Přehled článků autora
-
AMX-50
AMX 50 byl francouzský tank z období bezprostředně po druhé světové válce. Byl navržen jako nástupce francouzských středních, těžkých a hlavních bojových tanků a obsahoval mnoho pokročilých prvků. Koncem padesátých let byl však kvůli nepříznivým ekonomickým a politickým okolnostem po značných průtazích ve vývoji zrušen.
-
AMX-50 Surbaissé
V průběhu let 1949-1958 vznikly tři verze podvozku, které byly různě upravovány. První je v zahraniční literatuře občas označována jako AMX-50A a byla určena pro lehčí typ kyvné věže osazené 100 mm kanonem. Druhá a třetí, která často nese označení AMX-50B, je spojována s těžší kyvnou věží osazenou 120 mm kanonem. Naproti tomu francouzské internetové stránky "Char et blindes francais" zásadně rozlišují verze prototypů podle roku vzniku a použité výzbroje.
-
Automobily Süddeutsche Automobil-Fabrik Gaggenau a Benz & Cie.
Úvaha o konstrukci a rozměrech nosného příhradového rámu vozidel firmy SAF (později Benz & Cie.) je sestavena na základě studia dostupných fotografií a technických údajů užitkových vozidel a obrněného vozidla firmy Benz, známého pod ruskými přezdívkami : "bronirovanyj avtobus Bjenz" či "Sjerafina".
-
Bandkanon 1C
Bandkanon 1 bylo švédské samohybné dělo používané ve švédské armádě v letech 1967 až 2003. Bkan 1 bylo jedno z nejtěžších a nejvýkonnějších samohybných děl na světě. Každá střela měla hmotnost 47 kg a taktický dosah 28 km.
-
Československé národní palivo BiBoLi
Kolem roku 1926 bylo v Republice československé zavedeno a později i zákonnou formou odsouhlaseno lihobenzínové palivo, známe pod zkratkou Bi-Bo-Li (benzín, benzol, líh) .............
-
-
Char de bataille de 40 tonnes
Střední tank
-
CM11 "Odvážný tygr"
Armáda Čínské republiky se spoléhala na pravidelné dodávky vojenského materiálu z USA. Po 25. říjnu 1971 kdy byla Čínská republika vyloučena z OSN a nahrazena Čínskou lidovou republikou, došlo i k změnám v diplomatických a exportních vztazích mezi RoC a USA.
-
CM12
Tchajvanská modernizace tanků M48A3
-
Divizní generál - in memoriam - Antonín Pavlík - díl 1
(1. díl stručného životopisu)
-
Do Prahy míří ruská ponorka
Námořní kapitáni připravují s historiky unikátní akci: přesun válečného plavidla z Albánie do Česka
-
-
FV 4101 Charioteer
Stihače tanků Charioteer měly vyřešit nedostatečné vybavení britské armády tímto typem zbraně.
-
Kauza supertankeru Grace
04.07.2019 V nočních hodinách údajně ve výsostných vodách britského Gibraltaru byl tanker Grace 1 abordován jednotkou královské námořní pěchoty a královské gibraltarské policie a celnictva. Royal Marines v počtu 20 mužů přiletěli z Británie na žádost gibraltarské vlády. Loď byla zadržena v smyslu regulativu EU 32/2012 kterým je bráněno v obchodu se Sýrií.
-
Kobukson (Geobukseon)
korejská obrněná loď ze 16. století
-
KTO Rosomak
Vozidlo vzniklo na základě konstrukce finské firmy Patria Vehicles Oy model: XC-360, který byl upraven dle požadavků polské armády na model XC-360P, v Polsku pojmenován KTO Rosomak.
-
Lehký tank TNH
Zkratka TNH ve své prapůvodní podobně označovala projekt a prototyp tankové řady s motorem Praga TN, upraveným pro použití v pásových (housenkových) vozidlech, proto písmeno "H".
-
-
LTP (Lehký tank peruánský)
Tanky vyrobené pro export do Peru.
-
Neubaufahrzeug Ausf. A/Ausf. B
Vývoj nového středního tanku začal v říjnu 1932 a pokračoval v roce 1933. Vrchní velitelství Reichswehru uzavřelo smlouvu na vývoj “těžkého traktoru” s firmami Rheinmetall-Borsig a Krupp. V říjnu 1933 vyvíjená vozidla obdržela označení Neubaufahrzeug. Verzi Rheinmetall vyrobené ve dvou kusech v roce 1934, bylo přiřazeno označení "Ausf. A" a třem vozidlům firmy Krupp, vyrobeným v roce 1935, bylo přiděleno označení "Ausf. B". Prototypy tanků si byly podobny nejen vzhledem, rozměry, ale i výzbrojí.
-
Pařížské dělo
Ač je tato zbraň zařazována mezi železniční dělostřelectvo, tak železnice sloužila pouze k přepravě do předem zbudovaných palebných postavení. Zdokumentováno je použití dvou děl a o třetí zbrani se tvrdí, že byla zničena výbuchem 25.03.1918 při kterém zemřelo 17 osob. Střelba na Paříž byla vedena z předem připravených palebných postavení. Nejméně tři postavení byla vybudována s kruhovým palebným rozsahem a zbývající dvě (tři ?) měla palebnou výseč 123°.
-
Plamenometná mina FOG-1
Plamenometné miny FOG-1 byly vyvinuty pro potřeby Rudé armády v dubnu 1941 a byly určeny k ničení živé síly a vozidel protivníka.
-
Pz.Kpfw. 38 (t) Ausf. G
Lehký tank vyráběný Českomoravskou strojírnou (ČMS) - německy: Böhmisch-Mährische Maschinenfabrik (BMM) v letech 1939 až 1942 pro ozbrojené síly Třetí říše (Wehrmacht) a vojsko SS (Waffen SS).
-
-
Schneider CA
Jedinou zemí, která vedle Francie skutečně Schneider zařadila do výzbroje, se stalo Španělsko.
-
Škoda MU-6
Samohybné obrněné dělo
-
-
Stručný slovník dělostřeleckých pojmů
Autoři: Vladimír Karlický Jiří Janoušek
-
T-26M - T-26-5 - T-126-1
Tanky s podvozkem soustavy Škoda.
-
T-72M2 Moderna
V roce 1994 po rozpadu Československa přivezla martinská zbrojovka na brněnský veletrh IDET, svoji druhou modernizaci sovětského středního tanku T-72, pod označením T-72 M2E "Moderna".
-
Tatra 810 ATS
Nový střední nákladní automobil, který by mohl nahradit proslulou Pragu V3S.
-
Tatra T-III
Neúspěšný tank
-
-
Tč vz. 33
Prvním známým československým tančíkem byl CL-P (Carden-Loyd-Praga), který byl českomoravskou variantou britského bezvěžového tančíku Carden-Loyd Mark VI (CL). Jehož licenci z popudu Ministerstva národní obrany zakoupila v roce 1929 firma Českomoravská strojírna.
-
TN SPE-37
Protidemonstrační obrněný automobil.
-
Ukradený vlak
aneb komu byl vlak doposud ukradený ?
V posledních dnech se v některých médiích objevily palcové titulky ve znění: "Ukradli protiletadlový vlak?!" Jak? To se pokusíme osvětlit na následujících řádcích, všechno je "trochu" jinak. -
Ural-4320 Zvězda-V
Četné ozbrojené konflikty vně i uvnitř RF byly doprovázeny rozsáhlými odvetnými akcemi záškodnických a partyzánských skupin. Například během války v Afghánistánu bylo ztraceno přes 15 000 vozidel. Tanky a obrněné transportéry doprovázející v kolonách jedoucí kamiony neposkytovaly dostatečnou ochranu. Proto se začaly používat jako další prostředek palebné ochrany upravené nákladní automobily.