Přehled (5 článků)

Terorismus a pirátství : Protiteroristické operace

Boj proti organizaci Boko Haram v roce 2015

Boko Haram je nigerijská teroristická organizace, která se řadí mezi jednu z nejničivějších teroristických organizací všech dob. Povstalci představují velikou hrozbu pro nejlidnatější africkou zemi a další její sousedy. Tato skupina provádí akty náboženského terorismu, ale také určitými činy se řadí mezi guerillovou skupinu. Má organizovanou taktiku boje, která se však postupem času v roce 2015 začala měnit.  Boko Haram se stejně jako Islámský stát v Sýrii a Iráku snaží vytvořit na severu Nigérie chalífát, který se bude řídit především právem šaría.
🪖︎ Josef Indra 🕔︎ 14.03.2016 👁︎ 12525

Keňa vs. al-Shabaab

Dlouhodobý konflikt v rohu Afriky dostává opět nový rozměr. Do boje proti islamistické skupině al-Shabaab v Somálsku se v říjnu zapojila Keňa, vyprovokovaná četnými útoky ze strany al-Shabaabu. Konflikt v Somálsku má pro Keňu množství nepřímých důsledků, které ohrožují její vlastní stabilitu. Jedním z nich je příliv velkého množství uprchlíků. Blízko hranice se Somálskem se nachází největší uprchlický tábor světa Dadaab, který se stal domovem pro 400 000 uprchlíků. Uprchlický komplex se stal třetím největším „městem“ Keni. Příliv uprchlíku ještě více oslabuje již tak chudou zemi. Kromě nepřímých bezpečnostních hrozeb, které plynou z nestability Somálska, začala skupiny al-Shabaab ohrožovat Keňu i přímými útoky na jejím území.
🪖︎ Alena Hrušková 🕔︎ 07.08.2012 👁︎ 12257

Potlačování extremismu v Pákistánu

Problematika extremismu v Pákistánu je jedním z nejpalčivějších problémů současnosti zejména kvůli konfliktu v sousedním Afghánistánu. Pákistán podle posledních zpráv hraje v Afghánistánu stále kličovou roli a jeho kroky proti radikálnímu hnutí Taliban jsou spíše „naoko“. Následující studie se zabývá právě povahou režimu v Islámabádu a jeho kroky na poli potlačování extremismu.
🪖︎ Iveta Hlouchová 🕔︎ 08.08.2012 👁︎ 7849

Vplyv čečenského terorizmu na ruskú protiteroristickú politiku a jej reálne aplikácie

Cieľom tejto práce má byť relevantný komentár vzťahov medzi fenoménom čečenského terorizmu a podobou či orientáciou protiteroristickej politiky Ruskej federácie. Keďže je pomerne jednoduché kauzálne aspekty týchto vzťahov rozoznať už na obecnej úrovni znalosti preberaného areálu, autori sa nesnažili testovať hypotézy založené na spomínanej kauzalite, ale skôr precizovali interpretáciu ich štrukturálnych a bezprostredných príčin.
🪖︎ Martin Žák 🕔︎ 17.02.2012 👁︎ 12271

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více