Main Menu
User Menu

01.01.

1.1.

Státní útvary Datum Událost
1.1.1432 po ľudovom povstaní ktoré odstránilo z trónu Muhammada IX je v meste Granada vyhlásený sultánom Yusuf IV



1.1.1504 Španielske vojsko vstupuje do Gaeta a končí sa týmto Neapolská vojna v ktorej bojovali proti sebe Francia a za Neapol Španielsko.

1.1.1540 Pedro de Valdivia začína expedíciu do Čile, pričom vyráža z Cusco s malou skupnou Španielov a indiánov.

1.1.1567 Felipe II v Granade vydáva nariadene (pragmática), zamerané proti povstaleckým náladám maorov, pričom tento čin sa potom stáva príčinou vojny Alpujarras.

1.1.1697 Loď HMS Association spuštěna na vodu


1.1.1703 Narodil se generálkapitán Carlos Francisco de Croix (místokrál Nového Španělska)

1.1.1707 João V je korunovaný králom Portugalska


1.1.1730 Zemřel generál David Colyear (guvernér Gibraltaru (1713-1720))


1.1.1748 Narodil se generál Henry Johnson (plukovník: 81. pěší pluk)


1.1.1782 Narodil se generál John Bell (plukovník: 95. (Derbyshireský) pěší pluk)



1.1.1787 Narodil se generál Manuel José Arce y Fagoaga (prvý Prezident spojených provincií Strednej Ameriky /29.4.1825-13.4.1829/)


1.1.1801 Začiatok platnosti zákona o reálnej únii medzi Anglickom a Írskom - koniec írskej autonómie. Štát prijal názov Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska.

1.1.1806 Matematik Pierre-Simon, Marquis de Laplace zrušil na Napoleonov návrh revolučný kalendár (platil od 21.09.1792).

1.1.1818 Narodil se brigádny generál William Gamble (brigádny veliteľ)

1.1.1819 Narodil se brigádny generál George Foster Shepley (Brigádny veliteľ.)

1.1.1820 Gen. Rafael del Riego povstane v Las Cabezas de San Juan proti absolutismu Fernanda VII a vyhlasuje ústavu 1812.

1.1.1823 Narodil se divizní generál Manuel Baquedano (vrchní velitel polní armády)


1.1.1827 Narodil se brigádny generál CSA William Lewis Cabell (brigádny generál CSA)

1.1.1831 Narodil se čestný brigádny generál George Maltby Love (Brigádny veliteľ.)


1.1.1837 Zemřel polní maršál Samuel Hulse (plukovník: 62. pěší pluk)


1.1.1838 Narodil se brigádny generál (CSA) William Hugh Young (brigádny veliteľ)

1.1.1841 Gen. Francisco Ferrera sa ujíma ako prvý funkcie prezidenta Hondurasu.

1.1.1849 Narodil se - Benjamin Leroy Holt (prezident Holt Manufacturing Company, priameho predchodcu spoločnosti Caterpillar Inc.)


1.1.1852 Zemřel generál Frederick Philipse Robinson (plukovník: 59. pěší pluk)

1.1.1859 Narodil se generálmajor Clarence Ransom Edwards (velitel: 2. pěší brigáda)



1.1.1860 rozhodujúce Španielske víťazstvo v bitve Castillejos

1.1.1861 Benito Juárez vstupuje do Méxika po tom ako sa skončila vojna za reformu


1.1.1863 Zemřel polní maršál Javier Rodríguez Vera (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


1.1.1868 Narodil se generál zdravotnictva Emanuel Kováříček

1.1.1871 Založen kýl lodi Thor

1.1.1871 Narodil se generálmajor Anton Höfer

1.1.1871 Zemřel generálporučík Frederick Paulet (plukovník: 32. pěší pluk)


1.1.1872 Narodil se divizní generál Miguel Cabanellas Ferrer (prezident Národnej obrannej rady)

1.1.1872 Narodil se generál Juan José Estrada (Nikaragujský president)

1.1.1874 Narodil se major William Franklin Knox (Ministr námořnictva)


1.1.1874 Narodil se kontradmirál Adalbert Zuckerschwerdt

1.1.1875 Narodil se generálmajor Wilson Bryant Burtt

1.1.1875 Narodil se brigádní generál William Preston Screws (velitel: 62. pěší brigáda)
1.1.1875 Zemřel generálporučík Casimir-Louis-Victurnien de Rochechouart de Mortemart (prezident Ministerské rady)

1.1.1879 Narodil se plukovník Edward L. Hooper (náčelník štábu: 76. divize)


1.1.1879 Narodil se generálmajor Hans-Albert Bade



1.1.1880 Narodil se generál letectva Helmuth Wilberg

1.1.1880 Narodil se generál polní maršál Gen Sugijama (minister vojny)

1.1.1880 Ferdinand de Lesseps začína so stavbou Panamského prieplavu



1.1.1881 Narodil se generál šéf intendantstva Václav Suchý

1.1.1882 Narodil se generálporučík Bunzaburó Kawagiši (velitel: Východní obranná armáda)

1.1.1882 Narodil se generáporučík Jataka Nakaoka (velitel: Pevnost Shimonoseki)

1.1.1882 Narodil se Albert T. Rich (náčelník štábu: 94. divize)

1.1.1883 Narodil se generálmajor William Joseph Donovan (vedoucí Úřadu strategických služeb)




1.1.1884 Narodil se generálmajor Heinrich Claes



1.1.1884 Narodil se generálmajor Walther Grosse (velitel: Vyšší ženijní velitelství 18)



1.1.1886 Narodil se kontradmirál Otto Thedsen

1.1.1886 Narodil se generálmajor Juzuru Watanabe (velitel: Pevnost Keelung)



1.1.1886 Narodil se generálmajor Ernst Wening (velitel: 715. pěší divize)



1.1.1887 Narodil se brigádní generál Jiří Mackevič




1.1.1887 Narodil se admirál Wilhelm Franz Canaris (šéf Abwehru)
1.1.1887 Narodil se brigádní generál Rudolf Smetánka

1.1.1887 Zemřel čestný brigádny generál Albert Gallatin Lawrence (Brigádny veliteľ.)



1.1.1887 Narodil se Waffen-Obergruppenführer der SS Jenő Oszkár Ruszkay-Ranzenberger (velitel: XVII. armádní sbor Waffen-SS (maďarský))

1.1.1887 Narodil se poručík Max Müller (velitel Jasta 2)

1.1.1888 Narodil se plukovník Charles Henry David Fleming (velitel: 179. brigáda)


1.1.1888 Narodil se generálporučík Franz Karl (velitel: 263. pěší divize)


1.1.1889 Loď SS Imo (ex. SS Runic) spuštěna na vodu



1.1.1889 Narodil se generál pěchoty Otto Schellert


1.1.1889 Narodil se generálporučík Johann Theodor von Ravenstein (velitel: 21. tanková divize)

1.1.1890 Narodil se generálmajor John Beugnot Wogan (13. obrněná divize)

1.1.1891 Narodil se generálporučík Júiči Cučibaši (velitel: 38. armáda)

1.1.1892 Narodil se plukovník John W. Keveney (velitel: 194. brigáda)



1.1.1892 Zemřel generálmajor Hans-Adolf Voigt (velitel: 524. pěší pluk)

1.1.1893 Narodil se generálporučík Minoru Sasaki (náčelník štábu 6. armády)

1.1.1893 Narodil se generálporučík Masao Jošizumi (náčelník štábu: 4. armáda)



1.1.1894 Narodil se generálmajor Fritz Kolb

1.1.1894 Narodil se kapitán Vasilij Ivanovič Jančenko (velitel 2. vzdušné eskadry Ruské dobrovolnické (bílé) armády (RVA))




1.1.1896 Narodil se generálporučík Heinrich Götz (veliteľ 83. pešej divízie)



1.1.1896 Narodil se generálporučík Vasilij Afanasjevič Glazunov (velitel 3. vzdušně-výsadkového sboru do září 1941 )
1.1.1896 Narodil se generál intendantstva Albín Plevka


1.1.1896 Narodil se generálmajor Werner von Eichstedt (velitel: 294. pěší divize)



1.1.1896 Narodil se generálporučík Friedrich von Broich (velitel: 10. tanková divize)


1.1.1897 Zemřel generál Miguel Negrete Novoa (Minister vojny)


1.1.1898 Narodil se generálmajor Werner von Hillebrandt (velitel: 92. pluk tankových granátníků)

1.1.1898 na Kube sa ujíma správy autonómna vláda


1.1.1899 Narodil se generálporučík Max Hermann Bork (náčelník štábu 6. armády)

1.1.1899 Narodil se generálmajor Vasilij Nikitič Dalmatov (veliteľ 31. armády 1. formovania)


1.1.1899 Španielska armáda odovzdáva ostrov Kuba armáde USA ktorá ho okupuje 3 roky

1.1.1900 Narodil se podplukovník Nobuhiko Džinbo (velitel: 83. samostatný pěší prapor)

1.1.1900 Narodil se podplukovník Erwin Koopmann (velitel: Granátnický pluk (motorizovaný) 76)

1.1.1900 Narodil se podporučík Čiune Sugihara (více-konzul Velkého japonského císařství v Litvě (1939-1940))


1.1.1900 Narodil se námořní kapitán Oskar Günther (náčelník štábu: Admiralát Atlantské pobřeží)


1.1.1901 Narodil se generálporučík Martin Unrein (veliteľ 14. tankovej divízie)

1.1.1903 Narodil se generálmajor letectva Alexej Ivanovič Charebov (náčelník štábu 13. leteckej armády)



1.1.1904 Narodil se plukovník generálneho štábu Štefan Tatarko (vojenský a letecký atašé slov. vyslanectva v Moskve)
1.1.1905 Narodil se major Vasilij Fjodorovič Tjulenev (veliteľ 213. samostatného sanitného leteckého pluku)

1.1.1906 Narodil se podplukovník Sergej Dmitrievič Preobraženskij (veliteľ 253. bitevnej leteckej divízie)

1.1.1907 Narodil se podplukovník Fjodor Jemeljanovič Solomacha (veliteľ 26. záložného stíhacieho leteckého pluku)
1.1.1908 Narodil se podplukovník Vasilij Dmitrievič Žicharev (veliteľ 136. gardového bitevného leteckého pluku)

1.1.1909 Narodil se - Stepan Andrijovič Bandera (zakladatel Ukrajinské povstalecké armády (UPA))

1.1.1910 Narodil se kapitán 1. triedy Nikolaj Jakovlevič Sedeľnikov (náčelník štábu Nikolajevskej námornej základne 2. formovania)

1.1.1911 Narodil se F/Lt plukovník Eduard Maxmilián Prchal (Během služby u L´Armée de ´l Air a RAF jako stihač sestřelil 6 letounů nepřítele.)

1.1.1911 Narodil se kapitán Vasilij Pavlovič Semjonov (veliteľ 620. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

1.1.1911 Narodil se generálporučík letectva Stěpan Dmitrijevič Prutkov (veliteľ 57. leteckej armády /1959-1964/)

1.1.1912 Narodil se poručík Dimitrij Waitz (strojní inženýr)

1.1.1912 Narodil se generálporučík Ferdinand Svoboda


1.1.1913 Narodil se plukovník Adrian Hope Boyd (velitel, 281. křídlo RAF)

1.1.1914 Narodil se kapitán 1. triedy Vladimir Sergejevič Kamenskij (veliteľ 8. ponorkovej brigády)


1.1.1915 Narodil se - Jan Opletal (student medicíny na UK)


1.1.1915 Narodil se kapitánporučík Oskar Herwartz (velitel ponorky U-843)

1.1.1915 Narodil se generálmajor Charles Martin Gettys (velitel: 23. pěší divize)


1.1.1915 U Plymouthu v Lyme Bay byla německou ponorkou U-24 potopena britská řadová bitevní loď Formidable (15.000 tun). Zahynulo 551 členů posádky.

1.1.1915 Začiatok bitky Sarikamiša v ktorej Rusi zasadili rozhodujúcu porážku Tureckej inváznej armáde.


1.1.1916 Narodil se námořní nadporučík Sigmund Budzyn (ponorkový velitel (U-2352))

1.1.1916 Uskutočnil sa prvý let vzducholode Zepelin LZ 90 60p.

1.1.1916 Nemci ztratili město Yaoundé v Kamerunu.

1.1.1916 V rámci Mexickej revolúcie Venustiano Carranza vstupuje so sovjim doprovodom do Santiago de Querétaro a prehlasuje toto mesto za hlavné mesto republiky

1.1.1917 Narodil se kontradmirál Vasilij Michajlovič Lozovskij (prvý veliteľ Námornej základne Strelok)

1.1.1919 Narodil se kapitán Reinhold Knacke (veliteľ 3./ NJG 1)

1.1.1919 Po rokoch zákazu bola slávnostne obnovená činnosť Matice slovenskej.

1.1.1919 V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Bieloruská SSR.

1.1.1920 Narodil se podplukovník František Malina (Velitel minometné čety 2.roty 3.čs.samostatné brigády,)


1.1.1920 Narodil se kapitán Bodo Spranz (veliteľ 1./Brigáda útočných děl 237)


1.1.1920 Narodil se námořní nadporučík Hans-Adolf Isermeyer (ponorkový velitel)



1.1.1921 Zemřel - Theobold von Bethmann-Hollweg (nemecký kancelár)

1.1.1921 Narodil se podplukovník William Judson Sloan (americké armádní stíhací eso 2. sv. v. s 12 potvrzenými sestřely, 2 pravděpodobnými a 3 poškozenými)


1.1.1922 Narodil se námořní nadporučík Johannes Kühne (ponorkový velitel (U-2371))



1.1.1924 Narodil se - Václav Němeček (spisovateľ, najznámejší československý autor kníh o letectve)

1.1.1925 Narodil se viceadmirál Vladimir Semjonovič Šapovalov (veliteľ 1. ponorkovej flotily)

1.1.1925 Hlavné mesto Nórska zmenilo názov z Kristiania na Oslo.

1.1.1932 Ponorka Argonauta uvedena do služby
1.1.1932 Zemřel Brigádni generál William Henry Manning (guvernér Cejlónu (1918-1925))

1.1.1932 Dokončená výstavba Nižgorodského automobilového závodu (Nižgorodskij avtomobilnyj zavod, dnešný GAZ) v meste Nižnij Novgorod a začatie sériovej výroby nákladných a osobných automobilov.

1.1.1933 V La Felguera vybuchne viacero výbušných nástražných systémov velkej potencie a vypuknú násilné nepokoje v Seville. Táto vlna násilia sa prenesie do viacerých miest po celej krajine a trvajú viacero dní. Udalosť známa ako Revolúcia januára 1933.

1.1.1937 Založen kýl lodi HMS King George V


1.1.1937 Založen kýl lodi HMS Prince of Wales (53)

1.1.1937 Anastasio Somoza García sa stáva Nikaragujským diktátorom

1.1.1938 Zemřel admirál Hilary Pollard Jones (velitel Floty Spojených států)

1.1.1939 V Španielsku sa stáva povinosťou pre všetky ženy mladšie ako 25 rokov odpracovať rok pre štát.

1.1.1940 Ve Velké Británii byla vyhlášena mobilizace mužů ve věku od 18 do 27 let.


1.1.1940 Ve Francii byla vytvořena 1. československá divize.


1.1.1940 Na Sicílii přistála první letadla Luftwaffe.


1.1.1941 Britský nálet na Brémy.

1.1.1942 26 států podepsalo ve Washingtonu deklaraci Spojených národů (k boji proti mocnostem fašistické Osy budou vynaloženy veškeré zdroje, s fašistickými státy nebude uzavřen separátní mír).


1.1.1942 Sovětská vojska odrazila druhý útok na Sevastopol. Kalininský front pronikl k Rževu a Zubcovu.



1.1.1942 Německé a italské letectvo provádělo denně nálety na Maltu.


1.1.1942 Japonské letectvo zahájilo sérii náletů na Singapur.


1.1.1942 Japonská 18. divize dobyla město Kuantan na východním pobřeží Malajska a směřovala k Johore Baru na jižním výběžku Malajského poloostrova.


1.1.1942 312.čs. stíhací perut se přesunula z letiště Ayr na letiště Fairwood Common.

1.1.1943 Zemřel kapitán Andrej Zinovievič Stojanov (veliteľ 24. mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

1.1.1943 Hlavní stan sovětského vrchního velení vydal směrnici k zřízení Jižního frontu.

1.1.1943 Kalininský front osvobodil Velikije Luki.

1.1.1943 5. úderná armáda (Stalingradský front) převedena k Jihozápadnímu frontu.


1.1.1943 Německá 1.tanková armáda (gen. Mackensen) ustoupila od Tereku.

1.1.1943 Velení německé 6. armády vydalo rozkaz o omezení používání munice. Pluk smí vypálit denně pouze 3 rány z lehkého děla, 2 rány z protitankového nebo protiletadlového děla a 1 ránu z těžkého děla.

1.1.1944 Zemřel poručík Alfréd Benedikt


1.1.1944 Zemřel generálmajor Christian Pagels (velitel: 696. pěší pluk)




1.1.1944 Zemřel kontradmirál Fritz Conrad


1.1.1944 Zemřel námořní kapitán Friedrich Badermann (velitel: Badermannův pluk námořnictva)


1.1.1944 Zemřel námořní nadporučík Klaus-Dietrich König (ponorkový velitel)

1.1.1944 Zemřel generálporučík Hisaši Tokinori (velitel: 2. brigáda těžkého dělostřelectva)

1.1.1944 Maršál Rommel převzal jako vrchní velitel skupiny armád "B" velení nad německými vojsky rozmístěnými severně od řeky Loiry (podřízen vrchnímu velitelství "Západ" v čele s maršálem Rundstedtem).


1.1.1944 Velitel nově zřízeného amerického strategického bombardovacího letectva v Evropě generál Spaatz přijel do Londýna



1.1.1944 Britské a americké letectvo provedlo nálet na Berlín (386 letadel, 1401 t pum).

1.1.1944 Němci uvedli do provozu novou podzemní továrnu na výrobu a vývoj raket V-1 a V-2. Továrnu zbudovali v horském masívu Hartz a prioritu dostaly rakety V-1, protože V-2 měly problémy s naváděcím zařízením. Pro obsluhu byl zřízen speciální 155. pluk s velitelem plukovníkem Wachtelem.


1.1.1944 Americká 8. letecká armáda (569 bomb. letadel) útočila na mosty přes Rýn u Koblenze, Neuwiedu a Remagenu.

1.1.1944 Německá vojska vedla útočné akce v prostoru mezi Sarreguemines a Neunhofenem.






1.1.1944 Operace BODENPLATTE - poslední velký německý nálet na spojenecká letiště v jižním Holandsku, Belgii a severní Francii, 1035 stíhačů vyřadilo 479 spojeneckých letadel (vlastní ztráty 277 letadel) v rámci bitvy v Ardénách. Bitvu to však neovlivnilo a Luftwaffe se zcela vyčerpala.

1.1.1944 Na základě programového manifestu 14 demokratických organizací v Polsku, vydaného 15.12.1943, se ve Varšavě ustavila Zemská národní rada (KRN, Krajowa rada narodowa) jakožto nejvyšší zastupitelský orgán v zemi. V čele KRN Bierut, jeden z vedoucích činitelů Polské dělnické strany. KRN vydala dekret o Lidové armádě (Armia Ludowa). Jejím jádrem byla Lidová garda (Gwardia Ludowa). Velitelem Armie Ludowe generál "Rola"-Zymierski.

1.1.1944 Zemská národní rada rozhodla o přeměně Polského výboru národního osvobození v polskou prozatímní vládu (Lublin). Vstoupily do ní hlavní politické strany v čele s Polskou dělnickou stranou. Předsedou jmenován Osóbka-Morawski. Program: dokončit osvobození země, upevnit demokratické zřízení, obnovit rozvrácené hospodářství. USA a Velká Británie prozatímní vládu neuznaly (oficiálně oznámeno 4. 1.).


1.1.1944 Začal útok Jižního frontu na Rostov na Donu. 62., 64. a 57. armáda (blokovaly nepřátelská vojska mezi Volhou a Donem z východu a ze západu) převedeny k Donskému frontu.


1.1.1944 Nad Verrieres došlo k střetnutí mezi německým a švýcarským letectvem.


1.1.1944 V Alžíru začaly rozhovory mezi generálem de Gaullem (představitel Francouzského výboru národního osvobození) a prezidentem Benešem (vracel se z Moskvy do Londýna). de Gaulle znovu prohlásil mnichovskou doh. ze neplatnou. Jednání skončilo 4.1.



1.1.1944 Indický XV. armádní sbor zahájil druhý útok v Arakanu (Barma).


1.1.1944 Americké letadlové lodě zaútočily na Kavieng (Nové Irsko).

1.1.1944 Z funkcie veliteľ pozemného vojska v Banskej Bystrici bol odvolaný genenerál Anton Pulanich a novo vymenovaný genenerál Jozef Turanec. Náčelníkom štábu miesto podplukovníka Františka Urbana sa stal podplukovník gšt. Ján Golian.

1.1.1944 Jugoslávská národně osvobozenecká armáda byla reorganizována - vznikla 1., 2. a 3. armáda.
Řecko
1.1.1944 Představitelé řecké národně osvobozenecké organizace EAM/ELLAS zaslali Damaskinovi memorandum, v němž souhlasili se zastavením palby, jakmile začnou politická jednání. Delegace EAM/ELLAS přijela do hlavního štábu britských vojsk. 3.1. se ustavila koaliční vláda v čele s generálem Plastirasem. 5.1. přijel do Athén britský maršál Alexander a Macmillan. Přerušeny boje v Athénách a Pireu (britští stíhačí však napadli jednotky ELLAS). 8. I. vytlačili Britové jednotky ELLAS z Attiky. 11.1. uzavřeno příměří EAM s řeckou vládou a Brity. Od 14. I. zastavena palba. Oddíly ELLAS vyklidily Athény, Soluň a Pátráš. Výměna zajatců. 2. II. začaly v Athénách rozhovory mezi EAM a řeckou vládou. 12. II. uzavřela (na brit. pokyn) Plastirasova vláda ve Varkize (nedaleko Athén) doh. s EAM (demokratické svobody, zrušení válečného stavu, udělení amnestie politickým vězňům, očista státního aparátu, plebiscit, v němž lid rozhodne o státním zřízení, pak všeobecné volby do Ústavodárného shromáždění, odzbrojení všech ozbrojených složek a vytvoření nové armády). Zatímco EAM/ ELLAS splnila podmínky dohody, Plastirasova vláda využila rozpuštění oddílů ELLAS k upevnění své moci a nastolení monarchistického teroru. EAM se podpisem varkizské dohody dopustila zásadní chyby (chybné bylo též podřízeni ELLAS britskému velitelství pro Střední východ na základě dohody v Bejrútu a poté podřízení ELLAS generálu Scobiemu na základě dohody v Casertě -září 1944). V dubnu ustavena vláda v čele s admirálem Voulgarisem (zahájila otevřený teror proti lidově revolučním silám). Na postupimské konferenci předložil SSSR návrh, aby se řeckému regentovi doporučilo vytvořit demokratickou vládu v souladu s varkizskou dohodou.Občanská válka v Řecku trvala do r. 1947.


1.1.1944 Americká 6. armáda byla stažena z ostrova Mindoro, aby se připravila k vylodění na Luzonu. Její pozice převzala 8. armáda.


1.1.1944 gen. Franco odmietne uznať Mussoliniho Italsku sociálnu republiku


1.1.1945 Zemřel plukovník in memoriam Oldřich Bureš (pilot 311. peruť RAF)
1.1.1945 Zemřel podplukovník in memoriam Antonín Bednář (radiooperátor 311. peruť RAF)


1.1.1945 Zemřel plukovník Alfred Druschel (veliteľ SG 4)


1.1.1945 Zemřel generálmajor Lothar von Seydlitz-Kurzbach


1.1.1945 Zemřel major Günther Vowinkel (velitel, I./NJG 101)


1.1.1945 Zemřel kapitán Horst-Günther Fassong (velitel 10./JG 51 & III./JG 11)

1.1.1945 Narodil se kontradmirál Nikolaj Vasilievič Jermakov (veliteľ 50. ponorkovej divízie)




1.1.1945 Narodil se generálmajor Igor Čombor (náčelník Vojenskej nemocnice v Ružomberku (1990-RRRR))


1.1.1946 Narodil se divizní generál José Manuel Mollá Ayuso (velitel: 16. mechanizovaný pluk "Castilla")


1.1.1947 Narodil se viceadmirál Alexandr Sergejevič Cubin (veliteľ Krymskej námornej základne 1. formovania)



1.1.1948 Belgicko, Holandsko a Luxembursko vytvorili spoločnú colnú úniu.


1.1.1948 OSN sjednává příměří mezi indickými a pákistánskými jednotkami. Věština Kašmíru je nyní v indických rukou.

1.1.1950 Zemřel brigádní generál Ephraim Geoffrey Peyton (velitel: 30. divízia)



1.1.1950 Čínská lidová republika a Sovětský svaz uznaly Ho Chi Minovu Vietnamskou demokratickou republiku. Čína poté začala posílat vojenské poradce a moderní zbraně Viet Minhu, včetně automatických pušek, houfnic, minometů a nákladních aut. Velká část tohoto vybavení byla americké výroby a patřila čankajškovým vojskům, které Mao porazil. Pomocí tohoto nového vybavení a čínských poradců generál Giap přeměnil partyzánské oddíly v pravidelnou armádu včetně pěti lehkých a jedné těžké pěší divize.

1.1.1951 Zemřel generál polní maršál Morimasa Našimoto (velitel: 1. pěší brigáda)

1.1.1951 Narodil se divizní generál Alberto Asarta (velitel: 16. mechanizovaný pluk "Castilla")

1.1.1951 Pokračuje ofenzíva čínských komunistických jednotek, která byla ukončena 5.1.

1.1.1952 Javier de Borbón Parma sa v Barcelone autoproklama králom. Následne je vyhostený z krajiny


1.1.1953 Zemřel armádní generál Maxim Alexejevič Purkajev


1.1.1954 Zemřel generálmajor Rodney Frederick Leopold Keller (velitel 3. kanadskej divízie)


1.1.1954 Zemřel poručík Alfred Duff Cooper (politik, diplomat, historik a aktívny účastník 1. svetovej vojny (Grenadier Guards))

1.1.1955 Zemřel generálporučík Šidžúiči Kawada (velitel: Pevnost Port Arthur)

1.1.1955 Zemřel plukovník Alvaro Leonardi (zástupce velitele Malpenské pozemní bombardovací školy a Královské letecké akademie)

1.1.1955 Narodil se - Ivan Šimko (minister obrany Slovenskej republiky)

1.1.1958 Armáda povstala proti vláde.

1.1.1959 Víťazí rebélia a začína Kubánska revolúcia. Diktátor Fulgencio Batista utiekol do Dominikánskej republiky a vlády sa ujíma Fidel Castro.


1.1.1960 Kubánska vláda znárodňuje viacere podminky medzi nimi americkú United Fruit Company.


1.1.1962 Zemřel generálplukovník Hans Eberhard Kurt von Salmuth (veliteľ Skupiny armád B)



1.1.1962 Zemřel - Diego Martínez Barrio (dočasný prezident Španielska)


1.1.1963 Zemřel generál tankových jednotek Ulrich Kleemann (veliteľ útočnej divízie Rhodos)


1.1.1965 Narodil se viceadmirál Vladimir Vladimirovič Grišečkin (náčelník štábu Severnej floty)


1.1.1967 Zemřel plukovník Harry Zühlke (velitel Dělostřeleckého velitelství 421)


1.1.1968 Zemřel plukovník Ernst August Rudolf Kusserow (náčelník štábu 5. leteckej armády)

1.1.1968 Zemřel plukovník Grigorij Demjanovič Oniskevič (zástupca veliteľa letky 164. stíhacieho leteckého pluku)


1.1.1968 Během ofenzívy Tet byl člověk podezřelý jako partyzán střelen do hlavy Jihovietnamským policejním velitelem generálem Nguyen Ngoc Loane, právě když byl filmován kameramanem NBC. Fotky z tohoto incidentu pořízené Eddiem Adamsem se objevily na předních stranách deníků po celé Americe hned příští ráno. Američané také sledovali nafilmovanou popravu na kanálu NBC. Další kontroverzní situace vznikla po rozhovoru s jedním americkým důstojníkem poté, co prohlásil "museli jsme to zničit, abychom to zachránili." Popisoval právě malé město poblíž Saigonu, které bylo srovnáno se zemí americkým náletem. Jeho tvrzení bylo později užíváno v mnoha metaforách o amerických zkušenostech ve Vietnamu.

1.1.1969 Do platnosti vstúpil ústavný zákon o federálnom zriadení Československa, schválený Národným zhromaždením v októbri 1968.

1.1.1969 Henry Cabot Lodge, bývalý americký velvyslanec v Jižním Vietnamu byl jmenován Nixonem do role hlavního vyjednavače na pařížkých mírových rozhovorech.

1.1.1971 vláda Salvadora Allendeho znárodňuje súkromné banky

1.1.1972 Zemřel gnerálmajor David Hater Buchanan (velitel: 1. pěší divize)

1.1.1975 Zemřel generálmajor Frederick William Evans (velitel: 2. letecká armáda)

1.1.1975 Zemřel plukovník Alexej Ignatěvič Něgoda (velitel 171. střelecké divize)

1.1.1976 vláda Carlosa Andrésa Pérez znárodňuje ťažbu ropy



1.1.1977 Zemřel podplukovník Josef-August Fitz (veliteľ 1. pluku pancierových granátnikov " Hermann Göring")

1.1.1978 Zemřel podplukovník Peter John Luard (velitel 13. parašutistického praporu)

1.1.1978 Narodil se generál Jošikazu Niši (člen Najvyššej vojnovej rady)


1.1.1982 Zemřel SS obersturmführer Roberts Ancans (velitel: 19. záložní prapor SS)

1.1.1982 Zemřel generálmajor letectva Alexej Michajlovič Dubošin (veliteľ 18. leteckej divízie ďalekého dosahu)


1.1.1982 Zemřel letecký vicemaršál Albert Earl Godfrey (zástupce generálního inspektora RCAF)


1.1.1983 Zemřel generál letectva Willi Harmjanz (veliteľ Poľnej leteckej oblasti Norsko)


1.1.1983 Zemřel generálmajor Heinrich Gäde (velitel 719. pěší divize)


1.1.1984 Zemřel kontradmirál Walter Hennecke (Námořní velitel Normandie)


1.1.1986 Španielsko a Portugalsko vstupujú do Europského spoločenstva


1.1.1987 Zemřel poručík Christian Braun (veliteľ čaty v 308. granátnickom pluku)

1.1.1988 Zemřel podplukovník Emil Novotný (náčelník štábu Hlavního vojenského velitelství )





1.1.1992 Zemřel generálmajor Oskar Munzel (velitel: 14. tanková divize)


1.1.1993 Zemřel generál George Robinson Mather (velitel: V. sbor)



1.1.1993 Po rozpade Československa vznikli dva nezávislé štáty - Česká republika a Slovenská republika.

1.1.1994 v štáte Chiapas, povstane polovojenská skupina ktorá sa začína nazývať Zapatistická armáda národného oslobodenia (Ejército Zapatista de Liberación Nacional (EZLN)) pričom jej vedúcou osobnosťou je subcomandante Marcos.

1.1.1995 Ruské a niektoré svetové denníky priniesli správy o tom, že keď sa útvary ruskej armády a ďalších federálnych síl priblížili ku Groznému (v rámci 1. Rusko-čečenskej vojny) povstalci odpálili na prístupových cestách rádiom riadené míny plnené chlórom a diaľnice poliali kyselinou kyanovodíkovou. Komisia vyslaná na miesto 13.01. tieto správy nepotrvrdila. V súvislosti s týmito nepodloženými informáciami sa začali zo strany ruských opozičných síl šíriť tiež nepodložené správy o používaní chemických zbraní v Čečensku ruskými vojskami.

1.1.1996 Zemřel admirál Arleigh Albert Burke (15. velitel námořních operací)

1.1.2000 Vzniklo Veliteľstvo Pozemných síl ASR.

1.1.2003 Zemřel brigádní generál Joseph Jacob Foss (velitel stíhacej perute námornej pechoty 115 (VMF-115))

1.1.2005 Zemřel generálporučík Ryan Martin J. (velitel: 8. letecká armáda)

1.1.2009 Zemřel generálporučík Willard Warren Scott (velitel: V. sbor)
1.1.2010 Zemřel plukovník Semjon Romanovič Kaskov (veliteľ 17. gardového bitevného leteckého pluku)
Somálsko
1.1.2011 Dvanáct ozbrojených pirátů na dvou člunech pronásledovalo a střílelo na projíždějící remorkér. Díky prudkým manévrům a protipirátským opatřením se únosu podařilo zabránit. V oblasti byla spatřena mateřská loď. K útoku došlo v 0754 UTC 672 nm východně od Hobyo, Somáslko.
Pirátske aktivity
1.1.2011 Šest pirátů na člunu pronásledovalo a střílelo na projíždějící chemický tanker. Několikrát se pokusili nalodit. Tanker provedl úhybné manévry a spustil protipirátská opatření a únosu se podařilo zabránit. K útoku došlo v 1321 UTC v Adenském zálivu.
Somálsko
1.1.2011 Ozbrojení piráti pronásledovali projíždějící remorkér. Ten odpojil taženou loď, zvýšil rychlost a začal manévrovat. Bezpečnostní tým na palubě začal střílet světlice. Čluny přestaly útočit a vrátily se k předtím unesené lodi. K útoku došlo v 1950 UTC u Somálska.
Omán
1.1.2011 Ozbrojení piráti zaútočili a unesli projíždějící obchodní loď. K útoku došlo v 1536 UTC 130nm jihovýchodně od Salalahu.

1.1.2011 Ozbrojení piráti pronásledovali a stříleli na projíždějící tanker. Kapitán zvýšil rychlost, dělal úhybné manévry a podařilo se mu zabránit nalodění. K útoku došlo v 2123 UTC 575 nm východně od ostrova Sokotra.

1.1.2013 Zemřel porućík Edward Gordon Pool (velitel 5. čaty B roty 7. parašutistického praporu)


1.1.2013 Zemřel SS-Oberscharführer Gerhard Fischer (velitel čety; 3./Oddíl stíhačů tanků SS 5)
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74201