Zpět na úvodní stránku

Přehled (6690 článků)

 • Boje o Šalomounovy ostrovy - Guadalcanal, díl 4.

  👤Robert Fox 🕔07.03.2013

  Dne 1. 9. 1942 začaly vyloďovací čluny z útrob dopravní lodi Betelgeuse, která právě připlula ze základny Noumeé na Nové Kaledonii na příkaz viceadmirála Ghormleyho, velitele jihotichomořské oblasti, převážet na břehy ostrova Guadalcanal na 390 mužů z 6. praporu mořských včel a s nimi ženijní materiál, dva buldozery a šest 127mm pobřežních děl. Mnoho námořních pěšáků, kteří pomáhali s vyloděním anebo jen tak přihlíželi v přístavišti, pozorovalo se zájmem, jak z člunů vystupují vojáci, kteří nebyli zrovna mladí a mnozí již s vlasy prokvétající šedinami a vyzařující sebejistotu zkušených mužů...

  Zobrazit celý článek
 • Napoléon Bonaparte

  👤Ivan Halás 🕔27.06.2022

  Francouzský vojevůdce a státník, císař v letech 1804–1814 a poté sto dní na přelomu jara a léta 1815. Během Velké francouzské revoluce udělal závratnou kariéru: ve 24 letech byl generálem, krátce po třicítce prvním mužem ve státě a na vrcholu své moci ovládal většinu západní Evropy. Rychlý byl i jeho pád; závěr života strávil ve vyhnanství. Napoleon bývá vzorem vojevůdcovských schopností a cílevědomosti, na druhou stranu však projevoval lhostejnost k lidem, v nichž viděl jen prostředky svých cílů. Dokázal národ vybičovat k nesmírnému úsilí, ovšem za cenu obrovských obětí na lidských životech. Jen francouzských občanů během napoleonských válek zahynulo více než milion.

  Zobrazit celý článek
 • Bitva u Abúkíru

  👤Radek Enžl 🕔19.06.2007

  Na jaře roku 1798 Napoleon Bonaparte chystal velkou invazi do Egypta. Direktorium v jeho osobě cítilo hrozbu, proto ochotně dalo k tomuto tažení svolení. Smyslem této akce bylo odříznout Anglii od jejích kolonií a ohrozit kolonie v Indii.

  Zobrazit celý článek
 • HMS Ark Royal (1914)

  👤stevosk 🕔23.07.2022

  HMS Ark Royal byla první lodí navrženou a postavenou jako nosič hydroplánů. Za první světové války se Ark Royal účastnila gallipolské kampaně na počátku roku 1915 a její letouny prováděly letecké průzkumné a pozorovací mise. Její letouny později podporovaly britské jednotky na makedonské frontě v roce 1916, než se vrátila do Dardanel, aby působila jako zásobovací loď pro všechny hydroplány operující v oblasti. V lednu 1918 několik jejích letounů neúspěšně zaútočilo na německý křižník SMS Goeben, když vyplul z Dardanel, aby zaútočil na spojenecké lodě v oblasti. Později v roce loď oblast opustila, aby podpořila hydroplány provádějící protiponorkové hlídky nad jižním Egejským mořem.

  Zobrazit celý článek
 • Schneider CA

  👤Petr Lískovec 🕔28.12.2021

  Schneider byl inspirován potřebou překonat patovou situaci zákopové války, která na západní frontě panovala po většinu Velké války. Byl navržen speciálně k otevírání průchodů pro pěchotu skrz ostnaté dráty a následnému potlačování německých kulometných hnízd.

  Zobrazit celý článek
 • AMX-40

  👤Martin Smíšek 🕔27.12.2021

  AMX-40 byl francouzský tank vyvinutý společností GIAT v posledních fázích studené války jako exportní tank, který nahradil starší AMX-32. AMX-40 byl navržen jako levný tank orientovaný na armády s menšími rozpočty na obranu, měl lehce pancéřovanou korbu a dobrou pohyblivost s výkonným 120mm kanónem. Nebyl o něj však zájem, takže projekt byl v roce 1990 zastaven.

  Zobrazit celý článek
 • Valka.cz bez reklam? Premiový účet!

  👤Radek Havelka 🕔23.02.2022

  Používáte adBlock? Obtěžují vás reklamy? Nás také, ale bez nich tento server udržet v provozu nejde. Nabízíme vám ale možnost prohlížet naše stránky zcela bez reklam i bez adBlocku!

  Zobrazit celý článek
 • Rotník Jozef Jančovič

  👤Ivan Halás 🕔25.06.2022

  Dňa 29. marca 1943 odštartovali rotník Jančovič a rotmajster Cyprich na pohotovostný let proti sovietskym bombardérom. Boj sa preniesol až nad Azovské more, kde boli slovenskí stíhači napadnutí skupinou stíhacích LaGG-3. Jančovičov Bf 109 G-2 bol nepriateľskou paľbou ťažko poškodený, pričom aj Jančovič utrpel ťažké poranenie na ľavej nohe. Podarilo sa mu doletieť až na pobrežie kde núdzovo pristál,

  Zobrazit celý článek
 • Air Vice Marshal Sir Keith Park

  👤Radek Seiner 🕔09.09.2003

  Novozélanďan, který sloužil jako vysoký důstojník RAF. Byl veteránem z ANZAC Gallipoli a velitelem královského letectva za druhé světové války a byl pověřen velením 11. skupiny RAF - skupiny zodpovědné za obranu jihovýchodní Anglie a Londýna. Vzhledem ke strategickému významu a geografické poloze vůči náletům Luftwaffe nesla Parkova skupina hlavní tíhu bitvy o Británii.
  „Pokud někdo vyhrál bitvu o Británii, pak to byl on. Nevěřím, že je doceněno, jak moc tento jediný muž svým velením, klidným úsudkem a schopnostmi přispěl k záchraně nejen této země, ale i světa“. Lord Tedder.

  Zobrazit celý článek
 • Renault 35 v bulharskej armáde

  👤Branislav Juhász 🕔28.12.2021

  Kontrakt na nákup 40 francúzskych ľahkých tankov Renault 35 medzi bulharskou armádou a nemeckou firmou AGK, Berlin bol podpísaný 23.4.1941. Bulhari za tovar zaplatili 2.377.280 ríšskych mariek.

  Zobrazit celý článek
 • Záhada Novorossijsku vysvětlena?

  👤František Novotný 🕔12.11.2004

  V roce 1947 převzal SSSR z kořisti po italském loďstvu bitevní loď "Giulio Cesare" a pod jménem "Novorossijsk" ji zařadil do Černomořské floty se základnou v Sevastopolu. Tam také večer 28. října 1955 loď po jednodenním dělostřeleckém cvičení zakotvila. Jelikož kapitán Kuchta byl na dovolené, kotevní manévr řídil jeho zástupce komandér-poručík Churšudov. Neměl loď v ruce, špatně odhadl její délku a dobu spouštění kotvy. Výsledkem bylo, že "Novorossijsk", jehož příď držela kotva, ležel zádí mnohem blíže k zadní vyvazovací bóji než obvykle. Nicméně Churšudov se domluvil s technickou obsluhou základny, že pozice bitevní lodi bude korigována až ráno.

  Zobrazit celý článek
 • Boeing P-26A Peashooter

  👤Richard Aubrecht 🕔29.10.2021

  Boeing P-26 byl první jednoplošný stíhací letoun, který byl přijat do vojenského letectva Spojených států amerických. Letoun byl vyvinut jako nástupce úspěšného stíhacího dvouplošníku Boeing P-12. Prototyp absolvoval první lety již roku 1932 a byl prakticky ihned sériově vyráběn. Před druhou světovou válkou byl však již zastaralý a sloužil v USA pouze jako cvičný. Mezi piloty byl oblíben a vysloužil si přezdívku Peashooter. Účastnil se bojů v Číně a na Filipínách.

  Zobrazit celý článek
 • Divizní generál Karel Husárek

  👤Radim Chrást 🕔15.11.2009

  Jeden z hlavních tvůrců čs. hraničního opevnění, ruský legionář, generál čs. armády a nacistický vězeň.

  Zobrazit celý článek
 • Kettering Bug

  👤Richard Aubrecht 🕔19.06.2022

  Již od roku 1915 se americké námořnictvo zajímalo o vývoj nepilotovaného letounku, použitelného jako "létající bomba" či "vzdušné torpédo". Armáda nejevila o podobný projekt zájem, když ale v listopadu 1917 proběhly úspěšné testy stroje Curtiss N-9 vybaveného Sperryho autopilotem, přítomní zástupci armády začali prosazovat vlastní projekt.

  Zobrazit celý článek
 • Císař římský, císař rakouský, král český a uherský František I.

  👤Vladimír Šilhán 🕔25.06.2022

  František vedl s napoleonskou Francií několik válek, v nichž zaznamenával střídavě zisky i ztráty - těch však bylo nepoměrně víc. Po prohrané bitvě u Slavkova v prosinci 1805 musel vítězi odstoupit Benátsko, Dalmácii a Tyrolsko.

  Zobrazit celý článek
 • Robert Frederick Sink

  👤 🕔25.06.2022

  Důstojník armády Spojených států amerických, který bojoval během druhé světové a korejské války, ačkoli se nejvíce proslavil velením 506. výsadkovému pěšímu pluku, součásti 101. výsadkové divize, po většinu druhé světové války ve Francii, Nizozemsku a Belgii.

  Zobrazit celý článek
 • 5S99 Senež (automatizovaný systém velení)

  👤Ing. Štefan Bukovan 🕔25.06.2022

  Automatizovaný systém velenia veliteľského stanovišťa protilietadlového raketového pluku / brigády.

  Zobrazit celý článek
 • Boeing XP-26

  👤Richard Aubrecht 🕔29.10.2021

  Na počátku 30. let USAAC čelilo nástupu jednoplošných bombardovacích letounů, které byly rychlejší než standardní americké dvouplošné stíhače. V září 1931 proto USAAC předalo Boeingu požadavek na nový jednoplošný stíhač.

  Zobrazit celý článek
 • Batignolles-Châtillon DP 2

  👤Branislav Juhász 🕔27.12.2021

  V roce 1935 představila společnost Compagnie Générale de Construction de Locomotives Batignolles-Chatillon prototyp obojživelného tanku vyrobený na žádost Section Technique des Matériels Automobiles de Combat.
  První testy proběhly v březnu 1936, ale vozidlo se na konci předvádění potopilo.

  Zobrazit celý článek
 • Němci na Volze

  👤František Novotný 🕔10.11.2002

  Poté co na podzim 1941 selhal čelní útok na Moskvu, rozhodl se Hitler v rámci plánované letní ofenzivy 1942 pro boční obchvat z jihu. 28. června 1942 zahájila německá skupina armád „A“ útok na Voroněž a postup se pak stáčel k jihu podél Donu. Před svým ústím do Azovského moře vytváří tato řeka velký ohyb k východu, který se v krajním bodě přibližuje až na 45 km k Volze, právě v oblasti Stalingradu. Jednou ze Stalinových staveb „komunismu“ byl i kanál Volha - Don, který v těchto místech šíji přetínal a umocnil význam města jako dopravního uzlu a mohutné průmyslové základny.

  Zobrazit celý článek