Bojové stroje - F-117 Nighthawk

Autor : 🕔09.11.2010 📕7.396

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Byl považovaný za neuskutečnitelný sen, pomatený a nerealizovatelný koncept – vyžadoval od aerodynamiky nové přístupy. Přesto se F-117 stal prvním stealth letounem na světě. Protože byl radarem téměř nezjistitelný, stál na hrotu útoku a uštědřil nepříteli první údery.

Snaha učinit letadla neviditelná pro nepřítele se datuje od okamžiku, kdy byly letouny poprvé použité k bojové činnosti. V první světové válce se snahy o zneviditelnění letadel omezily na použití kamufláží, které měly ztížit jejich vizuální zjištění.Tvář války však změnil vynález radaru. Díky vysílání elektromagnetických vln a zachytávání jejich odrazů od pevných předmětů bylo nyní možné zjistit letadla vzdálená stovky kilometrů.

V padesátých letech začali Sověti budovat propracovanou síť protivzdušné obrany, postavenou na radarem naváděných, řízených střelách země – vzduch. Aby čelili této hrozbě, začaly Spojené státy vyrábět letadla, která létala výš a rychleji, než dokázaly vystoupat nepřátelské stíhačky a rakety. Ale ani to nestačilo. Proto vznikl požadavek na zásadní změny ve zjistitelnosti letadel určených k překonání PVO.

Konstruktéři firmy Lockheed jednou narazili na nesrozumitelný materiál, publikovaný v roce 1962 sovětským vědcem. Ten obsahoval matematické vzorce pro výpočet velikosti odrazu radarových paprsků od plochého objektu. To byl výchozí podklad. Výsledkem byl hranatý letoun, protože tehdejší počítače složitější výpočet nezvládly. V dubnu 1976, vyhlásila DARPA neobvykle vyhlížející letoun firmy Lokheed, vítězem soutěže.

18. června 1981, dva roky po zahájení projektu byl letoun v Nevadské poušti připraven k prvnímu vzletu. V srpnu 1982 byl letectvu dodán první F-117. Kvůli utajení byla v Nevadské poušti vybudovaná úplně nová základna Tonopah. S F-117 se létalo se jen v noci. Ve dne létaly A-7 Corsair II.

Bojové nasazení bylo otázkou času. 19. března 2003 vzlétly dva letouny F-117 Nighthawk k šeřící se obloze. Mířily … na Bagdád. Jejich cílem byl zodolněný bunkr, kde se měl zdržovat irácký diktátor a jeho stoupenci. Oba letouny pronikly nepozorovaně do jednoho z nejlépe bráněných vzdušných prostorů na světě a připravovaly se provést útok – popravu, která mohla ukončit válku dřív, než by začala.

 

Více zde: Lockheed F-117A Nighthawk

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔09.11.2010 📕7.396

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago