Přehled (5 článků)

Perutě RAF : 300-399. peruť RAF

Skromný hrdina plukovník Josef Ščerba

Plukovník Josef Ščerba byl za války telegrafistou československé bombardovací perutě RAF ve Velké Británii, po sestřelení jeho letadla málem zahynul v Severním moři a pak trpěl v německém zajetí. Po návratu z Anglie krátce působil v československé armádě, než ho komunisté po únoru 1948 z armády vyhodili.
🪖︎ Martin Neumann 🕔︎ 15.09.2023 👁︎ 6014

333. (norská) peruť RAF

333. (norská) peruť byla námořní hlídková peruť a peruť pro zvláštní úkoly, která na konci války působila v rámci úderného křídla Banff. Peruť byla zformována z 1477. letky, formace již obsazené Nory, dne 10. května 1943. Od počátku operovala se směsicí letounů Mosquito a Catalina. Mosquita byla používána k průzkumným letům podél norského pobřeží, zatímco Cataliny létaly na hlídky u severního pobřeží Skotska. Druhou úlohou perutě bylo dopravovat agenty a zásoby pro norský odboj. 
🪖︎ Pavel Sláma 🕔︎ 26.09.2022 👁︎ 4991

Vyústila nespokojenost se stravou v otevřenou vzpouru operačního personálu 311. československé bombardovací perutě?

Když (Ocelka) odešel z jídelny, Franta praštil vidličkou a nožem o stůl a křičel, co mu hrdlo stačilo: »Za takové žrádlo nepůjdeme přeci umírat, chlapi! Co tomu říkáte?« Letci s ním souhlasili a všichni odložili příbory. Franta, aby ho každý viděl a slyšel, vylezl na stůl: »Slyšeli jste, co říkal velitel? Že by za takové žrádlo nikam neletěl, a vy, berani, byste šli znovu jako na jatka; tomu se musí udělat konec, a to buď dnes, nebo nikdy. Víte dobře, jaký nás zase čeká nálet! Kamarádi, my se přeci nebojíme lítat, my se nebojíme fašistů, ale lumpárnu trpět dále nesmíme«. KOCMAN, Vincenc: Boj bez slávy. Brno 1962, s. 124-125.
🪖︎ PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔︎ 01.02.2013 👁︎ 28480

Příliš rychlý střelec

Ján Ambruš byl nejen vynikající letecký akrobat, ale také jediný pilot slovenské národnosti, který se účastnil letecké bitvy o Francii a následně také o Anglii.
🪖︎ Vladimír Marek 🕔︎ 03.02.2017 👁︎ 22461

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více