Přehled (7110 článků)

vz. 77 DANA (152mm samohybná kanónová houfnice)

152mm samohybná kanónová houfnice vz. 77 DANA je dělostřelecká zbraň postavená na podvozku Tatra 815 VP31 29 265 8×8.1R s automatickým nabíjením schopná zabezpečit účinnou palebnou podporu činnosti pozemních vojsk.
Je určena k boji s dělostřelectvem a minomety protivníka, umlčování a ničení míst velení, palebných a radiotechnických prostředků a živé síly protivníka, boření trvalých obranných staveb a polních obranných objektů. Může vést přímou (v případě potřeby i kruhovou) a nepřímou palbu.
🪖︎ Miroslav Hlavatý 🕔︎ 18.02.2024 👁︎ 348

Ivan IV. Hrozný - Vrah a kresťan na tróne

Veľké bojarské a kniežacie rody boli v 14. a 15. st. oporami a zároveň i odporcami moskovskej dynastie. Moc veľkého moskovského kniežaťa ich chránila pred pustošivými miestnymi vojnami i nájazdmi kočovníkov, ale zároveň sa usilovali i o spoluúčasť na tejto moci. V tomto nejednoznačnom vzťahu bojarov k panovníkovi zreteľne prevážil po smrti Vasilija III. (1533) rešpekt k autorite trónu. Postavili sa za jeho vtedy trojročného syna Ivana a ani po smrti jeho matky Jeleny Glinskej (bola r. 1538 otrávená) ho neopustili. Vládli v jeho mene, obohacovali sa, ale právo neplnoletého panovníka nedovolili spochybniť. Obaja strýcovia malého Ivana - Jurij a Andrej, bratia Vasilija III. - skončili v hladomorni. Táto vernosť bojarov malému Ivanovi bola predovšetkým dielom ich egoizmu, ktorý velil podporovať vládcu, ktorý sám panovať nemohol. Tým sa mocným rodom otvárala cesta k ničím neobmedzenej oligarchickej vláde.
🪖︎ Ján Kovačič 🕔︎ 28.06.2008 👁︎ 45440

Dáreios II.

Po Artaxerxovi I., který zemřel v roce 424 př. n. l., následoval jeho syn Xerxes II. Po měsíci a půl byl Xerxés II. zavražděn svým bratrem Sogdianem. Jeho nemanželský bratr Ochos, satrapa v Hyrkánii, se proti Sogdianovi vzbouřil, po krátkém boji ho zabil a zradou potlačil pokus vlastního bratra Arsita napodobit jeho příklad. Ochus přijal jméno Darius. Jména Xerxes II. ani Sogdianus se v datech četných babylónských tabulek z Nippuru nevyskytují; zde fakticky následuje vláda Dareia II. bezprostředně po vládě Artaxerxa I.
🪖︎ Vintar 🕔︎ 19.02.2024 👁︎ 537

Gaius Julius Caesar

S vojnami sú zákonite spojení aj veľkí bojovníci. Dnes by som chcel predostrieť krátky portrét muža, ktorý v dejinách vojenstva určite má svoju pozíciu. Je to Iulius Caesar, muž ktorý si pokoril Galiu, porazil Germánov, vyhral mnoho bitiek občianskej vojny a zároveň zakončil dejiny Starovekého Egypta. V dejinách staroveku mu môžu konkurovať zrejme len takí muži ako Alexander Veľký, Scipio Africanus, či Traianus.
🪖︎ Peter Frišo 🕔︎ 05.10.2002 👁︎ 31126

Bitva u Dien Bien Phu (díl 02.)

Bitva u Điện Biên Phủ byla vrcholnou konfrontací první indočínské války, která se odehrála mezi 13. březnem a 7. květnem 1954. Bojovalo se v ní mezi koloniálním Dálněvýchodním expedičním sborem Francouzské unie a komunistickými revolucionáři Viet Minhu. Spojené státy se války oficiálně neúčastnily, ale tajně se do ní zapojily tím, že poskytly Francouzskému svazu finanční a materiální pomoc, která zahrnovala i účast amerického personálu najatého CIA v bitvě. Čínská lidová republika a Sovětský svaz poskytovaly Viet Minhu podobně zásadní podporu, včetně většiny dělostřelectva a munice.
🪖︎ Karel Oktábec 🕔︎ 18.12.2011 👁︎ 37646

Bitva u Dien Bien Phu (díl 01.)

Dvě světové války se postaraly o celosvětové rozšíření moderních palných zbraní v takovém množství a kvalitě, že palebná převaha, umožňující i malým evropským vojenským jednotkám vítězit v koloniálních konfliktech nad výraznou přesilou domorodců, definitivně zmizela. Obrněná technika, tolik účinná na evropských bojištích, byla v horách a džunglích exotických válčišť s řídkou, případně vůbec neexistující silniční sítí v podstatě k ničemu. Jisté výhody přinášelo pouze letectvo, ať již jako vzdušná podpora pozemních jednotek nebo jako dokonalý dopravní prostředek v terénu bez sjízdných komunikací. Pro způsob myšlení absolventů evropských vojenských akademií bylo příznačné, že se tedy místo na zmizelou převahu v ručních zbraních (a víceméně zbytečnou převahu v obrněné technice) upnuli na převahu leteckou. Ve spojení s podceňováním protivníka a naprostým ignorováním reality vyústil tento postoj v porážku francouzské armády u Điện Biên Phủ...
🪖︎ Karel Oktábec 🕔︎ 18.12.2011 👁︎ 44341

