Přehled (42 článků)

Čechy, Československo a Česko (CZK) : K

Generál Bonifác Káňa

Voják rakousko-uherské monarchie, Srbska, Ruska a Československa. Legionář, generál a vězeň a oběť gestapa.
🪖︎ Radim Chrást 🕔︎ 22.10.2011 👁︎ 24406

Jan Klán

Československý vojenský pilot, bojovník proti nacismu v řadách francouzského letectva, RAF a 1. československé smíšené letecké divize v SSSR. Během bitvy o Francii participoval na sestřelech pěti letadel Luftwaffe jistě a dalších tří pravděpodobně. Po komunistickém převratu v roce 1948 byl postaven mimo službu a z obav před hrozící perzekucí odešel s rodinou do exilu, v němž přijal nové jméno John Kent. Byl nositelem dvou Čs. válečných křížů, Čs. medaile Za chrabrost, Čs. medaile Za zásluhy, Řádu SNP I. třídy, francouzského Croix de Guerre s dvěma palmami a dvěma stříbrnými hvězdami, řádu Čestné legie a rumunského řádu Corona Romana.
🪖︎ Michal Rak 🕔︎ 27.01.2004 👁︎ 31480

Říkali mu bráška „Kultivátor“

Životopis armádního generála in memoriam Karla Kutlvašra (* 27.1.1895 - + 2.10.1961). Velitele povstalců v období Pražského povstání a účastníka tří čs. odbojů.
🪖︎ Jan Flieger 🕔︎ 06.05.2007 👁︎ 53996

Bratři Jan a Jaroslav Kratochvílové

Jak už to tak bývá, jsou také někteří čs. konstruktéři zbraní známější, zatímco jiní jsou známí méně a o některých se neví téměř vůbec nic. O Václavu a Emanuelu Holkových se toho napsalo už mnoho, o jejich třetím bratu Františkovi zase skoro nic. Poměrně často se psalo také o bratrech Kouckých, prakticky nic bližšího se ale neví o strakonických bratrech Kratochvílech, Janu a Jaroslavovi. Je pravda, že – ve srovnání s výše jmenovanými – pracovali ve zbrojním oboru poměrně krátce, jen do přesunutí vývoje a výroby zbraní do Brna v roce 1954. Přesto ale zavedly čs. ozbrojené složky do výzbroje hned tři jejich zbraně: samonabíjecí pistole vz. 50 a vz. 52 a samonabíjecí pušku vz. 52 (pozdější vz. 52/57). Snad je nyní na čase tato bílá místa v historii čs. zbrojního průmyslu alespoň trochu zaplnit. Jako děti bydleli Jan a Jaroslav s rodiči v jižních Čechách, v obci Budislav u Soběslavi. Otec Lambert tam pracoval jako vedoucí družstevního lihovaru, matka Ka - teřina měla plno práce v domácnosti. Měli spolu pět dětí. Nejstarší, po otci Lambert, zemřel sice jako malý, pak ale následovali bratři „zbraňaři“ Jan a Jaroslav, sestra Marie (provdaná Závodná, úřednice, která pak bydlela v Deštné u Jindřichova Hradce), a Bohumil (který se posléze stal zástupcem ředitele Pedagogického institutu v Českých Budějovicích). Po smrti otce se přestěhovala matka Kateřina do obce Sedlečko kousek východně od Karlových Varů, kam za ní děti s vnoučaty pravidelně jezdily na prázdniny.
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 04.06.2011 👁︎ 25603

Ing. Jeronym Kynčl - Neznámý známý (2.díl)

V únoru 1947 uvědomil VTÚ strakonickou i brněnskou zbrojovku, že se chystá objednat na zkoušku prototypy samočinných pušek, a sdělil jim i „předběžné všeobecné podmínky“. ČZ předložila dva návrhy, brněnská Zbrojovka v závodě Janeček v Nuslích také dvě – AK s pístem a AK bez pístu, pražská konstrukční kancelář Zbrojovky, vedená Josefem Kouckým, svůj návrh s pístem. Od všech řešení byly objednány prototypy...
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 25.02.2015 👁︎ 22219

Ing. Jeronym Kynčl - Neznámý známý (1.díl)

„Za okupace se v Janečkově zbrojovce interně pracovalo na protitankových (PT) puškách, samočinné pušce a kulometu bez pístu. Po válce Ing. Kynčl připravil kulomet s dynamickým závěrem, zkoušený pod značkou ZJ 483 či později KP 5. […] připravil [prototyp opakovačky] ZJ 480 (jejíž další vývoj vedl až ke K 5), celou řadu verzí samonabíjecích pušek AK s pístem i bez pístu, načež začátkem roku 1948 prověřoval svůj prototyp ZJ 481. Rovněž pokusy s PT puškami 9/7 a 15/11 mm pokračovaly i po válce. Pro druhou střelu zkonstruovala Janečkova zbrojovka dvě PT pušky – opakovačku a samočinnou. Na zbraních pracoval Ing. J. Kynčl.“

Šáda, M.: Čs. ruční palné zbraně a kulomety. Praha 1971

🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 21.02.2015 👁︎ 20229

Zbraňaři par excellence - Bratři Josef a František Koučtí (3.díl)

Už v letech 1950–1960 se postupně staly typickým uherskobrodským výrobkem zejména krátké zbraně (samonabíjecí pistole vz. 50 a vz. 70, 6,35mm pistole „Z“ a DUO, vzduchová pistole ZVP, už zmíněná terčová ZKP 493, automatická plynová APP, signální vz. 67, revolver Grand či startovací pistole UB 70 a UB 71). A tak tu byla velmi úrodná půda i pro novou pistoli v ráži 9 mm Para, vystavenou poprvé v Madridu a označenou odborným tiskem jako „bomba z Madridu“ – pistoli CZ 75 Františka Kouckého. Tehdy bohužel nikdo netušil, o jak převratnou konstrukci se jedná, ani že se zbraň stane na dlouhá léta vlajkovou lodí České zbrojovky. A výsledek? – Naprosto nedostatečná patentová ochrana konstrukce měla za následek, že varianty této zbraně dnes vyrábí ve světě doslova kdekdo...
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 01.02.2015 👁︎ 24683

Zbraňaři par excellence - Bratři Josef a František Koučtí (2. díl)

Kulomet ZK 483 byl původně konstruován jako zkušební pro vývoj zbraně ráže 20 mm. Pokyny k práci na této zbrani dostal Vojenský technický ústav (VTÚ) v polovině roku 1948, od roku 1949 figuruje tento kulomet v Konstruktě jako ZK 492. Vývoj se ale postupně potlačoval, až se na něm v roce 1951 přestalo pracovat úplně.
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 31.01.2015 👁︎ 33066

Zbraňaři par excellence - Bratři Josef a František Koučtí (1. díl)

Světově proslulou bratrskou dvojicí československých konstruktérů-zbraňařů jsou Josef a František Koučtí. O soukromém životě Josefa bohužel neexistuje mnoho informací, protože jeho syn Josef žil dlouhá léta v Německu a tam také před několika roky zemřel. Pokud se tedy nějaká pozůstalost po jeho slavném otci zachovala, je už nenávratně ztracena. Poněkud lepší situace je ale kolem Františka: jeho syn Vojtěch, žijící v rodném domě v Krnsku, sice už převážnou část písemností po něm postoupil k publikování (mj. pro dva televizní pořady o otci), něco mu ale – včetně vzpomínek – ještě zbylo. Proto jsou také informace o Františkovi a jeho životě podstatně podrobnější než o Josefovi.
🪖︎ Jiří Fencl 🕔︎ 31.01.2015 👁︎ 30113

Karel Miloslav Kuttelwascher

Narodil se 23. září 1916 ve Svatém Kříži u Německého (dnes Havlíčkova) Brodu v rodině inspektora drah. Tam prožil mládí a vychodil obchodní školu. V koloniálním obchodě na Kladně však pracoval jen krátce, taková kariéra ho rozhodně nelákala. Učarovala mu letadla.
🪖︎ Hamerinski 🕔︎ 20.01.2001 👁︎ 35353

F. Kriegel - politik, který zachránil československou čest (III.)

František Kriegel, československý politik, který nepodepsal v srpnu 1968 souhlas s diktátem Moskvy, by se byl uplynulý čtvrtek dožil stovky let. Závěrečná část vzpomínek je věnována době po roce 1968, kdy se tehdejší komunistický režim snažil Františku Krieglovi všemožně znepříjemnit život. Zlomit jej však nedokázal. Jeho podpis se objevil pod Chartou 77 mezi prvními. Tento portrét Františka Kriegla vyšel v mírně odlišné podobě také v exilových "římských" Listech a připomenou jej Listy č. 2/2008, vycházející v tomto měsíci.
🪖︎ František Janouch 🕔︎ 15.08.2014 👁︎ 19420

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více