Main Menu
User Menu

pistolovy suboj

19 storocie

Diskuse
Velmi by ma zaujimal vas nazor na tuto zaujimavu temu. V 19 storoci boli tieto suboje hodne rozsirene. 2 muzi chrbtom k sebe, kracali istu vzdialenost (cas), v urcitom momente sa otocili a vypalili po sebe (alebo uz stali pripraveny a proste na seba vypalili?) Preco sa to robilo prave tak? Keby chcem tak sa poponahlam, urobim tie kroky rychlejsie nez super, otocim sa a BAAC. Vec je vybavena! Je mi jasne ze na divokom zapade islo o rychlost tasenia koltu ale tu.. Ak uz muzi stali oproti sebe s pistolami a vypalili po sebe, nechapem vyznam toho. To sa mohli predsa obaja rovno zastrelit. Vysvetli mi niekto ako sa to presne robilo a preco prave tak??? Prave v takomto suboji zahynul aj A.S.Puskin. Dakujem.
URL : https://www.valka.cz/pistolovy-suboj-t53827#200183Verze : 0
Souboje (nejen na pistole, viz Tři mušketýři, souboje jsou stará věc) byly něco jako dobový extrémní sport a měly proto svá stará pravidla. Důvodem byla obvykle nějaká vážná rozepře, osobní, politická i jiná (např. v 90. letech 19. století se jistý rakouskouherský poslanec střílel se samotným ministerským předsedou- vyhrál), častým důvodem byla osobní urážka či něco za ni považovaného. Účelem souboje nebylo obvykle zabití soupeře, ale právě rozhodnutí takového sporu formou "božího soudu".
U souboje byli obvykle kromě duelantů přítomni také sekundanti, tj. jejich pomocníci, kteří kontrolovali zbraň, a také jakýsi rozhodčí, který zase odpočítával kroky a dával povel ke střelbě. Vzhledem k tomu, že tito přítomní byli také svědky regulérnosti průběhu souboje (proto byli vybíráni z vážených a důvěryhodných lidí), každý, kdo by podváděl, jak naznačuješ, by si dost naběhl a byl by naprosto společensky zdiskreditován a možná by se mu mohla státi "nehoda", zatímco vítěz v čestném souboji byl teoreticky stejnou společností chráněn před pomstou, pokud neproběhla také formou souboje.
Obvykle stačilo zasažení soupeře a dokonce uznání svého pochybení v důvodu sporu (i proto byli přítomni svědkové) ještě před výstřelem.
Ve většině zemí byly zakázané, protože souboje, oblíbené především mezi důstojníky, poškozovaly armádu zneschopněním jejích kádrů.
Divoký západ je jiná věc, tam byla jiná pravidla a ostatně myslím, že filmová podoba dvou mužů, stojících naproti sobě na pusté aulici a čekajících, kdo sáhne dříve po pistoli, je dost romantizovaná a málo reálná.
URL : https://www.valka.cz/pistolovy-suboj-t53827#200187Verze : 0
MOD
realna je, protoze od jisteho roku platil v USA zakon, ktery umoznoval cloveka zastrelit v obrane i pokud doslo k provokaci, tento zakon de facto vedl ke vzniku toho, co nyni nazyvame divokym zapadem, mistu, kde si vicemene kdokoliv mohl zastrelit kohokoliv, staci kdyz ho vyprovokoval k taseni zbrane ...
URL : https://www.valka.cz/pistolovy-suboj-t53827#200189Verze : 0
MOD
Někdy počátkem 80.let vyšla kniha Střelci a čarostřelci, autorem byl tuším Jaroslav Lugs. Právě zde byly mimo jiné zajímavé záležitosti z oblasti střelectví (kupř.terčová střelba) popsány i duely, jejich způsoby a odlišnosti. Velmi často se dá sehnat v antikvariátech v ceně kolem 50 Kč.
URL : https://www.valka.cz/pistolovy-suboj-t53827#200192Verze : 0
Na Malém náměstí v Hradci Králové je.
URL : https://www.valka.cz/pistolovy-suboj-t53827#200193Verze : 0
MOD
Souboje měly svá naprosto přesná pravidla - Duel codex, jejichž porušení jedním z duelantů bylo důvodem ke stíhání pro vraždu. To nic nemění na faktu, že mnohdy o vraždu šlo - existoval např. druh souboje, kde byla nabita jen jedna zbraň a kdo si vylosoval prázdnou, měl smůlu. Taky souboj "na šáteček", kdy palná vzdálenost byla dána šátkem, který oba duelanti drželi v natažené ruce, či souboj s jednou mezí, případně bez meze (střelec mohl dojít až k soupeři a zbraň o něj opřít) neskýtaly mnoho možností, jak zůstat naživu.
Ale ani souboj normální, kdy palná dálka byla obvykle do 20 kroků (každý 10 normálních kroků od sebe) tedy na 15 m nedával příliš mnoho šancí na přežití. Zejména tehdy, když uražený (měl právo první rány) byl dobrý střelec - soubojové pistole sice neměly miřidla a měly tvrdou spoušť, ale na tu dálku téměř nešlo netrefit.
Pokud byla rána současná (obvykle na počítání do tří), byl v sakra nevýhodě ten, kdo střelil první a minul. Druhý (byť těžce raněný) pak měl možnost poměrně dlouhého času na vypálení své rány a nebyl vázán palnou dálkou - mohl se přiblížit, během té doby se soupeř nesměl hnout z místa.
Jo, ten Lugs je dobrá rada!
URL : https://www.valka.cz/pistolovy-suboj-t53827#200217Verze : 0