jednotky zvláštního určení

Diskuse

jednotky zvláštního určení
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5426 Verze : 0
o amerických zvláštních jednotkách se toho ví docela dost ze spousty knih a filmů, ale co víte o Vietnamských?
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5427 Verze : 0
tam snad byla jednotka zvlastniho urceni kazda, nebo ne ? Very Happy
(=nic o tom nevim Very Happy)
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5428 Verze : 0
něco jsem zaslechl o sebevražedných ženistech ale co je na tom pravdy nevím.


Ad Admin: no sposta jednotek byly normální regulérní jednotky sev. armády či Vietcongu
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5429 Verze : 0
no prave, ze to sice byla regulerni armada, ale na cizim uzemi, prevlecena za zlutaky na poli, sazejici kalasnikovy Very Happy
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5434 Verze : 0
je mi jasné že součástí uniformy expedičních sil byl košík s rýžovými sazenicemi a ušmudlané hadry. ale mě spíš zajímá jestli některý z nich byly protaženi nějakým specializovanějším výcvikem zvláštních jednotek než osekávání kůlů do špičky a dělání pastí či rychlokursu v nabíjení a natahování závěru kalašnikova.
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5435 Verze : 0
A co Marty? Ten by nepomohl? Když jeko kub dělá Special Forces, tak by mohl třeba něco vědět o žlutých soukmenovcích? Zkus se zeptat jeho
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5449 Verze : 0
Vietnamští komunisté disponovali dvěma základními druhy jedotek zvláštního určení - průzkumníky a útočnými ženisty. Řada z jejich příslušníků byli sice dobrovolníci, často však také rozhodovaly politické kádry, mnohdy též podle vzdělání či jiných dispozic.


Průzkumníci - jejich úkolem byl sběr informací a neměli se proto účastnit boje. Navazovali kontakt s předáky obyvatelstva na území, kde komunisté vyvíjeli činnost, infiltrovali i do měst (často v uniformách jihovietnamské armády), před přepady amerických základen, působili, aniž by byli odhaleni, několik dní v jejich těsné blízkosti a pořizovali náčrty rozmístění protipěchotních výbušných i nevýbušných zátarasů, palebných hnízd lehkých i těžkých zbraní apod.
Každý průzkumník musel umět číst a psát, počítat a mít za sebou alespoň několik let školní docházky.
Jestliže výcvik běžného komunistického pěšáka trval asi měsíc, průzkumníci byli cvičeni 18 měsíců! Někteří specialisté byli absolventy čytřletého rozsáhlého rádiového a radiotechnického výcviku.
Disponovali podstatně kvalitnější výzbrojí i výstrojí než řadové jednotky.


Útoční ženisté - jejich úkolem bylo pokládání náloží k určeným cílům (VS, sklady, letouny na stojánkách apod.), vytváření výbušných léček (k nimž často používali i nevybuchlou munici) a zneškodňování amerických výbušných léček a zátarasů i varovných zařízení.
Podstatnou částí výcviku (jenž trval 6-18 měsíců) byly metody infiltrace - samotné plížení a pronikání zátarasy bylo naprosto bezhlučné a trvalo i několik hodin. Přístupové i ústupové cesty byly pečlivě naplánovány před akcí, předvedeny na zmenšeném modelu cíle a posléze důkladně metodicky nacvičeny (i několik dnů).
Útok byl dokonale sladěn s palebným přepadem (zpravidla minometným). Výbušné zatarasy z min Claymore byly často přesměrovány , takže při jejich odpálení střepiny vletěly do řad obránců a zvětšovaly tak zmatek, což byla hlavní zbraň útočných ženistů. Ti nyní vnikali do obranného postavení, často bez pěchotních zbraní, jen s brašnami náloží, které pokládali k předem vytipovaným objektům.
Nikdy se nejednalo o vyloženě sebevražedná komanda i když jistě často k takovému odpálení náloží došlo. Jejich ztráty byly vždy velké a také tato skutečnost vedla Američany k domněnce, že se jedná o sebevrahy.
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5470 Verze : 0
Není zač.


Není zač.


Very Happy


Služebníček...
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#5522 Verze : 0
Podľa merítka európskych armád boli špeciálnymi jednotkami asi všetky severovietnamské jednotky. Jednotky NVA mali všeobecne vyššiu úroveň ako Vietcong. Podľa mňa treba medzi špeciálne jednotky zaradiť najmä PVO jednotky. Veď ovládanie radaru, protilietadlových striel a radarom navádzaných diel vyžaduje omnoho náročnejší výcvik, ako tréning pešiaka pre prostredie, v ktorom sa narodil. Používanie pascí ako jamy s kôlmi je staré ako ľudstvo samé.
Dôležité boli tiež poľné spravodajské jednotky, kde sa vyžadovalo, zvládnutie jazyka, psychológia, propaganda a samozrejme riadenie výzvednej činnosti vo zverenom sektore.
Dôvodom, pre ktorý neboli v Severnom Vietname sformované špeciálne jednotky v takej miere ako v USA je asi rozdiel medzi americkým a vietnamským vojakom. Podstatou výcviku špec. jednotiek v USA bolo predsa prežitie a boj v džungli.Vietnamci pochopiteľne takýto tréning nepotrebovali. Ak by sa bojovalo napr. v polárnych oblastiach, bolo by to asi opačne.
Chcel by som upozornoť aj na činnosť Austrálskych SAS. Vraj pôsobili proti Ho Či Minovej ceste a v boji vraj neutrpeli žiadne straty na životoch...Túto info mám len z jedného zdroja (Arostegui:"Neviditelní válečníci"), preto by som si to chcel touto cestou aj overiť. Viete o tom viac?
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#6640 Verze : 0
Kto to podľa vás nakoniec vyhral?
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#12690 Verze : 0
A pak taky existovali a existují vietnamské obdoby SF.Jižní Vietnamci byly cvičení příslušníky Sf a Rangers v proti partyzánském boji,severní cvičily rusáci.Mám o tom něco literatury,ale chlapi,nechte mě to dát do kupky,Já se fakt ještě neprobojoval ze stádia krabic od banánůSad(((((((((((((Kdo v tom má hledat?Zvlášť,když to balila Kačena po nocích.Je v tom takový hokej,že hledat něco překračuje hranice mojí chatrné nervové soustavy:))))))))Ale už se to blíží,už víme,kde budou knihy:))))))
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#12691 Verze : 0
Kdo vyhrál ve Vietnamu??? No podle ztrát zřejmně Amíci ale celkově to projeli na body. 8)
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#17542 Verze : 0
V roce 1968-69 ve Vietnamu pusobila zvlastni komando technicke rozvedky MO SSSR.Neco jako specnaz s tim rozdilem ze pusobeni bylo povoleno i na uzemi Jizniho Vietnamu.
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#79176 Verze : 0
ahoj Schlange.....je sice fajn, že o americkych špeciálech toho každý ví dost, ale já toho vím pramálo....a nerad bych zakládal podobný forum abych tě nenaštval...
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#110193 Verze : 0
Myslím, že aj trojčlenné družstavá odstrelovačov, vyzbrojených puškami Mosin a Dragunov možno označiť za špecializované jednotky. Ich výcvik aj nasadenie tomuto označeniu zodpovedá.
URL : https://www.valka.cz/jednotky-zvlastniho-urceni-t1418#113618 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více