Terorismus

Autor : 🕔20.01.2001 📕11.980
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Úvod

Každé náboženství - a islám kvůli svému bezmeznému lpění na starých hodnotách a nedostatku demokratické tradice v oblasti, v níž se vyskytuje, zvlášť - může být zneužito k prosazování určitých politických cílů a obhajobě nehumánních způsobů, kterými je jich dosahováno, včetně chladnokrevného vraždění. Proto také téměř nemine den, abychom se ze sdělovacích prostředků nedozvěděli o nových a nových násilných akcích, páchaných ke všemu odhodlanými teroristy po celém světě. Ačkoliv nejčastějším místem útoků je bezkonkurenčně Blízký východ, mohou dnes teroristé udeřit prakticky kdekoliv a právě to činí z terorismu problém týkající se každého z nás.

V záhlaví této stránky cituji jeden z veršů Koránu, který je sice vytržený z kontextu, ale už sama jeho existence mi připadá poněkud znepokojující. Udělil snad „všemohoucí a milosrdný Bůh“ muslimům Muhammadovými ústy licenci na zabíjení? Nebo si tuto výzvu k „džihádu mečem“ upravili prvotní muslimové s ohledem na nutnost zdůvodnit si své násilné šíření islámu na „území války“ (dar al-harb, kterým je označován okolní svět, jež se ještě neocitl pod vlivem islámu)?

Obavy nás, Evropanů, z islámu, který nepředstavuje pouze náboženství, ale spíše životní filozofii, politické, právní a sociální myšlení, jsou zakořeněny hluboko v historii, kdy po několik desetiletí ohrožoval naše jihovýchodní hranice. Pro islám bylo po staletí argumentem k útokům na křesťany mj. také řádění křižáků v Malé Asii a Svaté zemi, od něhož letos uplynulo 900 let. Hranice islámského světa jsou však dodnes místem častých ozbrojených srážek mezi muslimy a jinověrci. Známý harvardský politolog Samuel P. Huntington ve své studii Střet civilizací? dokonce prohlašuje, že islám má krvavé hranice. Po pádu komunismu je v militantním islámu spatřována nová hrozba pro demokratický svět. K tomu přispívají atentáty, únosy letadel a braní rukojmí, sebevražedné útoky a další teroristické akce. Islám by zcela určitě neměl být ztotožňován pouze s fundamentalismem, protože jeho hlavní proud se v současnosti nestaví k Západu nepřátelsky.

Cílem této práce tedy rozhodně není nějaké hodnocení, či dokonce kritika islámu, neboť si uvědomuji, že ne každý muslim musí být zákonitě fanatickým, po zuby ozbrojeným fundamentalistou a že valná většina muslimské populace už pochopila, jak moc akce teroristů z jejich řad poškozují pověst islámu v očích okolního světa. Na následujících stránkách bych chtěl především upozornit na nebezpečí islámského terorismu v mezinárodním měřítku a nastínit možné způsoby boje s tímto fenoménem. V neposlední řadě bych rád podrobil rozboru jednotlivé islámské militantní skupiny a hnutí - aktivní i dávno zaniklé, jejich představitele, sponzory a ideology, načrtl jejich cíle a přiřadil jim útoky, k nimž se hrdě hlásí či z nichž jsou podezřívány.

První kapitola definuje terorismus obecně, popisuje jeho vznik, vývoj a cíle. Dále se soustředím na jeho moderní podobu, jíž je mezinárodní terorismus. Zmíněny jsou také etapy vývoje mezinárodního terorismu a faktory, které mu umožňují se dále rozpínat.

Hned následující kapitola je věnována charakteristice islámu, stručnému shrnutí historie jeho vzniku a nadefinování důležitých pojmů, které úzce souvisí s problematikou této práce, jako je např. džihád, mudžáhid, ad-da´wa al-islamíja. Skrze fundamentalismus se pak v závěru kapitoly opět dostává do popředí terorismus, tentokrát v islámském provedení.

Za velmi důležitou považuji 3. kapitolu, která je jakýmsi výčtem známých i méně známých islámských teroristických organizací. Tyto organizace jsem pro lepší přehlednost rozdělil na antiizraelsky orientované a ostatní islámské teroristické skupiny. Zabývám se v ní mj. také odštěpováním a slučováním těchto skupin kolem Organizace pro osvobození Palestiny. Speciální prostor je zde věnován i nejhledanějšímu teroristovi dnešních dnů, jímž je Usama bin Ladín.

Samostatná kapitola patří státům, které islámský terorismus očividně podporují. Většinou se jedná o státy s tuhým fundamentalistickým režimem (např. Súdán, Írán aj.), které teroristům poskytují finanční prostředky, umožňují jim vybudování výcvikových táborů na svém území, zásobují je zbraněmi nebo jim jiným způsobem napomáhají.

Následně přináším přehled několika způsobů, kterými se civilizovaný svět snaží proti terorismu bránit a potírat ho. Uvádím některá pro a proti odvety silou, popisuji činnost tajných služeb a všímám si, jak terorismus postihuje mezinárodní právo.

V samém závěru se pak snažím nahlédnout do blízké budoucnosti a nastínit možná východiska pro řešení problému, který pro lidstvo představuje mezinárodní terorismus.

Autor : 🕔20.01.2001 📕11.980

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago