Komentář k současné situaci v Iráku

Autor: Radek Havelka / Admin 🕔︎︎ 👁︎ 20.419

Vážení čtenáři,

Nejsou to ani dva roky, co jsem tu musel ohlašovat začátek dalšího velkého konfliktu, útoku spojeneckých sil vedených USA na Afghánistán, tehdejší hlavní baštu teroristické organizace Al-Kajdá a hnutí Taliban. Právě v těchto okamžicích zbývá do další války jen pár okamžiků, a možná než to dopíšu nebo než vy to dočtete, válka už bude v plném proudu.

Reklama

Nejsem zrovna nadšený z toho, že kdekoliv na světe budou umírat lidé ve zbytečném vojenském konfliktu. Přesto na rozdíl od velké části obyvatelstva této planety tu zbytečnost nevidím v americkém útoku, ale v přístupu Iráku v čele se Saddámem Husajnem. Jak jsem se už tolikrát vyjádřil v různých diskusních fórech včetně toho našeho, Saddám není tím mírumilovným vládcem jedné bezejmenné země. Je to člověk podobný více či méně svým chováním a praktikami takovým zrůdám dějin, jakými bez diskuse byli J.V.Stalin či A.Hitler. Proč tak silná slova v době, kdy svět volá po míru ? Snažím se vnímat věci v souvislostech, a porovnávat si jednotlivá fakta. Těmi, ze kterých vycházím, jsou např. videozáběry z konference strany Baas v Iráku v čele se Saddámem, ze které byli jeho odpůrci odváděni a na dvoře popravováni. Saddám si to vše nechal natočit na video. Před koncem měl stoprocentní podporu zbývajících voličů. Podobnost se Stalinem se mi zde zdá více než jasná. Likvidace politických odpůrců, potlačování svobody projevu, teror, útisk, strach. Možná to jsou také metody, jakými dosáhl své údajné stoprocentní podpory případné válce s USA.

Ale bylo toho víc. Irák se v minulosti velmi aktivně podílel na vojenském dění na arabském poloostrově, ať už to byla přímá vojenská účast na útoku na Izrael během arabsko izraelských válek, finanční podpora Egypta a palestinského hnutí, tak i pozdější útok na Irán, který si vyžádal mezi jedním milionem a jedním a půl milionem lidských životů, tedy přibližně stejný počet lidí, jaký žije v Praze a Brně dohromady. V této válce, ve které doufal v rychlé vítězství, a ve které se mu Iránci výrazně postavili na odpor, Saddám přikázal použít chemické zbraně. Válka se vrátila do zákopů u Yper, kde se vojáci poprvé setkali s tímto snad nejméně humánním způsobem boje, pokud vůbec humánnost v takovéto situaci můžeme zvažovat a hodnotit. Po skončení této války se pozornost Saddáma Husajna obrátila ke Kurdům na severu země. I tady došlo k nasazení chemických a biologických zbraní, zemřeli další tisíce lidí. Známější historií potom je obsazení Kuwaitu, odkud Saddáma musela vyhnat spojenecká vojska a jeho svržení zabránila rezoluce OSN ukládající sankce, nutnost odzbrojení a kontrol. Přesto krátce poté Saddám opět zaútočil na Kurdy na severu, a tak byla zřízena bezletová zóna kontrolovaná spojeneckými jednotkami s cílem zabránit přesunu jednotek a útokům na Kurdy. Irák také záhy zabránil inspektorům v jejich činnosti a vypověděl je ze země. Irák se dostal do celkové izolace, nesměl vyvážet ropu, pouze výměnou za potraviny.

Situace se výrazně změnila po útocích na světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001. USA aktivně vyrazila do boje proti terorismu, spolu s většinou ostatních zemí. Za tzv. Osu zla prezident USA G.W.Bush označil země jako Irák a Severní Korea, kde jsou stále vyvíjeny či připraveny k použití zbraně hromadného ničení. Válku proti výcvikovým a logistickým základnám teroristů v Afghánistánu jsem už zmínil. Přesto všechno Saddám Husajn a Irák nejevil žádnou snahu dodržet 12 let starou rezoluci  o odzbrojení. Irák, jehož armáda patří mezi největší na světě, nadále vyvíjel a konstruoval zbraně, které podle mezinárodní rezoluce vlastnit nesmí. A to považuji za dostatečný zločin, za porušení rezolucí a z toho vyplývající ohrožení míru. Protože to, že Irák „spolupracuje“ při likvidaci zbraní, které vůbec nemá vlastnit, za spolupráci nepovažuji.

A tak se vracíme na začátek tohoto článku. Proč si myslím, že je třeba vojensky zakročit ? Německo argumentuje, zdali je Irák takové ohrožení, aby bylo třeba proti němu vojensky zasahovat. Možná ne pro Německo, ale pro své vlastní obyvatele ano. Ano, je i ohrožením pro okolní země, stejně tak jako se Iráku obává Kuwait, se ho obává i Izrael, Saudská Arábie, Turecko své zkušeností s ním má Irán, … Nejsou to německé jednotky, které hlídají v bezletové zóně. Mnozí argumentují tím, že USA tam jdou hlavně kvůli ropě, můj protiargument je velice jednoduchý, existuje mnoho zemí, kde se dá ropa získat snadněji, než vojenskou akcí proti Iráku. Navíc cena, kterou za to USA budou muset zaplatit, ta v dolarech, se pohybuje kolem sta miliard amerických dolarů. Kolik životů bude muset být zaplaceno nevíme. Příliš drahá zdroj ropy, nemyslíte ? Pokud by USA chtěli jen ropu, nic jim nebrání v tom, začít s Irákem prostě obchodovat, za potraviny, za humanitární věci, za další pomoc. Ale to se neděje. Naopak o popudech ostatních států můžeme také spekulovat. Proč je proti Francie, jejíž současný prezident J. Chirac uzavřel přímo se Saddámem Husajnem dohodu o stavbě jaderné elektrárny, zdroje materiálu na výrobu jaderných zbraní ? Ta samá Francie, která nedávno porušila navzdory celosvětovým protestům moratorium na testy jaderných zbraní … Proč je proti Rusko, donedávna velký iniciátor celosvětové revoluce, podpory boje arabských států proti Izraeli a USA, a v současnosti ekonomická troska, kterou drží nad vodou právě vysoká cena ropy, která tvoří důležitý exportní artikl této země ? Těžko tedy soudit jednu stranu z toho, že si chce přivlastnit nějaký profit a nevěnovat pozornost těm ostatním. Slyšel jsem dokonce názory o tom, jak by Saddám měl Američanům způsobit co největší ztráty, porazit je apod. K tomu mohu říct jen jediné. Pokud by byl někdo radši na planetě ovládané Saddámem Husajnem, než na té naší, tak budiž. Já ale k takovýmto lidem nepatřím, a osobně si myslím, že tento psychopat musí být odstaven od moci a zbraně, které vlastní, musí být zlikvidovány. USA nejsou všelék na všechno, ale jsou jedni z mála, kteří jsou ochotni takovéto kroky podniknout. Nikdo jiný to neudělá. Ani Rusko, ani Francie, Čína či Německo.

Na závěr bych chtěl říct ještě jedno. Každá válka je špatná, byť se obalí tím sebelepším vysvětlením. Válka by byla válkou i po schválení OSN. Válka bude vždy situace, ve které umírají lidé. Vinní, i ti nevinní. A já si jen přeji, aby těch nevinných bylo co nejméně, a aby se všichni mohli brzy vrátit do svých domovů.

 

Osobně přeji hodně štěstí našim vojákům v celé oblasti.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více