Main Menu
User Menu

operácia NATO - KFOR (AUSCON/KFOR) v Kosove

KFOR - (AUSCON/KFOR) v Kosove
operácia NATO


Ozbrojené sily Slovenskej republiky pôsobili v operácii KFOR od 7. septembra 1999. Spočiatku prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR.


Dňa 31.augusta 1999 velenie NATO ukončilo humanitárnu operáciu AFOR v Albánsku a jednotky, ktoré boli po tomto termíne na území Albánska, sa stali súčasťou medzinárodných bezpečnostných síl v Kosove (KFOR).


V dňoch 7. až 10.9.199 sa jednotka s technikou presunula z Albánska do Kosova do medzinárodného tábora Casablanca. Následne bola jednotka doplnená technikou, materiálom a personálom z Práporu okamžitej reakcie. Zároveň došlo k výmene veliteľa jednotky.

Slovenská ženijná jednotka sa tak stala prvou organickou jednotkou Armády SR pôsobiacou v operácii na podporu mieru pod velením NATO.


Velitelia jednotky:
AUSCON/KFOR v Albansku a Kosove
Veliteľ kontingentu: pplk. Ing. Ondřej NOVOSAD, august 1999 - september 2000
Veliteľ kontingentu: pplk. Ing. Miroslav ČIČMAN, september 2000 - august 2001
Veliteľ kontingentu: pplk. Ing. Štefan IVAN, august 2001 - január 2002



Jednotka ukončila svoje pôsobenie v januári 2002. Od februára 2002 pôsobila na základe dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Ministerstvom obrany Českej republiky v operácii KFOR mechanizovaná rota ozbrojených síl Slovenskej republiky v rámci spoločného česko-slovenského mechanizovaného práporu.



Zdroj:
- archív autora,
URL : https://www.valka.cz/operacia-NATO-KFOR-AUSCON-KFOR-v-Kosove-t80378#294410Verze : 0