Zbraně a vybavení : Ponorky

Zpět na úvodní stránku

Přehled (3 článků)

 • Jedno a půl století ocelových rakví

  👤František Novotný 🕔16.09.2002

  K prvnímu prokázanému bojovému nasazení ponorky došlo v roce 1776 za americké revoluce. Seržant Lee z Washingtonovy armády se nechal zavřít do vajíčku podobné miniaturní jednomístné ponorky Turtle amerického vynálezce Bushnella a pokusil se pod vodou ručně „dovrtět“ (pomocí kliky otáčel primitivní vrtulí) pod trup anglické vlajkové lodi Asia lorda Howea, zakotvené před New Yorkem. Kupodivu se mu to zdařilo, ale když se pokoušel někde u kormidla připevnit na trup nepřítele primitivní minu, narazil opět ručně poháněný vrták na železnou výztuhu a udýchaný seržant, který měl vyšší spotřebu vzduchu, se začal dusit.

  Zobrazit celý článek
 • První potopení ponorky letadlem

  👤František Aubrecht 🕔30.06.2012

  Použití letadel v boji proti námořním aktivitám protivníka je obecně známým faktem. Souboje letadel s hladinovými loděmi patří v obou světových válkách k realitě bojišť. Ale střet dvou poměrně mladých zbraní - letecké a ponorkové, už tak často ventilováno není. A málokdo ví, kdo byl prvním vítězem a kdo obětí.

  Zobrazit celý článek
 • Polská ponorka Orzel patří do třídy Kilo

  👤František Novotný 🕔17.11.2002

  Nedávno proběhla naším tiskem zpráva, že policie odhalila gang obchodníků se zbraněmi. Kromě jiného měl v katalogu i ruské ponorky třídy Kilo. Pro zájemce o koupi vznikl tento článek :)

  Zobrazit celý článek