Zbraně a vybavení : Obrněná technika

Zpět na úvodní stránku

Přehled (6 článků)

 • Finská obrněná technika 1917 - 1945

  👤Pikulintu 🕔01.01.2002

  Je až podivuhodné, co má naše malá země společného s Finskem. Obě země vznikly jako důsledek čtyřletého krvavého konfliktu, který navždy změnil zavedené pořádky v Evropě a díky němuž došlo k rozpadu několika monarchií. Obě země pak po poválečné konsolidaci přežívaly krátké období klidu mezi válkami, ovšem přímo i nepřímo ohrožovány silnějšími či ambicióznějšími sousedy.

  Zobrazit celý článek
 • Minenräumer firmy Alkett

  👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔14.11.2011

  V muzeu tankových sil v podmoskevské Kubince je jedno vozidlo, které na první pohled upoutá svými rozměry a neobvyklostí konstrukce. Zajímavé je i to, že dochovaných informací o tomto monstru je pramálo a ani Rusové sami pořádně nevědí, kde k němu přišli.

  Zobrazit celý článek
 • VEGA - první české vozidlo kategorie MRAP

  👤gruppe.drei 🕔07.05.2011

  První prototyp vozidla MRAP (Mine Resistant, Ambush Protected) vyrobeného českou společnosti SVOS, spol. s r. o. Čas ukáže, zda je toto vozidlo schopné konkurovat (nejen cenou) značkám Dingo, RG-33 či MaxxPro od renomovaných zbrojních koncernů. Poznámka na závěr - vozidlo má být údajně nabízeno Indii, o čemž by mohlo svědčit pravostranné řízení prototypu.

  Zobrazit celý článek
 • Obrněné automobily Austin v Rusku

  👤Luděk Kratochvíl 🕔04.01.2016

  Po vypuknutí Velké války se začala, tak jako v ostatních zemích zapojených do konfliktu, i v Rusku pomalu rozbíhat výroba obrněných automobilů a nejvyšší velení se zoufale pokoušelo dohnat promarněný čas vzniklý velmi zpátečnickým přístupem od vzniku prvního obrněného vozidla v ruské armádě...

  Zobrazit celý článek
 • Improvizovaná pancéřová nákladní auta GAZ-AA a ZIS-5 (ГаЗ-AA, ЗиС-5)

  👤František Aubrecht 🕔14.03.2008

  Je smutným, ale ověřeným faktem, že nejvíce ze všeho lidskou fantazii podněcuje boj, válka, dobývání. A momenty, kdy jde o bytí a nebytí, patří k těm, kdy se mozky vybičovávají do krajnosti a objevují se nápady, jaké by za běžných okolností obvykle vůbec nespatřily světlo světa. To, co by seriózní rozum zavrhl jako naprostý nesmysl, se v krizi stává nejen možným, nýbrž přímo i žádoucím a posléze často i jediným možným. K takovýmto případům patří i improvizované bojové prostředky. Ty často nahrazovaly regulérní zbraně, kterých se prostě nedostávalo, a někdy dokonce v rukou zoufalých či ideologicky zpracovaných válečníků prokázaly stejnou účinnost, jako ty nejoficiálnější nástroje války. K nejznámějším sovětským improvizovaným pancéřovým vozům patří pancéřová nákladní auta GAZ-AA a ZIS-5 (ГаЗ-AA, ЗиС-5), která byla vyráběna Ižorským strojírenským závodem v období červenec-srpen 1941.

  Zobrazit celý článek
 • Nuffield Liberty

  👤Radislav Svoboda 🕔29.03.2003

  Motor Liberty byl Brity použit k pohonu tanků A13 Cruiser Tank Mk.III, A13 Mk.II Cruiser Tank Mk.IV, A15 Cruiser Tank Mk.VI Crusader, A24 Cruiser Tank Mk.VII Cavalier a A27L Cruiser Tank Mk.VIII Centaur. Motor byl dodáván firmou Nuffield, bohužel z dostupných pramenů není jasné, zda-li jde o novou výrobu, či (pravděpodobněji) o repasování starších uskladněných motorů.

  Zobrazit celý článek