Přehled článků autora
-
AMX-50
AMX 50 byl francouzský tank z období bezprostředně po druhé světové válce. Byl navržen jako nástupce francouzských středních, těžkých a hlavních bojových tanků a obsahoval mnoho pokročilých prvků. Koncem padesátých let byl však kvůli nepříznivým ekonomickým a politickým okolnostem po značných průtazích ve vývoji zrušen.
-
AMX-50 Surbaissé
V průběhu let 1949-1958 vznikly tři verze podvozku, které byly různě upravovány. První je v zahraniční literatuře občas označována jako AMX-50A a byla určena pro lehčí typ kyvné věže osazené 100 mm kanonem. Druhá a třetí, která často nese označení AMX-50B, je spojována s těžší kyvnou věží osazenou 120 mm kanonem. Naproti tomu francouzské internetové stránky "Char et blindes francais" zásadně rozlišují verze prototypů podle roku vzniku a použité výzbroje.
-
Automobily Süddeutsche Automobil-Fabrik Gaggenau a Benz & Cie.
Úvaha o konstrukci a rozměrech nosného příhradového rámu vozidel firmy SAF (později Benz & Cie.) je sestavena na základě studia dostupných fotografií a technických údajů užitkových vozidel a obrněného vozidla firmy Benz, známého pod ruskými přezdívkami : "bronirovanyj avtobus Bjenz" či "Sjerafina".
-
Bandkanon 1C
Bandkanon 1 bylo švédské samohybné dělo používané ve švédské armádě v letech 1967 až 2003. Bkan 1 bylo jedno z nejtěžších a nejvýkonnějších samohybných děl na světě. Každá střela měla hmotnost 47 kg a taktický dosah 28 km.
-
Burevij (220mm raketomet)
Raketomet ráže 220 mm Burevij (Hurikán) využívá tatrovácký podvozek T815-7T3RC1 8×8.
-
-
Československé národní palivo BiBoLi
Kolem roku 1926 bylo v Republice československé zavedeno a později i zákonnou formou odsouhlaseno lihobenzínové palivo, známe pod zkratkou Bi-Bo-Li (benzín, benzol, líh) .............
-
Char de bataille de 40 tonnes
Střední tank
-
CM11 "Odvážný tygr"
Armáda Čínské republiky se spoléhala na pravidelné dodávky vojenského materiálu z USA. Po 25. říjnu 1971 kdy byla Čínská republika vyloučena z OSN a nahrazena Čínskou lidovou republikou, došlo i k změnám v diplomatických a exportních vztazích mezi RoC a USA.
-
CM12
Tchajvanská modernizace tanků M48A3
-
Divizní generál - in memoriam - Antonín Pavlík - díl 1
(1. díl stručného životopisu)
-
-
Do Prahy míří ruská ponorka
Námořní kapitáni připravují s historiky unikátní akci: přesun válečného plavidla z Albánie do Česka
-
FV 4101 Charioteer
Stihače tanků Charioteer měly vyřešit nedostatečné vybavení britské armády tímto typem zbraně.
-
Italská mechanická mula pro alpské střelce
Výroba Moto Guzzi se může pochlubit také složitým vojenským vozidlem zvláštní charakteristiky, které si ozbrojené síly objednaly na konci 50. let
-
Kauza supertankeru Grace
04.07.2019 V nočních hodinách údajně ve výsostných vodách britského Gibraltaru byl tanker Grace 1 abordován jednotkou královské námořní pěchoty a královské gibraltarské policie a celnictva. Royal Marines v počtu 20 mužů přiletěli z Británie na žádost gibraltarské vlády. Loď byla zadržena v smyslu regulativu EU 32/2012 kterým je bráněno v obchodu se Sýrií.
-
Kobukson (Geobukseon)
korejská obrněná loď ze 16. století
-
-
KTO Rosomak
Vozidlo vzniklo na základě konstrukce finské firmy Patria Vehicles Oy model: XC-360, který byl upraven dle požadavků polské armády na model XC-360P, v Polsku pojmenován KTO Rosomak.
-
Lehký tank TNH
Zkratka TNH ve své prapůvodní podobně označovala projekt a prototyp tankové řady s motorem Praga TN, upraveným pro použití v pásových (housenkových) vozidlech, proto písmeno "H".
-
LSV (výsadkářský speciál 4x4)
Luchtmobiel Speciaal Voertuig (LSV) je malé otevřené terénní vozidlo, které lze přepravovat letecky. Je speciálně navrženo pro nizozemskou aeromobilní brigádu nizozemské královské armády a je jí i používáno. Nizozemští vojáci přezdívají LSV láskyplně "playmobiel" (Playmobil).
-
LTP (Lehký tank peruánský)
Po válce s Kolumbií kvůli územnímu sporu, který skončil patem, se Peru ocitlo v pozici vojensky slabé země. Přestože válka nebyla prohraná, vrchní velení bylo nespokojeno, a proto vznikla potřeba nové zbraně. Tanky a koncepce importu tanků byly právě zaváděny v Jižní Americe a peruánská komise v tom viděla příležitost k modernizaci své armády. Po řadě jednání a zkoušek získalo Peru 24 lehkých tanků Praga LTP, které byly poprvé použity během státního převratu v roce 1938. Později, v roce 1941, se vozidla dočkala první bojové akce a byla s velkým úspěchem použita proti Ekvádoru. Ve službě údajně zůstaly až do 80. let 20. století, kdy byly po slavné kariéře definitivně vyřazeny z provozu.
-
M777 (155mm střední tažená houfnice)
M777 je britská tažená 155mm polní houfnice. Používají ji pozemní síly Austrálie, Kanady, Kolumbie, Indie, Saúdské Arábie, Ukrajiny a Spojených států. Poprvé byla bojově použita během americké války v Afghánistánu.
-
-
Neubaufahrzeug Ausf. A/Ausf. B
Vývoj nového středního tanku začal v říjnu 1932 a pokračoval v roce 1933. Vrchní velitelství Reichswehru uzavřelo smlouvu na vývoj “těžkého traktoru” s firmami Rheinmetall-Borsig a Krupp. V říjnu 1933 vyvíjená vozidla obdržela označení Neubaufahrzeug. Verzi Rheinmetall vyrobené ve dvou kusech v roce 1934, bylo přiřazeno označení "Ausf. A" a třem vozidlům firmy Krupp, vyrobeným v roce 1935, bylo přiděleno označení "Ausf. B". Prototypy tanků si byly podobny nejen vzhledem, rozměry, ale i výzbrojí.
-
Pařížské dělo
Ač je tato zbraň zařazována mezi železniční dělostřelectvo, tak železnice sloužila pouze k přepravě do předem zbudovaných palebných postavení. Zdokumentováno je použití dvou děl a o třetí zbrani se tvrdí, že byla zničena výbuchem 25.03.1918 při kterém zemřelo 17 osob. Střelba na Paříž byla vedena z předem připravených palebných postavení. Nejméně tři postavení byla vybudována s kruhovým palebným rozsahem a zbývající dvě (tři ?) měla palebnou výseč 123°.
-
Plamenometná mina FOG-1
Plamenometné miny FOG-1 byly vyvinuty pro potřeby Rudé armády v dubnu 1941 a byly určeny k ničení živé síly a vozidel protivníka.
-
Praga V
Praga V byl těžký nákladní automobil vyráběný Automobilním oddělením První českomoravské továrny na stroje v Praze-Libni mezi lety 1911–1922. Byl to první nákladní automobil značky Praga vlastní konstrukce. Vzniklo přes tisíc kusů, většina z nich sloužila v rakousko-uherské armádě.
-
Pz.Kpfw. 38 (t) Ausf. G
Lehký tank vyráběný Českomoravskou strojírnou (ČMS) - německy: Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik (BMM) v letech 1939 až 1942 pro ozbrojené síly Třetí říše (Wehrmacht) a vojsko SS (Waffen SS).
-
-
Samohybný systém dálkového pokládání min ISDM
Systém pro dálkové pokládání min byl vytvořen na podvozku automobilu KAMAZ se zvýšeným užitečným zatížením. ISDM založený na metodě dálkové pokládky minových polí, která je nejbezpečnější a nejlépe řiditelná, má vysoký stupeň automatizace a autonomie bojových činností.
-
Schneider CA
Jedinou zemí, která vedle Francie skutečně Schneider zařadila do výzbroje, se stalo Španělsko.
-
Škoda MU-6
Samohybné obrněné dělo
-
-
Stručný slovník dělostřeleckých pojmů
Autoři: Vladimír Karlický Jiří Janoušek
-
T-26M - T-26-5 - T-126-1
Tanky s podvozkem soustavy Škoda.
-
T-72M2 Moderna
V roce 1994 po rozpadu Československa přivezla martinská zbrojovka na brněnský veletrh IDET, svoji druhou modernizaci sovětského středního tanku T-72, pod označením T-72 M2E "Moderna".
-
Tatra 810 ATS
Nový střední nákladní automobil, který by mohl nahradit proslulou Pragu V3S.
-
-
Tatra T-III
Neúspěšný tank
-
Tč vz. 33
Prvním známým československým tančíkem byl CL-P (Carden-Loyd-Praga), který byl českomoravskou variantou britského bezvěžového tančíku Carden-Loyd Mark VI (CL). Jehož licenci z popudu Ministerstva národní obrany zakoupila v roce 1929 firma Českomoravská strojírna.
-
TCG Anadolu
TCG Anadolu (L-400) je obojživelná loď tureckého námořnictva, kterou lze použít jako letadlovou loď V/STOL. Je pojmenována podle poloostrova Anatolie. Stavba byla zahájena 30. dubna 2016 v loděnici Sedef Shipbuilding Inc. v Istanbulu, kýl byl položen 7. února 2018. TCG Anadolu byla slavnostně uvedena do provozu 10. dubna 2023.
-
TN SPE-37
Protidemonstrační obrněný automobil.
-
-
TVC m/42
Firma Volvo splnila poptávku švédské armády po výkonném dělostřeleckém tahači, který by nahradil typ TVB a doplnil dovezený model Škoda. Při vývoji nového většího a těžšího terénního vozidla byly použity technologie a zkušenosti z dříve vyráběných terénních vozidel i dovezené techniky. Vůz byl vybaven pohonem všech kol, pohon zajišťoval šestiválcový Scania Vabis 6N30/2 s výkonem 140 koní. Časem se zjistilo, že výkon motoru je nedostačující a při nejbližší modernizaci vozidel byl nahrazen výkonnějším dieselovým motorem Volvo D96 s výkonem 180 koní.
-
UGV-Pz (automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek)
Bezosádkový průzkumný prostředek UGV-Pz, modelově na bázi TAROS 6×6, je určen k realizaci průzkumu, vedení radiolokačního průzkumu a elektronického boje. K datu 19. 5. 2017 bylo zahájeno řešení autonomní podvozkové platformy 6×6 pro projekt obranného vývoje MO ČR s názvem Automatizovaný bezosádkový průzkumný pozemní prostředek UGV-Pz.
-
Ukradený vlak
aneb komu byl vlak doposud ukradený ?
V posledních dnech se v některých médiích objevily palcové titulky ve znění: "Ukradli protiletadlový vlak?!" Jak? To se pokusíme osvětlit na následujících řádcích, všechno je "trochu" jinak. -
Ural-4320 Zvězda-V
Četné ozbrojené konflikty vně i uvnitř RF byly doprovázeny rozsáhlými odvetnými akcemi záškodnických a partyzánských skupin. Například během války v Afghánistánu bylo ztraceno přes 15 000 vozidel. Tanky a obrněné transportéry doprovázející v kolonách jedoucí kamiony neposkytovaly dostatečnou ochranu. Proto se začaly používat jako další prostředek palebné ochrany upravené nákladní automobily.
-
Vickers 6 Ton
Britská firma Vickers-Armstrong vyvinula "Six-ton tank" pouze na export ve dvou variantách v jednověžové: Mark E Type B a dvouvěžové Mark E Type A. Tanky byly prodány do Bolivie, Bulharska, Číny, Finska, Polska, Portugalska, Řecka, Sovětského svazu a Thajska.