Zpět na úvodní stránku

Přehled článků autora

Americké pacifické století?

📕6.371 🕔13.02.2012

Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton označila ve svém článku publikovaném tento měsíc ve Foreign Affairs tohle století a nadcházející dekády v americké zahraniční politice za pacifickou éru. Tento region se podle ní v nadcházejících letech stane klíčovým motorem globální politiky a zpráva celému světu (a primárně Pekingu) je jasná – Washington bude u toho.

Zobrazit celý článek

Horké léto v Británii

📕6.254 🕔14.02.2012

Léto v Británii je tohoto roku (2011) skutečně nezvykle horké. Po odposlouchávacím skandálu bulvárních novin mediálního magnáta Roberta Murdocha News of the World , který svým rozsahem a hloubkou nemá v britských dějinách obdoby, přichází další šok pro britskou společnost. Největší, nejničivější a nejhorší nepokoje za posledních několik desítek let, které na pět nocí zachvátily nejvýznamnější britské metropole.

Zobrazit celý článek

Impérium (ne)vrací úder

📕6.598 🕔07.08.2012

Komentář k blížicímu se 30. výročí války o Falklandské ostrovy.

Zobrazit celý článek

Jaderné zbraně ve strategickém vztahu Indie a Pákistánu

📕8.930 🕔14.02.2012

Vztahy a konflikty Indie a Pákistánu mají z mezinárodního hlediska nesmírně důležitou váhu. Jedná se totiž o region, kde v současnosti existuje nejreálnější riziko možnosti válečného konfliktu dvou jaderných mocností. Následující studie si klade za cíl prozkoumat jaderné zbraně Pákistánu a Indie a porovnání jejich vývoje, možností nasazení i jaderných doktrín v širším strategickém kontextu.

Zobrazit celý článek

Region Jihočínského moře jako bezpečnostní komplex

📕8.971 🕔08.08.2012

Jihočínské moře a rostoucí zájem velmocí o něj plní titulní stránky novin. Následující text si klade za cíl zevrubnou analýzu této oblasti hned z několika dimenzí doufajíce, že tak přispěje k lepšímu pochopení této vzdálené, avšak pro geopolitiku 21. století patrně klíčové oblasti.

Zobrazit celý článek

Stín nad Bukureští

📕4.197 🕔08.08.2012

Zatímco se pozornost většiny evropských médií dlouhodobě upírá na dluhové problémy starého kontinentu a nekončící summity Evropské unie k záchraně eura, v Bukurešti se už téměř půl roku odehrává vážná politická krize. Mnozí komentátoři dokonce mluví o nejhorší krizi od dob Ceaušeska. Co přesně se ale vlastně v Rumunsku děje? Odpovědět se vám pokusí následující komentář.

Zobrazit celý článek

Terorismus osamělých vlků – útoky v Oslu

📕5.778 🕔07.08.2012

Ačkoli teroristické útoky v Oslu šokovaly celý svět, terorismus páchaný jedinci, tzv. „osamělými vlky“, není zcela neznámý fenomén. Následující článek nastiňuje tuto problematiku na pozadí tragických událostí v Norsku.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře