Studená válka (1945-1989) : 1946 - 1989 - Studená válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (98 článků)

Proces kolektivizácie v okrese Humenné III.

👤Radoslav Turik 🕔09.12.2009

Séria článkov o kolektivizačnom procese v okrese Humenné, vznikla rozčlenením a prepracovaním autorovej diplomovej práce. Tretia časť série sa zaoberá priebehom kolektivizačného procesu  v okrese Humenné v  období rokov 1949-52.

Zobrazit celý článek

F-86F Sabre versus MiG-15 (1) - Dvacáté eso

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔13.01.2009

Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu za letu? Navíc proudové stíhačce, nejmodernějšímu výtvoru své doby... no přeci totéž. Tlačit.

Zobrazit celý článek

Proces kolektivizácie v okrese Humenné II.

👤Radoslav Turik 🕔09.12.2009

Séria článkov o kolektivizačnom procese v okrese Humenné, vznikla rozčlenením a prepracovaním autorovej diplomovej práce. Druhá časť je venovaná vysvetleniu základnych pojmov súvisiacich s koncepciou budovania JRD.

Zobrazit celý článek

Proces kolektivizácie v okrese Humenné I.

👤Radoslav Turik 🕔09.12.2009

Séria článkov o kolektivizačnom procese v okrese Humenné, vznikla rozčlenením a prepracovaním autorovej diplomovej práce. Prvá časť série sa zaoberá podmienkami, ktoré ovplyvnili vývoj  poľnohospodárstva v ČSR v období rokov 1945-48.

Zobrazit celý článek

Tu-22 versus CVBG (bojové skupiny letadlových lodí)

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔19.06.2004

Letadlové lodě prokázaly během Druhé světové války svou údernou sílu. Staly staly se jádrem flot všech námořních velmocí a právem jsou považovány za nejsilnější hladinové jednotky. Jedinou výjimkou byl po dlouhá léta Sovětský svaz. Pro boj s bojovými skupinami letadlových lodí musel používat letectvo z pozemních základen a ponorky.

Zobrazit celý článek

Berjev R, R-1, R-2 - První sovětské proudové létající čluny

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔06.04.2004

První sovětský proudový létající člun. Protože Sovětský svaz neměl ve výzbroji letadlové lodě a nevlastnil ani bombardéry s dlouhým doletem, musely některé úkoly plnit létající čluny. Mezi jejich úlohy mělo patřit i napadání lodních svazů protivníka, ale cesta k takovému letounu byla dlouhá a koncepce zastarala dřív, než se dostala do výroby.

Zobrazit celý článek

F-104 Starfighter - Fenomén rychlosti

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔20.01.2005

Blížil se konec roku 1951, běžné stíhací letouny zavedené do služby létaly rychlostí kolem 1 M, spíš méně. Nadzvukové rychlosti dosahovaly většinou jen ve střemhlavém letu nebo zcela bez výzbroje. Konstruktér firmy Lockheed Clarence „Kelly“ Johnson navštívil piloty USAF (United States Air Force) bojující v Koreji, aby zjistil, jaký letoun by jim vyhovoval. Od stíhačů dostal unisono odpověď: lehký letoun, překonávající protivníka v rychlosti, stoupavosti, dostupu a obratnosti.

Zobrazit celý článek

Tu-128 Fiddler - Těžká váha mezi stíhači

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.04.2005

Jedním z letounů, který ovlivnil vzhled celé generace Tupolevových letounů byl Tu-98. Ačkoli se do sériové výroby nedostal, stál na začátku vývojové linie stíhacího letounu Tu-128 (NATO kód Fiddler). Ten zůstal dodnes největším stíhacím letounem na světě. Jeho maximální vzletová hmotnost byla o čtvrtinu větší, než měly čtyřmotorové těžké bombardéry z druhé světové války.

Zobrazit celý článek

Před 30 lety vyhlásil Reagan „Hvězdné války“

👤Karel Pacner 🕔27.03.2013

„Zahajujeme program, který má za úkol čelit strašlivé hrozbě sovětských raket novou obrannou zbraní. Musíme se obrátit k naší silné vědeckotechnické základně, díky níž dosáhl náš průmysl své vysoké úrovně a která nám také zajistila dnešní životní úroveň. Co byste řekli tomu, kdybychom mohli zachycovat balistické střely nepřítele ještě předtím, než dopadnou na naši půdu nebo na půdu našich spojenců?"

Zobrazit celý článek

Jak jsme bránili socialismus

👤Bořivoj Čech 🕔13.12.2003

Pohled pilota-operátora vrtulníku Mi-24V na službu nad „železnou oponou“ v rámci čs. hotovostního systému PVOS.

Zobrazit celý článek

Stalin: Válka je nevyhnutelná (9.2.1946)

👤Karel Pacner 🕔01.09.2010

Jak vypadal svět na podzim 1953, kdy se bratři Mašínové a Milan Paumer prostříleli z komunistického Československa přes východní Německo do Západního Berlína?
Svět byl definitivně rozdělen na komunistický Východ a kapitalistický Západ. A směřoval k válce, která by zahubila možná stamiliony lidí.

Zobrazit celý článek

Pěšáci studené války

👤Karel Pacner 🕔30.07.2010

Nedávno zesnulý Otakar Rambousek, legendární agent-chodec, byl jedním z nejméně 280 kurýrů třetího zahraničního odboje, které se podařilo Státní bezpečnosti zatknout – jak spočítal historik Prokop Tomek. Rovněž několik tisíc lidí, kteří jim doma pomáhali, Státní bezpečnost uvěznila. Po únoru 1948, kdy komunisté uzurpovali v Československu moc, utekly na Západ desetitisíce lidí – a z jejich řad se tihle kurýři rekrutovali.

Zobrazit celý článek

Ka-50 Black Shark

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔03.12.2004

Dlouhá léta byla dvorním dodavatelem vrtulníků pro sovětskou armádu konstrukční kancelář M. L. Mila. Konkurenční kancelář N. I. Kamova se sice účastnila řady soutěží vypsaných armádou, ale Milova pozice byla neochvějná až do okamžiku, kdy armáda při hledání ekvivalentní protiváhy amerického programu AAH vypsala soutěž na nový bitevní vrtulník.

Zobrazit celý článek

Studený humor v průběhu studené války - Major John P. Nooman, USAF (Ret.)

👤Jan Hermoch 🕔05.10.2007

Tento článek byl napsán dle vyprávění maj. John P. Noonan, USAF (Ret).

Zobrazit celý článek

Korejské dějiny shrnuté do jediného výstřelu

👤Viktor Hollmann 🕔08.12.2009

Před 30 lety, 26. října 1979, byl zastřelen generál Park Chung Hee – president Korejské republiky. Podle mého názoru, jeho život i okolnosti atentátu velmi dobře ilustrují složité dějiny Korejského poloostrova.

Zobrazit celý článek

Poslední tajemství vyzvědače Blunta

👤Karel Pacner 🕔21.08.2009

Před několika týdny odtajnila Britská knihovna v Londýně nedokončený rukopis vzpomínek sira Anthony Blunta, někdejšího kurátora uměleckých sbírek královského dvora. Směla tak učinit pětadvacet let od jeho smrti. Teprve tyto záznamy odhalily, proč usvědčený sovětský vyzvědač nešel – na rozdíl od mnoha ostatních – za mříže, ale zůstal dál ve službách dvora, dokud sám neodešel do důchodu.

Zobrazit celý článek

Přední raketový konstruktér SSSR agentem CIA

👤Karel Pacner 🕔21.08.2009

První odtajněné informace o sovětském kosmickém programu jsou nejspíš vrcholem ledovce – Američané toho věděli víc, než zatím přiznávají

Získat tajné informátory mezi lidmi na sovětském území bylo pro západní výzvědné služby náramně obtížné, takřka nemožné. Každý cizinec, ať už diplomat, obchodník nebo turista, se od místních občanů zřetelně odlišoval – oblečením, chůzí, gesty. Setkání cizince s Rusem, Gruzíncem, Litevcem či jiným místním člověkem vždycky vzbudilo pozornost ostatních. Proto je zpráva o existenci agenta označovaného jako „Doll“ či „Delta“, který patřil mezi špičkové raketové konstruktéry, překvapením.

Zobrazit celý článek

Podzim 1957: Velké obavy ze sovětských raket

👤Karel Pacner 🕔21.07.2009

Britského radioastronoma Bernarda Lovella se prý Sověti pokusili smrtelně ozářit

První družici vypustili Sověti v noci na 4. října 1957. Američané s tím trochu počítali. Na základě zpravodajských informací už od února 1954 čekali, že Moskva ve druhé polovině padesátých let dokončí vývoj mezikontinentální rakety. Ústřední zpravodajská služba CIA upozornila 18. srpna 1957, tedy několik dnů před oznámením agentury TASS o úspěšné zkoušce první rakety dalekého doletu, prezidenta Eisenhowera, že Rusové tuhle zbraň opravdu chystají......

Zobrazit celý článek

Tu-22M - M3 Backfire - Pouhá „modernizace“?

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔26.03.2005

V sovětském letectvu byly letouny označované zkratkou jména konstruktéra a číslem. Stíhací letouny lichým a ostatní letouny sudým. Jednotlivé varianty odlišovala písmena za označením. Vždy se však jednalo o letouny se stejným konstrukční základem. Jedinou výjimkou byl letoun Tu-22M. Podle označení by se mohlo zdát, že se jednalo o variantu Tu-22. Ale šlo o úplně novou konstrukci. Proč nesl označení svého předchůdce?

Zobrazit celý článek

Paměti přeběhlíků, generálova literární semínka

👤Ota Ulč 🕔22.01.2009

Nejeden zakalený budovatel zářných zítřků vědeckého komunismu časem přeběhl k nepřátelům na opačnou stranu třídně rozděleného světa. Někteří z nich, dokonce i z řad profesionálních estébáků, o svém přerodu zveřejnili své memoáry. Takovým byl i Šejna, rurální synek z nuzného prostředí, absolvent měšťanské školy, zemědělský pracovník, se správným třídním původem a konexemi brzo armádní plukovník, člen parlamentu, člen Ústředního výboru vládnoucí KSČ - a to vše docílil ve věku 27 let. Stal se dokonce reprezentantem ČSSR v nejvyšších kruzích států Varšavské smlouvy, obeznámen s tajnostmi, strategickými záměry kremelských vládců. A on pak upláchne na Západ, v doprovodu mladistvé dívčiny, prý snoubenky svého syna – tedy své předpokládané budoucí snachy, z níž však učinil svou milenku.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře