Bojové stroje - A-10 Thunderbolt II

Autor : 🕔27.10.2010 📕10.180

Podobné články

Další články autora

Jeho oficiální bojové jméno je Thunderbolt II, ale kvůli tomu, jak vypadá, mu všichni říkají Warthog. Za dobu svého působení na různých bojištích světa si vysloužil ještě jednu přezdívku Tank buster – louskáček na tanky.Není to elegantní, rychlý letoun - je pomalý a ošklivý, ale nese dostatek munice, na zničení více než deseti tanků.

Během druhé světové války byly pro poskytování přímé letecké podpory úspěšně používané původně stíhací letouny jako Typhoon, Tempest, Mustang nebo Thunderbolt.za jeden z nejúčinnějších letounů pro poskytování V protitankovém boji se osvědčil i německý, původně střemhlavý bombardér Junkers Ju-87 Stuka). V době, kdy Němci bojovali proti obrovské početní převaze Rusů, dosáhl obdivuhodných úspěchů při ničení sovětských tanků jeden pilot Štuky - plukovník Hans Rudel. Byl to důstojník s největším počtem vyznamenání hned po Goeringovi. Jeho osobní skóre na východní frontě bylo 511 zničených tanků.

V září 1947 vzniklo ve Spojených státech letectvo jako samostatná složka ozbrojených sil. Jeho hlavním úkolem byla doprava jaderných zbraní. Podpora pozemních vojsk nebyla na pořadu dne.Letectvo se od začátku druhé světové války o přímou leteckou podporu nebo působení ve prospěch armádních jednotek příliš nezajímalo. Po jejím skončení už vůbec ne. Celou dobu usilovalo o možnost vést samostatné letecké operace. Získáním samostatnosti se k tomu naskytla příležitost.

Za války ve Vietnamu používalo letectvo Spojených států k přímé podpoře pozemních vojsk letouny A-1 Skyraider. Přesto bylo jasné, že úkoly by lépe plnil speciálně navržený letoun, schopný: nést velký pumový náklad, odolávat palbě protiletadlových zbraní a díky velké vytrvalosti dostatečně dlouho hlídkovat nad bojištěm. Několik zkušených konstruktérů pracujících pro Pentagon sestavilo z vlastní iniciativy technické požadavky na bitevní letoun. Americké letectvo poprvé ve své historii zadalo vývoj speciálního bitevního letounu.

Vítězný návrh byl bytelný letoun s přímým křídlem, které zaručovalo dostatečnou zálohu vztlaku a velkou obratnost. K pohonu sloužily dvouproudové motory General Electric TF-34, s velkým obtokovým poměrem. Byly výkonné a měly malou spotřebou, což zajišťovalo krátký vzlet a velkou vytrvalost letounu. Motory byly mimořádně spolehlivé a snadno opravitelné, což bylo v polních podmínkách velkou výhodou.

Letoun A-10 je nejen odolný, ale také silně vyzbrojený. Nese sedmihlavňový 30-ti milimetrový rotační kanon GAU-8 Avenger, který byl vyvinutý speciálně pro něj. Kanon s kadencí 4000 výstřelů za minutu dokáže prostřelit pancíř tanku. Celé letadlo je prakticky postavené kolem toho kanonu. Kanon, schopný zničit jakékoli obrněné vozidlo, byl součástí zadání od samého začátku.

První letouny A-10 dorazily na základnu Davies Monthan v Arizoně v říjnu 1975. Kvůli svému vzhledu si okamžitě vysloužily přezdívku Warthog – česky prase bradavičnaté. Letoun nebyl krásný - ale byl jednoduchý a odolný. Když 16. ledna 1991 vypukla válka v Zálivu, potřebovalo letectvo nutně letoun schopný ničit tanky. A-10 Wardhog byly poprvé nasazeny bojověa osvědčily se víc než dobře. Odlétaly úctyhodných 8500 bojových letů a mají na kontě polovinu ztrát způsobených irácké armádě během operace Desert Storm.

A-10 Warthog má zůstat ve výzbroji do roku 2025. Stal se jedním z nejúčinnějších letounů ve výzbroji amerického letectva a legendou pro všechny, kdo na něm létali.

 

Více o letounu zde: A-10 Thunderbolt II přehled verzí

A10A Thunderbolt II

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔27.10.2010 📕10.180

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 6 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago