Main Menu
User Menu

03.03.

3.3.

Státní útvary Datum Událost
Slovenská republika
3.3.1318 Matúša Čáka Trenčianského exkomunikoval nitrianský biskup.


3.3.1604 Zemřel - Álvaro Manrique de Zúñiga (místokrál Nového Španělska)

3.3.1792 Narodil se plukovník José María Antonio de la Cruz Márquez (Dočasná hlava štátu Honduras)
3.3.1861 Narodil se brigádní generál Lucius Lloyd Durfee (velitel: 12. pěší brigáda)
3.3.1863 Narodil se generálporučík, generáladjutant Alfred Gustav Mohn (velitel 26. polní dělostřelecké brigády)

3.3.1864 Narodil se generál zdravotnictva IV. hodnostní třídy Eduard Stehlík
3.3.1865 Narodil se generál pěchoty Maximilian Csicserics von Bacsány (Veliteľ XXIII. zboru.)
3.3.1866 Narodil se generál zdravotnictva Václav Ploc
3.3.1872 Narodil se Generálmajor Josef von Reiß
3.3.1875 Narodil se generál zdravotnictva Josef Mandaus
3.3.1876 Narodil se plukovník Richard Wilde Walker (náčelník štábu: 64. jezdecká divize)
Turecko
3.3.1878 Podľa zmluvy zo San Stefane musela uznať Osmanská ríša nezávislosť Rumunska, Srbska a Čiernej hory, autonómiu Bulharska
3.3.1883 Narodil se Generálmajor Hans Braumüller (ředitel Střediska psychologických testů IX)
3.3.1884 Narodil se kapitán Johann Iskrić (Držiteľ Rytierskeho kríža Vojenského rádu Márie Terézie.)
3.3.1886 Narodil se admirál Raymond Ames Spruance (VeliteľSmile
3.3.1887 Narodil se brigádní generál Donnell Everett Scott (velitel: 60. pěší brigáda)
3.3.1888 Narodil se generál zdravotnictva František Langer (spisovatel a dramatik)
3.3.1888 Narodil se generálmajor Ernst von Poten (velitel: 340. dělostřelecký pluk)

3.3.1891 Narodil se generálporučík Takeo Fudžioka (velitel: 62. divize)
3.3.1891 Narodil se poručík Fritz Rumey (německé letecké eso a ničitel balónu 1. sv. v. s 45 sestřely, z toho 1 balón nejúspěšnější eso Jasty 5)
3.3.1892 Narodil se brigádní generál in memoriam Josef Tacl (velitel: Dragounský pluk 8)


3.3.1893 Narodil se generálporučík Max Ziervogel
3.3.1894 Narodil se generál technické zbrojní služby letectva in memoriam Otakar Sviták
3.3.1894 Narodil se kontraadmirál Otto Kähler (Držiteľ Rytierskeho kríža k Železnému krížu s dubovými ratolesťami.)
3.3.1895 Narodil se generál Matthew Bunker Ridgway (19. náčelník štábu armády USA)
3.3.1895 Narodil se kapitán Douglas Urquhart McGregor (velitel letky 23. perutě RFC)
3.3.1896 Narodil se brigádní generál in memoriam Cyril Pazdera


3.3.1896 Narodil se plukovník Theodor von Schimmelmann-Lindenburg (velitel: Tankový pluk 15)


3.3.1897 Narodil se plukovník Herbert Simon Simon (velitel Střeleckého pluku 112)
3.3.1897 Narodil se poručík Josef Mai (německé letecké eso 1. sv. v. se 30 sestřely)
3.3.1897 Narodil se generálmajor Günther Weichhard (velitel: 59. pěší pluk)

3.3.1899 Narodil se generál Alfred Maximilian Gruenther (velitel: Evropské velitelství Spojených států)
3.3.1902 Narodil se generálporučík letectva Jevgenij Savvič Ptuchin (veliteľ Vzdušných síl Kyjevského osobitného vojenského okruhu)

3.3.1903 Zemřel čestný generálmajor Robert Sanford Foster (Divízny veliteľ.)

3.3.1903 Narodil se generálmajor Robert Lee Howze (velitel: 2. pěší divize)
3.3.1909 Narodil se major Kurt Gierga (velitel: Těžký tankový oddíl 509)
3.3.1911 Narodil se SS-obersturmbannführer Paul-Albert Kausch (Držiteľ Rytierskeho kríža s Dubovými ratolesťami.)

3.3.1911 Narodil se podplukovník Hugues Lapointe (velitel roty A, Pluku Chaudière )
3.3.1911 Narodil se korvetní kapitán Wolf-Axel Schaefer (ponorkový velitel)
3.3.1912 Narodil se major Gerhard Kollewe (veliteľ II./LG 1)
3.3.1912 Narodil se generálporučík Johannes Trautloft (veliteľ JG 54)


3.3.1912 Narodil se námořní nadporučík Ulrich Abel (ponorkový velitel (U-193))

3.3.1912 Narodil se generálporučík letectva Stepan Ivanovič Šimanskij (náčelník štábu 261. bitevnej leteckej divízie 2. formovania)


3.3.1913 Narodil se generálporučík Felipe Galarza Sánchez (náčelník: Vrchní velení obrany)


3.3.1914 Narodil se podplukovník Kurt Schaßner (velitel: Pluk horských myslivců 91)
3.3.1915 Narodil se kapitánporučík Otto Pollmann (veliteľ stíhača ponoriek 2210)


3.3.1915 Narodil se námořní nadporučík Helmut Block (ponorkový velitel)
3.3.1916 Narodil se major Karl Borris (velitel 8./JG 26)
3.3.1916 Narodil se vojín Ivan Belekanič
Portugalsko
3.3.1916 Portugalsko zadrželo čtyři německé lodě na Madeiře.
Bělorusko
3.3.1918 bola v Brest-Litowsku podpísaná separátna zmluva medzi Ruskom a Nemeckom. Komunistické Rusko zmluvou stratilo obrovské územia v pobaltí, na Ukrajine, Kaukaze a Fínsko.
Rusko
3.3.1918 Na základe Brest-litovskej zmluvy vystupilo Rusko z vojny.
Lotyšsko
3.3.1919 Dobrovolnický sbor gen. v.d.Goltze přechází do útoku na Rižském směru.
3.3.1920 Narodil se námořní nadporučík Rene Ballert (ponorkový velitel)
Rusko
3.3.1940 Rudá armáda zahájila velký útok na Karelské šíji ve směru na Vyborg.
Francie
3.3.1940 Prvý československý letec zostrelený počas vzdušného boja na západnom fronte – Cpl. Karel Körber, príslušník GC II/3 bol počas hliadkového letu nad Thionville zostrelený Hpt. Wernerom Möldersom. Körberovi sa aj napriek zraneniu nohy podarilo uhasiť horiaci motor a núdzovo pristál pri Toule, za čo ako prvý československý letec obdržal francúzke vyznamenanie Croix de Guerre.

3.3.1941 Založen kýl lodi USS O´Bannon

3.3.1941 Založen kýl lodi USS Nicholas

3.3.1941 Zemřel generálporučík Johannes Ferdinand Ignatius (06.05.1918 01.06.1918, 05.03.1919 12.09.1919 náčelník generálního štábu)
Třetí říše
3.3.1941 Britský nálet na Kolín nad Rýnem.
Velká Británie
3.3.1941 312. čs. stíhací perut' se přesunula ze Speke do Rhosneigru.

3.3.1942 Loď HMS Ithuriel uvedena do služby
3.3.1942 Zemřel plukovník in memoriam Bohuslav Hradil (pilot 311. peruť RAF)
Třetí říše
3.3.1942 Britský nálet (235 letadel) na Paříž (Renaultovy závody).
Barma
3.3.1942 Generál Čankajšek jednal s generálem Wavellem v Barmě.
Papua-Nová Guinea
3.3.1942 Spojenecký nálet na Gasmatu na ostrově Nová Británie.
Indonésie
3.3.1942 Japonské námořní letouny bombardovaly přístavy na ostrově Jáva.
Austrálie
3.3.1942 Japonský nálet na australská města Broome a Wyndham.

3.3.1943 Založen kýl lodi USS Amsterdam
3.3.1943 Zemřel generálmajor Kazuja Fukuda (velitel: Pluku těžkého dělostřelectva pevnosti Tokijského zálivu)
3.3.1943 Zemřel generálmajor Torahei Endó (velitel: 115. pěší pluk)

3.3.1944 Loď USS Cape Esperance spuštěna na vodu

3.3.1944 Loď HMS Undaunted (R53, D25 (od února 1945 / from February 1945)) uvedena do služby
Sovětský Svaz
3.3.1944 Prezídium Nejvyššího sovětu SSSR vydalo výnos o zřízení Řádu Ušákova a Řádu Nachimova.
Egyptské kráľovstvo
3.3.1944 V Káhiře došlo k dohodě dvou hlavních řeckých odbojových organizací EAM a EDES o spolupráci v boji proti Německu


3.3.1945 Zemřel generálporučík Kurt Schmidt (velitel: 702. pěší divize)
3.3.1945 Zemřel Generálmajor Theodor Krohn (velitel: Vojenský výcvikový prostor Zeithain)
3.3.1945 Zemřel Generálporučík Georg Kühn (velitel: 3. tanková brigáda)


3.3.1945 Zemřel SS-Gruppenführer a generálporučík policie Arthur Nebe (velitel: Einsatzgruppe B)
3.3.1945 Zemřel námořní nadporučík Hans Hellmann (ponorkový velitel (U-903, U-733))

3.3.1945 Zemřel poručík Karl Thom (německé letecké eso 1. sv. v. s 27 sestřely )
3.3.1945 Zemřel kapitán Richard Joseph Audet (velitel letky 411. perutě)
Třetí říše
3.3.1945 Americká 7. armáda obsadila Forbach.
Velká Británie
3.3.1945 Po delší době provedlo Německo letecké nálety na cíle v Anglii. 140 bombardérov (zväčša Junkers Ju 88G-6 a Ju 188) napadli 14 letísk na juhu Anglicka. Podarilo sa zničiť 19 bombardérov, pri strate 6 nemeckých lietadiel.
Itálie
3.3.1945 22 Messerschmidttov Bf 109G talianskej IIº Gruppo Caccia napadlo formáciu bombardérov Marauder B-26 od 3.krídla SAAF. Podarilo sa jej zostreliť 8 bombardérov. Pri akcii stratila dve stíhačky.
Třetí říše
3.3.1945 Americké a Kandské jednotky postupující k Rýnu se u Geldernu setkaly.
Filipíny
3.3.1945 Poté, co byl zlikvidován japonský odpor v komplexu vládních železobetonových budov, které byly přeměněny na pevnosti, skončily měsíc trvající boje o Manilu. Během boje o hlavní Filipínské město padlo 1 000 Američanů a 5 500 bylo zraněno. Japonská posádka admirála Iwabučiho ztratila 12 500 mužů a skupina Šimbu 3 500. Největší cenu však zaplatili sami Filipínci. 100 000 jich zemřelo a nejkrásnější město v Tichomoří bylo zcela zničeno a změněno v hromadu sutin.
3.3.1946 Zemřel Generálmajor Bronislaw Pawel (velitel: 15. pěší divize)
3.3.1947 Zemřel Plukovník generálního štábu Vlastimil Fiala (Velitel 1. československého leteckého a automobilového oddílu na Rusi (1918) )
3.3.1947 Zemřel Generálporučík Erich von Schaewen (Inspektor ženijních jednotek)
3.3.1947 Zemřel plukovník Richard Wilde Walker (náčelník štábu: 64. jezdecká divize)
3.3.1949 Zemřel generálmajor Walter Campbell Short (velitel: 1. pěší divize)
3.3.1951 Narodil se viceadmirál Oleg Alexandrovič Tregubov (veliteľ Bielomorskej námornej základne)
3.3.1954 Zemřel generálporučík Hermann Niethammer (velitel: Zajatecký tábor Oflag IV.D)
3.3.1956 Zemřel generálmajor Walter Schuyler Grant (velitel: Filipinská divize)
3.3.1957 Zemřel polní podmaršál Franz Weiss-Tihanyi von Mainprugg

3.3.1957 Zemřel generálmajor letectva Grigorij Prokofievič Pokojevoj (veliteľ 325. nočnej bombardovacej leteckej divizie)
3.3.1959 Zemřel Generálporučík Fritz Büchs


3.3.1959 Zemřel plukovník Albin Esch (velitel: Pluk horských myslivců 206)



3.3.1960 Zemřel brigádní generál František Kotrč (velitel 14. divise)
3.3.1961 Zemřel brigádní generál George Murrell Alexander (velitel: 88. pěší brigáda)



3.3.1965 Zemřel divisní generál Antonín Sameš
3.3.1966 Zemřel brigádní generál Joseph Jean Joachim Marie Le Blévec
3.3.1966 Zemřel generálporučík Karl Deinhardt


3.3.1967 Zemřel Generálmajor Lothar von Block (velitel zajateckých táborů ve 4. vojenském okruhu)
3.3.1967 Zemřel námorný kapitán Jost Brökelmann (Držiteľ Rytierskeho kríža.)
3.3.1967 Zemřel námořní nadporučík Harald Lange (ponorkový velitel (U-180, U-505))
3.3.1968 Zemřel - Wilhelm Zaisser (Ministr státní bezpečnosti Německé demokratické republiky)

3.3.1968 Zemřel generálmajor Paul Langdon Williams (Velitel : 2. letecká armáda)


3.3.1969 Zemřel generálmajor Erhard Schmidt
3.3.1970 Zemřel Generálporučík Paul Winter (velitel: 9. polní divize (L))
3.3.1973 Zemřel poručík Louis Prosper Gros (instruktor na základně Marakeš)
Velká Británie
3.3.1973 severoirské bomby explodují v Londýně
3.3.1975 Zemřel generál spojovacích jednotek Albert Praun

3.3.1976 Založen kýl lodi Sovremennyj (670 (rok 1980)760 (rok 1981)618 (rok 1982)680 (rok 1982)402 (rok 1982)441 (rok 1984)431 (rok 1988)420 (rok 1990))
3.3.1976 Zemřel plukovník Kenširó Katakama (velitel: 141. pěší pluk)
Mosambik
3.3.1976 Mozambik - prezident Machel konfiskuje rhodesijský majetek a vstupuje tak do války s Rhodesií. v srpnu a září jsou při útocích rhodesijské armády na partyzánské tábory zabity stovky lidí.
3.3.1977 Zemřel plukovník Otto Matoušek (velitel průzkumné roty 6. čs. stř. pluku)

3.3.1980 Zemřel generálporučík letectva Afanasij Zinovievič Karavackij (veliteľ 3. bombardovacieho leteckého zboru)

3.3.1982 Založen kýl lodi HMAS Geraldton
3.3.1982 Zemřel major Erwin Bacsila (velitel: IV. skupina Stíhací eskadry 3)
3.3.1984 Zemřel plukovník Jaroslav Kmicikievič (03.08.1944 23.08.1944 veliteľ 2. technickej divízie)

3.3.1986 Založen kýl lodi USS Lake Champlain (CG-57)
3.3.1986 Zemřel podplukovník Rudolf Rennecke (veliteľ 1. parašutistického pluku)
3.3.1988 Zemřel Generálporučík Alfred Thielmann (velitel: 32. pěší divize)
3.3.1990 Zemřel brigádní generál William Douglas Dunham (zástupce náčelníka štábu pro operace, 7. letecká armáda, Vietnam)
3.3.1993 Zemřel námorný kapitán Reinhart Reche (Veliteľ U-255.)
3.3.2000 Zemřel námořní poručík Alfred Lerch (americké námořní letecké eso 2. sv. v. se 7 sestřely)
3.3.2001 Zemřel plukovník Jürgen von Goerne-Plaue (velitel Tankového pluku Brandenburg)
3.3.2001 Zemřel generálporučík Jay Thorpe Robbins (velitel 20. taktického stíhacího křídla)
3.3.2002 Zemřel plukovník Charles Henry MacDonald (velitel 340. stíhací perutě)
Irák

3.3.2008 Pri meste Baiji, zhruba 220 km južne od severoirackého mesta Mosul havaroval vrtuľník Mi-17 Nového Irackého letectva. Išlo o prvú haváriu od jeho vzniku v roku 2003. Na palube zahynulo všetkýcj 8 osôb vrátane poradcu z US Army.
Somálsko
3.3.2008 Spojené štáty opakovane (podobne ako v roku 2007) zaútočili na im známe teroristické ciele v južnej časti Somálska, blízko hraníc s Keňou. Pri raketovom útoku blízko Dhoobley boli zasiahnuté objekty, ktoré boli využívané Somálskou pobočkou Al-Kajdy. Pri útoku boli zničené 2 domy a zahynuli 3 ženy a 3 deti. Okolo 20 ďalších osôb bolo ranených. Cieľom náletu bol "Saleh Ali Saleh Nabhan", jeden z najhľadanejších teroristov na svete, ktorý stál za útookmi na americké ambasády v Afrike v roku 1998.
Nepál
3.3.2008 U dediny Bethan vo východnej časti Nepálu havaroval dopravný vrtuľník Mi-8 prepravujúci príslušníkov mierovej misie OSN UNMIN. Haváriu spôsobila náhla zmena poveternostných podmienok, zahynulo všetkých 10 osôb na palube vrtuľníka (3 príslušníci nepálskych mierových síl, 4 príslušníci UNMIN z iných štátov a 3 príslušníci rusko-bieloruskej osádky).
3.3.2011 Zemřel generálmajor vo výslužbe Teodor Šlajchart (veliteľ práporu "Šlajchart" (1944))
3.3.2011 Zemřel námořní nadporučík Walther Ehrhardt (ponorkový velitel)
3.3.2015 Zemřel major Wilhelm Kröhne (velitel: Brigáda útočných děl 190)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74263