Otec samopalů Škorpion Miroslav Rybář

Po zavedení automatické pušky (podle současné terminologie útočné pušky) Sa vz.58 do výzbroje armády vznikla potřeba vyzbrojit velitele, ale také průzkumníky, osádky vozidel apod. malou zbraní střílející s opřením o rameno dávkami, ze které by se ale dalo střílet také jen jednou rukou, jako pistolí.
Na vývoji Škorpionů pro speciální složky pracoval Ing. Rybář s dvouletou přestávkou od roku 1959 až do roku 1968.
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 30.09.2012 👁︎ 21749

Falca ve službách Luftwaffe

V noci z 11. na 12. březen 1944 vzlétlo pět německými piloty ovládaných dvouplošníků Fiat CR.42LW z Nachtschlachtgruppe 9 k útoku proti spojeneckým pozicím na italské frontě. Více než tři roky poté, co z prvoliniové výzbroje Luftwaffe zmizely noční stíhačky Arado Ar 68, začalo německé letectvo opět bojově používat stíhací dvouplošníky. Samozřejmě již ne v jejich původní stíhací roli, nýbrž k nočním bitevním akcím.
🪖︎ Miroslav Šnajdr 🕔︎ 05.09.2011 👁︎ 27290

Aššurbanipal

Aššurbanipal byl králem novoasyrské říše od roku 669 př. n. l. do své smrti v roce 631 př. n. l. Obecně je připomínán jako poslední velký asyrský král. Aššurbanipal zdědil trůn jako favorizovaný dědic svého otce Asarhaddona; jeho 38letá vláda patřila k nejdelším ze všech asyrských králů. Ačkoli je jeho vláda někdy považována za apogeum starověké Asýrie, znamenala také poslední válečné tažení asyrských armád po celém starověkém Blízkém východě a počátek konce asyrské nadvlády nad touto oblastí.
🪖︎ Vladimír Šilhán 🕔︎ 17.02.2024 👁︎ 860

Lancia 1Z (1ZM)

Lancia 1Z a Lancia 1ZM byly dvě varianty italského obrněného automobilu vyráběného během první světové války, které se v omezené míře používaly během války, v meziválečném období a během druhé světové války.
🪖︎ Branislav Juhász 🕔︎ 07.02.2024 👁︎ 778

AM-50 EX

Automobil mostní AM-50 EX je určen k přemosťování suchých i vodních překážek pro potřeby přepravy techniky s parametry v MLC 50 (Military Load Classification) dle STANAG 2021. K tomu využívá vezené mostní konstrukce, která umožňuje plynulé spojování jednotlivých mostních polí M-50 EX.
🪖︎ Martin Smíšek 🕔︎ 14.10.2023 👁︎ 880

NUR-15

Mobilní radar středního dosahu s 3D zobrazovacím zařízením instalovaným v soupravě vozidel: Tatra 815 8×8 nesoucí anténu systému, Tatra 6×6 nesoucí klimatizovanou kabinu operátora. V novějších verzích systému je nosičem nákladní vozidlo Jelcz 882 8×8.
🪖︎ Ing. Štefan Bukovan 🕔︎ 17.02.2024 👁︎ 1144

Ověřené ztráty ruské techniky a možnosti jejich náhrady

V dnešní době můžeme sledovat válku na Ukrajině de facto online. V míře tak velké, jaká nám do dnešních dnů nebyla umožněna. I tak se ocitáme v mlze války. Kvůli informačním operacím je nám ukazována situace bojiště tak, aby ovlivnila podporu vlastních operací té dané strany. Nadto žijeme ve světě, kde podléháme určité zkratkovitosti a v duchu rčení „přání otcem myšlenky“ si vnitřně potvrzujeme pouze takové informace, které podporují náš pohled na svět a naši pravdu. K tomuto se připojí fámy a mýty minulosti a je dokonáno.
🪖︎ Jiří Jiroušek 🕔︎ 28.02.2024 👁︎ 2771

Vývoj techniky a zbraní během americké občanské války

(placená reklama)

Americká občanská válka přinesla kromě mnoha desítek tisíc padlých vojáků také velký skok ve vývoji techniky. Samotný vývoj zbraní zaznamenal pokrok především díky vynálezu střely Minnié a masovému použití drážkovaných hlavní jak u pěchotních zbraní, tak u dělostřelectva. Perkusní revolver už nebyl výsadou vysokých důstojníků a puška Sharps zdobila nejen jednotky ostrostřelců.

🪖︎ Radek Havelka 🕔︎ 02.03.2024 👁︎ 2409

Císařský odznak

Odměna výročních střeleckých závodů, kterých se zúčastňovaly všechny pluky Pruského armádního sboru, a to jak pěší, tak dělostřelecké. Vyhodnocovaly se zvlášť výsledky každého pluku, a to jak pěšího, mysliveckého, střeleckého a pěšího a polního dělostřelectva.
🪖︎ Ing. Jan Sehnal 🕔︎ 10.02.2024 👁︎ 1206

Brü Pz-68

Brückenpanzer 68 (mostní tank 68) je mostní obrněné vozidlo vyrobené společností Eidgenoessische Konstruktionswerkstaette, které používala švýcarská armáda. Jedná se o mostní verzi tanku Panzer 68.
🪖︎ Petr Lískovec 🕔︎ 30.01.2024 👁︎ 949

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více