37 mm PROTILETADLOVÝ KANÓN vz. 1939

Autor: ing. Antonín Juránek / Juton 🕔︎︎ 👁︎ 36.327

Zaměřím se na technický popis protiletadlového kanónu. Modeláři jistě při stavbě modelu v měřítku 1:72 ocení málo dostupné fotografie i některé technické údaje, které se mi podařilo získat.

Automatický protiletadlový kanón ráže 37 mm vzor 1939 si zaslouží pozornost modelářů. Bohužel, pokud je mi známo, není v měřítku 1:35 vyráběn – byl by to překrásný „kousek“ k doplnění ZIS-42 od firmy Fort , jak v tažené, tak i vezené podobě.

Reklama

Po dobu války tento kanón nesl hlavní tíži protivzdušné obrany vojsk Rudé armády a Válečného námořnictva, omezeně byl využíván i k boji s lehce pancéřovanými cíly. Nacházel se i ve výzbroji československých jednotek na „Východě“. Po ukončení války zůstaly ve výzbroji naší armády a ještě v roce 1950 jich bylo evidováno 64 ks. Používal se v lokálních konfliktech a prakticky po celou válku ve Vietnamu.

Byl vyráběn samohybný protiletadlový kanón ZSU-37, kdy PLK byl instalován na podvozek lehkého tanku T-70 (inspirace pro tvůrce zajímavých konverzí, modely T-70 jsou k dispozici). Celkem bylo vyrobeno do roku 1948 přibližně 340 kusů.

Z hlavních takticko - technických dat kanónu lze uvést následující. Výškový dostřel dosahoval 6700 m a dálkový až 8500 m, hmotnost střely - 0,76 kg a její počáteční rychlost byla 900 m/s. Hlaveň měla délku 2315 mm. Rozsah odměru – 360°a náměru byl –5° až +85°. Rychlost střelby byla až 180 ran/ min. Hmotnost tažené verze na čtyřkolovém podvozku činila 2100 kg.

Na obr. 1 je zachycena tažená verze, kterou se mi podařilo již v roce 1978 vyfotografovat v KYJEVSKÉM MUZEU VELKÉ VLASTENECKÉ VÁLKY.


Obr. 1 37 mm PLK vz.1939

Některé detaily jsou patrné z obr. 2, kde je zachycen výcvik protiletadlovců.


Obr. 2 PLK při výcviku protiletadlovců

Na posledních barevných fotografiích, pořízených v dubnu 2001 (obr. 3,4,5), je zachycen popisovaný protiletadlový kanón opět v kyjevském muzeu.


Obr. 3

Obr. 4

Obr. 5
Reklama

Fotografie modelu a podrobný popis úprav stavebnice od firmy PST je v ruském modelářském časopise M-HOBBY č.3/2001 a v elektronické podobě na internetové adrese http://m-hobby.df.ru. Věřím, že jsem pomohl některým modelářům při stavbě modelu, seznámil je s některými technickými údaji a historií tohoto protiletadlového kanónu.

Materiály: archiv autora, internet

Foto: autor a archiv autora

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více