Terorismus

Autor : 🕔20.01.2001 📕13.759
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

2.3.2. Izrael a USA - nepřátelé číslo jedna

Jak bylo již výše řečeno, cílem islámských teroristických skupin a militantních hnutí je především likvidace Izraele a působení škod jeho zastánci, USA. Palestinská otázka, dědictví neúspěšných arabsko-izraelských válek, spor o Svatá místa, tuhé fundamentalistické režimy, ale také civilizační střet mezi západním světem a světem islámu a postupující globalizace, to jsou jen některé z řady faktorů podněcujících islámské radikály k páchání násilí.

MALÝ SATAN IZRAEL

Není na tomto místě možné vyčerpávajícím způsobem postihnout obrovské množství téměř každodenních teroristických útoků, jejichž cílem je židovský stát Izrael a jeho občané. Jako příklad však uvádím jednu z nejotřesnějších akcí palestinských teroristů v historii, kdy během olympiády v Mnichově (1972) došlo k přepadení izraelských atletů. Dva z nich zahynuli už při útoku v olympijské vesnici a devět dalších při přestřelce mezi německými vojenskými oddíly a únosci na letišti. Olympijské hry tak přestaly být oním místem míru a vzájemného porozumění. Při této akci se palestinským teroristům zřejmě dostalo nezbytné materiální podpory od německé Rote Armee Fraktion (RAF).

V této práci není bohužel ani prostor pro detailní rozbor složitého a pomalu postupujícího mírového procesu na Blízkém východě. Za varovné signály možných budoucích komplikací považuji mj. to, že i v současné době, kdy se nejvyšší izraelští a palestinští představitelé snaží společně překonávat překážky mírového procesu, většina Palestinců podporuje ozbrojené útoky proti židovskému státu. Podle průzkumu palestinského výzkumného střediska se pro ozbrojené akce vyslovila více než polovina dotázaných. Pokud se týká trvalého vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu, byly skeptické plné tři pětiny Palestinců a polovina dotázaných sdělila, že mírové rozhovory povedou k vytvoření samostatného palestinského státu. Nárůst zastánců ozbrojených útoků je nepochybně důsledkem zbrzdění či dlouhodobé stagnace mírových jednání. I přesto zůstává Jásir Arafat nejpopulárnějším ze všech palestinských činitelů a podporuje ho 43% dotázaných. Duchovní vůdce extremistického hnutí Hamas šejk Jasín má sympatie jen u každého osmého Palestince. Hlavní palestinská organizace Fatáh má podporu u dvou pětin obyvatel, zatímco Hamas pouze u jedné osminy.

S nadějemi je očekáváno oživení mírového procesu na Blízkém východě s nástupem Ehuda Baraka do funkce izraelského premiéra.

VELKÝ SATAN USA

Po pádu železné opony se USA staly hlavním světovým hegemonem a díky tomu také jasně viditelným terčem teroristů. Přitěžující okolností pro USA je také to, že jsou v islámském světě vnímány jako největší zastánce Izraele. Následující tabulka přináší přehled amerických obětí teroristických útoků v devadesátých letech. V počtu zraněných nejvíce vyčnívá rok 1993, kdy došlo k výbuchu v budově World Trade Center v New Yorku, a rok 1996, ve kterém došlo k explozi v areálu americké základny v Dahránu.

1992 1993 1994 1995 1996 1997
Počet mrtvých 2 7 6 10 23 7
Počet raněných 1 1004 5 60 510 21

Zdroj: archiv CIA

Cílem teroristických akcí jsou především velvyslanectví USA a americké vojenské základny. Jak bylo již výše uvedeno, v listopadu 1979 zajali militantní islámští studenti na 444 dní 52 pracovníků ambasády v íránském Teheránu. Nálož ukrytá v automobilu zdemolovala v roce 1983 zastupitelský úřad v libanonském Bejrútu, při němž bylo 17 Američanů zabito. Nákladní vůz naložený trhavinou zničil v témže roce kasárna námořní pěchoty v Bejrútu, kde zahynulo 241 vojáků. Ve stejném roce zabily šest lidí bomby nastražené islámskými fundamentalisty u velvyslanectví USA a Francie v Kuvajtu. O rok později prorazilo auto s náloží zátarasy u velvyslanectví v Bejrútu a při explozi zahynuli dva Američané. Dva libyjští teroristé, jež se letos Muammar Kaddáfí po šesti letech sankcí ze strany mezinárodního společenství uvolil vydat spravedlnosti, se v roce 1988 „zasloužili“ o zřícení boeingu americké společnosti Pan Am nad skotským Lockerbie. Havárie letounu si vyžádala 270 obětí (viz také kapitola 4.5).

V únoru 1993 dochází k pumovému atentátu přímo na území USA v budově World Trade Center v New Yorku, při němž bylo šest lidí zabito a více než tisíc zraněno. Za útok byli v roce 1995 odsouzeni čtyři militantní muslimové. Jedním z pachatelů byl Ramzi Jusef – fotografie vpravo. V témže roce Amal Kásí ostřeloval budovu CIA v Langley a usmrtil při tom dva lidi. Při útoku na americkou výcvikovou misi v saúdskoarabském Rijádu v roce 1995 zemřelo pět Američanů. Rok na to vybuchla automobilová nálož v areálu americké základny v Dahránu a zabila devatenáct lidí.

Zatím naposledy došlo ke smrtícím výbuchům loni v srpnu, kdy se cílem staly americké ambasády v afrických metropolích Nairobi a Dádesalámu, při nichž zahynulo 12 Američanů a tři stovky Afričanů. K těmto útokům a následné odvetné reakci ze strany Spojených států se podrobněji vrátím v kapitole 5.1.

Autor : 🕔20.01.2001 📕13.759

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago