Studená válka (1945-1989) : 1982 - Britsko-argentinská válka o Falklandy

Zpět na úvodní stránku

Přehled (11 článků)

Rapier – stavebnice pro každého

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔25.09.2012

V době studené války potřebovala britská armáda zajistit obranu před letouny Varšavské smlouvy. V 60. letech byl zahájen vývoj úspěšného systému krátkého dosahu, pro obranu základen a prostorů soustředění vojsk. Celý svět zná tento systém pod označením Rapier.

Zobrazit celý článek

Potopení křižníku General Belgrano

👤Radek Seiner 🕔26.02.2004

Tento článek popisuje první bojové použití atomové ponorky, které vyústilo v potopení argentinského křižníku General Belgrano.

Zobrazit celý článek

Z Ascensionu až na konec světa

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔13.02.2015

Jednotky argentinské armády 2. dubna 1982 obsadily do té doby prakticky neznámé Falklandské ostrovy, patřící Velké Británii. Argentince zřejmě ani nenapadlo, že by těch pár téměř neobydlených ostrůvků stálo Britům za válečnou výpravu na druhý konec světa. Jenže, to by na Falklandách nesměla být naleziště ropy s vydatností dvou milionů barelů denně a u moci by nesměla být „železná lady“ Margaret Thatcherová.

Zobrazit celý článek

Sea Harrier FRS.1 versus Mirage IIIEA (3)

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔14.09.2007

Byl pozdní večer, první máj, ale večerní máj 1982 v jižním Atlantiku byl všechno možné jen ne lásky čas, jak se svým čtenářům onehdá snažil namluvit klasik. Na nebi se od rána míhala letadla dvou znepřátelených států a zubatá si pomalu brousila nástroj. Dnes přijde ke slovu… ale to předbíháme.

Zobrazit celý článek

Sea Harrier FRS.1 versus Mirage IIIEA (2)

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔07.09.2007

Celá válka o do té doby prakticky neznámé Falklandské ostrovy, patřící pod britskou korunu, začala jejich obsazením vojsky argentinské armády 2. dubna 1982. Argentinci, a tím méně kdokoli jiný, by jen stěží předpokládal, že by těch pár prakticky neobydlených ostrůvků stálo Britům za válečnou výpravu na druhý konec světa.

Zobrazit celý článek

Sea Harrier FRS.1 versus Mirage IIIEA (1)

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔20.08.2007

V tomto souboji se utkal dvoumachový stíhací letoun s podzvukovým protivníkem, jehož konstrukce vycházela z letounu určeného pro přímou vzdušnou podporu pozemních vojsk. Výsledek měl být zdánlivě jednoznačný. To byl, ale úplně jinak, než by kdokoli odhadoval na základě porovnání tabulek jejich technických údajů.

Zobrazit celý článek

Rapier - možnosti se rozrůstají

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔26.09.2012

V minulém díle jsme popsali vývoj a základní varianty britského systému Rapier. Britové však průběžně dbali na zdokonalování jeho možností a snažili se systém prodat i zahraničním zákazníkům. V obou těchto aktivitách byli úspěšní.

Zobrazit celý článek

Válka o Falklandy 1982

👤Filip Krakovka 🕔29.06.2006

Válka o Falklandy by se dala nazvat válkou mezi naivní a příliš nacionalistickou vládou vojenské junty na straně jedné a zemí, která bránila své koloniální území v době, kdy už vlastnictví kolonie nebylo životně důležitým zájmem. Je celkem podivné, že vláda Velké Británie byla ochotna vstoupit do války kvůli ostrovům, které se nacházejí tisíce kilometrů od britských ostrovů, zvlášť když se na těchto ostrovech nenachází kromě ovcí nic, co by mělo nějaký zvlášť strategický význam. Tak proč vláda riskovala toto tažení, které mohlo přinést více škody než užitku? Je to vlastně jeden z mála konfliktů druhé poloviny 20. století, který byl veden dvěma zeměmi ze západního tábora a nebyl veden mezi Východem a Západem, jak bylo v období studené války běžným jevem.

Zobrazit celý článek

Falklandy 1982

👤Radim Kapavík 🕔20.01.2004

Britsko-argentinská válka o Falklandy - 1982

Zobrazit celý článek

Válka o Falklandy 1982

👤Radek Havelka 🕔28.07.2003

Argentinské jednotky napadly Falklandy 2. dubna 1982 a rychle překonaly malé opevnění britské námořní pěchoty v hlavním městě Port Stanley...

Zobrazit celý článek

Dogfights - Letecké souboje

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔04.04.2009

Letecké souboje vždy přitahovaly pozornost. Od dob první světové války byly jejich účastníci považováni za hrdiny, psali se o nic příběhy a stávali se idoly celých generací. Realita leteckých bojů je však mnohem prozaičtější. Ať byla motivace pilotů k boji jakákoli na jedné straně stál vždy vítěz a na druhé poražený ve zmrzačeném nebo hořícím letounu padajícím k zemi. Tento seriál se zabývá souboji od jejich začátku po moderní dobu, kdy obloze neochvějně vládnou proudové motory.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře