Studená válka (1945-1989) : 1946 - 1989 - Studená válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (98 článků)

Blesky na obloze 06 - BAC Lightning - Šlechtění rodu

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔11.10.2008

Na začátku šedesátých let začala výroba britských Lightningů nabírat na obrátkách. Počet jednotek, které jimi byly vyzbrojeny, narůstal. Na nových verzích byla aplikovaná zlepšení, která se zatím zkoušela na prototypech nebo předsériových letounech.

Zobrazit celý článek

Blesky na obloze 05 - BAC Lightning - Dvakrát rychlejší než zvuk

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔11.10.2008

V minulém díle jsme poznali pozadí vývoje prvního a jediného čistě britského nadzvukového stíhacího letounu. Hranice jeho výkonů se posunovaly stále kupředu. Ale nechybělo mnoho a fenomenální letoun se nemusel nikdy dostat do řadové služby.

Zobrazit celý článek

Blesky na obloze 04 - BAC Lightning - Přes hranici zvukové bariéry

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔11.10.2008

Letoun English Electric Lightning se zrodil na Britských ostrovech. Jeho konstrukce byla poměrně specifická, stejně jako země vzniku a národ, který ho stvořil. Svému jménu dělal čest. Byl to první letoun, který dokázal překročit rychlost zvuku, bez použití přídavného spalování.

Zobrazit celý článek

McDonnell XF-85 Goblin - Proudová parazitní stíhačka

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔05.07.2006

XF-85 byl zvláštní letoun. Byl to jediný letoun, který byl od začátku stavěn jako parazitní stíhačka, první této kategorie s proudovým motorem a šípovým křídlem. Nikdy neoperoval z paluby letounu, pro který byl určen. Byla to nejmenší stíhačka jaká kdy létala. Přesto je dnes téměř neznámá.

Zobrazit celý článek

Bartini VVA-14 - Amfibie s kolmým vzletem a přistáním

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔28.10.2004

Když navštívíte muzeum VVS v Moninu, určitě nepřehlédnete vrak stroje, který se nepodobá žádnému známému letounu ani přibližně. Stojí na tandemovém podvozku, přitom má mohutné plováky a neuvěřitelně tlustý centroplán. V trávě leží křídla s tak malou hloubkou profilu, že vypadají jako by k letounu ani nepatřila, a kousek bokem prázdné motorové gondoly. Zajímavá je i civilní imatrikulace CCCP-10687. Jedná se o vrak hydroplánu s kolmým vzletem a přistáním Bartini VVA-14

Zobrazit celý článek

Role letecké techniky na moderním bitevním poli

👤Ondřej Poděl 🕔16.02.2012

Historický vývoj a současná role letecké techniky v boji.

Zobrazit celý článek

M60 Patton - Postupné vylepšování

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.01.2016

Tank M60 byl původně považovaný za přechodný typ, ale nakonec patřil mezi nejrozšířenější americké tanky. V době, kdy vznikal, došlo k prudkému rozvoji raketové techniky a elektroniky, což vedlo k úvahám o náhradě klasického tanku futurističtějším vozidlem. Ovšem po zkušenostech z operačního nasazení se konstruktéři nakonec rádi vrátili k osvědčeným řešením.

Zobrazit celý článek

M60 Patton - Univerzální tank

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.01.2016

Tank M48 se stal standardním tankem ve výzbroji mnoha armád. Jeho nástupce, hlavní bojový tank (MBT, Main Battle Tank) M60 Patton, byl považovaný za přechodné řešení. Ve výzbroji řady armád vydržel dodnes, přestože se stále jednalo o původní koncept, v maximální míře zachovávající osvědčené prvky.

Zobrazit celý článek

M1A1 - M1A2 Abrams (2) - Nová generace

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔01.05.2005

Zavedení nového tanku neznamenalo jen nové vozidlo. Zkušenosti z provozu způsobily, že došlo prakticky ke kompletní přestavbě obrněných divizí, protože stará organizační struktura byla nevyhovující. Teprve potom byl potenciál nových tanků jaksepatří využit.

Zobrazit celý článek

M1 Abrams (1) - Šeptající smrt

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔17.04.2005

Abrams jméno skloňované ve všech pádech. Tank, který se proslavil během první i druhé války v Perském zálivu. Ale jeho zrod nebyl vůbec jednoduchý a než se obrněné jednotky dočkaly nové výzbroje, uběhla dlouhá doba.

Zobrazit celý článek

SR-71 Blackbird (3) - Vysoké požadavky

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔19.08.2005

Letouny SR-71 byly vrcholem technologických možností své doby. Tomu odpovídaly nároky na létající i pozemní personál a celkové zabezpečení letového provozu. Nebylo tu nic co by se dalo porovnat s letouny předcházejících generací.

Zobrazit celý článek

SR-71 Blackbird (2) - Mimo dosah PVO

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔21.07.2005

Famózní výkony letounů A-12 přiměly představitele USAF k objednání nejznámější varianty z rodiny Blackbirdů, strategického průzkumného letounu SR-71. Tyto letouny potom tři desítky let poskytovaly dobré služby USAF a přinesly řadu cenných zpravodajských informací velitelům leteckých i pozemních jednotek.

Zobrazit celý článek

A-12 Blackbird (1) - Vysoko a rychle

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔09.07.2005

Jestliže klíčem k přežití letounu U-2 byl dostup, který byl mimo možnosti stíhacích letadel jeho generace, další letoun ze „Skunk Works“ měl mít kromě fantastického dostupu i rychlost, o které se do té doby konstruktérům ani nesnilo. Kromě zvyšování rychlosti se návrháři při stavbě nového letounu vůbec poprvé cíleně zabývali snížením efektivní RCS.Tento Zázrak techniky se jmenoval A-12 Blackbird.

Zobrazit celý článek

Tu-22 - Kráska s řadou neřestí

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔26.03.2004

V současné době se na Ukrajině a v Rusku likvidují bombardéry Tu-22. Jedná se pozůstatek Studené války a představitele dávno zaniklé kategorie středních bombardérů, které zmizely z výzbroje koncem 70. let. Tu-22 přežily ve výzbroji překvapivě dlouho přesto, že se jednalo o konstrukci, která se příliš nevydařila a osádky i pozemní obsluha neměly tento letoun příliš v lásce.

Zobrazit celý článek

Čáslav 1952 - 2004 / 1. část

👤Radim Špalek 🕔02.04.2004

Historie české letecké základny.

Zobrazit celý článek

Rusové v zemi písku a pyramid

👤František Chmelař 🕔02.01.2013

Článek zaznamenává vzpomínky dvou účastníků izraelsko-egyptského konfliktu, sovětských důstojníků, kteří veleli plro S-125 Něva a pojednává o činnosti sovětských specialistů, resp. přímo nově vytvořených útvarů PVO se sovětskými obsluhami na území Egypta a jejich působení proti izraelským letounům začátkem srpna 1970.

Zobrazit celý článek

Proces kolektivizácie v okrese Humenné VI.

👤Radoslav Turik 🕔09.12.2009

Séria článkov o kolektivizačnom procese v okrese Humenné, vznikla rozčlenením a prepracovaním autorovej diplomovej práce. Šiesta časť série sa zaoberá záverečnou etapou kolektivizácie v okrese  Humenné v  období rokov 1957-60 a zhodnotením  tohto procesu.

Zobrazit celý článek

Proces kolektivizácie v okrese Humenné V.

👤Radoslav Turik 🕔09.12.2009

Séria článkov o kolektivizačnom procese v okrese Humenné, vznikla rozčlenením a prepracovaním autorovej diplomovej práce. Piata časť série sa zaoberá priebehom kolektivizácie v okrese  Humenné v období rokov 1955-60.

Zobrazit celý článek

Proces kolektivizácie v okrese Humenné IV.

👤Radoslav Turik 🕔09.12.2009

Séria článkov o kolektivizačnom procese v okrese Humenné, vznikla rozčlenením a prepracovaním autorovej diplomovej práce. Štvrtá časť série sa zaoberá priebehom kolektivizácie v okrese  Humenné v  období rokov 1953-1954.

Zobrazit celý článek

F-86F Sabre versus MiG-15 (2) - Jak se tlačí Sabre

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔13.01.2009

Nejlepší pilot, kterého Risner ve svém životě potkal, nebyl Američan, ale pilot MiGu-15, se kterým se pustil do souboje. Do souboje, který v konečném důsledku přinesl ztráty na obou stranách.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře