Zpět na úvodní stránku

Přehled (5616 článků)

Druhá světová válka v počítačových hrách0

👤Radek Havelka 🕔11.01.2018

Druhá světová válka je pro autory počítačových her velmi vděčným tématem a titulů, které se jí zabývají, vyšel bezpočet, pojďme se podívat na ty nejslavnější.

(placená reklama)

Zobrazit celý článek

Zapomínaní válečníci slavné bitvy0

👤Miroslav Šnajdr 🕔09.11.2012

V souvislosti se známou leteckou bitvou o Británii se při popisu aktivit RAF nejčastěji hovoří o pilotech Fighter Command. Je to logické, šlo o bitvu ze strany Spojeného království obrannou a její tíže ležela právě na bedrech pilotů a letounů Velitelství stíhacího letectva. Svým dílem do probíhajících bojů ovšem zasáhli také piloti a letadla dalších velitelství RAF.

Zobrazit celý článek

Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (III.díl)0

👤Radek Enžl 🕔19.11.2007

Kromě tří největších legend - Guynemer, Ball, von Richthofen, o kterých pojednával druhý díl článku, existoval za války celý zástup es. Mnohé jejich příběhy nám dnes znějí neuvěřitelně, protože si často neuvědomujeme způsob tehdejší vzdušné války. Tisk některé z těchto událostí pečlivě vybíral a ještě zatepla servíroval lačným čtenářům. A právě o nich je toto pokračování.

Zobrazit celý článek

Život vojaka c.k. rakúsko-uhorskej armády v období dualizmu0

👤Martin Drobňák 🕔16.05.2007

Účelom tohto článku je priniesť čitateľovi obraz života v rakúsko-uhorskej armáde v období medzi rakúsko-maďarským vyrovnaním a I. svetovou vojnou. Samozrejme nebolo možné obsiahnuť všetky zložky armády, z ktorých každá má svoje špecifiká. Globálne sa pokúsim zhodnotiť podmienky mužstva v armáde od jeho odvodu až po odvedenie do zálohy, kde som kládol dôraz najmä na priblíženie životných podmienok v kasárňach, či na ozrejmenie systému výcviku. V druhej časti článku sa zameriavam na poddôstojnícky a dôstojnícky zbor, kde som kládiem dôraz na ozrejmenie systému vzdelávania dôstojníkov, ale aj na zobrazenie miesta dôstojníkov v spoločnosti a vzťahu dôstojníkov a spoločnosti.

Zobrazit celý článek

Kawasaki Ki-10 Perry0

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔29.03.2010

Malá monografie posledního stíhacího dvouplošníku japonského armádního letectva.

Zobrazit celý článek

Doolittlův nálet na Tokio0

👤hambac 🕔21.02.2007

... aneb když poprvé padaly bomby na Tokio

Zobrazit celý článek

Použitie vrtuľníkov proti obrneným cieľom0

👤wade 🕔19.12.2006

Rôznorodému určeniu a bojovému použitiu vrtuľníkov odpovedá i široká škála hlavňovej, protitankovej, protipozemnej a protileteckej výzbroje. Na boj s tankami a obrnenými prostriedkami je určená protitanková výzbroj vrtuľníkov, ktorú tvoria predovšetkým protitankové riadené strely, ale aj neriadené rakety.

Zobrazit celý článek

Vnitřní stráž (1952 - 1966)0

👤gruppe.drei 🕔20.02.2007

Jednotky Vnitřní stráže sloužily k ochraně a střežení závodů a objektů zvláštní důležitosti (železničních uzlů, mostů, vladních budov, vysílačů), ke vnějšímu střežení pracovišť odsouzených osob a spoluúčasti na stíhání uprchlých odsouzených, protistátních skupin a jednotlivců a na likvidaci kontrarevolučních akcí.

Zobrazit celý článek

Nikeforos II. Fokas0

👤Ján Piroško 🕔09.01.2008

Životopis byznatského císaře.

Zobrazit celý článek

Teheránská deklarace0

👤Jan Flieger 🕔11.03.2005

Závěreční dokument Teheránské konfevernce vydaný 1.12.1943.

Zobrazit celý článek

S bílým panterem ve znaku0

👤RoBoT 🕔01.01.2018

Moskevská praetoriánská garda aneb historie Samostatné divize operačního určení (ODON)

Zobrazit celý článek

Group Captain Denys Edgar Gillam0

👤Michal Rak 🕔09.03.2005

První velitel B letky 312. čs.stíhací perutě RAF a významný velitel jednotek stíhacích bombardérů RAF během 2. světové války.

Zobrazit celý článek

Leutnant Franz Büchner0

👤radus 🕔02.05.2007

Stíhací eso německého císařského letectva. Na konci "Velké války" velitel Jasta 13 a nositel vyznamenání Pour le Mérite. Stíhač, který si dokázal v průběhu září 1918 připsat 17 vítězství ve vzdušných soubojích.

Zobrazit celý článek

Rytíři oblaků aneb ještě něco málo o stíhacích esech I. světové války (II.díl)0

👤Radek Enžl 🕔13.11.2007

Příběhy Garrose, Immelmanna, Boelcka a dalších prvních vzdušných válečníků položily základ legendy o stíhacích esech, jakožto o rytířích vzduchu. Při otázce proč tomu tak je, si musíme uvědomit, že I. světová válka byla prvním evropským konfliktem, kde nebojovaly malé profesionální armády, nýbrž miliony civilistů, oblečených do uniforem. Válka se nyní týkala celého národa v pravém slova smyslu...

Zobrazit celý článek

Turecké vojenské výboje na území dnešného Slovenska I.0

👤Radoslav Turik 🕔16.07.2007

Prvá fáza tureckých vojenských akcií súvisiacich s územím dnešného Slovenska. Záchytáva obdobie od bitky pri Moháči, až po mier v Edirne.

Zobrazit celý článek

Turecké vojenské výboje na území dnešného Slovenska II.0

👤Radoslav Turik 🕔19.01.2010

V 16. storočí nebol život na dnešnom južnom Slovensku jednoduchý.  Toto územie bolo vojenskou hranicou medzi Osmanskou ríšou a Uhorskom. Obyčajní ľudia mali každodenné obavy z koristenia tureckých posádok alebo rekvirácii pre nemecké žoldnierske posádky. Tieto obavy sa týkali celých generácii, pretože turecká hrozba strašila územie dnešného južného Slovenska viac ako 150 rokov.

Zobrazit celý článek

Dragúnske pluky v habsburskej armáde III.0

👤Radoslav Turik 🕔24.01.2009

Dragúnske jednotky v habsburskej armáde od polovice 19. storočia, až po 1. svetovú vojnu.

Zobrazit celý článek

Lovosice 19450

👤Jan Vladař 🕔27.08.2008

Článek o leteckých útocích v okolí Lovosic v roce 1945 vznikl k 63. výročí ukončení 2. světové války a zabývá se pátráním po jméně padlého amerického letce, který byl se svým letounem P-47 u města sestřelen.

Zobrazit celý článek

The Fighting Temeraire0

👤Martin Kaltoun (MART.in) 🕔08.10.2009

Obraz, jenž byl v Anglii zvolen britským nejoblíbenějším obrazem. Obraz Josepha Mallorda Williama Turnera. Co je na něm tak zajímavého a co ho činí zvláštním? Co nebo kdo je Temeraire? A proč se vyskytuje zde, na serveru, který se nevěnuje umění, ale, jak je z názvu patrné, válce, bojištím, vojákům, zbraním a věcem souvisejícím. Na to vše dokáže odpovědět tento článek.

Zobrazit celý článek

Prehľad rozdelenia vojenských lietadiel po rozpade ČSFR0

👤koba 🕔09.01.2010

Detailný prehľad

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře