.1935 Narodil se generál James P. McCarthy (velitel: Evropské velitelství Spojených států)
Francie
7.3.1935 Francie a Belgie obnovily vojenskou konvenci o vzájemné pomoci z r. 1921.
Belgie
7.3.1935 Belgie a Francie obnovily vojenskou konvenci o vzájemné pomoci z r. 1921.
Třetí říše
7.3.1936 Německý Wehrmacht obsadil demilitarizované pásmo v Porýní (porušení Versaillské smlouvy a Locarnské dohody).
7.3.1937 Zemřel brigádní generál Henry Grant Learnard (velitel: 23. brigáda (filipínských zvědů))
7.3.1939 Ponorka I-15 spuštěna na vodu
Československo
7.3.1939 Nacistický předák A.Seyss-Inquart jednal v Bratislavě s J.Tisem a K. Sidorem a snažil se je přimět k vyhlášení samostatnosti Slovenska.
Rusko
7.3.1940 V Moskvě byly zahájeny sovětsko- finské rozhovory (finskou delegaci vedl Paasikivi).
7.3.1941 Zemřel korvetný kapitán Günther Prien (veliteľ U 47)
Válka na moři
7.3.1941 V Atlantickém oceánu útočily německé ponorky na konvoje „SL 67" a „OB 283" (potopeno 10 lodí, zničeny 2 ponorky).
Řecko
7.3.1941 Britské jednotky se vylodily v řeckých přístavech Pireus a Volos.
Albánie

7.3.1941 Řecká vojska zahájila útok na albánské město Tepelene.
Egyptské kráľovstvo
7.3.1941 Eden, generál Dill, generál Wavell a Smuts jednali v Káhiře o situaci v Řecku a na Středním východě.
7.3.1942 Založen kýl lodi USS Vincennes
7.3.1942 Založen kýl ponorky Ro-36
Finsko
7.3.1942 Letectvo Baltského loďstva zaminovalo vody v oblasti Helsinek.
Třetí říše
7.3.1942 Britský nálet na St.Nazaire.
Barma
7.3.1942 Japonská 15.armáda dobyla Rangún.
Papua-Nová Guinea
7.3.1942 Japonský nálet na Port Moresby (Nová Guinea).
Indonésie
7.3.1942 Vládní orgány Holandské Východní Indie opustily Bandung a uchýlily se do Austrálie.
Malta
7.3.1942 Na Maltu bolo dodaných prvých 15 lietadiel Supermarine Spitfire, ktoré mali pomôcť pri vzdušnej obrane ostrova. Lietadlá odštartovali z lietadlovej lode HMS Eagle.
Japonsko
7.3.1942 Japonci dobyli hlavní město Barmy Rangůn a japonský císařský stan rozhodl, pod vlivem počátečních úspěchů, připravit Japonsko na vleklou válku.
Válka na moři
7.3.1942 Německý torpédoborec potopil severně od Tromsö ruský parník Ižora, který se opozdil za konvojem PQ12.
7.3.1943 Zemřel major Pjotr Pavlovič Kozlov (veliteľ 673. bitevného leteckého pluku)
7.3.1944 Loď Taihó uvedena do služby
7.3.1944 Zemřel brigádní generál in memoriam Ota Tomský
Třetí říše
7.3.1944 Spojenecké letectvo provedlo sérii útoků na komunikace a objekty ležící na francouzské pobřeží (příprava invazní operace). Akce probíhala do 12.3.
Papua-Nová Guinea
7.3.1944 Ostrov Los Negros (Admiralitní ostrovy) pod americkou kontrolou.
Marshallovy ostrovy
7.3.1944 Americká námořní pěchota zahájila sérii operací s cílem obsadit 19 méně významných ostrovů v Marshallově souostroví.
7.3.1945 Zemřel generál V. hodnostní třídy Pierre Victor Fournier
7.3.1945 Zemřel major Erich Leie (velitel: Stíhací eskadra 77)
7.3.1945 Zemřel SS-Sturmbannführer Erich Kostenbader (velitel: Pluk tankových granátníků SS 26)
7.3.1945 Zemřel kapitánporučík Wolfgang Herwartz (ponorkový velitel)
7.3.1945 Narodil se generál Thomas Allen Schwartz (velitel: United States Army Forces Command)
Slovenská republika
7.3.1945 Vojska 2. ukrajinského frontu osvobodila Banskou Štiavnici.
Třetí říše
7.3.1945 Americká 1. armáda (VII. sbor generála Collinse) dobyla Kolín n. R. 9. tanková divize generála Leonarda (III. sbor) se zmocnila Ludendorffova mostu přes Rýn u Remagenu a začala vytvářet široké předmostí mezi Bonnem a Koblenzem.
Jugoslávie
7.3.1945 V Bělehradě se na doporučení krymské konference ustavila prozatímní lidová vláda Jugoslávie v čele s Brozem-Titem.
Třetí říše
7.3.1945 Pattonova armáda prolomila obranou linii u Eifelu(na německé straně arden) a z tři dny dorazila k rýnu nedaleko Koblenze.
Třetí říše
7.3.1945 Americká 9. tanková divize 1. armády dorazila k Remagenu a zjistila, že Ludendorffův železniční most přes Rýn stojí. Vojáci ho rychle obsadili a na druhé straně zřídili předmostí. Jednalo se tak o jediný most přes řeku, který Němci nevyhodili do povětří.
USA
7.3.1945 Americká 9. tanková divize 1. armády dorazila k Remagenu a zjistila, že Ludendorffův železniční most přes Rýn stojí. Vojáci ho rychle obsadili a na druhé straně zřídili předmostí. Eisenhower další americký postup zastavil, aby nezastínili postup Angličanů.
Filipíny
7.3.1945 Američané na Luzonu zahájili další mohutný útok na manilské přehrady Wawa a Ipo.
7.3.1946 Loď Joseph T. Dickman vyřazena ze služby
7.3.1946 Zemřel generálporučík Pjotr Alexejevič Ivanov
7.3.1948 Narodil se generálmajor Rudolf Žídek (vedúci úradu MOSR (1994-RRRR))
7.3.1948 Narodil se generálmajor Aharon Ze'evi-Farkaš (ředitel, Ředitelství vojenského zpravodajství)
7.3.1948 Zemřel generálmajor Paul Genée (velitel: Polní velitelství 580)
7.3.1949 Zemřel nadporučík Kurt Welter (velitel 10./NJG 11)

7.3.1949 Zemřel major Pierre Aubertin (velitel, 340. peruť RAF)
7.3.1950 Zemřel generál pěchoty Walter von Bergmann
7.3.1950 Zemřel Generálporučík Sebastian Fichtner (velitel: 8. tanková divize)
7.3.1951 Zemřel brigádní generál Jaroslav Hrabovský (velitel kulometné čety Kornilovova praporu Ruské dobrovolnické armády gen. Děnikina, )
7.3.1959 Zemřel generálporučík Robert Carlsen
7.3.1962 Zemřel major James Alpheus Glen (výcvikový direktoriát ministerstva letectví ve Velké Británii)
7.3.1963 Zemřel plukovník Ernst Nobis (veliteľ Pluku poľných myslivcov č. 204)
7.3.1963 Zemřel Generálporučík Erich Denecke (velitel: 246. pěší divize)
7.3.1964 Loď USS Richard E. Byrd uvedena do služby
7.3.1966 Zemřel viceadmirál Donald Bradford Beary (Veliteľ:)




7.3.1967 Zemřel kontradmirál Erich Müller
7.3.1968 Zemřel letecký vicemaršál Christopher Joseph Quintin Brand (velitel 10. a 20. skupiny RAF)
7.3.1968 Zemřel generálporučík Ernst Cabanis
7.3.1968 Zemřel kontradmirál Karl-Friedrich Wollanke
7.3.1969 Zemřel Generálporučík Wilhelm von Apell (velitel: 22. tanková divize)
7.3.1969 Zemřel Generálporučík Johannes Zuckertort (velitel: Vyšší dělostřelecké velitelství 306)


7.3.1971 Zemřel generál pěchoty Erich Abraham (velitel LXIII. armádního sboru)
7.3.1971 Zemřel podplukovník (Bundeswehr) Fritz Backhauss (velitel: 3. prapor 13. horského pluku)
7.3.1973 Zemřel Poručík Andre Emile Alfons Meulemeester (2. nejúspěšnější belgické letecké eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 11 potvrzenými sestřely (10 sám, 1 sdílel), z toho 1 balón (sám) a 17 pravděpodobými)
7.3.1977 Zemřel generálmajor Westside Torkel Larson (velitel: 8. letecká armáda)
7.3.1978 Zemřel letecký vicemaršál Malcolm Henderson (velitel 14. skupiny RAF)
7.3.1979 Zemřel generálplukovník Ivan Michajlovič Čisťakov (velitel: 21.armáda)
7.3.1983 Založen kýl lodi HMAS Gladstone
7.3.1988 Zemřel nadporučík Friedrich Anders (velitel: 3. rota 2. tankového průzkumného praporu)
7.3.1989 Loď Kraków spuštěna na vodu
7.3.1990 Zemřel SS-Standartenführer Max Hansen (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)
7.3.1994 Zemřel námořní nadporučík Otto Fränzel (ponorkový velitel (U-903, U-3011))
7.3.1996 Zemřel kapitánporučík Helmut Bastian (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
7.3.2007 Zemřel podplukovník Udo Cordes (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74267