Přehled článků autora
-
Chammurapi
Chammurabi byl šestým amorejským králem starobabylonské říše, vládl přibližně v letech 1792 až 1750 př. n. l. Jeho předchůdcem byl jeho otec Sin-Muballit, který abdikoval kvůli podlomenému zdraví. Během své vlády dobyl Elam a městské státy Larsa, Ešnunna a Mari. Vyhnal z trůnu asyrského krále Ishme-Dagana I. a donutil jeho syna Mut-Aškura platit tribut, čímž se téměř celá Mezopotámie dostala pod babylónskou nadvládu.
-
Mezopotámie I. - Neolit
Území Předního východu bylo osídleno již ve starší době kamenné, a to druhem Homo Sapiens Neandretalis (jeskyně Šanídár - SV Irák - 50 - 40 tisíc let př.n.l.) Paleolitičtí si opatřovali obživu sběrem rostliné a živočišní potravy (zrní, plody, sběr drobných živočichů) i lovem (gazely, jeleni, kanci).
-
Mezopotámie II. - Chalkolit
Chalkolit lze pokládat za jakési přípravné období, v němž se objevují některé základní rysy mezopotámské civilizace v zárodečných formách. Hlavní změna však je v přesunu centra vývoje postupně do jižní Mozopotámie.
-
Mezopotámie III. - Vznik mezopotámské civilizace
Toto klíčové období je po archeologické stránce charakterizováno kulturou Uruckou (3500 – 3200 př.n.l.) a Džemdetnasrskou (3200 – 3000 př.n.l.), které navazují na obejdské kultury.
-
Mezopotámie IV. - Ranědynastické období
V 1. pol. 3. tis. př.n.l. docházelo postupně v Mezopotámii k formování městských států, v jejichž čele stály dědičné vladařské dynastie. Proto se tato fáze nazývá ranědynastickým obdobím.
-
-
Mezopotámie V. - Akkadské období
V akkadském období byl poprvé vytvořen větší státní útvar, který na delší dobu (asi 150 let) sjednotil celou Mezopotámii a přechodně ovládl i okolní oblasti (Asýrie, Elam). Jeho tvůrci navazovali na dřívější krátkodobé sjednocovací pokusy, které se datují již do ranědynastického období (např. Eanatum z Lagaše).
-
Mezopotámie VI. - Období II. dynastie z Lagaše
Lagaští králové ovládali zřejmě je městský stát nevelkého rozsahu, který získal samostatnost nebo vznikl po pádu Akkadské dynastie.
-
Mezopotámie VII. - Období III. dynastie z Uru
Vláda třetí dynastie urské znamenala významný přelom v mezopotámaských dejinách, neboť po dlouhém období rozdrobenosti bylo opět nastoleno centrální vedení pro celou Babylonii. Urští vladaři věnovaly mnoho usilí vybudování systému centrální správy, který by umožnil co nejefektivnější využívání hospodířských zdrojů země.
-
Mezopotámie VIII. - Starobabylonské a staroasyrské období
Pro toto období mezopotámských dějin, které vyplňuje první polovinu 2. tisíciletí př.n.l., máme k dispozici prakticky nepřeberné množství písemného materiálu, který nám umožňuje dostatečně nahlédnout do událostí tohoto období. O ekonomických a sociálních poměrech nás informují desetitisíce administrativních záznamů, smluv, soukromých a úředních dopisů, právnických sbírek a jiných textů.