prapředek - legionář v Itálii

Diskuse

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o pomoc při zjišťování podrobností o osudu mého příbuzného. Jedná se o Ladislava Janečka, narozeného v Česticích okr. Rychnov nad Kněžnou 1.1.1889.Oslovila jsem VUA a nalezla následující informace : www.vuapraha.cz. Nyní čekám na zaslání dokumentů.
Nemohu moc dobře najít na webu informace o 6.p.pl. Prosím o nějaké odkazy.
Ale hlavně řeším to, že náš příbuzný se z Itálie nevrátil, nebo o tom alespoň nevíme. A na blogu http://bitevnipole.blog.cz/0709/cs-legie-v-italii
jsem našla, že poslední odsun byl z Itálie 18.srpna 1919, ale Ladislav byl uvolněn až v 23.10.1919, čemuž moc nerozumím. Datum zajetí vcelku odpovídá infu z blogu, že byl zajat při posledních střetech. Dalo by se zjistit, proč byl uvolněn, tak pozdě, ve které byl jednotce a kam se mohl případně ztratit? Nebo zda se nemohl stát příslušníkem českosl. armády po návratu a my o tom jenom nevíme - to mi ale nepřijde moc pravděpodobné? Zůstávalo hodně legionářů v cizině?
Děkuji za Vaše informace a podněty k dalšímu hledání.
Lenka Švábová
URL : https://www.valka.cz/prapredek-legionar-v-Italii-t125581#426180 Verze : 0
Dobrý den


Hledáte předpokládám informace o 9. pěším pluku, jež je uveden v kartě legionáře (nikoliv 6., jak píšete) - 9. pěší pluk byl posádkou v Haliči (v Přemyšlu, Stryji a Radymnu) a byl doplňován z doplňovacího obvodu Stryj, což je na dnešní Ukrajině (nedaleko Lvova). Do tohoto pluku by člověk z okresu Rychnov nad Kněžnou standardně neměl rukovat, pokud je informace v kartě VÚA přesná a skutečně sloužil v 9. pěším pluku, je pravděpodobné, že byl vojákem z povolání, snad tedy v poddůstojnické hodnosti šikovatele, v níž byl nakonec i zajat (i když se nedá vyloučit že by se k 9. pluku nějakým způsobem dostal i povolaný záložník).


Údaj o propuštění z legií 23.10.1919 znamená, že byl toho dne demobilizován (v kartě kód DM). Předpokládal bych, že byl tedy již v té době ve vlasti, že se vrátil s některým transportem z Itálie, nějakou dobu mohl ještě zůstat vojákem nové československé armády (případně i sloužit na Slovensku, ale to jsou jen teoretické spekulace), a k 23.10.1919 z armády odešel.


Moc jsem vám asi nepomohl, ale myslím že dokumenty z VÚA by vám to mohly osvětlit více.
URL : https://www.valka.cz/prapredek-legionar-v-Italii-t125581#429835 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více