Bojové stroje - F-15 Eagle

Autor : 🕔21.10.2010 📕5.264

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Jeden letoun se do historie vojenského letectva zapsal mimořádnými výkony.Do výšky Mount Everestu vystoupá během 60 sekund.Dokáže vymanévrovat kteréhokoli protivníka. Drží jeden neuvěřitelný rekord – za třicet let aktivní služby, má na kontě více než 100 sestřelených nepřátelských letadel, bez jediné vlastní ztráty.

Po válce ve Vietnamu velení amerického letectva se rozhodlo, že potřebuje stíhačku pro manévrové souboje – letadlo, které dokáže vybojovat vzdušnou nadvládu na kterémkoli válčišti. V rámci projektu experimentální stíhačky FX bylo zpracováno kolem pětiset studií – ale žádná z nich na velení letectva neudělala dojem.

Letectvo nutně potřebovalo znovu získat převahu v leteckých technologiích. Nečekaný pokrok dosažený v Sovětském svazu ukazoval, že situace je vážná. Na letecké přehlídce v Moskvě byl v roce 1967 předveden sovětský stíhací letoun nové generace – MiG-25. V následujících letech sovětská stíhačka překonala několik světových rychlostních rekordů. Američané museli postavit letoun, který by sovětský MiG překonal.

Američtí konstruktéři se museli vrátit zpět k rýsovacím prknům. Potřebovali však někoho, kdo stíhacím letounům skutečně rozumí. Někoho, kdo má bojové zkušenosti a dostatečné technické znalosti. Nakonec ho našli. Bojové zkušenosti získal během války v Koreji, ale skutečné jméno si vybudoval, když sestavil taktiku vzdušného boje pro výcvikové středisko Top Gun, na letecké základně Nellis. Jmenoval se major John Boyd.

Majora Boyda požádali, aby posoudil všechny existující návrhy na stíhačku FX – předběžné plány na to, jak by mohl vypadat nový letoun amerického letectva. Boyd dva týdny zkoumal návrhy. Když se ho plukovník zeptal: „Tak, co si o našich návrzích myslíte? Odkud bysme měli začít?“ tak odpověděl: "Všechno bych to vyhodil a začal znovu.“

John Boydd sestavil revoluční specifikace na výkony nové stíhačky FX. Nabídku na realizaci projektu dostaly tři firmy. Každá měla 9 měsíců na předložení konečného návrhu. V roce 1969 byl vyhlášen vítěz soutěže. Zakázku na výrobu nové stíhačky dostala firma McDonnel Douglas Corporation. Konstrukční práce na letounu zabraly firmě tři roky a stály 2,5 milionu dolarů. 26. července 1972 byl na továrním letišti v Sen Lui (St. Louis) proveden slavnostní roll-out letounu F-15 Eagle – česky Orel.

F-15 Eagle nakonec svými výkony překonal všechny své protivníky, což potvrzuje rekordní počet 104 sestřelů, bez jediné vlastní ztráty.Kromě stíhací verze se osvědčil i jako stíhací bombardér, který se po odhození pum dokáže postarat sám o sebe. F-15 má na svém kontě má i sestřely letounu, který byl jednou z příčin vývoje MiG-25. Sám je natolik odolný, že se dokáže vrátit na základnu s neuvěřitelnými poškozeními.

Více zde: F-15 Eagle

Nyní živě i na webu

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔21.10.2010 📕5.264

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago