Dějiny bleskové války

Autor : 🕔19.05.2002 📕11.677

Seriál

 1. Dějiny bleskové války
 2. Dějiny bleskové války
 3. Dějiny bleskové války
 4. Dějiny bleskové války
 5. Dějiny bleskové války
 6. Dějiny bleskové války
 7. Dějiny bleskové války
 8. Dějiny bleskové války
 9. Dějiny bleskové války
 10. Dějiny bleskové války
 11. Dějiny bleskové války
 12. Dějiny bleskové války
 13. Dějiny bleskové války
 14. Dějiny bleskové války
 15. Dějiny bleskové války
 16. Dějiny bleskové války
 17. Dějiny bleskové války
 18. Dějiny bleskové války

Podobné články

Další články autora

2. světová válka: „zlatý věk“ Blitzkriegu

Nástup totalitních režimů v řadě evropských států během meziválečného období dával tušit, že 1. světovou válkou válečné běsnění v Evropě neskončilo. Po hravých 20. letech, rázně přerušených hospodářskou krizí, nastala chmurná 30. léta, poznamenaná vzrůstem moci autoritářských ideologií. Politika evropských států se radikalizovala, až nakonec napětí vyústilo v nový celosvětový konflikt.

2. světovou válku lze rozdělit do dvou základních fází. První fáze války je ve znamení drtivých vojenských úspěchů Německa. Následujícího roku po útoku na Polsko německá vojenská mašinérie dobyla Belgii, Nizozemí, Francii, Dánsko, Norsko a některé balkánské státy. Na evropském kontinentě Třetí říši vzdorovala jen Velká Británie. Další boje se odehrávaly v severní Africe, kde Němci bojovali po boku Italů opět proti Britům. 22. června 1941 Německo napadlo svého dosavadního spojence, Sovětský svaz, který se ale ukázal být příliš velkým soustem, nehledě na to, že se proti Německu postavily i Spojené státy americké.

Na přelomu let 1942 a 1943 vstoupila válka po vylodění západních spojenců v severní Africe a po porážce Němců u Stalingradu do své druhé fáze, kdy strategickou iniciativu převzali protivníci mocností Osy. V roce 1943 se Britové a Američané vylodili v Itálii a rok nato ve Francii, zatímco od východu postupovala Rudá armáda. Dobytím Berlína v roce 1945 padla Hitlerova „tisíciletá“ Třetí říše a zanedlouho tato válka, jež si vyžádala 55 miliónů obětí, skončila.

Jestliže v meziválečná době koncepce bleskové války vznikla, můžeme s jistotou prohlásit, že 2. světová válka byla jejím vyvrcholením. Rozsáhlé bojové operace tanků, motorizované pěchoty a letectva nebyly nikdy tak rozsáhlé ani tak úspěšné, jako právě za 2. světové války, zejména v její první fázi.

V průběhu války nedošlo k žádným zásadním změnám této taktiky. Řada zemí však pod dojmem vojenských úspěchů Německa začala zřizovat své vlastní samostatné obrněné síly. Velká Británie po bolestných zkušenostech z akcí ve Francii opustila své dosavadní představy, stejně tak SSSR v reakci na plán Barbarossa. Naopak USA měly výhodu, neboť při prvním bojovém střetnutí s německou armádou už mohly navázat na zkušenosti svých spojenců. V průběhu války si však všichni účastníci evropských bojů 2. světové války tento druh boje „osedlaly“ natolik, že až do současnosti nikdo nepřišel s ničím lepším. Závěr války, kdy došlo k použití nukleárních zbraní, sice dával tušit, jak by mohlo vypadat budoucí válčiště, k žádné jaderné válce ale naštěstí nikdy nedošlo, a tak se veškeré poválečné konflikty přísně vedly konvenčními zbraněmi za použití konvenční taktiky.

Během 2. světové války se spektrum zbraní obohatilo o skupinu technicky velice moderních typů, mezi něž patří jaderné zbraně, řízené střely nebo dalekonosné rakety. Z hlediska naší práce jsou však důležitější zbraně přímo se dotýkající bleskové války.

Pěchota konečně dostala v podobě tzv. Útočné pušky zbraň slučující vysokou rychlost střelby samopalu s přesností a účinností opakovačky. Objevilo se také řešení problému ochrany pěchoty před nepřátelskými tanky - raketová střela se speciálně tvarovanou náloží nahradila předválečné protitankové pušky.

V oboru letectví se za 2. světové války odehrál významný posun od letadel s pístovými motory k letounům s motory reaktivními. Současně se zvýšila rychlost, a to i vrtulových letadel, zesílila výzbroj, obohacená o nový prvek - rakety. Na konci války zejména němečtí konstruktéři vymýšleli na svou dobu velice novátorské stroje, z nichž se ale jen málo skutečně dostalo do boje, natož na bojiště. Němci už v té době experimentovali s letadly koncepce VTOL (letadla s kolmým startem a přistáním), snad i s myšlenkou létajících talířů. Dodejme, že za této války došlo k prvnímu praktickému použití vrtulníků, a to v obou znepřátelených táborech.

Ještě větší skok než letecká technika zaznamenala obrněná vozidla. Zde po celou dobu války drželi prim Sověti, kterými zdatně konkurovali Němci, zatímco západní Spojenci zůstali v trapném závěsu. Západním pohledem na tanky značně otřáslo zejména německé tažení do SSSR, když se ukázalo, že se nejmodernější sovětské tanky dokázaly naprosto hladce vypořádat s tehdy standardními německými stroji. Němci přišli s odvetou v podobě nových vynikajících tanků, ale na spojeneckou početní převahu to nemohlo stačit. Vývoj obrněné techniky za 2. světové války byl charakterizován také vznikem nových kategorií vozidel, stíhačů tanků a samohybných děl, velké změny se udály rovněž v oboru protitankových zbraní, když se ukázalo, že dosavadní prostředky nestačí na pancíře nejnovějších tanků.

Seriál

 1. Dějiny bleskové války
 2. Dějiny bleskové války
 3. Dějiny bleskové války
 4. Dějiny bleskové války
 5. Dějiny bleskové války
 6. Dějiny bleskové války
 7. Dějiny bleskové války
 8. Dějiny bleskové války
 9. Dějiny bleskové války
 10. Dějiny bleskové války
 11. Dějiny bleskové války
 12. Dějiny bleskové války
 13. Dějiny bleskové války
 14. Dějiny bleskové války
 15. Dějiny bleskové války
 16. Dějiny bleskové války
 17. Dějiny bleskové války
 18. Dějiny bleskové války

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔19.05.2002 📕11.677

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago