Main Menu
User Menu

01.03.

1.3.

Státní útvary Datum Událost


1.3.1105 Narodil se - Alfonso VII - (kráľ Leonu, Kastílie a Galicie)

1.3.1718 Narodil se generál Robert Dalrymple-Horn-Elphinstone (plukovník: 120. pěší pluk)
1.3.1726 Narodil se generálporučík Philip Sherard (plukovník: 69.pěší pluk)

1.3.1782 Zemřel generálporučík William Keppel (plukovník: 56. pěší pluk)

1.3.1803 Zemřel generálporučík José Ramón de Urrutia y de las Casas
1.3.1807 Zemřel generál Charles Crosbie (plukovník: 53. pěší pluk)
1.3.1811 Narodil se brigádny generál Robert Christie Buchanan (brigádny veliteľ)
1.3.1820 Narodil se čestný brigádny generál William Findlay Rogers (Brigádny veliteľ.)
1.3.1822 Narodil se brigádny generál Charles Champion Gilbert (Brigádny veliteľ.)


1.3.1822 Narodil se brigádny generál Albin Francisco Schoepf (Brigádny veliteľ.)
1.3.1828 Narodil se generálmajor CSA James Flaming Fagan (generálmajor CSA)
1.3.1831 Narodil se brigádny generál Hiram Bronson Granbury (brigádny generál CSA)
1.3.1836 Zemřel generál Miguel Francisco Barragán Andrade (Prezident Mexica)
1.3.1841 Zemřel maršál Francúzska Claude Victor-Perrin

1.3.1870 Zemřel generál Francisco Solano López Carrillo (2. prezident Paraguaye)
1.3.1870 Zemřel plukovník Leopold von Gilsa (brigádny veliteľ)
Francie
1.3.1871 Pruské vojská vstupujú do Paríža.
1.3.1880 Narodil se generálporučík Nobutane Mónai (velitel: Pevnost Tokijského zálivu )
1.3.1881 Narodil se generál zdravotnictva Klement Zrůnek

1.3.1881 Zemřel generál polní maršál - Alexandr II. (král Ruska)
1.3.1883 Narodil se Vilém Žurovec (letecký konstruktér)
1.3.1884 Narodil se generál justiční služby Jaroslav Komárek


1.3.1885 Narodil se generálporučík Hermann Hugo Hoegner
1.3.1886 Narodil se generálmajor Reinhard Kriegelsteiner
1.3.1887 Narodil se generálplukovník Georg-Hans Reinhardt (veliteľ 3. tankovej armády)
1.3.1887 Narodil se kontradmirál Erwin Waßner (námořní přidělenec na německém velvyslanectví v Londýně)

1.3.1887 Narodil se kapitán Pavel Vladimirovič Argejev (3. nejúspěšnější ruské letecké eso 1. sv. v. s 15 potvrzenými (11 sám, 4 sdílel s Kazakovem) a 2 pravděpodobnými sestřely)
1.3.1888 Narodil se Generálmajor Anton Eberth (velitel: 201. zajišťovací divize)
1.3.1888 Narodil se generálporučík Albin Nake (velitel: 709. pěší divize)
1.3.1889 Narodil se generálporučík Kumaiči Teramoto (velitel: 4. leteckej armády)


1.3.1890 Zemřel - Rafael Campo Pomar (Prezident Salvadoru)
1.3.1890 Narodil se generálmajor Hermann Konitzky (velitel: 796. dělostřelecký pluk)
1.3.1891 Narodil se generálmajor Clifford von Tempsky
1.3.1891 Narodil se generálporučík Harald Öhquist (11.04.1940 18.06.1941 generál inspektor armády )
1.3.1892 Narodil se brigádní generál in memoriam Alois Paďouk
1.3.1892 Narodil se generálporučík (in memoriam) Jošimi Nišida (velitel: 1. obojživelná brigáda)
1.3.1892 Narodil se Feldwebel Alphons Korsitzky (stíhací pilot FliK 28)
1.3.1892 Narodil se SS brigadeführer a generálmajor zbraní SS a policie Christoph Diehm (velitel: 29. granátnická divize SS "Rona" (ruská č.1))
1.3.1893 Narodil se letecký maršál Douglas Colyer (velitel 15. skupiny RAF)
1.3.1894 Narodil se hlavní letecký maršál Roderic Hill (Velitelství stíhacího letectva, Velitel)
1.3.1895 Narodil se Generálmajor Friedrich Kussin (velitel: Polní velitelství 642, Arnhem)
1.3.1896 Narodil se Generálporučík Otto von Saur (velitel: Divize č. 407)
1.3.1896 Narodil se Generálmajor Karl Ullmer (velitel: 745. granátnický pluk)
1.3.1896 Narodil se - Dan Able Kimball (Ministr námořnictva)

1.3.1899 Loď Čitose uvedena do služby
1.3.1899 Narodil se generálmajor Hans Rauch
1.3.1899 Narodil se SS obergruppenführer a generál zbraní SS a policie Erich Julius Eberhard von Bach-Zelewski (vyšší vedúci polície a SS v Sliezsku)

1.3.1900 Narodil se generálmajor Šúicu Macumura (náčelník štábu: Armádní okres Čúgoku)
1.3.1901 Narodil se generálporučík Wilhelm Schmalz (veliteľ Tankovej divízie Hermann Göring)
1.3.1902 Loď Mikasa uvedena do služby
1.3.1902 Narodil se kapitán Carlos Haya González de Ubieta (Letecký rekordman)

1.3.1903 Narodil se generálporučík letectva Vladimír Vardenovič Nanejšvili (veliteľ 8. bitevného leteckého zboru)

1.3.1904 Narodil se komisař Bogdan Zacharovič Kobulov (1.místopřeseda Ministrstva vnitra)


1.3.1904 Narodil se SS-Hauptsturmführer Fritz Preißler (velitel: Oddíl útočných děl SS 4)
1.3.1907 Narodil se plukovník Bernhard Lorenzen (velitel Granátnického pluku 162)
1.3.1909 Narodil se korvetní kapitán Eugene Esmonde (velitel, 825. peruť FAA)

1.3.1910 Loď USS South Carolina uvedena do služby
1.3.1910 Narodil se major Franz Ferdinand Colloredo-Mansfeld (velitel 132. perutě)
1.3.1911 Narodil se SS-Standartenführer Joachim Ruoff (náčelník štábu: Bojová skupina SS Nord)
1.3.1911 Narodil se plukovník Ralph von Rettberg (velitel: Těžká stíhací eskadra 2)
1.3.1911 Narodil se námořní nadporučík Bernhard Knieper (ponorkový velitel)
1.3.1912 Narodil se kapitánporučík Horst Dieterichs (ponorkový velitel)
1.3.1912 Narodil se plukovník in memoriam Oldřich Doležal (Pilotoval Consolidated Liberator GR.Mk V (BZ796, H), ktorý potopil 27.12.1943 v Biskajskom zálive nemeckú loď Alsterufer. Pochovaný je na čs. vojenskom cintoríne v Brookwoode.)
1.3.1912 Narodil se plukovník (Bundeswehr) Hans-Joachim Liesong (náčelník štábu: 22. (kluzáková) pěší divize)
1.3.1914 Narodil se kapitánporučík Heino Bohmann (ponorkový velitel (U-88))


1.3.1915 Narodil se nadporučík Walter Rott (velitel 5./Gren.Rgt. 1122 v sestavě 558. divize lidových granátníků)


1.3.1915 Narodil se nadporučík Ernst Alex (nositel Rytířského kříže)
1.3.1915 Narodil se kapitánporučík Friedrich Huisgen (ponorkový velitel (U-749, U-235))
1.3.1918 Narodil se major Heinz-Otto Fabian (veliteľ 2. práporu, 361. granátnického pluku)
Maďarsko
1.3.1920 Miklós Horthy prohlášen říšským správcem Maďarska



1.3.1921 Zemřel polní maršál Ruské armády - Nikola I. (kníže a král Černé Hory)

1.3.1922 Narodil se generálporučík Jicchak Rabin (Předseda vlády 1974-1977, 1992-1995. )
1.3.1922 Zemřel - Vladimir Nikolajevič Varvaci (veliteľ Námorných síl Severného mora)

1.3.1923 Loď USS Connecticut vyřazena ze služby

1.3.1927 Zemřel brigádní generál LaRoy Sunderland Upton (velitel: 16. pěší brigáda)

1.3.1934 Loď HMS Ajax spuštěna na vodu
1.3.1934 Narodil se - Thomas Care Reed (Ministr letectva)
1.3.1937 Loď HMS Impulsive spuštěna na vodu
1.3.1938 Zemřel generál letecké brigády Gabriele Gabriele D'Annunzio (velitel 1. námořní eskadry námořní služby)

1.3.1939 Založen kýl lodi HMS Lance
1.3.1939 Založen kýl lodi USS Kearny

1.3.1939 Založen kýl ponorky USS Tautog (SS-199)
Československo
1.3.1939 V ČSR zrušena branná povinnost státu. Tomuto předcházela k 28.2. 1939 ukončená demobilizace armády.
Československo
1.3.1939 Vojenskou základní službu nastoupil odvodní ročník 1938


1.3.1940 Zemřel plukovník Harold Alfred Whistler (náčelník štábu RAF v Indii)
Třetí říše
1.3.1940 Hitler podepsal první směrnici k okupaci Dánska a Norska
Třetí říše
1.3.1940 Operace WASSERüBUNG - vodní cvičení.
Albánie

1.3.1941 Řecká armáda bojující v Albánii se probila k hlavnímu městu Tirana.
Bulharsko

1.3.1941 Bulharsko se připojilo k paktu tří mocností.
Japonsko
1.3.1941 Generál Hata jmenován velitelem japonských vojsk v Číně.
Třetí říše
1.3.1941 Britský nálet na Kolín nad Rýnem (100 letadel).
1.3.1942 Narodil se generál Richard Bowman Myers (Předseda Spojenýho výboru náčelníků štábů)
1.3.1942 Zemřel plukovník Grigorij Afanasievič Palačev (náčelník štábu Vzdušných síl 22. armády)
1.3.1942 Zemřel generálmajor Cord von Bülow (padl v boji)
Třetí říše
1.3.1942 Hitler vydal výnos o potírání Židů, svobodných zednářů a „s nimi spojených ideologických protivníků nacionálního socialismu".
Jugoslávie
1.3.1942 V hlavním stanu vůdce jugoslávských partyzánů Josipa Broze-Tita ve Foči byla zformována 2. proletářská brigáda.
Třetí říše
1.3.1942 bristká kommanda přistávají u Brunevalu poblíž Le Havre a ničí německé radiolokační zařízení.
Indonésie
1.3.1942 Japonské těžké křižníky Mogami a Mikuma s 2 lehkými křižníky a 9 torpédoborci potopily, (bez ztráty lodě), při pokusu o únik z Jávského moře australský křižník Perth a slavný americký křižník Houston. Japonci vylovili z 1 064 mužů posádky 368. (Konce války se jich dočkalo 292). Ostatní zahynuli, mezi nimi i velitel lodi kapitán Rooks.
Třetí říše
1.3.1942 Generál Rundstedt byl jmenován vrchním velitelem vojsk v západní Evropě.
1.3.1943 Zemřel Generálmajor Wilhelm Kraut (velitel: 113. pluk zemských střelců)
USA
1.3.1943 Vznik námornej bombardovcej perute 41 (VB-41) premenovaním z námornej prieskumnej perute 41 (VS-41)
1.3.1944 Loď HMS Ursa uvedena do služby
1.3.1944 Zemřel generálmajor Tówa Kašiwagi (velitel: 238. pěší pluk)


1.3.1944 Zemřel kapitánporučík Hans-Joachim Bertelsmann (ponorkový velitel)
Rusko
1.3.1944 Leningradský front postoupil k Pskovu a Ostrovu.
Velká Británie
1.3.1944 Německý nálet na Londýn (165 letadel).
Alžír
1.3.1944 Francouzský výbor národního osvobození uzavřel v Alžíru s USA a Velkou Británií námořní dohodu o používáni francouzského obchodního loďstva pro spojeneckou dopravu.
Itálie
1.3.1944 Na výzvu Italské komunistické strany začala v Turínu a Milánu generální stávka. Zasáhla celou okupovanou část země. Účastnilo se jí 1.200.000 lidí.
Itálie
1.3.1944 Americká krize obrany perimetru u Anzia se dostala do nejzasšího bodu. Německé armádě zbývalo již jen málo k dosažení úspěchu. Obráncům však přišlo na pomoc loďstvo se svými mohutnými děly a letectvo, které svými mohutnými údery německý útok zcela rozvrátilo. Tím se němci vyčerpali a předmostí bylo zachráněno. V bojích v Itálii nastala 2 měsíční pauza, při které spojenecké letectvo napadalo italskou železnici, komunikace a mosty.
Papua-Nová Guinea
1.3.1944 Japonští vojáci v noci znovu zaútočili na Američany na Los Negros. Znovu se je podařilo s vypětím všech sil zastavit. Část Japonců ale pronikla na velitelství divize a generál Chase, spolu s důstojníky štábu se museli chopit zbraní, než byli Japonci zahnáni.
Japonsko
1.3.1944 Japonsku se od začátku války, stále nedařila uskutečnit válečná doktrína, ve které se pravilo, že americké loďstvo musí být zničeno jedním mohutným úderem. Provedlo tedy reorganizaci válečného loďstva a vytvořilo 1.mobilní loďstvo. Jeho jádrem se stali všechny letadlové lodě a k jejich ochraně byly přidruženy i všechny hladinové síly, které ještě měli k dispozici. Velitelem celého uskupení se stal jeden z nejschopnějších velitelů a výtečný stratég viceadmirál Džisaburó Ozawa.

1.3.1945 Loď Hagi uvedena do služby
1.3.1945 Zemřel plukovník Johann Reich (velitel: Pluk tankových granátníků 10)
1.3.1945 Zemřel sergeant Michael Strank
1.3.1945 Zemřel podporučík Fred G. Clifgard (Účastnil se 11 misí.)
1.3.1945 Zemřel generálmajor Joseph M. Cummins (velitel: 5. divize)
1.3.1945 Zemřel nadporučík Lothar Sieber (zkušební pilot Luftwaffe)

1.3.1945 Zemřel major Konstantin Vasiljevič Abuchov (veliteľ 143. gardového bitevného leteckého pluku)

1.3.1945 Zemřel desátník Tony Stein (nositel Medaile cti in memoriam)
Polsko
1.3.1945 Vojska 1. běloruského frontu se účastnila hlavní částí svých sil východopomořanské operace. Hlavní úder vedla z prostoru jihozápadně od Arnswalde (Choszczno) na Kolberg (Kolobrzeg) a Gollnow (Goleniów). Německá tanková skupina Nehring přešla do omezeného protiútoku v dolním Slezsku. Zastaven 5. III.
Třetí říše
1.3.1945 Americký 9. armáda obsadila MonchenGladbach, Rheydt, Venlo, Roermond, Neuss, Gravenbroich.
Írán

1.3.1945 Írán vyhlásil Japonsku válku.
Saudská Arábie
1.3.1945 Saudská Arábie vyhlásila Německu a Japonsku válku.
Francie
1.3.1945 Francie a Itálie obnovily diplomatické styky.
Filipíny
1.3.1945 Americká vojska se vylodila na ostrově Palawan (Filipíny).
Čína
1.3.1945 Čankajšek dal souhlas k vytvoření koaliční vlády v Číně.
Brazílie
1.3.1945 V Brazílii byl svržen totalitní režim.
Slovenská republika
1.3.1945 V Prešove vznikla Ukrajinská rada Priaševčiny. Tá nechcela vziať na vedomie právomoc SNR pre celé Slovensko a zastávala tendencie osobitného riešenia pre severovýchodné Slovensko.
Třetí říše
1.3.1945 Americká vojska v Evropě zahájila s 1. a 3. armádou operaci LUMBERJACK - ofenzívu přes Rýn.
Japonsko
1.3.1945 Američané na Iwodžimě uvedli do provozu letiště – hlavní cíl operace DETACHMENT.
Protektorát Čechy a Morava
1.3.1945 V Terezíně byli popraveni členové bývalé paradesantní skupiny SULPHUR A. Horák a O. Janko.
1.3.1948 Zemřel Generálmajor Wilhelm Thams (velitel: Vojenský výcvikový prostor Brody-Wald)
Slovenská republika
1.3.1948 po februári sa v Bratislave konalo zasadanie rozšíreného predsedníctva ÚV KSS.

1.3.1949 Loď USS Dayton vyřazena ze služby

1.3.1951 Zemřel brigádní generál Harold Palmer Howard (velitel: 176. pěší brigáda)
1.3.1952 Narodil se generálmajor letectva Alexej Konstantinovič Odincev (veliteľ 708. vojenského dopravného leteckého pluku)
1.3.1953 Zemřel generálmajor Ferdinand-Wilhelm von Stein-Liebenstein zu Barchfeld

1.3.1957 Zemřel brigádní generál Frederick Benjamin Shaw (velitel: 12. brigáda)

1.3.1961 Zemřel generálporučík Kacura Hajaši (velitel: 5. divize)
1.3.1963 Zemřel kapitán Reginald Theodore Carlos Hoidge (velitel letky A, 56. perutě RFC)
1.3.1964 Narodil se kontradmirál Jurij Stanislavovič Zemskij (veliteľ Krymskej námornej základne 2. formovania)
1.3.1966 Narodil se kontradmirál Alexandr Vadimovič Ščerbickij (veliteľ Baltickej námornej základne)
1.3.1967 Zemřel generálmajor Heinrich Hoffmann (velitel: Dělostřelecké velitelství 3)
1.3.1968 Zemřel brigádní generál František Vejmelka (čs. legionář)
1.3.1968 Narodil se plukovník Ľubomír Matta (prorektor pre vojenské veci Akadémie ozbrojených síl)
USA
1.3.1968 Clark Clifford, renomovaný Washingtonský právník a dobrý přítel prezidenta Johnsona, se stal ministrem obrany. Několik následujících dnů pečlivě studoval dosavadní situaci ve Vietnamu a zjistil, že není žádný koncept nebo plán, jak dosáhnout vítězství ve Vietnamu. Poté hlásil prezidentovi, že Spojené státy by neměli dále stupňovat válečné operace. "Je čas se rozhodnout, kam odtud půjdeme," řekl Johnsonovi.
1.3.1970 Zemřel Generálmajor Alexander Abt (Vyšší velitel spojovacích jednotek pevností v působnosti Vrchního velitele Západ)
1.3.1971 Zemřel generálporučík letectva Alexej Antonovič Sakovnin (náčelník štábu 15. leteckej armády)
USA
1.3.1971 Budova Kapitolu byla poškozena výbuchem bomby, která byla podle všeho umístěna na protest invaze do Laosu.
Súdán
1.3.1973 Súdán - při útoku na ambasádu v Chartúmu teroristy z organizace "Černé září" je zabit velvyslanec USA.

1.3.1976 Zemřel generálmajor Charles Love Mullins (velitel: 25. pěší divize)

1.3.1979 Zemřel plukovník Dmitrij Borisovič Glinka (velitel 351. a 530. stíhacího leteckého pluku)

1.3.1980 Loď USS Scott (DDG-995) spuštěna na vodu

1.3.1982 Loď HMAS Launceston uvedena do služby


1.3.1984 Zemřel SS-Obersturmbannführer Martin Groß (velitel: Grossova tanková brigáda SS)
1.3.1984 Zemřel generálmajor letectva Ivan Ivanovič Gluščenko (veliteľ 12. bombardovacej leteckej divízie 2. formovania)
1.3.1989 Zemřel SS-Sturmbannführer Hans Flügel (velitel: 2. prapor/5. tankový pluk SS)

1.3.1991 Loď ORP Hańcza uvedena do služby
1.3.1991 Zemřel fregatní kapitán Hermann Kaiser (ponorkový velitel (U-3002))
1.3.1993 Zemřel námořní nadporučík Hans Götze (ponorkový velitel (U-586, U-5227))
1.3.1994 Zemřel plukovník (Bundeswehr) Ewald von Stünzner (náčelník štábu: 17. tanková divize)

1.3.1998 Zemřel plukovník Konstantin Alexandrovič Piľščikov (veliteľ 523. stíhacieho leteckého pluku)
1.3.2007 Zemřel kapitánporučík Kurt Diggins (ponorkový velitel (U-458))
1.3.2009 Zemřel plukovník Petr Uruba (pilot 311. perutě RAF)
1.3.2011 Zemřel generálmajor Oldřich Kvapil (manžel Marie Pišlové-Kvapilové)

1.3.2013 Ponorka HMS Ambush uvedena do služby

1.3.2014 Loď USS Somerset (LPD-25) uvedena do služby
1.3.2014 Zemřel generálmajor vo výslužbe Karol Schwarz
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74261