Lodě : Německo (DEU)

Zpět na úvodní stránku

Přehled (4 článků)

 • Východoázijská eskadra krížnikov

  👤Pavol Kubran 🕔27.09.2005

  Slávna a zároveň tragická kapitola nemeckého cisárskeho námorníctva.

  Zobrazit celý článek
 • Válka o Samou

  👤Cesky Cestovatel 🕔09.12.2016

  Poučeni více či méně romantickými příběhy vzbouřenců z Bounty, Jacka Londona a Roberta Louise Stevensona, nebo populárně naučnými cestopisy českého etnografa Miloslava Satingla, máme povětšinou Tichomoří a jeho malebné ostrovy spojeny s pohodovou atmosférou plnou slunce a nekonečným oceánem omývaných palmových pláží, kde vládne věčný mír a klid. Pomineme-li hořkou zkušenost 2. světové války, kterou do Tichomoří zavlekli Japonci, bylo by naivní se domnívat, že zdejší obyvatelé předtím nikdy nepoznali krvavou řež. Už ve 13. století, dávno před objevením ostrovů Samoa Evropany, se zdejší obyvatelé bránili útokům králů z ostrovů Tonga. O šest století později se pak o Samou chystaly utkat dokonce tři velmoci najednou – Velká Británie, Spojené státy a Německo!

  Zobrazit celý článek
 • Scharnhorst a Gneisenau

  👤Tomáš Hasoň 🕔11.04.2003

  Technický popis, výzbroj a vybavení těchto dvou slavných lodí

  Zobrazit celý článek
 • Seydlitz: Důkaz houževnatosti

  👤Ondřej Fér 🕔17.07.2003

  Lodě, které vycházely z loděnic císařského Německa, patřily jednoznačně k tomu nejlepšímu, co nesly vody oceánů. Houževnaté, dobře pancéřované lodě s vynikajícími dělostřelci byly za 1.světové války pro námořní síly Velké Británie neustálým nebezpečím. Přestože došlo vlastně jen ke dvěma velkým bitvám, ukázaly německé lodě, že jsou soky, na nichž si britská flota může dost dobře vylámat zuby. Obou zmíněných
  bitev se účastnil i bitevní křižník Seydlitz. V obou byl těžce poškozen, přesto se dočkal potupného samopotopení ve Scapa Flow.

  Zobrazit celý článek