Main Menu
User Menu

04.03.

4.3.

Státní útvary Datum Událost
4.3.1193 Zemřel Júsúf ibn Ajjúb Saláh ad-Dín (sultán Egypta a Sýrie)


4.3.1755 Narodil se generál Henry Edward Fox (Hlavný velitel Irska)

4.3.1766 Narodil se podplukovník Ignacio Elizondo (velitel zadržania povstaleckých vodcov za Mexickú nezávislosť)

4.3.1769 Narodil se - - Mohamed Ali


4.3.1770 Zemřel generálporučík Nicolás de Carvajal

4.3.1788 Zemřel generálporučík James Robertson (plukovník: 16. pěší pluk)

4.3.1791 Vermont sa stal 14. štátom USA.




4.3.1795 Narodil se divizní generál Aristide de La Ruë (Generální inspektor četnictva)

4.3.1798 Narodil se brigádny generál John Joseph Abercrombie (brigádny veliteľ)

4.3.1826 Narodil se generálmajor John Buford (divízny veliteľ)

4.3.1828 Narodil se brigádny generál Elisha Franklin Paxton (brigádny generál CSA)


4.3.1864 Narodil se - Alejandro Lerroux (predseda vlády Španielska)

4.3.1867 Narodil se generál Charles Pelot Summerall (velitel: IV armádní sbor)



4.3.1877 Narodil se generálmajor Pavel Rafailovič Bermondt-Avalov (velitel hulánského pluku,)




4.3.1878 Narodil se kontradmirál Herbert Goehle



4.3.1881 Zemřel polní maršál Joaquín del Solar e Ibáñez (dočastný generální guvernér Filipin)

4.3.1884 Narodil se plukovník Frederick Martin Armstrong (náčelník štábu: 84. divize)
4.3.1884 Zemřel - Francisco Dueñas Díaz (Prezident Salvadoru 5x)



4.3.1887 Narodil se generál veterinář Jaroslav Stodola

4.3.1887 Narodil se generálporučík Seiiči Kunó (velitel: 22. armáda)

4.3.1887 Narodil se nadporučík Jaroslav Sviták
4.3.1887 Narodil se - Pavel Alexandrovič Zacharov (náčelník štábu 1. armády /1920-1921/)




4.3.1889 Zemřel brigádny generál CSA Henry Brevard Davidson (brigádny generál CSA)


4.3.1889 Narodil se generál pěchoty Werner Albrecht von und zu Gilsa (velitel LXXXIX. armádního sboru)

4.3.1889 Narodil se generálmajor William Middleton Grimes (velitel: 8. obrněná divize)

4.3.1889 Narodil se podplukovník Charles Marie Joseph Leon Nuville (velitel Escadrille SPA 154 a 5. Escadre de chasse)

4.3.1890 Narodil se plukovník George Hawley Cushman (náčelník štábu: 101. divize)


4.3.1891 Narodil se generálmajor Maximilian Jais (velitel: Divize č. 418)


4.3.1892 Narodil se SS-Standartenführer Karlis Aperats (velitel: 32. granátnický pluk SS (Lotyšský č.1))

4.3.1892 Založen kýl lodi Carlos V


4.3.1893 Narodil se generálmajor Ehrenfried Tschoeltsch


4.3.1893 Narodil se generálporučík Edmund Hoffmeister (velitel: 383. pěší divize)

4.3.1893 Narodil se major Joseph Cruess Callaghan (velitel 87. perutě RAF)

4.3.1893 Narodil se generálmajor Pavel Grigorjevič Ponědělin (veliteľ 12. armády)


4.3.1894 Narodil se generálporučík Vollrath Lübbe (velitel: 2. tanková divize )

4.3.1894 Narodil se generálmajor Frans Uno Fagernäs (v letech 1940 1944 velel těmto pěším divizím: 1., 3., 15.)


4.3.1894 Narodil se generálporučík Paul Seyffardt (velitel: 205. pěší divize)

4.3.1894 Narodil se generálporučík Pjotr Semjonovič Kľonov (náčelník štábu Severozápadního frontu)

4.3.1895 Narodil se generálmajor William Arthur Beiderlinden (velitel: 44. pěší divize)

4.3.1895 Narodil se nadporučík Maximillian John Jules Gabriel Mare-Montembault (anglické letecké eso 1. sv. v. s 6 sestřely [4 sražené do neřízeného pádu (2 sám, 2 sdílel), 1 zničený v plamenech (sám) a 1 zničený (sám)])



4.3.1895 Narodil se plukovník Rudolf Zürn (velitel II. praporu, 65. pěší pluk, 22. pěší divize)
4.3.1895 Narodil se generálmajor Alexej Michajlovič Baranov (náčelník štábu 12. armády)


4.3.1895 V tento deň pokračujúcej čínsko-japonskej vojny (1894-1895) porazila japonská 5. divízia generála Nodzu Mičicuru pri Jing-kchou v Mandžusku demoralizované čínske vojská generála Liou Kchun-ia. Japonci ukoristili veľké množstvo zásob a a spôsobili nepriateľovi straty vo výške takmer 2.600 padlých a zranených, zatiaľ čo sami stratili "len" 105 vojakov.
4.3.1896 Narodil se major Malcolm Charles McGregor (ředitel Union Airlines Nového Zélandu)


4.3.1897 Narodil se plukovník Leo von Braunschweig (velitel: 1. policejní myslivecká brigáda SS)

4.3.1897 Narodil se brigádní velitel Alfred Matisovič Tyltyn (šéf sovětské ilegální rozvědky ve Spojených státech (1927-1930))




4.3.1898 Narodil se generál pěchoty Hans Krebs (náčelník generálneho štábu (OKH))

4.3.1899 Narodil se generálmajor letectva Alexandr Ivanovič Kondratiev (náčelník operatívneho oddelenia štábu 3. leteckej armády)


4.3.1900 Narodil se plukovník delostrelectva Jozef Vogl (veliteľ delostreleckého pluku 11)

4.3.1902 Narodil se generálmajor Robert Leroy Dulaney (velitel: 3. pěší divize)
4.3.1904 Narodil se admirál Luis Carrero Blanco (první ministr)

4.3.1905 Zemřel brigádny generál CSA Francis Marion Cockrell (brigádny generál CSA)

4.3.1905 Narodil se generálmajor Frank Sayles Bowen (náčelník štábu: 91. divize)

4.3.1905 Narodil se generálporučík letectva Nikolaj Andrejevič Volkov (veliteľ 19. bombardovacieho leteckého zboru)

4.3.1906 Zemřel generálporučík John McAllister Schofield (hlavní velitel Armády Spojených států)

4.3.1906 Narodil se kontradmirál Jevgenij Georgijevič Šulakov (veliteľ 40. divízie ponoriek)


4.3.1907 Narodil se fregatní kapitán Rolf Rüggeberg (velitel: 13. ponorková flotila)

4.3.1907 Loď USS Vermont (BB-20) uvedena do služby

4.3.1908 Zemřel plukovník Redfield Proctor (Ministr války)

4.3.1908 Narodil se podplukovník Vjačeslav Vasiljevič Turovskij (veliteľ 41. bitevného leteckého pluku)


4.3.1911 Narodil se námořní nadporučík Fritz Kosnick (ponorkový velitel (U-739))


4.3.1911 Narodil se SS-Obersturmbannführer Hans-Albin von Reitzenstein (velitel: 2. tankový pluk SS)


4.3.1913 Narodil se plukovník Martin Buhr (velitel: Tankový dělostřelecký pluk Müncheberg)


4.3.1913 Narodil se korvetní kapitán Udo Heilmann (velitel U-24 a U-97)

4.3.1914 Narodil se kapitánporučík Adolf Friedrichs (ponorkový velitel (U-253))


4.3.1915 Narodil se podplukovník in memoriam Jan Hrubý (príslušník výsadku Bioscop)

4.3.1915 Narodil se nadporučík Sophus Baagoe (Pilot v ZG 26)

4.3.1916 Zemřel brigádny generál William Sooy Smith (Brigádny veliteľ.)


4.3.1916 Loď HMS Renown spuštěna na vodu


4.3.1916 Narodil se vrchní šikovatel Fritz Aechtner (pilot pozorovatel Luftwaffe)


4.3.1916 Verdun: začiatok druhej fázy - nemci odrazení pri Poivre Hill.

4.3.1916 Ruská armáda sa vylodila pri Atine (Východne od trabzonu)
Turecko
4.3.1916 Pokus o atentát na Enver Pashu.

4.3.1916 Portugalsko obsadilo nemecké loďstvo v Lourenco Marques.

4.3.1917 Narodil se plukovník Josef Balejka


4.3.1918 Narodil se námořní nadporučík Hans Homann (ponorkový velitel)


4.3.1918 Narodil se major Kurt Dahlmann (veliteľ III./ KG 51)

4.3.1919 Narodil se kapitán Marie Joseph Ferdinand Hardy (velitel, 340. peruť RAF)

4.3.1919 Narodil se generálporučík letectva Michail Ivanovič Burcev (sovětské stíhací eso 2. sv. v. s 10 samostatnými sestřely a 1 skupinovým)


4.3.1922 Narodil se námořní nadporučík Kurt Lau (ponorkový velitel)

4.3.1923 Narodil se kontradmirál Viktor Vladimirovič Juškov (veliteľ 31. ponorkovej divízie)

4.3.1924 Narodil se generál William John Evans (velitel: Vzdušné síly Spojených států v Evropě)

4.3.1925 Zemřel generál Seigo Iguči (velitel: Korejská armáda)

4.3.1927 Loď Júzuki spuštěna na vodu

4.3.1929 Narodil se generálporučík Milan Pavlíček (náčelník Hlavního týlu)

4.3.1929 Vysoký soviet národného hospodárstva ZSSR (ВСНХ CCCP) prijal rozhonutie o vybudovaní továrne na výrobu automobilov (dnešný GAZ Nižnij Novgorod).

4.3.1933 Narodil se viceadmirál Rostislav Leonidovič Dymov (veliteľ 10. operačnej eskadry lodí VMF)

4.3.1935 Ponorka Šč-116 (Šč-116) uvedena do služby
4.3.1935 Ponorka Šč-119 (Šč-119) uvedena do služby
4.3.1935 Ponorka Šč-120 (Šč-120) uvedena do služby

4.3.1936 Zemřel generálmajor William Weigel


4.3.1936 Založen kýl ponorky U-21 (U-21)

4.3.1936 Založen kýl ponorky U-22 (U-22)
4.3.1938 Narodil se - Alpha Condé (4. prezident Guinei)

4.3.1938 Premiér vlády ČSR M. Hodža odmítl projev Adlofa Hitlera z 20.02.1938 a označil ho za vměšování do vnitřních záležitostí ČSR.


4.3.1939 Ponorka U-59 (U-59) uvedena do služby

4.3.1939 Loď USS Suwannee (CVE-27) spuštěna na vodu

4.3.1939 Loď USS Santee (CVE-29) spuštěna na vodu


4.3.1941 Zemřel generálmajor Kurt Schmelzer (velitel: Vojenský výcvikový prostor Zossen)

4.3.1941 Zemřel kapitán Richard Nigel Cullen (stíhací eso (16+1-2-1 vítězství))

4.3.1942 Zemřel podplukovník in memoriam František Binder (palubní střelec 311. perutě RAF)

4.3.1942 Narodil se generál Charles Chandler Krulak (31. velitel Sboru námořní pěchoty)

4.3.1942 Loď Suzucuki spuštěna na vodu


4.3.1942 Holandská vojska zahájila ústup ze západní části Jávy k Bandungu.


4.3.1942 311. čs. bombardovací peruť se účastnila prvního britského náletu na Paříž.

4.3.1942 Slovensko: - vznik vojenského druhu najvyššieho štátneho vyznamenania Slovenskej republiky (1939-1945) - Radu kniežaťa Pribinu, niekedy označovaného ako Rad kniežaťa Pribinu s mečmi.

4.3.1943 Zemřel kapitánporučík Joachim Berger (ponorkový velitel (U-87))

4.3.1943 Založen kýl ponorky USS Cavalla (SS-244)

4.3.1943 Ponorka U-966 (U-966) uvedena do služby

4.3.1943 Ponorka USS Skate (SS-305) spuštěna na vodu

4.3.1943 Loď Arašio vyřazena ze služby (potopena v Bismarkově moři [img_6 comment=Papua-Nová Guinea (PNG)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/png.gif[/img_6], Sunk in Bismarck sea [img_6 comment=Papua-Nová Guinea (PNG)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/png.gif[/img_6])

4.3.1943 Loď Tokicukaze vyřazena ze služby (potopen jižně od Finschhafen [img_6 comment=Papua-Nová Guinea (PNG)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/png.gif[/img_6] / sunk south of Finschhafen [img_6 comment=Papua-Nová Guinea (PNG)]https://vcdns.valka.cz/images/flags/png.gif[/img_6])

4.3.1944 Ponorka U-1051 (U-1051) uvedena do služby

4.3.1944 Založen kýl lodi Kaede


4.3.1944 Vojska 2. pobaltského frontu zakončila starorussko-novorževskou operaci. Postoupila až o 160 km.


4.3.1944 1. ukrajinský front zahájil proskurovsko-černovickou útočnou operaci (proti německé 1. tankové a 4. tankové armádě). První den postoupil o 15 až 30 km.



4.3.1944 Čínská vojska obsadila Mainkain, americké jednotky Walawbum (Barma).


4.3.1944 Zastupující státní tajemník Stettinius prohlásil, že USA nenaváží diplomatické styky s novou argentinskou vládou, neboť zaujímá proněmecké stanovisko.


4.3.1944 Na Zelených ostrovech dokončili Američané letiště. Protože pro Japonce začal Rabaul ztrácet význam jako námořní základna, začali budovat novou na ostrově Kavieng. Z nově vybudovaných vzletových drah, ale měla americká letadla Kavieng na dosah a začala ho pravidelně navštěvovat.


4.3.1944 Na Admiralitivní ostrovy dorazily Američanům další posily, včetně 7. jezdeckého pluku. (Jednalo se o nástupce slavné 7. kavalerie poražené Siuxi). Nyní zahájili Američané na Los Negros postup a čištění ostrova od nepřítele.



4.3.1945 Vojska 2. běloruského frontu (19. armáda generála Kozlova) se zmocnila Köslinu (Koszalin). 1. běloruský front pronikl k Baltskému moři západně od Kolbergu (Kolobrzeg). Pomořanské uskupení nepřítele bylo rozděleno. Hlavní síly 1. běloruského frontu se vrátily do původních postavení.




4.3.1945 Americká 9. armáda, kanadská 1. a britská 2. armáda se setkaly v prostoru Geldern. Americká 1. armáda překročila řeku Kyll. Americká 3. armáda útočila ve směru na Bonn.

4.3.1945 Německá Skupina armád E vyklidila Višegrad na řece Dravě (skôr Drine) (Jugoslávie)


4.3.1945 Finsko prohlásilo, že je ve válečném stavu s Německem s platností od 15.9.1944.
Egyptské kráľovstvo
4.3.1945 V Káhiře skončil panarabský kongres.


4.3.1945 Z talianskeho mesta Udine začalo operovať Sonderkommando Sommer. Zvláštne komando bolo do oblasti vyslané za účelom sledovania nepriateľských vojsk v okolí Gótskej obrannej línie. Bolo vyzbrojené preiskumnými lietadlami Arado Ar 234B-1, ktoré mohli vo výške 12 000 m nerušene získavať informácie o pohyboch spojeneckých vojsk.

4.3.1945 Na Iwodžimě přistála první superpevnost B-29.

4.3.1947 Zemřel podplukovník Hiroki Nohara (náčelník štábu: 39. armáda)



4.3.1954 Zemřel generálmajor Erich Riva


4.3.1955 Zemřel plukovník Wilhelm Rademacher (velitel Dělostřeleckého velitelství 109)
4.3.1955 Narodil se generálporučík Andrij Vasylovyč Taran (minister obrany Ukrajiny /2020-2021/)




4.3.1956 Zemřel generálmajor Reinhard Kriegelsteiner




4.3.1956 Zemřel generálmajor Hans Braumüller (ředitel Střediska psychologických testů IX)

4.3.1957 Zemřel plukovník Alexej Ivanovič Kirejev (veliteľ 235. bitevného leteckého pluku)




4.3.1959 Zemřel kontradmirál Hans-Hermann von Schweinitz


4.3.1962 Narodil se generálplukovník Andrej Nikolajevič Serďukov (velitel ruského výsadkového vojska)

4.3.1963 Zemřel generálporučík Roger Maxwell Ramey (velitel: 8. letecká armáda)

4.3.1968 Narodil se brigádny generál Ľubomír Gacko (veliteľ Základne stacionárnych KIS (2011-2015))


4.3.1969 Zemřel plukovník Karl Langesee (veliteľ 748. granátnického pluku)


4.3.1971 Zemřel generálporučík Moritz von Faber du Faur (velitel: 13. pěší divize (motorizovaná))

4.3.1972 Zemřel brigádní generál Henry John Dick Meyer (velitel: 45. pěší divize)

4.3.1974 Narodil se - Martin Fedor (minister obrany Slovenskej republiky)

4.3.1975 Zemřel generálmajor Nikolaj Ivanovič Končic (zástupca vojenského veliteľa sovietskej časti Berlína /1946/)


4.3.1979 Zemřel major Josef Fözö (velitel, JG 108)

4.3.1980 Loď HMS Brazen (F91) spuštěna na vodu


4.3.1983 Zemřel SS-Obersturmbannführer Manfred Schönfelder (velitel: 9. pluk tankových granátníků SS "Germania")


4.3.1985 Loď Admirál Spiridonov (499) uvedena do služby



4.3.1986 Zemřel generál pěchoty (Bundesheer) Erwin Fußenegger (náčelník štábu: 2.horská divize (Wehrmacht))


4.3.1988 Zemřel armádní generál in memoriam Mikuláš Ferjenčík (povereník národnej obrany)
4.3.1989 Zemřel generálporučík Georgij Semjonovič Petrovskij (veliteľ 39. vševojskovej armády)

4.3.1990 Zemřel armádní generál Vasilij Filippovič Margelov (velitel Výsadkových vojsk SSSR (1954-1959, 1961-1979))

4.3.1991 Zemřel major Richard T. Washburn (velitel: 2. nájezdnický prapor námořní pěchoty)



4.3.1992 Zemřel generální armádní vikář José López Ortiz (ředitel Armádního arcibiskupství Španělska)

4.3.1992 Ponorka HMS Vanguard (S28) spuštěna na vodu

4.3.1993 Založen kýl ponorky HMAS Dechaineux (S76 / SSG-76)

4.3.1995 Zemřel podplukovník Matt Louis Urban (velitel 2. praporu 60. pěšího pluku)

4.3.1995 Zemřel generálporučík letectva Ivan Andrejevič Taranenko (veliteľ 294. stíhacej leteckej divízie)



4.3.1999 Zemřel podplukovník (Bundeswehr) Robert Rebholz (velitel Výsadkového pluku tankových granátníků 3 Hermann Göring)

4.3.2001 Loď USS Ronald Reagan (CVN-76) spuštěna na vodu

4.3.2002 Zemřel generálplukovník Oleg Fjodorovič Kulišev (veliteľ Zakaukazského vojenského okruhu /1978-1983/)

4.3.2002 Zemřel hlavní seržant John Allan Chapman (nositel Medaile cti)
4.3.2003 Ponorka Okišio (SS-576) vyřazena ze služby

4.3.2009 Loď USNS Carl Brashear (T-AKE-7) uvedena do služby

4.3.2016 Zemřel podplukovník Arthur Murland Gill (letecký přidělenec v Oslu)

4.3.2016 Zemřel hlavní vedoucí poddůstojník námořnictva William Howard Plackett (6. hlavní vedoucí poddůstojník námořnictva (1985-1988))
4.3.2020 Zemřel admirál loďstva Alexej Ivanovič Sorokin (první zástupce vedoucího hlavní politické správy Sovětské armády a námořnictva (1981-1989))
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74264